H. Kolba Judit szerk.: A Magyar Nemzeti Múzeum történeti kiállításának vezetője 2 - Az államalapítástól a török kiűzéséig - A XI_XVII. század története (Budapest, 2005)

6. TEREM - Magyarország három részre szakadása. A török hódoltság (XVI. század második fele - XVII. század) (Gerelyes Ibolya)

46. Opál kővel díszített násfa, XVI. század első fele tekkel rendelkeztek a mohácsi csata helyszínéről és lefolyásáról. A kétolda­las kompozíció jobb oldalának közepén a testőrei által körülvett Szulejmán szul­tán lovon ülő alakját látjuk, előtte ágyúk­ból emelt torlasz, amely mögül janicsá­rok tüzelnek. A bal oldali képen egy pa­takok által szabdalt mezőn magyar és tö­rök katonák kézitusája zajlik, a háttérben - a valóságnak megfelelően - a csatatér­nek hátat fordítva menekülő magyar lo­vasokat ábrázolták. Valamivel későbbi ese­ményhez, a magyar Szent Korona törté­netének egy máig nem teljesen tisztázott epizódjához kapcsolódik az oszmán kró­nika másik núniatúrá'ya. 1529 őszén, a sikertelen bécsi hadjáratra igyekvő Szu­lejmán szultán Budán megerősítette I. (Szapolyai) Jánost a magyar királyság­ban, sőt, átadta neki az elfogott Perényi Péter koronaőrtől birtokába került ma­gyar Szent Koronát is. A részleteket pon­tosan nem ismerjük, de az tény, hogy a korona 1529-ben valóban megjárta Szu­lejmán táborát, majd János királyhoz ke­rült, aki azt magával menekítette Erdély­be. A képen a trónusán ülő I. Szulejmán szultán látható, amint egy, a magyar Szent Koronára kevésbé, az ún. Bocskai­koronára sokkal inkább emlékeztető ko­ronát nyújt át a török kaftánt, ám magyar süveget viselő János királynak. Buda vá­ra 1541. évi elfoglalását ábrázolja a har­madik, ugyancsak Arifi krónikájából va­ló török miniatúra. Ismét Szulejmán szultán került a kép középpontjába, előt­te áll I. János özvegye, Izabella királyné, karján a csecsemő János Zsigmonddal (1556-1571). Az előtérben a magyar kí­séret tagjai csoportosulnak, közöttük Fráter György váradi püspök, később bí­boros, Erdély koronázatlan ura. A háttér­ben a várba beszivárgó, azt csellel elfog­laló janicsárokat látjuk. A korabeli ötvösség magas technikai színvonalát tanúsítja az a kifinomult mű­vészi ízléssel elkészített opálköves nás­fa, amely a hagyomány szerint Izabella királyné tulajdonában volt (46. kép). Az ország területén osztozkodó két ide­gen uralkodó, I. Ferdinánd, illetve I. Szulejmán portréját ismeretlen XVI. századi festők készítették el, az utóbbit minden bizonnyal egy Tizianót követő itáliai mester. A korabeli dokumentumok nem kevesebb, mint négy, Tizianónak tu­lajdonított Szulejmán-portrét említenek. János Zsigmond erdélyi fejedelem arc­vonásait Domenicus Custos német met­sző örökítette meg. RENESZÁNSZ EMLÉKEK A XVI. SZÁZADI MAGYARORSZÁGON A megjelenésekor főleg az udvarhoz kötődő reneszánsz stílusirányzat széle­sebb körű elterjedésében Mátyás király halála után az arisztokrácia jelentős szerepet játszott. Az egyik legbőke-

Next

/
Oldalképek
Tartalom