Illés László szerk.: Irodalom és múzeum. Tanulmányok az irodalmi muzeológiáról (A Petőfi Irodalmi Múzeum Évkönyve 11. Népművelési Propaganda Iroda Kiadó,Budapest, 1974)

II. A MÚZEUM KÖZMŰVELŐDÉSI MUNKÁJÁRÓL - Irodalmi muzeológia az országban - Kovács József László: A magyar irodalom topográfiai kérdései

PETŐFI EGYKORI LAKÓHELYE SZALKSZENTMÁRTONBAN (BEREKMERI ZOLTÁN FELVÉTELE) index des principaux itinéraires-t, tehát a fő irodalmi útvonalak térképét adja. Külön jelöli az autóutakkal szembeni eltéréseket (majd ad színes közlekedési térképet is), de nem mulasztja el Franciaország és az egyes írók kapcsolatait is térképszerűen jelölni. Pl. Alphonse Daudet et le Midi térkép Daudet dél­franciaországi kapcsolatait vázolja. Fontvielle mellé pl. a „Les Lettres de mon Moulin", Cavaillon-hoz a Numa Roumenstan keletkezését kapcsolva. Ezt a módszert kell majd topográfiánknak is továbbfejlesztenie, mert másképp vagy sematikus térképet nyerünk, vagy olyan túlzsúfolt, és ezért nem használható térképet, mint amilyen a kétkötetes ún. képes Pintérhez kapcsolódik, ahol 156 nevet dolgozott fel az összeállító egy térképen. (Szülőhelyek, iskolázás, élet­pálya-állomások és a halál helye.) 3 Szükségesnek látszik az alkalmazott térképtartozék továbbfejlesztése, erre ötletet a csehszlovák Mapa Kulturnich Pamatek jelrendszere adott.' 1 Ez a mű­emléki térkép piros színnel jelöli a román, kékkel a gótikus emlékeket, a rene­szánsz színe zöld, a barokké sárga, és a XIX. századé fehér, kis sematikus jele van a kastélyra, a várra, a várromra, kolostorra és templomra. Piros reneszánsz torony sémája jelzi a műemléki védett területet, alapon kis piros torony az emlékhelyet, van a térképnek jele a szlovákiai felszabadító harcok emlékhelyei­re, az ellenállók temetőire (keresztjelen koszorú), és vörös csillag jelöli a mun­kásmozgalmi emlékhelyeket. •í Günther Diethel: Reiseführer für Literaturfreunde I. Ullstein, 505—506. 19692. (öt sematikus, részre bontott országtérképpel.) Guide littéraire de la France. (A Daudet-térkép a 389. lapon.) Libraire, Hachette, 1964. Pintér Jenő Magyar irodalomtörténete. (Képes kiadás.) Bp. 1928. 4 Mapa Kulturnich Památek CSSR. Praha, 1962.

Next

/
Oldalképek
Tartalom