Nyírvidék, 1932 (53. évfolyam, 121-145. szám)

1932-06-22 / 139. szám

4 ji^htntí&tL 1931, junius 32, A Szociális Misszió Társulat köszönete A Szociális Misszió-Társulat sze­génykonyhájának fenntartásához az utóbbi hetekben a következő jó­tevők küldtek adományokjaű,: M. kir. Törvényszék, Szabó Gusztáv, Líptay Jenőné, N. N. ny. tábla­bíró, Szóhor Mária és Viktória, Tuióczy "Sándorné Nonovics And­rás és Petrovics Márton kertészek zöldségfélékkel támogatják a kony­hát, Kovács Gyula, Juíia-maiom> Róth Ferencné, Tóth-maiom, Pa­licz Pál. ifj. Hegedűs A., Nagy István, Hegedűs Zoltán, Gróf Ist­ván, Simkovics Ferenc, Szabó, Ki­ráiyfalvy és Társa, N. N., Huray János hentesek hetenként segíte­nek. A jó Isten fizesse vissza jó­ságukat, mellyel lehetővé teszik, hogy az árváknak, betegeknek, munkaképtejeneknek naponként ad hatunk ebédet. Hálás köszönetet mond a szegények hevében a Missziö-Társu'at. Fizető vendég Nálunk a Színházi Élet vetette tei ezt a külföldön már régi gya­korlatban levő eszmét. A lényeget nem l s kellene ismer­tetni, m'ert azzal majdnem minden­ki tisztában van, de a teljesség kedvéért megismételjük, hogy ked­vező, üdülésre és pihenésre alkal­mas fekvésű un "kúriák és magán­lakások mérsétceít díjazásért fizető vendégeket fogadnak a nyári évad­ban. Ezek közt sok olyan van, a­mely gyógytényezők közvetlen kö­zelében, a szállodák vagy panziók nem 100" százalékos nyugalma — mondhatnánk nyugtalansága elől, menekülőknek biztonságost (nyújta­nak. Nem nyaralók befogadására — ezt i5 mondhatnók »kiuzsorázá­sára« — berendezkedett, régi gya­korlatú nyári hiénákról van szó, ha­nem olyan un helyekről, amelyek;se­gíteni akarnak a külföldről ez év­ben itthon rekedt üdülőkön. A de­viza hozzáférhetetlensége a hiva­tásos nyaraltatókat az idei rendki­r vüli prosperitás reményében, az ; egyébként is jól fejlett hajlamaik­nak megfelelően, lendületes áreme­i lésekre indította sok helyen. Tu­í dunk, tőlünk: nem »s oiyan nagy tá­í voiságban levő helyekről, ahol már erre a nyárra a suterén-helyisége­{ ket is előléptették vendégszobák­ká. Istenem! Hát miért ne lépné­t nek e,ó a pincehelyiségek, ha már | szegény tisztviselők ugy sem | lépnek elől? Na hát ennek a duhaj majális­nak a kedvét és fékezhetetlen ét­vágyát akarja mérsékelni és Jetörni a »Fizető Vendég« akció. A helybeli Menet jegyirodába már megjött vagy 300 vendéget fogadó helynek a katasztere. Betekintet­tünk ebbe a hatalmas fóliánsba és átlagban napi 4—7 P-ig terjedő ellátási dijért kinálva kínálnak la­kást, napi 3—5-szön étkezést, árnyas parkot, ingyen strandot, tenmszt, bridget, halászatot, va­dászatot és így meg van a lehető­sége annak, "hogy az üdülők nem­kénytelenek kényre-kedvre kiszol­gáltatni magukat a nyári árdrági J tásnak. Csak be kell menni a Me­netjegyirodába és érintkezésbe lép­ni közvetlenül a kataszterben ajánl­kozókkal. Lapunk még ezeken a lehetősé­geken tuimenőieg is segítségére) akar lenni a nyaralóknak és ezzel a, lappéldánnyal "megldeiiesi hazánk] minden vidék^. sajtóorgánumát/ hogy a maga körében szintén ka­rolja fel fezt az életrevaló eszmét' és küldessen az alábbi kérdőpontoki pontos kitöltésévei *ajániatokat szerkesztőségünknek. Mi fezeket az ajánlatokat áttesszük a Menetjegy-, irodába és hisszük, hogy sikerűi a közönségünk érdekelt ezúton is hatékonyan szolgálni, és megvédeni. Kérdőpontjaink a következők: A vendéglátó neve és foglalko­zása: A község neve: Vas uti állomás, vagy megálló­hely: , Milyen módon közelíthető meg? (autóbusz, autó, bérkocsi) Viteldíj részletezve és pontosan;. A községben, vagy a község köz­vetlen közelében van-e erdő," liget, hegy?; , Milyenek