Nógrád Megyei Hírlap, 2016. október (27. évfolyam, 230-255. szám)

2016-10-11 / 238. szám

2016. október 11., kedd Kijutott a magyar válogatott A magyar női röplabda-válogatott aranyszettben 4-1-re legyőzte a ro­mán csapatot az Európa-bajnoki pót- selejtező vasárnapi, érdi visszavágó­ján, ezzel kijutott a jövő évi, grúziai és azerbajdzsáni kontinensviadalra. A magyarok tavaly 28 év szünet után szerepeltek újra az Eb-n, akkor Belgi­umban a nyolcaddöntőig jutottak. Női röplabda Eb-selejtező. A ma­gyar válogatott a múlt szombati első mér­kőzésen három játszmában kapott ki, de mivel a szabályok értelmében a 3-0-s és a 3-l-es győzelem azonos értékű, az Érd Arénában 4-0-ra vagy 4-1-re - azaz min­denképpen aranyszettben - kellett nyer­nie a továbbjutáshoz. A magyar csapat gyorsan nehéz helyzet­be hozta magát, hiszen az első játszmában rengeteg pontot "ajándékozott" a vendé­geknek, akik így 29 perc alatt karnyújtásnyi­ra közelségbe kerültek az Eb-részvételtől. A második játszmára felpörgött a magyar válogatott, és először a találkozó folyamán megszerezte a vezetést, az első technikai szünethez érve pedig öt pont volt az előnye (8-3). A különbség egészen a szett közepéig megmaradt, a románok azonban kissé várat­lanul megkezdték a felzárkózást, és egyet­len pontra megközelítették a magyarokat (20-19). A hajrát ugyanakkor a jobban kon­centráló hazai csapat bírta jobban - a román szakvezető egy büntetőpontot is „kimuto-. gatott magának" -, és egyenlített. A harmadik felvonás rendkívül magas szintű labdamenetekkel, kiélezett pontok­kal kezdődött. A románok kezdtek jobban, így Jan De Brandtnak 4-8-nál időt kellett kérnie. Sorozatban négy ponttal egyenlí­tett is a magyar válogatott. Ezt követően sokáig fej fej mellett haladtak, a románok azonban 18-18 után három ponttal ellép­tek. A magyarok csak egy pontra tudtak felzárkózni, Dobi Edina rossz nyitása után pedig két szett- és meccslabdához jutott a rivális. Az elsőt Nagy Eszter ütésével hárí­totta a magyar csapat, majd ugyancsak az ő blokkja már az egyenlítést eredményez­te (24-24). A következő román meccslab­dánál a vendégek hibáztak, majd Szakmá- ry Gréta ütését követően a magyar csapat jutott játszmalabdához, a románok keze pedig újra „megremegett". A negyedik játszmában továbbra is szoros csatát vívtak egymással a felek, az első technikai szünethez kétpontos hazai előnnyel érkeztek meg a csapatok. A ma­gyarok lendületbe jöttek és 13-9-re el­húztak, és összességében magabiztosan nyerték a szettet. A szabályok értelmében így egy 15 pon­tig tartó, mindent eldöntő aranyszettben dőlt el az Eb-szereplés: a közönség ext­ázisbán tombolt, a magyar csapat pedig nagyszerűen küzdött, az első technikai szünetben már 5-2-re vezetett. A különb­ség maradt. Dobi Edina blokkjával pedig öt pontra került a csapat a bravúrtól (10-6). A románok azonban egy nagy sorozattal há­romszor is egy pontra feljöttek (11-10,12- 11, 13-12), majd utol is érték a hazaiakat. Szakmáry Gréta ütése után először aztán a magyarok nyithattak az Eb-szereplésért, és egy elképesztő labdamenet végén Szakmá­ry újabb bombája román kézről az oldalvo­nal mellé pattant, ez pedig Magyarország továbbjutását jelentette. Európa-bajnoki pótselejtező, visszavágó: Magyarország-Románia 4-1 (-14,22,25,19, 13) - aranyjátszmában. Szegeden nyert a címvédő Kielce Hosszú ismét remekeit