Mikó Árpád szerk.: Reneszánsz év 2008, Vezető a Mátyás király trónra lépésének 550. évfordulója alkalmából rendezett kiállításokhoz (A Magyar Nemzeti Galéria kiadványai 2008/2)

FARBAKY PÉTER, MIKÓ ÁRPÁD, SPEKNER ENIKŐ, SZOVÁK KORNÉL, TRINGLI ISTVÁN, VÉGH ANDRÁS: Hunyadi Mátyás, a király. Hagyomány és megújulás a magyar királyi udvarban (1458-1490)

Majolika padlótéglák a budai királyi palotából, 15. század utolsó negyede Budapest, Budapesti Történeti Múzeum s ugyancsak az új stílus jegyeben készült ennek néhány berendezési tárgya. A palotát új kutakkal is díszítették, az ún. oroszlános falikút feltehetően 1483-ban készült késő gótikus stílusban, itáliai mesterek műve azonban az északkeleti palota udvarának Herkules-kútja és a ma még jobbára csak leírásokból ismert Múzsák kútja. Mátyás járt Olmützben és Boroszlóban, de nem épít­kezett ezeken a helyeken. Bécsben 1485 után, élete utol­só szakaszában többet tartózkodott, mint Budán, minden bizonnyal az osztrák hercegek rezidenciájául szolgáló Burgban. Itt szintén egy reneszánsz függőkért létesítéséről szólnak a források.

Next

/
Oldalképek
Tartalom