Erdei Gyöngyi - Nagy Balázs szerk.: Változatok a történelemre, Tanulmányok Székely György tiszteletére (Monumenta Historica Budapestinensia 14. kötet Budapest, 2004)

Antikvitás és régészet - ZÁDOR JUDIT: Topográfiai változások Budán, a Szentháromság tér környékén a pincekutatások tükrében

3. kép. A Szentháromság tér 1850 körül. Alt Rudolf rajza. származnak." A kutatás során több csontváz, bronz könyvveret, lószerszám maradványa is napvilágra került. Az üreg oldalfalán talált bilincs alapján a helyiségeket föld alatti börtönnek azonosították. 11 A főtemplom nyugati homlokzata előtti úttest 1897-ben több ízben beszakadt, ezzel veszé­lyeztetve - amint az Államrendőrség I. kerületi Kapitányságának az I. kerületi Elöljáróság részére írt leveléből kiderül - az arra járók „életét és testi épségét." 12 Az első süllyedés február végén történt, a főtemplom déli sarkától 16 méterre délnyugati irányban. Itt a föld, közel egy méter átmérőjű része tíz méter mélységben süppedt be. Március 23-án az említett süllyedéstől hat méterre észak felé újabb „omlás, illetőleg süppedés állott be". Április 9-én északnyugat felé, az előbbitől nyolc méterre újabb beszakadás történt. Mindhárom esetben középkori lakóházak félig betömött szik­lapince-maradványai kerültek elő. A helyiségek feltehetően összeköttetésben álltak egymással. A kutatások során - a Mérnöki Hivatal jelentése szerint - az üregekből középkori tárgyak: edény­töredékek, ólomgolyók, ajtópánt-maradványok és feliratos kövek láttak napvilágot. Ezen túlmenően nagy mennyiségű állatcsontot és egy emberi ko­ponyát is feltártak. Kuzsinszky Bálint, a Magyar Nemzeti Múzeum Régiségtárának őre a jelentés szerint - az előkerült tárgyakat a 16-17. századra datálta. 13 Az ismételt talajsüllyedések okát a Mérnöki Hivatal 1899-ben a Szentháromság tér déli részén végzett próbafúrásokkal igyekezett tisztázni. A talajvizsgálat során meghatározta a terület szi­lárdságát és állékonyságát. A vizsgálat eredmé­nyéről egy térrajz és jelentés készült 14 (4. kép). 12 BFL A Fő- és Székvárosi Magyar Királyi Államrendőrség I. ker. Kapitánysága 996/1897. 13 BFL XV. 253/6. 14 BFL. 1899 évi 9735. sz., 35680/III /97.tanácsi szám.

Next

/
Oldalképek
Tartalom