Nyírvidék, 1926 (47. évfolyam, 249-272. szám)

1926-11-02 / 249. szám

4 JKÍYÍRYIDEK. 1926. november 3. L SPORT. NyTVE—NyKlSE 3:0 (l :0.) Bíró: Horváth Endre. Már vasárnap reggel utrakelt a Vívók csapata, hogy a megfelelő időben Karcagra érhessen, és má­sodik érvényes bajnoki mérkőzését lejátszhassa. A karcagiak minden előzetes hir ellenére váratlanul, minden tekintetben a legnagyobb udvariasságot és sportszerű maga­tartást tanúsítottak és nemcsak a fo­gadásban tettek ki magukért, ha­nem anyagi áldozatot hoztak azért, hogy a Nytve a gyorsvonattal ha­zajöhessen és kötelességünknek tart ÍJUK megemlíteni azt, hogy a vere­ségük ellenére is az udvariasság­ban végig ki is tartottak, örömmé' állapítjuk meg ezt legfiatalabb első osztályú csapatunkról, azért, hogy esetleg például szolgáihasson ma­soknak is. 'A mérkőzés már nem minden tekintetben elégítette ki a kritikust A Nytve, — bár kitűnő összeállí­tásban sikerült tarthoz állani, — a több hetes kényszerpihenő, a tré­ninghiány miatt közel sem játszot­ta ki azt a formát, amit ettől az együttestől méltán elvárhattunk volna és csak szorgalmas tréninggel és lelkiismeretes előkészülettel vár­hatjuk azt, hogy végre mint igazi komoly bajnokjelöltként szerepel­jen. A Milotay — Kátra, Miskolczy — Négyessi, Goldstein, Sipos — Eördögh, Tárkányi, Guttmann, D. Nagy, Kurz — összeál'itásu Nyetvé­nek megvan minden kelléke ahhoz, hogy nagy eredményeket érjen el, sajnos, az előbb említett körülmé­nyek miatt ennek a imérkőzésnek csak még periódusaiban váltotta ibe a reményeket, de remélhetőleg a jövő mérkőzéseken már teljes egé­szében be fogja váltani. A védelemnek oszlopa ezalkalom­mal a visszatért Kátra volt, aki ezen a poszton is pompás játékot produkált és igen nagy része van benne, hogy a Nytve gólt nem ka­pott. Milotay abszolút, biztos vojt, mig Miskolczy csak a második fél­időben jött ismét bele. A halfsor gerincében Vay helyett Goldstein nem birta tüdővel a küzdelmet és emiatt a csatársor is elesett, sok labdától. Sipos végig jó volt, mig Négyessi a jobbhalf szerepében mu­tatkozott be teljes sikerrel. Különö­sen nagy érdeme, hogy a Kikse íegvesszélyesebbnek tartott váloga­tott balszelsőjét Mágoryt jó helyez­kedéssel teljes tétlenségre kárhoztat­ta. A csatársor kissé darabos volt, a belsők szépen kombináltak, de a közelharctól igen tartózkodtak. Eör­dögh még nem a régi, de bátor, gyors futballista, gólja pedig a legszebb volt. 'h Kikse nem rossz csapat. Lel­kesek, és van is néhány tehetséges játékosuk, akik akármelyik kerületi csapatban is megállnák a helyüket, viszont az is ,ig|az, hogy vannak olyanok is, akik még ' a futball elemi iskolájába járnak. — Mindenesetre nekünk nem iesz meg­lepetés, ha már tavasszal — külö­nösen odahaza — néhány igen kel­lemetlen meglepetést fog okozni. A Nytve ellen a csatársor teljes gólképtelensége miatt nem tudott csupán respektábilis eredményt elérni, pedig Gróf személyében igen jótechnikáju ügyes irányitóval ren­delkezik. A halfsorban Heisler cen­terhalf tehetséges, mig a közvetlen védelem, illetőleg a Reichard—We­ber bekkpár a csapat legjobb része. A gólokat az első félidő 5-ik percében Eördögh — amásodik fél­idő 32. és 40-ik percében