a kirándulásj lehetősé­gek?; Van-e folyó, tó, vagy egyéb fürdési lehetőség: P. Máv—Nyftfse 3:1 (ia) Az alosztály döntők első fordu­lója váratlanul a püspökladányatk győzelmével végződött. A Nyluse­re nem xehetett ráismerni ezen a mérkőzésen, minden egyes tagja, mélyen tormáján alul szerepelt, a P. Mávnak ezzel szemben minden sikerült, ugy hogy biztosan nyerte a mérkőzést A vezető gólt a Ny kise szerez­te Hajdú révén és a P. Máv csak a félidő végén egyenlített, a második félidőre azután váratlanul eltűnt a pályáról a JJyktse és csak szerencse mentette meg a nagyon gyengén működő Ny kise védelem­kapuját a további góloktól. A jövő vasárnap Nyíregyházán lesz a reváns. Addig kell, hogy a Nykise feljavítsa kondícióját, visz szazökkenjen régi formájába és akkor helyrehozhatja a tegnapi hibát. Nytv)e—Dkase 4:0 (1 :o) Bujtos Bíró: Bakó." A Dkase múltjához és a mérkő­zés jelentőségéhez nem méltóan 9 emberrei jött át Nyíregyházára és ezzei már a startnál "elvesztette a mérkőzést. A Dkase ennek dacára az első fél időben elég jói tartotta magát, a második fé.időre azután még egy játékosa kiállt és ekkor a Nytve kénye-kedve szerint bántel ellenfelével. Ekkor már meg l 3 duplázhatta volna góljainak szá j mát. , A gólokon Guttmanp, Gerda, Négyessy III. osztozkodtak. Szegedi Vsc—nyiregynau Vsc 3:1 (0:0) Vasutas bajnoki. Bíró: Jakab. Egészen a második félidő ele­jéig tetszetősebben és fölényesen játszik a honi csapat, Antöffel ré­vén a vezető gólt is megszerzi, ez­után azonban visszaesik, a szege­diek rákapcsolnak és Barát és, Horvát (2) góljaival biztosan is győznek. i A Nykise ifjúsági csapata meg­nyerte a Kovács István-serieget. Nytve ifj—Nykise ifj. 3:1 (2:1) Barátságos. Bujtos. Bíró: Kovács. A kitűzött Kovács István serleg­mérkőzést a Nytve lemondta, a Nykise tehát eddigi "eredményei ré­vén megnyerte a vándordijat. Van-e orvos, vagy gyógyszertár; Milyen lakást kiván bérbeadnt: Különbejáratuak-e a szobák: Hány egy ágyas; Hány két ágyas; Milyen virágitás van; j Van-e fürdőszoba a lakásban; A szoba földes, deszkázott, vagy parkett; A szobákon átjárnak-e: Befogad-e gyermeket ? 1 Befogad-e gyermeket felnőttek nélkül; Felnőttek lakása és teljes ellá­tása naponként és személyenként; Gyermekek lakása és teljes ellá­tása naponkint és személyenkint; Mennyi időre kiván vendéget fo­gadni (pontos naptán megjelölés) Megjegyzés; Piüpökiaüany. Bíró: Schöp. A Nytve megerősített csapata barátságos mérkőzést játszott a Nykise ífjus'ági csapatával. A küz­delemből a jó játék után a Nytve került ki győztesen. Három bajnokságot es öt heiyei z&st ért ei á Nykise fiatal aflétagár. üája a Keletmagyarországi &áj|iioKi viadalon Alig alakult meg a Nykise atlé­tikai szakosztálya, rfláns — első versenyén szenzációs eredményt ért 1 el. A szombaton és vasárnap meg­tartott kerületi bajnokságok során a Nykise atlétái a következő ered­ményeket érték él; Magyarország keleti kerületének ifju sági rúdugró bajnoka: PáloSyi László (Nykise) 316 cm. (kerületi rekord.) ; Magyarország keleti kerületének gerely vető bajnoka: Szabó End­re (Nykise) '45.20 méter. Magyarország keleti kerületének 1 10. m. gátfutó bajnoka: Szabó Endre (Nykise) 19.5 mp. 400 in. síkfutásban Szabó Sán­dor (Nykise) 56 mp.-ei 'harmadik, 800 m. sikfutásban ugyancsak Sza­bó Sándor 2 p 12 mp. második. Tóth Ferenc (Nykse) 200 m gát­futásban, 30.8 mp. idővei harma-i dik, Szkjenyár János ' (Nykise)^ 1500 méteren 4 perc 47.2 mp. idő" vei második, 3000 méteren 10.24 mp. idővél második. A Nykise Szabó Endre révén még egy bajnokságot nyerhetett) volna, de Szabó 2j méterrel vezet­1 ve, az utolsó gáton szerencsétle­nül elesett és f ei kellett adnia küz­delmet. 