Illés László szerk.: Irodalom és múzeum. Tanulmányok az irodalmi muzeológiáról (A Petőfi Irodalmi Múzeum Évkönyve 11. Népművelési Propaganda Iroda Kiadó,Budapest, 1974)

II. A MÚZEUM KÖZMŰVELŐDÉSI MUNKÁJÁRÓL - Múzeumpedagógia - Tarpataki Zsuzsanna: Múzeumpedagógia a Petőfi Irodalmi Múzeumban

A Petőfi Irodalmi Múzeumra az általános műveltség emelésében, az olvasás megszerettetésében, a korszerű irodalom- és történelemszemlélet elmélyítésében, a művészi nevelésben várnak komoly feladatok. Remélhetőleg lehetőség lesz arra, hogy a múzeum földszintjén lévő termek­ben közművelődési bázist alakíthassunk ki, ahol az irodalmi estektől elkezdve a klubfoglalkozásokig, filmvetítésig, népművelők és pedagógusok tanácskozá­sáig, magyartanárok továbbképzéséig, író—olvasó találkozókig és a múzeum munkáját ismertető előadásokig rengeteg érdekes és hasznos rendezvényre ke­rülhet sor, sok, régi elképzelésünk megvalósulhat. Nem táplálunk túlzott reményeket, tudjuk, hogy embereket meggyőzni, kimozdítani a megszokottból, és rávezetni az újra — a legnehezebb feladatok egyike, és nem hoz máról holnapra látványos eredményeket. ,,A kulturális feladatokat nem lehet olyan gyorsan megoldani, mint a politikai és a katonai feladatokat... — mondta Lenin. — Háborúban lehet győzni néhány hónap alatt, kulturális győzelmet aratni azonban nem lehet ilyen rövid idő alatt, a dolog lényegénél fogva itt hosszabb időre van szükség, és alkalmazkodnunk kell ehhez a hosszabb időszakhoz, terveznünk kell a munkánkat, és a lehető leg­rendszeresebben kell végeznünk." IRODALOM: A közművelődés helyzete és fejlesztésének feladatai. Bp. 1974, — Agh Attila: Humanizmus és kultúra. Kritika, 1966. 9. sz. — Agh Attila: Marxizmus és antropológia, Valóság, 1965. 11. sz. — Baróti Dezső: A látható irodalom. A Petőfi Irodalmi Múzeum Evkönyve, 1964. — Durkó Mátyás —Maróti Andor: Népművelés-elmélet. Bp. 1974. — Farkas Endre: Szabadság és egyéniség. Bp. 1968. — Hermann István: A szocialista kultúra problémái. Bp. 1970. — Kloskowska, Antonina: Tömegkultúra. Bp. 1971. — Kon, I. Sz-. : Az én a társadalomban. Bp. 1969. — Lenin összes Művei 33. köt. 63. old. — Leontyev, A. N. : Ember és kultúra. Valóság, 1966. 7. sz. — Markarjan, E.: A marxista kultúraelmélet alapvonalai. Bp. 1971. — Maróti Andor: A közművelődés — szerve­zetten segített önképzés. Népszava, 1970. május 23. — Maróti Andor: Mi várható a közművelődési határozattól? Népszava, 1974. október 5. — Maróti Andor: önművelés és népművelés. Népmü­velés, 1967. 2. sz. — Művelődésügyi Minisztérium Múzeumi Főosztály: Az iskola és a múzeum kapcsolata című beszámoló (1966. június). — Országos agitációs, propaganda- és művelődési tanácskozás. Bp. 1973. — Országos Népművelési Konferencia előkészítő tanulmányai II. köt. Iskola és népművelés. Bp. 1970. — Richta, Radovan: Válaszúton a civilizáció. Bp. 1968. — Sucho­dolski, Bogdán: A jövőnek nevelünk. Bp. 1964. — Villangó István: A budapesti múzeumok nép­művelési tevékenysége. Budapesti Népművelő, 1971. 1. sz. — Vitányi Iván: A szocialista művelő­dés elméletéhez. Kultúra és közösség, 1974. 1. sz.

Next

/
Oldalképek
Tartalom