D. Nagy illetőleg Tárkányi lőtték. Horváth erélyes biró volt. ; : í i i Hí í11 I 'V NyKlSE—DKASE 4:0 (1:0) Biró: Kupinszky Sándor dr. Debre­cen. — Góllövők: Arthaber, Benke, Rozsály és Palicz. A. Nykise nem várt hatalmas gól­arányu győzelemmel örvendeztette meg hiveit és az a körülmény, hogy a szép siker kivívásában a szerencsének is nagy része volt, mitsem von le a győzelem értéké­ből. Meg kell állapítanunk ugyanis, hogy a Dkase nem érdemelte meg a nagy gólarányu vereséget; a deb­receniek mezőnyben teljesen egyen­rangú ellenfélnek mutatkoztak, sőt volt a mérkőzésnek olyan perió­dusa is, amijkor a Dkase a 16-oson tanyázott, de tehetetlen csatársora produktív eredményre képtelen volt, A második félidőben már kidombo­rodott a Nykise nagyobb állóké­pessége és taktikai tudása, a Dkase ekkor ritkán tudott veszélyes lenni lés a végén kénytelen volt magát rr.egadni sorsának. A győztes csa­patban Barth szerencsével párosult tudással védte kapuját, Damu sok­szor lépett idejében közbe, de gyak­ran könnyelmű. Fehér fürge, jói szerelő hátvéd, rúgásai azonban még nem tiszták, a halfsorban Ti­már nagy munkát végzett, jól he­lyezkedik és fejel, de a szárnyak frontbadobását elhanyagolja, Papp a védelemben jól megállta helyét, Szmiku lassú és bizonytalan. A csa­társor a sok gól dacára nem muta­tott jó játékot, kivéve az utolsó negyedórát, amikor a biztos győze­lem tudatában nyugodt, kombiná­ciós játékkal vezette meg-megujuló támadásait. A középen Arthaber ki­tűnő szöktetéseiből indult ki a leg­több támadás, egyénileg ritkán pró­bálkozott, nem volt lövőkedveben Sem, igaz, hogy a belsők nem is juttatták ilyen helyzetbe. Rozsály­íban kevés a lendület, de jól megér­tette magát partnereivel, Hajdúnak nagyon rossz napja volt, Benke sok szép lefutást csinált, de gyakran önző, Palicz egyedük veszélyes, de az összjátékhoz kevés hajlama van. A Dkaseban Kovács talentumos kapusnak bizonyult, Király és Weisz jól rúgnak, de a szferelésben elég gyengék, a halfsor szépen ját­szott. Keresztury fáradhatatlansá­gávai nagy hasznára van a csapat- J nak, Beluch kitűnő, Sajti is hasz­nos munkát végzett. A csatársor gólképtelensége kirívó volt, ha egy van ,ak ia kapu előtt jobban fel­találja magát, ugy más lett volna az eredmény, ökrös nem való irá­nyitónak, az összekötők közül Sa­rok mutatott többet, a balszélen Fried I. szép centerezéseivel vonta inéhányszor magára a figyelmet. Két eredménytelen Dkase táma­dás után a Nykise balszárnytól in­dul ki egy akció és Rozsály átadá­sából Arthaber 6 méterről éles jobb sarokba lőtt védhetetlen lövéssel megszerzi a vezetést már az ötödik percben. A Nykise a gyors ered­mény után is frontban marad', Ro­zsály, majd Hajdú lőnek kapura, de Kovács fogja. A Nykise több kor­nere is eredménytelen marad, majd a Dkase is szóhoz jut és több szép támadást vezet. A 24-ik percben a tisztán álló ökröst Damu hátulról felvágja, a megítélt tizenegyest Ke­resztury mellé lövi. A Nykise most enged az iramból, am'it a Dkase kihasználva állandó támadásokkal veszélyezteti Barth kapuját, de a védelem és a szerencse biztos gól­nak hitt helyzetekben is mentenek. A Dkase fölénye a félidő végéig megmarad, de eredményt nem hoz. A II. félidő 