Kelevéz Ágnes szerk.: Mint különös hírmondó. Tanulmányok, dokumentumok Babits Mihály születésének 100. évfordulójára (Petőfi Irodalmi Múzeum–Népművelési Propaganda Iroda Kiadó, Budapest, 1983)

TANULMÁNYOK - Tasi József: Babits, Zsolt Béla, Hatvány és József Attila (Adalékok a „Tárgyi kritikai tanulmány" történetéhez)

geibe és szépségeibe avatom az ifjúságot. [. ..] Délután ülök az íróasztalnál, ver­set, tanulmányt írok s elküldöm Pestre Riedlnek, Újpestre Babitsnak." 21 Zsolt Béla 1939-ben emlékezik így ifjúkori vágyaira, terveire. Az első világháború azonban elsodorta a Babits hatására poéta doctusnak és esszéírónak készülő ifjú bölcsészhallgató terveit. Egészségügyi önkéntesként szinte az ország valamennyi katonai kórházát végigjárta — időnként ápoltként is; tüdőbaja igen korán je­lentkezett — sa frontra is kikerült. 1915-ben jelent meg első Verseskönyve. Babitshoz írott egyik leveléből meg­tudjuk, hogy a kötetet még megjelenése előtt megküldte választott Mesterének: „Nagyon köszönöm a visszaküldött kivonathoz csatolt levelet, igazán felfrissí­tett és melengetett a szegedi Tomiban, [. . .] ahol valamikor Ön is járt s ez szá­momra szinte széppé és nevezetessé teszi az újszegedi utak és thuják banalitá­sát. Bár reményeim teljesedését — írja — az jelentette volna, ha szegény kis motyóim elé néhány könyörületes szó jutott volna az ön szavaiból, így is na­gyon köszönöm szíves sorait. Egyúttal nagyon kérem önt, engedje meg, hogy a könyvemet az ön nevével bocsássam útnak .. [Kiemelés: T. J.] Babits Mihály, kinek válaszleveleit nem ismerjük, minden bizonnyal elfo­gadta a neki szóló ajánlást, bár, mint láttuk, előszót nem írt a húszéves fiatal­ember első kötetéhez. Az ajánlás így szól: „Babits Mihálynak, félénk szeretettel, a szkepszissel felém nyújtott jobbkezéért." 23 A versek valóban Babits hatását tükrözik, így mindjárt az első költemény, a Téli ember öröme: Vl Mint a hinta száll a szán, Édes ülni benne . . . Mintha most is bál után Pirkanáskor lenne: Tested fázik kéjesen, Gyöngyfogad vacog — Messze kéklő réteken Éhes farkasok. (Vö. Babits Mihály: Gretna Green — 1906.) Hasonló ritmusú a Lolotteal az utcán [sic!]; a Hevesi Ivánnak ajánlott Két porkoláb és az őszi szonett is „ba­bitsos". A költő, persze, másoktól is tanult: a Magános katona Ady Endre, a Krúdy Gyulának ajánlott Felvidéki este pedig Juhász Gyula hatását tükrözi. Különösen érdekes az Esti bánat pazar rímelése; Zsolt itt a századvég pesti költőit, Makai Ödönt és Heltai Jenőt „ötvözi" — Babitscsal! A Babits-hagyatékban fennmaradt Zsolt Béla kísérő levele, melyet első kötetéhez mellékelt. 25 1915. július 27-én már Somborból, „az ó-lengyel városból" küld képeslapot Babitsnak. Következő levelében sebesüléséről is beszámol, majd legközelebb karácsonykor küld levelet Babitsnak. 26 1916 első hónapjaiban — a pontos dátum ismeretlen — A budapesti kir. m. Tudomány-Egyetem BÖLCSÉSZHALLGATÓK Segítő-Egyesülete céges levél­papírján érkezik Zsolt következő levele, melyben komáromi felolvasásra hívja 21 Zsolt Béla: Naplómból. 1939. szept. 2. In: Tanulságok és reménységek. Nagyvárad, 1942. 61—62 1. 21 Zsolt Béla — Babits Mihálynak. [Szeged. 1915.] OSZK Fond 111/1408.10. 23 Zsolt Béla Verseskönyve. Bp. [1915.1, [3. 1.] 24 Uo. 7. 1. » OSZK Fond III/1408/15. ^ OSZK Fond 111,1408/9., 2.

Next

/
Oldalképek
Tartalom