Botka Ferenc szerk.: „D. T. úr X.–ben”. Tanulmányok és dokumentumok Déry Tiborról (A Petőfi Irodalmi Múzeum könyvei 4. Budapest, 1995)

HÁROM ASSZONY (Déry Tibor levelezése Pfeiffer Olgával, Oravecz Paulával és Kunsági Máriával) Sajtó alá rendezte: Botka Ferenc

3 Rudi = Paula öccse. 4 Réz Pál, a Kócos kiadói szerkesztője. 5 Déry Illyés Gyula A „pesszimista" versekről c. cikkéhez {Irodalmi Újság 1954. jan.15. 2.sz. 3.) kívánt hozzászólni, hogy megvédje barátját támadói ellen, akik szerint a szocialista irodalom­nak eleve optimistának kell lennie, s ezért a kor hivatalos művészetében nem lehet semmiféle pesszimista motívumnak helye. Déry válasza az Illyést támadó Gellért Oszkár cikkének társa­ságában: Hozzászólás. Csillag 1954. febr., 2.sz. 312-314. 57 Budapest, 1954.jan.23. 0°Ceclves é^Plulus, befejeztem a cikket, éjjel egy óra, teliát még megírliatom ezt a levelet. 1 Gondolom, időközben megkaptad már a Szépirodalmi levelét Kócos új kiadását illetón. Én a te Jwtyedben kiiiagynám az utólag beírt részeket, melyeket csak a lek­tori túlbuzgóság tartott szükségesnek. 2 Persze nem nagyon fontos, de akkor még tisztább lenne ez a szép könyv. Egyébként javításokra nincs szükség másra, mint az elírások korrigálására, amit a legegyszerűbben a következőképpen csinálJwtsz: levélben megírod, Jwgy a Jiányadik oldal Jwnyadik bekezdésében a Jwnyadik sor­ban ilyen és ilyen szó vagy szavak Jwlyett: ez és ez íraiutó. Úgy emlékszem, a Dönci név Jwlyett egy-Jcét Jvelyen megmaradt a régi név s még néJwny ilyen kisebb Jiiba van, ami így könnyűszerrel kijavítJmtó (bár ez sem na­gyonfontos). Nos, ami az új regényedet illeti, 3 én azt nem féltem. Ha Stefi néni túlteng a re­gényben, azon utólagos törlésetekéi Jcönnyen leJiet segíteni, bár Jw ismered ezt a Jii­bát, akkor már most kitérJwtsz előle. S Jwgy Annát nem tudod mozgatni? Próbálj a fantáziádon úgy segíteni, Jwgy Jwlyzetelcet, történeteket képzelsz elAniw számá­ra, többet is, olyanokat, amelyekben a lánynak valamilyen neJwzségen túl Jcell jutnia, valamit meg Jcell oldania s ezeket a Jwlyzetéket, történetéket úgy Jwlyezd el sorrendben, időrendben, Jwgy a megoldásoJcban a kislány folcozódó érettsége, nö­vekvő öntudata, érlelődő nőiessége, stb. mind jobban kifejezésre jusson - így fog fejlődni a figura. Természetes, az sem árt, Jw egy-egy ilyen Jwlyzetben elbukik ­mondjuk, előbb egy kicsit, aztán nagyobbat - s aztán az utána Jcövetlcező Jwlyzet­ben bizonyítja be egy már siJcerült, Jwlyes megoldással, Jwgy megint továbbnőtt. Ezekben a Jwlyzetekben Annának nem kell okvetlenül a szereplő főalakoJckal együtt szerepelni, Jwzzál elő egy eddig alig mutatJcozó figurát a regény alakjai Jcö­zül, vagy esetleg egy egészen ismeretlent, annál frissebb és meglepőbb lesz, s a lányt is egy újabb oldaláról mutatJwtod meg, mintJw mimiig a régi főalaJcokkal Jwzod össze, akikJwz való viszonyát már ábrázoltad, teliát az új Jwlyzetben is azo­nosan viselkednének. EgyébMnt pedig:

Next

/
Oldalképek
Tartalom