5-ik percében szü!e­itik a második gól. Arthaber kiadá­sát Király elluftolja, Benke kiugrik te a kifutó Kovács mellett a hálóba helyezi a labdát. Most Nykise fö­lény következik, dfe a belsők ki­hagynak, a Nykise ellen 16 mé­terről szabadrúgás, ökrös alig lövi felé, majd Sarok jó helyzetben mel­lé lő. Arthaber mesés 25 méteres szabadrúgása a kapu felett süvit el, a 32 percben Rozsály egyéni játék­kal megszerzi a harmadik gólt. Ben­ke gyors lefutásai és szép beadásai sok jó helyzetet teremtenek, de a védelem még idején lép közbe. — Már-már ugy látszik, hogy ez ma­rad a végeredmény, amikor a 44. percben Benke kornerét a jól he­lyezkedő Palicz befejeli és ezzel be­állítja a végeredményt. Kupinszky jól vezette a mérkő­zést. , i ' SZÍNHÁZ. Igazgató: GuCyás Menyhért. Heti műsor. Szerda, nov. 3. Onow. Koronkay Rózsi felléptével. Csütörtök, nov. 4. Az árnyék. Kop pány Erzsi felléptével. Péntek, nov. 5. A hajdúk hadnagya Koronkay Rózsi és Ságetny Annus felléptével. Szombat, nov. 6. A hajdúk had­nagya. Vasárnap, nov. 7. Délután : A Noszty-fiu esete Tó^n Marival. Este : A haja uH hadnagya. Hétfő, nov. 8. Antónia. Fedák Sári felléptével. • Három a kislány. Tegnap este Schubert halhatatlan szépségű zenéje hangolt boldog életigenlésre bennünket, akik a »Há­rom a kislány« c. páratlanul szép operettet mindannyiszor lelki fel­frissüléssel nézzük meg, vala­hányszor csak alkalmunk nyilik rá. Tegnap este különös érdeklődés és vágyakozás vezetett az operetthez, tudtuk előre, hogy az uj primadon­nának, Koronkay Rózsinak művé­szete ebben a darabban sajátos szépségeket, zenei játékbeli nüan­szokat igér. Hiszen Médit, Schubert vágyakozó szerelmének áhított esz­ményképét, minden erősen egyéni értékű művésznő a maga sajátos mű vészi pszichéjének, zenei felfogá­sának egyéni látása szerint váltja életre. Egyszóval ennek a rendki vül rokonszenves színpadi képr.iek | színezése uj élményeket igér, ha gazdag lelki értékekkel, és zenei talentummal rendelkező művésznő festi meg. Koronkay Médijébői fé­nyes fehér rózsák friss kelleme ha­tott reánk. Átszellemülten hallgat­tuk, mert igy énekelt és aki a lelke legmélyét hozza fel szinpadi játé­kának ihleitségében, az inspirálni is tud. Fekete pianinó van a színpa­don és az aranyosan szőke Médi a hangszer mellett nem a játékot maszkírozó színésznő volt, hanem a zene örök szépségének kábulatában játszó asszony, akinek hófehér ke­ze álmatagon suhan át a billentyű- i kön és muzsika, ének egy szivbői | felsarjadt két rózsavirágként fonód- j nak egybe. Koronkay zongorajáté- ! ka kisérte a maga énekszavát és \ ez egyszersmint elárulta, hogy a művésznő öntudatos énekmüvésze­tének gyökerei mennyire igaz mu­zsikaütásban gyökereznek. Üde volt, friss volt, szellem és sziv volt. Bánóról is kellemes emléke zéssei irunk. Schubertje számos moz zanatában arra mutatott, hogy Bá­nó művészete erős lendülettel emel­kedik ujabb magasságok felé. — Énekszava után sokszor felcsendült az a taps, amely mindig sokat je­Jent a művész életében, mert uj szin, vonalelérést, a siker ösztönző, ter­mő lázát hozza. Gulyás és Gulvás­né kedvesek, igazi művészek voltak, nagy hálával honorálta a publikum j azt az őszinte tetszést, amelyet