Kelevéz Ágnes szerk.: Mint különös hírmondó. Tanulmányok, dokumentumok Babits Mihály születésének 100. évfordulójára (Petőfi Irodalmi Múzeum–Népművelési Propaganda Iroda Kiadó, Budapest, 1983)
TANULMÁNYOK - Máté J. György: „...hiszen emberékül oly különbözőek vagyunk" (Babits és Hatvany kapcsolata a tízes években.)
MÁTÉ J. GYÖRGY: „...hiszen emberekül oly különbözőek vagyunk." (Babits és Hatvány kapcsolata a tizes években) Thomas Mann joggal nyilatkozhatott nagy rajongással Hatvány Lajos báró Bécsikapu téri palotájának könyvtáráról. Mint azt az Esti Kurir 1937. január 14-i számában megjelent interjújából megtudjuk: „Szívesen elidőznék hosszabb ideig Hatvány Lajos báróék pompás könyvtárában." 1 Az íróra olyan nagy hatással volt a kultúra e nyugodt szigete, hogy később — Adrian Leverkühn élményeként — beépítette a Doktor Faustus egyik epizódjába is.' 2 Azt már Hatvány Lajosnétól tudjuk, hogy az ötnyelvű Hatvány-könyvtár állománya ebben az időben (tehát a báró második emigrációs korszaka előtt) 14—15 ezer kötet lehetett. Az irodalmár hatalmas könyvgyűjteménye ma már nem áll rendelkezésünkre. Csak Hatvány Lajosné visszaemlékezéseire hagyatkozhatunk, aki szerint a könyvtár jelenlegi állománya a „csoda folytán" maradt meg a család birtokában. A többi könyvet talán beszállásolt katonák hordták szét a második világháború idején. 3 Hatvány Lajos könyvtára — jelen állapotában is — nagy érték. Többszáz dedikált kötet található benne, elsősorban magyar szerzőktől: Adytól, József Attilától, Babitstól, Tóth Árpádtól, Karinthytól és másoktól, de francia, német, angol szerzők is fellelhetők ajánlásaikkal a maradék gyűjteményben. A könyvtár kötetei a Magyar Tudományos Akadémia védelme alatt állnak. A kiváló esszéista és mecénás „legendás" könyvtárát, ezt a „napsugaras könyvkertet" Thomas Mannon kívül Devecseri Gábor őrizte meg számunkra remekbe szabott kis „pillanatfelvételében", a Narancsdzsem címűben. 4 Hatvány Lajos könyvtári hagyatékában három dedikált Babits-kötet található: a Recitativ, az Irodalmi problémák és a Versek. A három dedikáció egységesen formális stílusú, különösebb „üzenetet" nem tartalmaz. 1. Babits Mihály: Recitativ. Nyugat Szépirodalmi Szemle Kiadása, é. n. [1916] Hatvány Lajosnak meleg rokonérzéssel, őszinte tisztelettel Babits Mihály 1 Idézi: Mádl Antal: Írók történelmi sorsfordulókon. Osztrák és német írók — magyar kapcsolatok. Bp., 1979. 292. 1. 14. sz. jegyzet. 2 Thomas Mann: Doctor Faustus. Bp., é. n. (Ford. Gáspár Endre) 354. 1. 3 Hatvány Lajosné szóbeli közléseit, szíves segítségét itt köszönöm meg. 4 Devecseri Gábor: Hatvány. In.: Lágymányosi istenek. Bp., 1975. 322. 1.