Kelevéz Ágnes szerk.: Mint különös hírmondó. Tanulmányok, dokumentumok Babits Mihály születésének 100. évfordulójára (Petőfi Irodalmi Múzeum–Népművelési Propaganda Iroda Kiadó, Budapest, 1983)

DOKUMENTUMOK - Illyés Gyula levelei Babits Mihályhoz (A bevezetést írta, a leveleket válogatta, a jegyzeteket készítette: Téglás János)

Egyes levelei (3., 7., 13.), melyekhez verseket is mellékelt, a művész örökös vívódását éreztetik alkotásaikkal kapcsolatban. Teljes bizalommal fordul Ba­bitshoz, kéri és elfogadja a költőtárs véleményét — maga javasolja neki a bátor rövidítést,hogy — és Kazinczy szavait idézi — „Tűzbe felét!" (3. sz. levél). Még 1940-ben írt soraiban is tétova és izgatott lesz, mikor verséről tesz említést, s még most is igazolja Babits Három öregről szóló, nem „teljesen elfogulatlanul és személyes asszociációk nélkül" 9 megfogalmazott kritikájának megállapításait a költő szerénységéről és büszke öntudatáról. Illyés a maga részére sohasem kért — legfeljebb csak fényképeket vagy kéziratainak megőrzését —, mások érdekében azonban annál gyakrabban fogott tollat. Az ő sorainak is szerepük lehetett abban, hogy Fenyő László 1934-ben Baumgarten-jutalmat kapott, vagy hogy a fiatal Vas István első verse 1932. szeptember 1-én megjelent a Nyugatban. A levelek, üzenetek hangneme és tartalma azt a szellemet tükrözi, melyet Illyés Gyula egyik vallomásában így fogalmazott meg: „Életem nagy tartal­mának vélem, hogy Babits Mihályt megismerhettem . . ." 10 Illyés Gyula levelei az Országos Széchényi Könyvtár Kézirattárának Babits­hagyatékában találhatók (Fond III/619, 620, 623, 626, 627), ugyanitt lelhető meg Török Sophie levélfogalmazványa (Fond III/146) s az a Babits kezétől származó levelezőlap (Fond III/82), melyet a posta visszahozott Olaszországból. A levelek — Illyés Gyula engedélyével — megjelentek már egy minikönyv­ben az 54. sz. Ságvári Endre Nyomdaipari Szakközépiskola és Szakmunkásképző Intézet érettségiző tanulóinak vizsgamunkájaként Illyés Gyula Babitshoz cím­mel, 11 de ez a kötet csak néhány példányban látott napvilágot, s nem került ke­reskedelmi forgalomba sem. A jelen közlés némileg eltér az előző kiadástól: nem tartalmazza Illyés két, Babitsnénak címzett 1929-es írását (Fond III/623/1, 2), de egy érdekes Török Sophie-fogalmazvánnyal bővült a levelestár. A sorrend­ben és a jegyzetanyagban is — néhány újabban megismert dokumentum alap­ján — némi változtatást, helyesbítést hajtottunk végre. A leveleket időrendben közöljük, a kikövetkeztetett dátumokat [ ]-jelbe raktuk. * * * 1. 1929. dec. 5. Kedves Mihály, elküldöm a verset, amelyet már mutattam neked, azzal a kéréssel, hogy — amennyiben megfelelőnek ítéled — szíveskedjél a Nyugatban közöltetni. A Nagyságos Asszonnyal egyetemben szívélyesen üdvözöllek, őszinte híved Illyés Gyula 9 Lásd a 3. sz. jegyzetet. 10 Illyés Gyula: Iránytűvel. II. C46. 1. 11 Illyés Gyula Babitshoz. Levelek, versek, (összeállította és a jegyzeteket írta: Téelás János.) 3p., 1982.

Next

/
Oldalképek
Tartalom