Nyírvidék, 1931 (52. évfolyam, 1-144. szám)

1931-04-28 / 95. szám

4 1931. április 28. i^gMKaHHnR ••••••••••••a ••••••••••••El SAKK •••••• A nyiregyházi középiskolák 1931. évi sakkbajnoka Márkus Gábor kir. kath. főgimnáziumi tanuló. A csapatbajnokságot az ev. Kos­suth reálgimnázium csapa a ny rte. A nyiregyházi középiskolák 1931 évi sakkbajnokságának elnyeré­séért még az elmúlt év december havában versenyt irt ki az ev. Kos­suth reálgimnázium Sakk Köp s a versenyre a kir. kath. főgimná­zium, a Felsőkereskedelmi iskola, és az ev. Kossuth reálgimnázium nevezett be 5—5 versenyzőből álló csapatot. A verseny kettős volt. Eldöntésre került az egyéni és a csapatbajnokság is. A verseny két fordulós volt s figyelembe véve a tanulók iskolai elfoglaltságát, egé­szen mostanáig tartott. Az egyéni bajnokságot Márkus Gábor, a kir. kath. főgimnázium tanulója nyerte el megérdemelten 13 ponttal. A helyezések sorrend je a következő volt : 2. Kovács Kornél Kossuth reál. 12 p. 3. Blum Sándor Kossuth reál 11 p. 4. Ballá István Kossuth reál. 10.5 p. 5. Kovács Tivadar kir. kath. 9 p. 6. Nagy Vilmos Kos­suth reáL 7.5 p. 7. Ungár Károly felsőkeresk. 7 p. 8. Margóesy Emil felsőkeresk. 6 p. 9. Csopey Tibor kir. kath. 5.5 p. 10. Stark Árpád felsőkeresk. 5 p. 11. Deutsch Mik­lós felsőkeresk. 4 p. 12. Belényes;­sy Kossuth reál 4 p. 13 Pásztor Ferenc kir. kath. 4 p. 14. Jósvay Gyula kir. kath. 3.5 p. 15. Molnár Béla felsőkeresk. 3 p. A csapatverseny pontszámait az egyes iskolák 3 legjobb játékosá­nak pontszámából állapitották meg, A csapatbajnokságban első lett a Kossuth reálgimnázium csapata 33 és fél ponttal. 2. A kir. kath. fő­gimnázium csapata 27.5 ponttal. 3. A felsőkereskedelmi iskola csa­pata 18 pponttal. Az egyéni bajnok nagy arany érmet, a 2. kis aranyat, a 3. nagy ezüstöt, a 4. kis ezüstöt, <az 5. helyezett pedig bronz érmet kap A csapatbajnokság győztese serl p­get khp ; s a vándordíjait őrzi a jövő évi versenyig. A dijak kiosztása két hét múlva lesz. Sporthírek LABDARÚGÁS. Ujpest-Pécs Baranya 2:0 (0:0). A mérkőzésen végig meglátszott az Újpest fölénye, azonban az első félidőben a pécsi csapat kitűnő vé­déssel megakadályozta a gólokat. Az Újpest megiehe;ősen fáradtan játszott. Hungária—Vasas 4:1 (i:i) ^ játék megkezdése előtt a Hungá­ria elnöke, BrüU Alfréd üdvözlő beszédet intézett a játékosokhoz ab­ból az alkalomból, hogy a Hungá­ria első ízben játszik a Vasas ttj pályáján. Ferencváros—Budai ti 4:0 (4:0.) III. FC—Kispest 3:3 (3:1) Sabária-Bástya 4:2 (1:2.) Attila—Rákospalota 3:0. Somogy—Terézváros 9:1. Németország—Hollandia váloga­tott 1:1. Bocskai—Székesfehérvári DV. 3:2 (1:2). ÖKÖLVÍVÁS Tegnap Prágában a Spárta pá­lyáján 10.000 főnyi közönség előtt szabadtéri boxmérkőzés folyt le a cseh Novotny és a magyar Szobo­levszky között. A küzdelem 8 me­netben eldöntetlenül végződött. VÍVÁS. Magyarország karávivó bajnoka Pillér György. Tegnap folyt le a Magyar Vívó Szövetség rendezésében a M igyar ország 1931- évi kardvivó bajno­ka cimért kiir, küzdelem a Műegye­tem vívótermében. A verseny győz­tese s ezzel Magyarország 1.931. évi kardvivó bajnoka Pillér György lett 8 győzelemmel. — 2. Petschauer At;ila 7 győzelemmel. 4. Dr. Gombos Sándor 5 győzelem­mel. 5. Dr. Szelényi Géza 3 győ­zelemmel. 6. KLein Miklós 3 győ­zelemmel. 7- Dr. Vitéz Uhlyarik Jenő 2 győzelemmel. 