Nyírvidék - Szabolcsi Hírlap, 1939 (7. évfolyam, 172-197. szám)

1939-08-22 / 189. szám

Influenzás hurutoknál jól bevált a debreceni Kérje mindenütt! Csokonai Ásványvíz fi blildbázi tolvajok bűnügyi tárgyalásának egy része tamás tördeléssel kerüli lapnak vasárnapi számába A Nyirvidék-Szabolcsi Hírlap va­sárnapi számában részletesen beszá­moltunk a hűtőházi tolvaj lá sok bűn­ügyi tárgyalásáról. A beszámolónk­ban a.z ítélet részletezésénél hibás tördelés történt s ez könnyen félre­értésre adhat okot, ezért a törvény­széki ítéletnek ezt a részét ismét le­közöljük. Eizek szerint a hűtőházi tolvajlások főkolomposát, Holecskó Györgyöt a törvény­szék 2 évi fegyházra ítélte. Bűn­társai: Halmay Bertalan 4 hóna­pi, Simkovits József 2 hónapi és Melich Dezső, volt hűtőházi al­kalmazott pedig 2 hónapi foghá­zat kapott. Az ítélet többi részét már közöltük. holnaptól kezdve ismét 59 pengő egy „Vidám hét" a Balatonnál A Balaton propagálására megindí­tott „59 pengő egv vidám hét a Ba­latonnál" akció augusztus 22-től is­mét megkezdődik. 59 pengőért a tetszés szerint választott balatoni fürdőben egy hetet tölthet bárki és ebiben az összegben nemcsak a lakás és ellátás, hanem az oda- és visszautazás is benne van. Az időjósok .szerint augusztus hátra levő .napjaiban és szeptemberben olyan meleg és d'erüs idő várlható, hogy a vidám ihét-takció folytán a főszezon valósággal kitolódik a ma­gyar tenger partján, Az utazásihoz szükséges igazolványok a Menetjegy irodában válthatók, ahol minden fel­világosítást készséggel megadnak. Olaszország újjáépít! Albániát Rómából jelentik: Giano gróf kül­ügyminiszter tegnap e9te Albániából repülőgépen visszatért Rómába. Az újságírók és egybegyűlt előkelősé­gek előtt kijelentette a külügymi­niszter, hogy Olaszország nagyará­nyú gondoskodással igyekszik segí­teni Albánia gazdasági, kulturális és egészségügyi helyzetén. Megemlí­tette a miniszter azt is, hogy Albá­nia népe lelkesen ünnepelte minde­nütt a fascista Olaszországot. Az angol és francia nagykövet Gianonál Rómából jelentik: Az Iwformatio jelentése szerint a Daily Mail arról értesült, hogy a római francia és angol nagykövet ma .megjelenik Ciano olasz külügyminiszternél, aki átnyújtja nekik azt a jegyzéket, amely a salzburgi tanácskozásokkal áll összefüggésben. A jegyzék át­nyujtását Csáky István gróf és Cia­no tárgyalásai s utazásai késlel­tették. Nyíregyházin fogták el a 30.000 peiiids budapesti betörés egyik testesét Az elm-ult napokban nagyszabású betörést követtek el Gergely Simon budapesti nagykereskedő lakásában, mialatt a kereskedő családjával vi­déken volt. A nyomozás hamarosan megállapította hogy a betörést egy fiatal nő és férfi ismerőse követték el. Nagy hozzáértéssel és vakmerő­séggel megfúrták a páncélszekrényt és abból 14.000 pengő készpénzt és mintegy 20.000 pengő értékű ék­szereket loptak el. A rendőrségi nyomozás kiderítette, hogy a betörés egyik tettese és értel­mi szerzője Farkas Andrásné szüle­tett Szabó Margit rovottmultú sza­kácsné, aki a betörés után még né­hány napig Pesten bujkált, azután váratlanul eltűnt. Pénteken éjjel bizal'mas értesülés érkezett a rendőrfőkapitány ságra, amtelyben tudomására adták, hogy Farkas Andrásné Nyíregyháza felé vette menekülő útját. A budapesti detektívek a hajnali vonattal le is jöttek Nyíregyházára. Alig, hogy kiszállottak a .vonatból, egy gyanúsan ólálkodó- asszonyt láttak az állomás harmadosztályú várótermében, akire Farkas András­né személyleírása erősen ráillett. — Igazolásra szólították fel. Farkasné előbb hazudozni próbált és nagy bőbeszédüséggel elmondotta, hogv az egyik szabolcsi- földbirtokos szol­gálatában áll és néhány napos sza­badságának eltöltésére Budapestre akar utazni. Mikor a vasúti jegyet kérték tőle, a retiküljébe nyúlt, ami­ből ki is esett egy vasúti jegy, mely egyben árulója lett, mert kiderült, hogy nem Pestre akart utazni, ha­nem — onnan jött. A keresztkérdé­sek súlya alatt Farkas Andrásné beismerte, hogy ő a körözött tolvajnő. Farkas Andrásnét a legközelebbi vo­nattal felszállították Budapestre. Ki­hallgatása során elmondotta, hogy a lopott ékszerek nagyrészét egyik ismerősének a pincéjében elásták. Az ékszereket a detektívek .meg is találták. Bűntársának kézrekeríté­sére is rövidesen sor kerül. Remek győzelemmel rajtolt a NyTVE a N. B. 3.