1 A Nykise atléta gárdájának sze­replése a legnagyobb reményekre! jogosít. A szakosztály eínökségq vitéz Vidovich Ferencnél a leg-j jobb kezekben van és az egyesület támogatásával még sok dicsőséget fognak szerezni klubjuknak és a magyar atlétikának. Ibrány—Tiszabercel 3:1 (0:0) Nagyszámú közönség előtt Szép küzdelmet vívott a két csapat. Az első félidőben fanyha volt a játék, a nagy meleg miatt. Annál gyorsab és ízgálmasább volt a második fél­időben, amikor az ibrányi halfsor élén Kritzlerrei, magára talált. Ek­kor éri el Szász (1) Tóth (2) ré­vén glójait, míg a berceliek az utolsó percben védelmi hibából érik el tiszteietgóljukat Schvelger révén. Az ibrányiak közül Fekete, Tóth (a mezőny legjobb embere)! Szentesi, Kritzler és Szász, mtgi az ellenfélnél különösen a kapus, Vass és Schv^íger tűntek kl. Kfimpcse—Buj 4:1 I » » • Bíró: Tőbiáis. Vasárnap, e hó 19-én, a kéme-, csei soprtpáfya "megtelt érdeklő­dőkkel. Sokan rándultak át Kótaj­bó 1, Nyíregyházáról ós Bujrói 19 erie a mérkőzésre. A bíró sipje-i lére áh fel a két csapat. Kemecse: Szakszay, Auspitz, SzarvBdy, Wolfj Ha user, Bogár, Várkonyl, BaUa, Szakács, Rózsa, Csernák. Buj:< Kovács I., Kovács II., Asztalos* Rőmer ; perlik, Deme, Kovács III., Stima II., Hudák, Asztalos, Ba­niczki. Mindjárt Kemecse kezd is Szakács átadását Balia ofszája gyan us helyzetbői góllá értékesíti. A gói vitára ad alkalmat, de a bíró középre mutat. Buj felnyomul, de a kemecset védelem mindent tisz­táz. Au spitz Jó formában van és Szikszay kapus ls kitűnően véd. Gyors kemecser "lefutás, s Szakács bombagólt lő, majd a já­ték Buj térfelére szorul egészen. s a kernecsei csatársor egyre-másra küldi lövéseit a bujl kapu felé, de Kovács nagyszerűen véd. A 40-ik percben esik a harmadik gól, s a biró nemsokára félidőt jelez. A máspdik félidőben egészen Ke­mecse uralja a helyzetet, Buj a kapus kivételével összeroppan s Balia beállítja a végeredményt^ mire Buj gyorsan góljával vála­szai • aztán egy korner Buj javá­ra és — vége a meccsnek. Egy-két incidenst leszámítva, elég lendületes meccs volt. De a lendületet és r utint Kemecse dik­tálta. A buji halfsor sehol sem volt, a csatársor pedig íassu tolo­gatásból élt és a kapu előtt telje­sen tehetetlen volt. A bujiak közül csak Deme^ Perlik és Stíma di­csérhető meg. Kovács kapus most is kitűnő formát áru't ei, de a vére* ség és a buji csatársor tehetetlen­sége egész szárnyát szegte.' A ke­mecsei csapatból Szikszay kapus, Auspitz és Szarvady bekkek, Sza­kács, Várkonyl csatárok érdemei­nek dicséretet. Bafla durva és önző játékos, aki ha idegen pályán is ugy játszik, mint Kemecsén, köny­nyen megjárhatja. (R. S7 ATLÉTIKA. A BBTE versenyen, a no mé­teres gátfutásban .Kovács Józseí (BBTE) uj országos rekorddal győ zöt , magamögött hagyva a szege­di Oroszt és az osztrák Land­mayert. Ideje 15.1 mp. USZAS, VIZIPÖLÓ I ( Az u szókoaiició versenyhén a 200 méteres gyorsúszásban Bárány győ­zött Mészöly és Székely ellen. A 100 m. hátúszás győztese Nagy Károly 1 p 15 mp. jó idővel. A vízipóló mérkőzések során a MTK —UTE mérkőzés 4:3; a III. TVE —MAC 2:2 arányban végződött^ LABDARÚGÁS Svájc—Magyarország 3:2 (0:0) Ferencváros komb*—Oradjansfci 5:o C5=o) Az esküvő előtt a mama bölcs tanácsokkai látja el leányát. — Fiam légy bátor; az uraa előtt semmit se hallgass »oha. Sem azt, amit a házasság előtt, sem azt, ami a házasság alatt tör­ténik. — Jó, jó mama — felelte a menyasszony de ahhoz nCm csak bátorság, hanem jó emlékező­tehetség is keli... SPORT A mélyen formáján ainl játszó NyKISE vere­séget szenvedett PüspSkladányban A NyTVE legyőzte a DKáSE-t