Kalla Zsuzsa szerk.: Kegyelet és irodalom. Kultusztörténeti tanulmányok (A Petőfi Irodalmi Múzeum könyvei 7. Budapest, 1997)

I. SZÖVEGEK (a halotti búcsúztatóktól az emlékkönyvekig) - Szilasi László: Jókai talapzata. Jókai Mór Hétköznapok című regényének kultikus olvasata, k. o.

szöveg azzal ér véget, hogy a szentség kivonul a szöveg világából. Ha a szöveg vilá­gából kivonul a szentség (vagyis ha nem ragasztjuk kultikusan hozzá), a Jókai szövegnek vé­ge van. Vége van a kultusznak. Elkezdődhet a tudományos értelmezés. (Hogy' is mondjam: nevetnem kell.) * * * Mármost mindennek értelmében a kultikus beszéd tudományos kritikája egészé­ben véve szerintem nem arról szól, hogy aki kultikus beállítódású, az kultikusan ol­vas, hanem arról, hogy aki kultikusan olvas, az lesz kultikus beállítódású: a kultikus szemléletnek nem következménye, hanem alapja a szöveg kultikus olvasása. A kul­tikus beszéd mögött okként nem egyediség, hitetés, titok, vagy más látszólag racio­nális magyarázat áll. A kultikus beszéd oka, ha tetszik: Jókai talapzata a textus (utólag le­tiltott, de implicit módon létező) kultikus értelmezése. A kultusz soha nem árulja el, hogy is mi az a jelentés, amit Shakespeare vagy Jó­kai szövegében szentnek lát és így érvnek hozhatna a kultusz megalapozásához. Va­jon miért? Az ok alighanem az, hogy az irodalmi kultusz blaszfémia. Istengyalázás. A kultikus nyelv ennek ellenére azért létezhet mégis, mert mindig fennáll a lehetősége, hogy az ellenőrizhetetlen magasztalás szavait képes értelemben vegyük. Megítélésem sze­rint az irodalmi kultuszt (megelőzve néhány frissebb irodalomelméleti, kritikatörté­neti megfontolást (Dávidházi 1992) általában nem állításként, hanem kifejeződésként volt mindig is szokás olvasni. (Ha nem így lett volna, minden irodalmi kultusz pap­ja máglyán égett volna el.) Értelmezését azonban a kultusz már végképp nem meri mondani. Értelmezésekkel megargumentálni egy irodalmi kultuszt, explicit módon kifejteni, mit is jelentsen valójában az, hogy Jókai és a Biblia egyenrangúak, sőt - ez túlmegy minden lehetséges dicséret határán. A kultusz a konkrét értelmezésekkel nem azért hallgat, hogy ezzel tisztelje a szentséget, hanem azért, mert fél. És nem csak Isten megsértésétől, hanem ambivalens módon attól is, hogy esetleg kiderül­hetne: az a szent szöveg, az a szent jelentés, az a nagy, szent titok nincs is - Jókai-ki­rály meztelen. Az irodalmi kultusz tipikus sz/ftw/űcrwm-jelenség. Aprólékos és mód­szeres kimondásával lehet lebontani. Jókait tényleg úgy (azon módszerek egyikével, másikával) kell olvasni, mint a Szentírást, hogy az értelmezések szaporodjanak és a kultikus szemlélet berekesztőd­jék. Az irodalmi kultusz kultikus értelmezés eszközével, a simulacrum az ábrázolással bont­ható le. A kultikus olvasatot ki kell mondani, hogy kiderüljön: nincs mögötte semmi. Nem gondolom, hogy a (közbeékelt, a látást zavaró) kultusz kiütése után jobban lát­nánk, és - színről színre - immár magát a dolgot pillantanánk meg. Csak azt, hogy utána könnyebb lesz Jókairól beszélni. Akárhogyan. JEGYZETEK A szövegben a zárójelekbe tett számok a Hétköznapok 1962-es kiadásának lapszámozására utalnak. 1. Szilasi 1992, főként 36-42. 2. Szövegen itt és a továbbiakban elolvasott írásjeleket, interpretált textust értek.

Next

/
Oldalképek
Tartalom