kel- J tettek. A három kislány közül a másik kettőnek olyan fényesség mellett, amelyet Médi árasztott, ne­héz volt figyelmet keltőt nyújtani, de a beléhangoltság eléggé jó volt. Zseniálisan egyéni groteszkségg-i hatott Endrődy Novotny szerepé­ben. — Solti elemében volt, dévaj kedvvel és temperamentummal ját­szott, Médi mellett festői szép együttest adott. Szigethy Annusnak fényes sikere volt most is pezsdülő élettel való, nagyszerűen komizáló játékában. A zenekar széfjen, tisz­tán muzsikált, a közönség lelkese­dett, de nem volt olyan telt ház, mint amilyent Schubert halhatatlan szelleme vár a közönségtől, még akkor is, ha ez a közönség a Nyír­ség messze vidékén lakik is. * * * Ma este »A névtelen osSZonyu Alexandre Bisson 5 felvonásos drá­mája megy a következő szereposz­tásban : Fleuriot elnök — Bih ari László Jacqueline, felesége — Szigethy Irén Raymond, a fia — Szabó István Noel, Fleuriot barátja — Gulyás M Chesnel orvos — Csorba Dénes Róza — Gábor Antónia Valmorin, ügyész — Bánó Mihály Helén, a leánya — Salgó Mária Laroque Frederich — Solti Rezső Perissard — Endrődy Miklós Meriviei — Késmárky Kálmán Fontaine — Cser Károly Feiicie — Pethő Mária Victor — Révész Béla Elnök — Domokos Ferenc Jegyző — Czombá L Lajos Szolga — Kovács Lajos Esküdt — Kun Emii * Holnap Ernst Marischka és Gra­nitchstádtchen Brúnó 3 felvonásos operettjét, az »Orlow«-ot adják Ko­ronkay Rózsi és Szigethy Annus fei léptével. A történeti hűség kedvéért emiitjük meg, hogy ezt a szere­pet Koronkay Rózsi tavaly 25-ször játszotta egymásután Pécsett és eb­ben a darabban vendégszerepel, nagy sikerrel Budapesten. Ez a husszonötös sorodat vidéki színpadon olyan hallatlan siker, amilyen csak a legkivételesebb ese­tekben fordul elő. Aki azonban is­meri a nagyszerű darabot és érté­kelni tudja Koronkay Rózsi nagy­szerű primadonna készségét, az előtt nem is látszik olyan hihetet­lennek egy ilyen nagy szinpadi si­ker. Azt talán mondanunk se kell, hogy a Nadja-szerep, amelyet Ko­ronkay az »OW«-ban "játszik, egyike a művésznő legkiválóbb ala­kításainak, s ennék a körülménynek is nagy része van abban, hogy ilyen szenzációs mult előzi meg az »OrIow« második nyíregyházi be­vonulását. A darab második szenzációja az, hogy Szigethy Annus is fellép ben­ne, aki Dolly szerepét játsza. A ki­váló primadonna fellépése csla'k megerősíti azt a hitet, fiogy az »OrIow« holnapi előadása egy való­ságos premier-siker jegyében fog lezajlani. Szigethy Annus és Jávor Antal táncai valóságos feltűnést fognak kelteni, s e,őre látható, hogy az izzóan lelkes hangulatban minden egyes táncszámot meg kell majd ismételniük. Nagyszerű szerepe van a darab­ban Solti Rezsőnek is, aki bizonyá­ra ezúttal is derekasan megállja a helyét. Sokat fogunk kacagni Endrődi Miklós figuráján is, ak l egy jegyszedőt fog alakítani. Külön kell megemlékeznünk a darab rendezéséről, amely Gulyás Menyhért avatott kezében egészen uj köntösben hozza színpadra a ki­tűnő operettet, amelynek holnapi előadása iránt igen nagy az érdek­lődés. i * Csütörtökön »Az árnyéka megy Koppány Erzsi felléptével, pén­tektől pedig »A hajdúk hadnagyai amelynek női főszerepeit Koronkay Rózsi és Szigethy Annus játszát. .