8. Hatz Jó­zsef 2 győzelemmel. TENNISZ. Tegnap folytatták a MAC és a párisi ClF közötti klubközi ten­nisz mérkőzéseket a margitszigeti pályán nagyszámú előkelő közönség jelenlétében. A mérkőzést végig nézte a kormányzó is. Kehrling Cochettől 7:5, 3:6, 6:3, 6:1 arányú vereséget szenve­dett. Takács fölényes győzelmet ara­tott Merlin felett 6:3, 6:0, 3 6, 6:4 arányban. A clubközi mérkőzést az előző napi eredménnyel összevetve a franciák nyerték 3:2 arányban. Izgalmas küzdelem után eldöntetlenül végző­dött a DEAC—NyTVE mérkőzés á NyKISE biztosan győzött, a NyÖFSE és az N$MTK mioi mális arányban vereséget szenvedett DEAC—NyTVE 3:3 <2:1) Bíró: Dr. Kupinszky S. Amint előre látható volt és amint vasárnapi számunkban pontosan megjóso.tuk, a két csapat a szezon egyik legizgalmasabb küzdelmét vívta meg, amely megérdemelten végződött eldöntetlenül. Már a startnál lehetett látni, hogy ne mindennapi küzdelemre van kilátás. A Deac várakozás ellenére teljesen komplett csappatát vonultatta fel, összes krekkjei átjöttek, a Nytve viszont a régóta pihenőt állította ismét csatasorba. A játék képe a félidő szerint tel­jesen másképet mutatott. Első fél­időben, kü önösen az első 20 perc­ben a széllel játszó nagy gyorsa­ságú és erős fizikumú egyetemi csa­pat annyira meglepi a váratlanul gyenge Vívókat, hogy már ka­tasztrofális vereségtől lehetett tar­tani, a vendégek két gól előny,.e szert is tesznek. Szünet ujtán nagyon feljavul a NyTVE. Ö most már a játék irá­nyitója, de a Deac minden lefutása veszély e c, ugy, hogy ez a félidő rendkívül izgalmas és érdekfeszítő játékot hoz, a közönség idegei túl­ságosan igénybe vannak véve, végül az eldöntetlennel mindkét fél meg­fehet elégedve. A vendégek nagyon jó benyo­mást tettek. Játékosaik gyorsak, pompás fizikumuak, lelkesek és amellett fairek is, különösen magas labdáknál urai a játéknak. A köz­vetlen védelem szürkén játszó t, an­nál jobban a halfsor. A Kertész, Jacsó, Simon triász kitűnő játéka irányította az egész játékot, külö­nösen Jacsó volt elsőrangú. A csa­társor vészé yes, különösen Moldo­ván és Nánássy II. A Nytve játékáról csak a máso­dik fé.időben gyakorolhatunk egyáltalában kritikát. Ekkor már voltak megfelelő részei az együt­tesnek. Miloíay a második góltól eltekintve jól védett, Tomasovszky betegen já.szott, a fiatal Kepes III. tehetséges játékos. Sipos a legjobb tagja volt csapatának, a halfsor másik két tagját már lát.uk jobb­nak. A csatársornak nem ment ezúttal a játék, a hosszú szünet dacára ta'án még Andiy fel. lt meg a legjobban. A gó'okat Moldován (2) és Ná­nássy II, i.letve dr. Tárkányi, Gutt­mann és Arday lőtték. NyKISE— Te-ti!gyár 5:0 (2:0). Bíró : Szántó. Bethlen-uti pálya. A Nykise csatársora gyengébb formát árult el vasárnapi mérkő­zésén, ez is elég volt azonban ahoz, hogy biztos és fölényes győzelmet arasson. Hajdú ugy látszik a nagy derbyre tartogatta erejét, mert igen kényelmesen játszott, Benke pedig régi rossz szokását, a visszafelé való játszást vette elő. Csémi az ehl3 percekben megsérü t és bár kis szü­netu tán folytatta a játékot, ez is hozzájárult ahhoz, hogy a 'Nykise nagy technikai fölénye nem dom­borodott ki további gólokban. — A halfsor erősen javuló formát mu­tatott, Tassinak nem volt komo­lyabb dolga, Friedmann—Kubics­ka hibátlanul dolgoztak. A textilgyár lelkes ,szívós, jól védekező együttes. Érdemükül szol­gál, h/ogy 30 percig mf:g tudták őrizni halójukat. * Góllövők : Kabai, Hajdú, Csémi (a nap legszebb fejes gólja), Haj­dú, Berky. DVSC—NyöTSE 3:1 (1:0) Biró: Nagy Zsolt. ' Bujtosi sporttelep. Letiltások, sérülések és. katona játékosai miatt amúgy is agyon tar­talékolt Iparos csapat