Botka Ferenc (szerk.): Mérlegen egy életmű. A Déry Tibor halálának huszonötödik évfordulóján rendezett tudományos konferencia előadásai, 2002. december 5-6. - A Petőfi Irodalmi Múzeum könyvei 12. (Budapest, 2003)

Országutak üzenetei. A külföld Déry Tibor életművében. (A Petőfi Irodalmi Múzeum 2002. december 5 - 2003. február 27. között állt Déry-kiállítás forgatókönyve)

Országutak üzenetei 7. Capri, 1928. okt. 17-nov. 22. Új alkotói elvonulásban Kiállított tárgyak: Képeslapok Cápáról Déry saját fotója a Faraglioni-sziklákról és a fölöttük levő pádról, amely naplófeljegyzéseiben is megjelenik Részlet naplójából (7.f.) Idézete melléhelyezve: „Capn, 18.X. Faraglioni fölött egy pádon. Kétségbeesés és boldogság (és elrontott gyomor). Milyen közel van egymáshoz ez a kettő ... Az ember minden heroikus erő­feszítése magányából származik. Egyedül vagyunk, az állatokat elhagytuk. Egészen egyedül vagyunk, a természettel szembefordultunk. Hogy bímók ki ezt a magányt, ezt a végeláthatatlan tengert, ezeket a rettentő és néma sziklákat (akikkel nem lehet beszélni), ha nem bizonyítanánk be magunknak lépten-nyomon, hogy mi is vagyunk olyan erősek, hogy tudunk hajókat építeni, robbantani, ölni, verseket írni, istent szid­ni, és házakba megyünk lakni, szorosan, és mégsem tudunk egyedül maradni szem­ben a tengerrel. - Majdnem sírtam. Gondolkodtam, hogy nem lenne jobb fejest leug­rani, minek élni? De az életösztön nagyon hatalmas, inkább fényképeztem ...” Az 1928-as notesz olaszországi feljegyzéseiből Susanna und die Dame (Die Losen Blätter 1931. okt. 1., 13.) az Arco Naturale környékén lejátszódó tárca Magyar szövege (Tandon Dezső fordításában) röplapként elvihető 227

Next

/
Oldalképek
Tartalom