Kreutzer Andrea - Makai Ágnes szerk.: A Hadtörténeti Múzeum Értesítője = Acta Musei Militaris in Hungaria. 10. (Budapest, 2008)

KIÁLLÍTÁSOK - B. KALAVSZKY GYÖRGYI: „Köszönet a szabadság hőseinek" - Az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett kiállításaink

Az 50. évfordulóra készített kiállítás megnyitásán dr. Szekeres Imre, honvédelmi miniszter (falról), Mikita János, mk. altábornagy, a vezérkarifónök helyettese (jobbról) és dr. Holló József altábornagy, a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója. kor tért haza és került a múzeum tulajdonába a Corvin közi forradalmárok eredeti, állami címertől megfosztott lyukas zászlaja is. Nemzetőr-igazolványokat, egyete­mi forradalmi diákbizottsági tagsági igazolványt, '56-os röplapokat, kisnyomtatvá­nyokat is adtak át a kiállítás rendezőinek. A kiállításra készülve vásároltuk meg dr. Szentpétery Tibor egykori második világháborús haditudósító 150 db fényképfel­vételét, amelyek mind a mai napig fényképtárunk legkiválóbb fotódokumentumai a budapesti '56-os eseményekről - tartalmukat és minőségüket illetően egyaránt. A tárgyi anyaggazdagságot a társmúzeumoktól kölcsönzött darabokkal való­sítottuk meg. Maiéter Pál ezredes, mártír honvédelmi miniszter egyenruházati darabjai és kitüntetései, a forradalmárok által október 23-án ledöntött Sztálin­szoborkolosszus több mázsás kézfeje, vagy Pauer Gyulának a mosonmagyaróvári vérengzés áldozatainak emléket állító műalkotása is bemutatásra került kiállítá­sunkon a Magyar Nemzeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria jóvoltából. A melbourne-i olimpiára utazott magyar küldöttség gyászszalaggal ellátott zász­laja szintén közszemlére került. 4 A kiállítás nagy visszhangot váltott ki. Csaknem másfél évtizedig zarándokol­tak ide az 1956 magyar szabadságharcát megismerni kívánó diákok és az emléke­ket felidézni vágyó idősebb nemzedékek. 4 A zászlót a XIV. kerületi Őrnagy utcai Sportiskola bocsátotta rendelkezésünkre.

Next

/
Oldalképek
Tartalom