nélkülözte a Nytve ellen megsérült Kringet ,s, kinek távo.léte legalább egy pont­jába került a Nyötsének. Az I. fé idő változa;os játékot mutat, egyforma erők küzdelme. A 20. percben ántor Klövi a vezető gót. A II. félidei formás Iparos támadással kezdődik. Pelák II. be­adását Rózsa Ignácznak passzolja, ki az első percben egyenlít. A Nyötse valósággal kapujához szö­gezi ellenfelét, gólt elérni azonban nem tud. A DVSC kapusa megsé­rül, most a Nyöcse a mérkőzés biz­tos favoritjának látszik, de 2 lefu­tásból Ferencz és a védelem köny­nyelmüsége folytán Tó.h és Pencz beállítja a végeredményt. Peches vesztés volt. A Nyötse legalább, döntetlent érdemelt volna. A DVSC-ben a közvetlen véde­lem, továbbá Márkus és Kántor játéka említésre méltó. A Nyötsé­ben a védelem formáján alul szere­pelt. Wolf a halfsorban helyenkint eltűnt. A csatársorban Rózsa és Pe­lák II. agilis. Pelák III. minden akció kerékkötője volt. Nagy Zso't a szó szoros értelmé­ben »igen fiatal biró«. Az általa bemutatott gyenge bíráskodáshoz hasonlót mostanában nem látott a nyiregyházi közönség. Végzetes hi­bákat követett el, melyekkel nagy ban hozzájárult az eredmény ki­alakulásához. Nem értjük a biró küldő bizottságot, hogy I. o. baj­noki mérkőzések vezetését ilyen bí­róra bizza 1 NSE—NyMTK 1:0 (1:0). Biró : Wirtschafter. Bethten-uü pálya. Az NSE végig tiz emberrel ját­szott, a gólképtelen Munkás csa­pat mégis megérdemelt vereséggeil volt kénytelen a pályát elhagyni. A gyenge nivóju mérkőzésen fel­váltva volt a két csapat némi fö­lényben. Már az 5 percben meg­szerzi Aradi a mérkőzés egyetlen gólját (é;s bár a Munkás sokszor ve­szélyeztet, még kiegyenlíteni sem tud. Az NSE akcióit viszont a Mun­kás védelem parírozni 5Íkeresen. A NSE gyenge játékával csaló­dást keltett, védelme elégített ki, csonka csatársorából a szélsők ér­demelnek megemlítést. A NyMTK-ban szintén a véde lem tünt ki. csatársorában Toma­sovszky és Rakovits érdemel di­cséretet. A debreceni atlétika.' versenyen "égy győzelmet arattak az Ny. V. S. C. atlétái. A szezon első pályaversenyét tar­totta vasárnap Debrecenben a Ma­gyar Atlétikai Szövetség keleti ke­rülete ,amelyen a korai terminus dacára, egynéhány figyelemre mél­tó eredmény is akad,. Az egyetemi pályán rendezett versenyen, az Ny. V. S. C. csak néhány atlétával indult, akik versenyszámaikat meg is nyerték, sőt Móna kettős győ­zelmet ért el. A nyíregyháziak eredményei: Seniorversenyben. 800 m. síkfu­tásban I. Móna István NyVSC 2 p 06 mp, alatt. Tekintettet arra, hogy igen laza talajon, gyenge el­lenfelek el'en futott verseny, az idő eredmény jónak mondható. 5000 m-es síkfutás előny verseny ben: I. Móna István NyVSC. Móna, az elle ne 400—500 m-es előnyökkel induló mezőnyt tetszés szerint fogja be és még 100 mé­tereket verve rájuk könnyen fut célba. Ifjúsági' számok: Ifjúsági sufydobásban I. Pajtay S. NyVSC. 11 m. 23 cm. A tavaly még csak igen kedvező Pajtay, imint a kerület legjobb ifj. sulydo­bója mutatkozott be Debrecenben, akitői ezen versenyágban még igen nagy eredmények várhatók. Ifjúsági "3000 m-es síkfutás előny versenyben: I. Badics János NyVSC (60 m. előny.) II. Szklenyár János NyVSC (előny nélkül). A kitűnő tempójú versenyben az előnyadó Szklenyár előtt cél előtt 100 m-el már csak a klubtársa Badics van, akivel" nagyszerű finisbe kezdenek, de abbói'egy méternyi előnnyel Badics kerül ki győztesen. Megállapítható, hogy a kezdet jól sikerült^ kár hogy több ver­senyszámban nem indított altétát az egyesüíet >