-ben NyTVE—FSIeki T. C, 3:9 (2:0). - Vezette dr. Lengyel (Debrecen) Óriási tapsvihar köszönti a pá­lyára lépő csapatokat. A NyTV'E nevében Almos Zoltán ügyvéd üd­vözli a vendégeket, majd a csapat­kapitányok: Egry János és Négyesi II. Lajos virágcsokrot cserélnek, utá­na kezdődik a meglehetős izgalom­mal várt mérkőzés, amely különösen az I. félidőben lendületes, szép já­tékot .hozott. A NyTVE lapos, stílu­sos játékával szemben Fülek csapata •nagyobb erőfölénye dacára is kény­telen volt megadni magát, bár ta­gadhatatlan, -hogy a vendégek meg­érezték a kora reggeltől déli 1 óráig tartó utazást is. Különösen örven­detes volt az a tény, hogy az egész miérkőzésen jóformán egyetlen dur­vaság nem fordult elő, amiben főré­sze van a mindkét oldalon fegyelme­zett s mintaszerűen .viselkedő játé­kosgárdának. De dicséret illeti meg a szintén kiválóan viselkedő és pá­ratlan közönséget is, mert nem egy ízben tapsolta meg az ellenfél re­mek akcióiját is. A mérkőzés első félidejében a NyTVE van fölény­ben, de a kínálkozó jó helyzeteket az ideges csatárok kihagyják, a II. félidőben azonban már Fülek is fel­jött és a kitűnően működő NyTVE védelem önfeláldozó játékára volt Minden kereskedőnek vezetni kell alkalmazottai nyilvántartását, fizetéséről mun­karendjéről és szabadságáról. — Üzletben, irodában látható helyen kifüggesztendő Munkabér hirdetmény Nyilvántartási könyv, hirdetmény plakáttal és munkarend nyomtatvánnyal együtt 1 PENGŐÉRT KAPHATÓ: PIPIRÜZLETÉBEN, NYÍREGYHÁZA BETHLEN UTCfl 1. TELEFON 77. JÓBA E. szükség, hogy a NyTVE hálója érintetlen maradjon. Enyhe Fülek fölénnyel kezdődik a mérkőzés, de az 5. percben már Sza­lai és Pakot két óriási helyzetet hagy ki. A NyTVE lassanként le­higgad, a szokott la.pos játékával egymásután vezeti a veszélyes tá­madásokat, eredményt mégis egy ártatlan labdával ér el a 12. percben, amikor Gerda 35 méterről pompá­san íveli a kapura a labdát, a kapus kifut s a labda az üres kapuba hull (1:0). Nagy kapus ihiba! Két perc múlva Juhász újabb gólt rúg. azon­ban Pakot kezezése miatt a bíró nem adja azt meg. A 30. perdben Szalai remekül lő. Rieczky a felső lécre tolja a labdát, onnan Pakot elé pattan, aki azt a földön fekvő kapus mellett a nyugodtan az üres kapuba teszi. 2:0-ra vezet a NyTVE! A füle­kiek nem adják meg magukat s a kitűnő Egry balösszekötő révén ve­szélyesen támadnak is s Mihók nagy lövése alig kerüli el a kaput. A 40. percben Pakot hagy ki nagy hely­zetet, majd ugyancsak ő és Szalai nagy kapufát Lő. Szünet után Fülek lép fel támadó­lag, de a NyTVE-védelem jól műkö­dik. A 20. percben 3 füleki csatár előtt szalad el tiszta helyzetben a labda, de egyik sem éri el és oda a jó helyzet. Majd a NyTVE támad, de a jobbnál jobb lövéseket Riecz­ky pompásan védi. Csökken az iram — mindkét csapaton kiütközik a fá­radtság, de Juracsek megenged még egy nagy lövést, amely alig száll kapu fölé, majd a 36. percben gyö­nyörű Kovács—Pakot—Szalai össz­játék után a szemfüles Szalai ügyes góllal végképpen letöri a fülekieket, akik megadják magukat sorsuknak, bár Havrán még egy kitűnő .helyze­tet hagy ki az utolsó pillanatokban. NyTVE fölénnyel ér véget a szép-, mérkőzés. Jók: Négyesi II., Gál, a teljes halfsor és különösen a kitűnő Mes­ter, Szalai balszárny, illetve Egry (a mezőny legjobbjai!), Havrán, Végh és Varga. Nyilatkozatok: Cseh András edző, NyTVE: örü­lök a szép és megérdemelt győze­lemnek. Vitéz Aladár intéző, Fülek: Tarta­lékos csapatom megérdemelten'vesz­tett, de örömmel tölt el mindkét csapat tiszta, durvaságmentes játé­ka. Dr. Lengyel kitűnően vezette a | mérkőzést. i ——— IA francia és angol kormány meg­a Párisból jelentik: Francia politikai és diplomáciai körökben változatla­nul súlyosnak tartják a helyzetet. A Petit Párisién utal arra, hogy a fran­cia és az angol kormány már döntött a danzigi kérdésben. A francia és angol együttműködés azonnal ha­tályba lép, mihelyt Lengyelországot támadás éri.