Kreutzer Andrea - Makai Ágnes szerk.: A Hadtörténeti Múzeum Értesítője = Acta Musei Militaris in Hungaria. 10. (Budapest, 2008)

KIÁLLÍTÁSOK - B. KALAVSZKY GYÖRGYI: „Köszönet a szabadság hőseinek" - Az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett kiállításaink

Gördülő történelem - Múzeumvonat '56 című kiállítás megnyitása 2006. október 24-én. Érdekes, kimerítő és gazdag gyűjteményes kiállítást - ahogy az egyik látoga­tónk jellemezte a látottakat - akkor lehet készíteni, ha a bemutatni kívánt esemé­nyek sok mindenben tárgyiasultak, és ezek a relikviák a kiállítás rendelkezésére állnak. Az '56-os forradalom 13 napjára azonban ez nem jellemző. Kevés az olyan, csak és kizárólag a forradalomban született, akkor használt, azt jelképező do­kumentum, amivel sűrűn meg lehetett volna tölteni a tárlókat. Ara ami ilyen, az mind ott szerepel a kiállításunkon, és van közöttük néhány egészen értékes, figyelemre méltó darab is. Egyik ilyen ritka kincsünk a nagykanizsai 29. lövész­ezred 1950 M. csapatzászlója, amelynek a közepéből kivágták az ezred katonái a zsarnokság gyűlölt szimbólumát, az ún. „Rákosi-címert" a forradalom idején. A magyar nép szűken két hétig tartó hősies harca idején számtalan Kossuth­címert - a forradalom legjellegzetesebb szimbólumát - ábrázoló kitűzőt gyártot­tak a jelvénykészítő műhelyekben. Ezekből is bemutatunk egy 10 db-os kollekci­ót különféle kivitelben, más-más díszítéssel és alapanyaggal. 7 Az alig pár napig működött Nemzetőrség 8 első intézkedéseinek egyike a nemzetőr-igazolványok és a nemzetőr jelvények rendszeresítése volt. Az idő rö­vidsége miatt azonban a jelvényekből mindössze három darab készült el, amelyek közül a 0002 sorszámú a Hadtörténeti Múzeum tulajdonában van. Mivel a másik két példány sorsáról, hollétéről a szakmai közvéleménynek nincs tudomása, talán a mi példányunk az egyetlen létező eredeti darab, ennélfogva nagy becsben tar­tott, különleges és ritka kincs, amit egy ilyen nagyszabású kiállításon - megfelelő biztonsági előírások betartásával - közkinccsé tettünk. 9 7 A témáról bővebben lásd: Sallay Gergely Pál: Címerek, lyukas zászló. Impresszum, VII. évfolyam 3. sz. 4-5. p. 8 1956. október 31-én alakult és november 4-én már megindult a szovjet invázió. 9 Atémáról bővebben lásd: MakaiÁgnes: „Anéppel tűzön vízen át" 1956-os nemzetőr-dokumentumok. Hadtörténelmi Közlemények, 2006. 3. sz. 819-828. p., Sallay Gergely Pál: A hazáért és a Szabadságért. Regiment, 2006. 3. sz. 58-59. p.

Next

/
Oldalképek
Tartalom