1931-1935. évi országgyűlés Haeffler István, szerk.: Országgyűlési Almanach 1931–36. (Sturm–féle országgyűlési almanach) Bp. 1931.

A felsőház - A felsőház tagjainak életrajzi adatai - Szervezetek és intézmények által választott felsőházi tagok - S. Bálint György - Dr. Bernát István

477 pénzügyi szakembereinek, s nagy tekintélye van a külföldi pénzügyi körökben is. Az utolsó tíz esztendőben többször vették igénybe a pénzügyminiszterek a külföldi pénzpiaccal való összeköttetéseit s közreműködését. Pályája során többízben részesült kitüntetésben. Tu­lajdonosa a III. oszt. Vaskorona-rendnek s a Ferenc József-rend kö­zépkeresztjének a csillaggal. A Magyar Nemzeti Bank főtanácsosa, a Magyar Textilgyárosok Országos Egyesületének elnöke. Tagja a pénzügyi bizottságnak. Az Országos Orvosszövctség jelöltjei közül a kormányzó által kinevezett felsőházi tag: Dr Gerlóczy Zsigmond 1863-ban született Budapesten. Egye­temi c. rendkívüli tanár, a székesfővárosi kórházak ny. központi igazgató-főorvosa. Fia néhai Gerlóczy Károlynak, a főváros volt első alpolgármesterének. Tanulmányait a buda­pesti tudományegyetemen végezte el, 1867­ben orvosdoktori diplomát szerzett. A fertőt­lenítő eljárások tanulmányozása után 1890-ben a Rókus-kórház fertőző-osztályának rendelő­orvosa, négy évvel később pedig a Szent László-kórház főorvosa lett. Ebben az időben kezdte meg érdemes munkásságát a nyilvános higiéna népszerűsítése érdekében. A budapesti tudományegyetem 1898-ban a heveny- és fertőzőbetegségek kór- és gyógytanának magántanárává habilitálta, 1912-ben pedig a járványos betegségek elleni küzdelemben szerzett érdemeiért nyilvános rendkívüli tanári címet kapott. 1901 óta a szo­ciális egészségtan tanára a József-műegyetemen s előadója az iskola­orvosokat és egészségtan-tanárokat képző állami tanfolyamoknak. Széleskörű szakirodalmi tevékenységet fejt ki. Szerkesztője az „Egészség", valamint az „Ifjúság és Egészség" című folyóiratoknak és az „Egészség könyvtára" név alatt kiadott népszerű egészségtani könyvgyűjteménynek. Magyar és német szaklapokban sok érteke­zése jelent meg a fertőző betegségek kór- és gyógytana köréből. A Budapesten tartott VIII. nemzetközi higiénikus és dermográfiaí kongresszusnak titkára volt. Tiszteleti tagja a Budapesti Orvos­Szövetségnek és elnöke az Országos Közegészségügyi Egyesületnek. A kormányzó 1930-iban érdemei elismeréséül a II. osztályú magyar érdemkereszttel tüntette ki. Az Országos Orvos-Szövetség jelöltjei közül nevezte ki a kormányzó a felsőház tagjává. A felsőház múlt ülésszakában többször szólalt fel közegészségügyi s orvostársadalmi kérdésekben. Tagja a népjóléti és munkaügyi bizottságnak.

Next

/
Oldalképek
Tartalom