Rövidpályás úszó vk. Szombati négy elsőségét követően Hosszú Katinka va­sárnap öt aranyérmet nyert az úszók rövidpályás világku­pájának hatodik, dohai állo­másán. Gyúrta Gergely 1500 méter gyorson lett első. A háromszoros olimpiai baj­nok klasszis 100 méter háton (56.44 mp), 200 méter pillan­gón (2:03.34 p), 400 méter gyorson (4:03.94 p), valamint 100 és 400 méter vegyesen (57.82 mp és 4:31.18 p) dia­dalmaskodott, emellett 100 méter gyorson (52.63 mp) és 50 méter pillangón (25.98 mp) második lett. Hosszú mö­gött Jakabos Zsuzsanna 400 méter vegyesen ezüstérmet (4:33.39 p) nyert, valamint 200 méter pillangón (2:07.12 p) és 400 méter gyorson (4:06.50 p) harmadik lett. A dohai viadal második versenynapjának hatodik magyar aranyát Gyúrta Ger­gely szerezte, aki 1500 mé­ter gyorson (14:32.69 p) nem talált legyőzőre. Böczögő aranyérmes Torna vk Böczögő Dorina nyerte vasárnap a talaj döntő­jét a tornászok szombathelyi világkupaversenyén, s ezzel az úgynevezett challenge-szériá- ban is ő végzett az élen ezen a szeren. Vecsernyés Dávid har­madik lett nyújtón. „Fárasztó három nap van mögöttem. - idézte Böczögőt a magyar szövetség (MATSZ) hírlevele. - Sikerült kizárnom mindent, csak a gyakorla­tomra koncentráltam, és na­gyon örülök, hogy az össze­tett sikert Magyarországon ünnepelhetem." A magyar tornász az elmúlt egy év challenge-versenyein összegyűjtött pontszámai alapján érdemelte ki az ösz- szetett első helyet. A nyújtóspecialista Ve­csernyés Dávid holtverseny­ben végzett a harmadik he­lyen a horvát Tin Srbiccsel. Ezen a szeren a japán Csiba Kenta győzött, megelőzve honfitársát, Maeno Fuját. „A fináléban a japánok fantasztikus gyakorlatokat mutattak be. Jó volt ilyen mezőnyben versenyezni." - nyilatkozta az eredményhir­detés után Vecsernyés. Kovács Zsófia negyedikként, Divéky Luca pedig hetedik­ként zárt gerendán, míg Babos Ádám hatodik lett korláton. A világkupán vonult vissza a nemzetközi versenyektől Bérezi István pontozóbiró, aki 30 évig tevékenykedett a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) kötelékében. A szakem­ber elmondta, hogy az elmúlt évtizedekben hatalmas fejlő­désen ment át a torna. ,A nyolcvanas évek óta folya­matos volt a képzés a bírók kö­rében is, hiszen maga a sportág is sokkal dinamikusabb, letisz­tultabb lett. Nagyon hálás va­gyok a sorsnak hogy részese lehettem az elmúlt 30 évnek" - fogalmazott a szakember. Az első döntős napon, szombaton három magyar érem született az Aréna 5a- variában: Berki Krisztián nyert lólengésben, míg Kovács Zsófia felemás korláton, Dévai Boglárka pedig ugrásban vég­zett a harmadik helyen. A címvédő lengyel Kielce 29-27-re győzött vasárnap az utolsó nyolc percben gólképtelen MOL-Pick Szeged otthonában a férfi kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének harmadik fordulójában. Férfi kézilabda BL. A cím­védő egy éve szegedi. vere­séggel kezdte a sorozatot, és a hazaiak most is hasonló ered­ményben bíztak. Az első két gól a Kielcéé volt, utána fordított a Szeged, majd megint a lengyeleknél volt az előny. A védelmek nem reme­keltek, viszonylag sok gól esett, ráadásul a vendégek ember- hátrányban is eredményesek voltak. Egyenlített a Szeged, de gyorsan kettős emberhátrányba került, ezt a szakaszt el is veszí­tette, majd a 23. percben, ll­14-nél jött az időkérés. Ez sem segített azonban, nagyon jól