Kincses Katalin Mária - Szoleczky Emese szerk.: A Hadtörténeti Múzeum Értesítője = Acta Musei Militaris in Hungaria. 3. (Budapest, 2000)

FORRÁSKÖZLÉSEK. TANULMÁNYOK - Tóth Orsolya: A "Harctéri fidibusz" és társai. Első világháborús magyar nyelvű tábori újságok a Hadtörténeti Múzeum gyűjteményeiben

A rajzok, kalligráfiák igen sokoldalúak és szellemesek. Megelevenedik velük az egész tábori élet, a vágyakkal, az időtöltéssel, a „bogarakkal'", a heccekkel és a bece­nevekkel. 67 A magasabb színvonalat az irodalmi lapok képviselték. 68 Ezek természetesen ki­sebb számban vagy csak egyetlen példányban készültek írók, művészek, iparművé­szek közreműködésével. Ereklyeként jártak körbe a táborban ezek a szemet gyö­nyörködtető, tartalmilag is nívós lapok, melyek között nem egy a grafika és az iroda­lom valóságos remeke. 69 A hadifogoly-tábori lapoknak külön csoportját alkotják a „színházi lapok", ame­lyek a tábor amatőr színi társulatának hírmondói voltak. A legtöbb szibériai tábor­ban hivatásos színészek közreműködésével magyar nyelvű előadásokat tartottak a tábor lakóinak sorából verbuvált színészek. A legtöbbször néhány lapos kézírásos vagy kőnyomatos úton sokszorosított la­pokban az előadások műsorait, a szereposztást és a szövegét leírását közölték. 70 Az 1917-es oroszországi eseményekről érkező hírek a hadifoglyokra is hatottak, elszigeteltségük ellenére is igyekeztek figyelemmel kísérni a politikai élet változásait, az új orosz társadalmi rend alakulását. A politikai propaganda és agitáció a szibériai lágereket is elérte, létrehozván a politikai tartalmú hadifogolysajtót. Moszkvában és Szentpéterváron különböző nyelveken szerkesztett lapok jelentek meg a táborokban, és terjesztették azokat a születő új rendszerrel szimpatizáló hadi­foglyok között. Később, több szibériai városban maguk is adtak ki hasonló célzattal forradalmi lapokat a bajtársak „felvilágosítására". 71 A rnagvar nyelven megjelente­tett lapok közül többet ismerünk. 72 Omszkban jelent meg a Forradalom című heti­lap, melyet a magyar hadifoglyok nemzetközi szociáldemokrata pártja adott ki Lige­ti Károly szerkesztésében. Az Embert Zalka Máté és Sugár Béla szerkesztette 1918-ban. Pataki Ferenc szerkesztette a krasznojarszki Előre című lapot. 73 A megnevezési hely szerinti csoportosítás A legtöbb tábori újság kiadási helyét pontosan nem ismerjük. Az állásaikat állandó­an változtató katonai egységek csak tábori postaszámaikat tüntették fel a lapok cím­oldalán, a lapok technikai előállítását is a frontokon voltak kénytelenek megoldani. Szerencsés esetben a közelben működött egy tábori nyomda, ha nem, kézzel sokszo­' 7 Novotny: i. m. 134. p. ,8 Ilyen lap pl. az Áfium. Lásd később az Adalékok... című fejezetben. ' 9 Hadifogoly Magyarok, 107. p. '° Ilyen lap pl. a Színház. Lásd később az Adalékok... című fejezetben. 1 Becsky Andor: Szamuely Tibor tábori újságjai. Magyar Könyvszemle, 1966.1. füzet. 50-54. p. ' 2 Térbe 1958. 275-281. p. ' 3 Uo. 275-279. p.

Next

/
Oldalképek
Tartalom