Kalla Zsuzsa szerk.: Kegyelet és irodalom. Kultusztörténeti tanulmányok (A Petőfi Irodalmi Múzeum könyvei 7. Budapest, 1997)

I. SZÖVEGEK (a halotti búcsúztatóktól az emlékkönyvekig) - Tverdota György: Az életrajz mint Passió. József Attila első életrajzi vázlatai

Tverdota György AZ ÉLETRAJZ MINT PASSIÓ JÓZSEF ATTILA ELSŐ ÉLETRAJZI VÁZLATAI A József Attila-irodalom a költő halála után némi túlzással egy MTI-jelentésből, illetve egy napihírből: Az Est öngyilkos­ság-leírásából bontakozott ki, amely a kö­vetkező mondattal kezdődik: „Megdöb­bentő távirat érkezett szombat délelőtt...". Az ezt követő híradások az idézett nyitó mondatot variálták: „Megdöbbentő tragé­dia játszódott le tegnap este...", „Szombat délben riasztó hír futott végig a váro­son...", „Szombat délben megdöbbentő hír száguldott végig a magyar főváro­son." 1 A fentemlített intonációkban, s álta­lában a tragikus halálesetekről (gyilkos­ság, baleset, öngyilkosság, katasztrófa) szóló újsághírekben mindig van valami roppant közönséges, viszolyogtató össze­tevő. Egyrészt nivelláló jellegükből adó­dóan. A megdöbbenés mértékét ugyanis nem az áldozatok érdemei szerint szabják ki. A halál előtt mindenki egyenlő. Mind­egy, hogy csődbejutott bankár vagy kár­tyán vesztes huszártiszt lövi főbe magát, vagy egy cselédlány iszik lúgot szerelmi bánatában vagy egy nagy költő veti ma­gát a vonat kerekei alá. Másrészt, mert a napihírben az általa felkelthető borzongató hatás ereje számít. A véres, látványos részletek figyelemkeltő szerepe tolakszik előtérbe. József Attila öngyilkosságának a módja ebből a szempontból sem hagyott kívánni valót. Az eseményről szóló beszá­molók komor ünnepélyessége mögül tehát elő-előtűnt a szenzációcsinálás gépezete. Mégis tagadhatatlan, hogy az idézett mondatokban ma valami megrendítő mél­tóságot is érzünk. Mintha egy antik tragédia-beli hírnök gyászos bejelentését előz­nék meg. A hírverés révén ugyanis, amit néhány hónap múlva az ilyen írásoknak a szemére vetettek, olyan esemény jutott nyilvánosságra, ami túlélte az egynapos szenzációt. József Attila tragikus pusztulása feltűnő napi eseményből nemzeti üggyé változott át. Az a lépés, amely ehhez az átváltozáshoz, s így a halálhír megszentelő­déséhez vezetett, annak az obligát kérdésnek a feltevése volt, amely minden öngyil­kosság esetén menetrendszerűen elhangzik: mi indította a költőt végzetes tettének elkövetésére? A válasz érdekében a tragikusan elpusztult személy életét szokták val­latóra fogni. A kérdésre időben leghamarabb Ignotus Pál és Mónus Illés orációi felel­József Attila, 1924.

Next

/
Oldalképek
Tartalom