játszott a Kielce, kihasznált min­den hibát, és 15-11-re elhúzott. A szünet előtti nagy rohanásban aztán a Tisza-partiaknak sikerült faragniuk a hátrányból. A fordulást követően rövid idő­re egyenlő lett az állás, ám amikor a meccs harmadik hazai hétmé­terese is kimaradt, a Kielce ismét lépéselőnybe került (19-22). A szegediek változtattak a védel­mükön, amely innentől kezdve remekelt. A magyar csapat 7-2- es sorozatot produkált s ennek köszönhetően az utolsó tíz perc­nek kétgólos előnyről vághatott neki. Egyre keményebb lett a csata, az 53. percben szó sze­rint véres jelenet játszódott le'a pályán: a vendégektől Kus meg­ütötte Gorbok orrát amiért piros lapot kapott, a szegedi játékost pedig le kellett cserélni. Négy perccel a vége előtt úgy lett 27-27 állás, hogy a házigaz­dák előtte háromszor eladták a fabdát. Sőt, a fordítás sem ma­radt el, és a támadásban ered­ménytelen Szeged kénytelen volt időt kérni. Ezzel együtt a hajrá sem sikerült, így a májusi kölni döntőben a Veszprémet legyőző Kielce továbbra is száz- százalékos, míg a Tisza-partiak első vereségüket szenvedték el. Férfi kézilabda BL, 3. for­duló. B csoport: MOL-Pick Szeged - Kielce (lengyel) 27-29 (15-16). Celje PL (szlovén)-Vardar (macedón) 26-32 (15-15), Kristianstad (svéd)-PPD Zagreb (horvát) 29-22 (13-10), Meskov Breszt (fehérorosz) - Rhein-Neckar Löwen (német) 30-28 (17-12). Az állás: 1. Kielce 6 (96-79), 2. Vardar (macedón) 6 (91-76), 3. MOL-PICK Szeged 3 (81-81), 4. 4. RN Löwen (német) 3 (87-88), 5. Celje PL 2 (86-91), 6. Meskov Breszt 2 (81-88), 7. Kristianstad 2 (80-88), 8. HC Prvo 0. A csoport: Bjerringbro-Silke- borg (dán) - THW Kiel (német) 25-28 (9-12). Flensburg-Han­dewitt (német) - Barcelona (spa­nyol) 27-28 (11-13), Wisla Plock (lengyel)-Telekom Veszprém 28-28 (13-14), Schaffhausen (svájci) - Paris Saint-Germain (francia) 25-35 (8-19). Az állás: 1. Barcelona 6 pont, 2. Paris Saint-Germain 4 (95­Hitzfeld véleménye Ottmar Hitzfeld szerint a címvédő német lab­darúgó-válogatottnak van a legnagyobb esé­lye arra, hogy a 2018-as oroszországi világbaj­nokságon elhódítsa a győztesnek járó trófeát. Vb-2018. A korábbi sike­redző azt nyilatkozta, hogy „ez a csapat a jelenlegi for­májában újra megnyeri a vb- t". A már visszavonult német szakember erről a csehek el­len 3-0-ra megnyert szomba­ti vb-selejtező után beszélt. „A hamburgi mérkőzés megmutatta, hogy ez az együttes egyszerűen na­gyon egyben van, minőségi játékosok alkotják mind tá­madásban, mind pedig vé­dekezésben" - jelentette ki Hitzfeld, aki a Borussia Dort- mundnak és a Bayern Mün­chennek is volt edzője, majd svájci szövetségi kapitány lett, s onnan vonult vissza. „A futballisták többsége az európai topklubokban játszik, így aztán Joachim Löwnek elképesztően sok variációs lehetősége van a csapat összetételét illetően" - mondta Hitzfeld. A németek szeptember elején Norvégiában győztek 3-0-ra, így két győzelmükkel a C csoport élén állnak, ked­den pedig Észak-frországot fogadják a vb-selejtezők har­madik fordulójában. A szegedi Thiagus Petrus Goncalves Dos Santos (b) és Krzysztof Lijewski, a lengyel Kielce játékosa 83), 3. Telekom Veszprém ; (84-80), 4. THW Kiel 4 (81-78 i 5. Flensburg-Handewitt 3, ( Bjerringbro-Silkeborg 2,7. Wis la Plock 1,8. Schaffhausen 0. A csoportgyőztesek a ne gyeddöntőbe, a 2-6. helyezel tek a nyolcaddöntőbe jutnak.