Evangélikus főgymnasium, Nyíregyháza, 1894

225 A kör a márezius 15-iki ünnepélyen elszavalandó ódára pályázatot hirdetett. Eredménye lett öt pályamű, melyek közül a Krcsach Lajos és Gara Zoltán VIII. o. tanulók művei részesültek jutalomban. A rendes évi pályázatokra összesen 11 mű érkezett be. 5—5 frt pályadijat nyertek: Imre János VIII. o. t. „A villamvilágitásról,“ Gara Zoltán VIII. o. t. „A tragikum Katona Bánk-Bánjában,“ Schvartz Fái VII. o. t. „Themistokles és Aristides“ ez. munkáikkal. Pályázaton kívül jutalomra méltónak Ítélte a kör Krcsach Lajos VIII. o. t. „Emlékezés“ ez. költeményét. A rendes üléseken kívül két ízben ün­nepélyes ülést tartott a kör, u. m. az igazgató úrnak s a kör vezetőjének névnapja alkalmából. Bészt vett ezenkivül az iskola márczius 15-iki ünne­pélyén. Junius 8-án pedig szép közönség jelenlétében záró ünnepséget ren­dezett, melyen a főgymn. „daloskor“ is közreműködött. A kör évi bevétele 83 frt 35 kr.; kiadása 63 írt 45 kr.; maradvány 19 frt 90 kr. A körnek a tanári kar részéről ez évben is Porubszky Pál volt az elnöke. 2. Torna-kör. A négy felső osztály ügyesebb tornászait magában foglaló „torna-kör“ a jelen tanévben kétszer szervezkedett. Első Ízben szept. 26-án Leffler Sámuel tanár elnöklete alatt, majd márcz. 8-án Petrás György tornatanár­elnök vezetése mellett. A másodszor alakult kör tisztviselői voltak: Deák J. VIII. o. t. alelnök, Schwartz E. VIII. o. t. szertáros, Kerekes J. VII. o. t. pénztáros és jegyző, Kelemen G. VII. o. t. és Jakabfify J. VI. o. t. előtornászok, Várady L. VI. o. t. és Tóth K. VII. o. t. helyettes előtornászok. A kör tagjai — összesen 36-an — az őszi és tavaszi hónapokban hetenként két órán, a téli hónapokban heti egy órán tornásztak. Részt vett a kör (29 taggal) a május 27-én megtartott debreczeni kerületi tornaversenyen. Ezt megelőzőleg a főgymnasiuin udvarán rendezett próbaversenyt szép számú közönség előtt. Sikerült versenyt rendezett még a kör a majális alkalmával is, a midőn dijakkal jutalmaztattak a következők: a) A magas-ugrásnál: Matulka Ö. V. o. t., Lefkovits J. VI. o. t., Gzueker G. VI. o. t. b) A távol-ugrásnál: Kelemen G. VII. o. t., Várady L. VI. o. t, Lef­kovits J. VI. o. t. c) A birkózásnál: Gerhardt K. V. o. t., Várady L. VI. o. t., Holek L. VI. o. t., Zsák Z. V. o. t., Brüll E. V. o. t. A záróvizsgán megjutalmazottak névsorát 1. a 233,-ik lapon. 3. Dalos-kör.. A főgymnasiumi dalos-kör az 1894—95. tanévben szeptember hó 11-én kezdte meg működését Santroch Alajos zenetanár vezetése alatt. Elnöke ez évben újból Leffler Sámuel gymn. tanár volt, mig a.többi tisztséget a kör működő tagjai töltötték be. Alelnöke: Szlaboczky Ernő VIII. o. t., jegyzője és pénztárosa: Martinyi László VII. o. t., ellenőre: Lenkey Géza VIII. o. t. voltak: Bizottsági tagok: Géczy Géza, Bacsó Ber­talan, Franki Henrik, Bírta József VIII. o. t., Kerekes István, Horovitz 15