Csiszár Mirella: Színháztörténet nagyítóval. Források a magyar színjátszás történetének tanulmányozásához, 1920-1949 (Budapest, 2018)

Intézménytörténet - Németh Antal továbbítja a Nemzeti Színház tagjainak a vallás- és közoktatásügyi miniszter rendeletét. Budapest, 1940. július 5.

A Vallás- és Közoktatásügyi Miniszter Úr Őnagyméltósága1 fent szó szerint idézett ren­deletét azzal a nyomatékos figyelmeztetéssel továbbítom a Nemzeti Színház igen tisztelt tag­jainak, hogy azt minden tekintetben a legmesszebb menő módon szívleljék meg. A szerződések meghosszabbításának technikai lebonyolítására Bíró Miklós dr. urat,2 az állami színházak jogtanácsosát és Csávojszky Vince urat,3 az állami színházak gazdasági főnökét kértem fel, akik a közeli napokban gondoskodnak a Miniszter Úr Őnagyméltósága rendeletének szellemében utasításaim végrehajtásáról. Azzal a biztos meggyőződéssel, hogy a múló hetek és hónapok egy boldogabb, szebb ma­gyar jövendőt készítenek elő, köszöntőm a Nemzeti Színház igen tisztelt tagjait. Németh Antal s. k. OSZMIKT 76.285 1 1939. február 16-tól 1942. július 3-ig ezt a pozíciót Hóman Bálint töltötte be. 2 Bíró Miklós, dr. (Leányfalu, 1890. okt. 22-?): ügyvéd, Pest vármegye tb. főügyésze, az állami színházak jog­tanácsosa. Az állását egy ideig 1945 után is megtarthatta. 3 Csávojszky Vince (Bp., 1886. dec. l.-Bp., 1951. máj. 28.): az állami színházak gazdasági főnöke. 1909-től dolgozott az Operaházban; kezdetben számfejtő volt, majd főkönyvelő. „Figyelemmel arra, hogy az állami színházaknál igen nagy értékű állami pénzek és sok milliárd értékű ingóságok (ruhatár, díszlettár stb.) kezel­tetnek, az állami ellenőrzés teljes intenzivitásának biztosítása érdekében” a minisztérium elengedhetetlennek tartotta, hogy „az állami színházak gazdasági főnöke ne az állami színházaknak, a változó vezetőktől függő alkalmazottja, hanem ezektől függeden állami tisztviselő legyen.” Ezért Csávojszky Vincét 1926. május 1-jén az állami színházak gazdasági főnökévé nevezték ki. Az állami színházak ügyvitele terén kifejtett értékes és eredményes szolgálata elismeréséül 1942. május 12-én magyar királyi kormányfőtanácsosi címet kapott. A nyilas hatalomátvétel után elbocsátották, de a második világháború után, 1948-ig ismét az Operaházban dolgozott. 240

Next

/
Oldalképek
Tartalom