Nógrád Megyei Hírlap, 2016. július (27. évfolyam, 152-177. szám)

2016-07-04 / 154. szám

Tizenegyesekkel jutott A O Z7 Németország EURO-2016. A világbajnok né­met válogatott jutott tovább a franciaországi labdarúgó Euró- pa-bajnokság szombati negyed­döntőjéből, miután a rendes já­tékidő és a hosszabbítás is 1-1- re végződött, végül pedig a 11- esekben 6-5-re jobbnak bizo­nyult az előző kontinenstornán ezüstérmes olasz csapatnál. Az olaszok fekete karszalag­gal léptek pályára, így tiszteleg­tek a dakkai merényletek áldo­zatai előtt, a mérkőzés pedig gyászszünettel kezdődött. A ter­rortámadás elkövetői 23 túszuk­kal végeztek péntek éjjel a bang­ladesi főváros két előkelő étter­mében, az áldozatok többsége külföldi volt, elsősorban olasz és japán állampolgár. A sérült Daniele De Rossi és Antonio Candreva, illetve az eltil­tott Thiago Motta nélkül lépett pá­lyára az előző tornán ezüstérmes olasz válogatott. A németek kezdő­csapata csak egy helyen módosult a Szlovákia elleni nyolcaddöntőhöz képest, Benedikt Höwedes játszott Julian Draxler helyett, de Joachim Löw szövetségi kapitánynak már a 15. percben változtatnia kellett: Bastian Schweinsteiger állt be a combsérülés miatt lecserélt Sami Khedira helyére. A 27. percben éppen Schweinsteiger fejelt a hálóba, de Kassai Viktor nem adta meg a találatot, mert a gólszerző el­lökte De Scigliót. Rendkívül óva­tosan, taktikusan futballozott mindkét együttes, de az első fél­idő hajrájában némileg felpör­gött a játék. A 42. percben Thomas Müller lövését hárította a 160. válogatott mérkőzésén vé­dő Gianluigi Buffon. A másik ol­dalon Giaccherini lapos beadása elsuhant a gólvonal előtt, majd Sturaro kísérletét szögletre men­tették. Az első felvonásban egy- egy alkalommal találták el a ka­put a csapatok. A szünet után Müller veszélyes lövését Florenzi blokkolta szög­letre, majd a 65. percben Özil megszerezte a vezetést Németor­szágnak. Ez új lendületet adott a játéknak. Nem sokkal később Buffon bravúrral védett, miután Chielliniről az olasz kapu felé pat­tant a labda. A 74. percben Pellé lőtt a kapufa mellé, majd Bonucci egyenlített tizenegyesből. Ez volt a németek első kapott gólja a tor­nán, illetve Bonucci első büntető­je profi pályafutása során, amit a rendes játékidőben végzett el. A hajrában De Sciglio az oldalhálót találta el. A rendes játékidő döntetlenje azt jelenti, hogy a németek nagy nemzetközi tornákon továbbra is nyeretlenek az olaszokkal szemben. A hosszabbítás kevés helyze­tet hozott, a legnagyobb az volt, amikor a második 15 perc ele­jén Draxler a keresztléc fölé lőtt. A tizenegyes-párbajban meg­lepően sokan - az olaszoktól né­gyen, a németektől hárman - hi­báztak, de Hector értékesített lö­vése végül Németország tovább­jutását jelentette. Kassai Viktor végig magabiztosan, jól vezette a mérkőzést. Wales a belgákat A walesi válogatott meglepetés­re 3- 1-re legyőzte a belga csapatot a pénteki negyeddöntőjében, Lilié­ben. A nyolcaddöntőben a magyar csapatot búcsúztató belga váloga­tott védősorában Jason Denayer és Jordan Lukaku is kezdő volt - mindketten először játszottak a tornán -, mert Thomas Vermaelen eltiltás, Jan Vertonghen pedig sé­rülés miatt nem szerepelhetett. Yannick Carrasco pedig visszake­rült a középpályára, Dries Mertens helyére. Szakadó esőben indult a mér­kőzés, amelyen a kezdés pilla­natától nagy fölényben volt Bel­gium. Több ígéretes támadás után a hetedik percben alakítot­ta ki első ziccerét a világranglis­ta második helyezettje: előbb Carrasco lövését Hennessey ka­pus védte bravúrral, majd Meunier közeli kísérletét blok­kolták, végül Hazard próbálko­zása szögletre pattant. A beíve­lés után a gólvonal előtt helyez­kedő Romelu Lukaku lába előtt elsuhant a labda. A walesieknek is voltak ígéretes akcióik, de az AS Romában játszó Radja Nainggolan emlékezetes bombagóljával a belgák szereztek vezetést. A 27. percben Neil Taylor lövését Courtois védte, majd egy szöglet után Williams egyenlített, sőt a 34. percben Gareth Bale kí­sérlete után is Courtois bravúrjá­ra volt szükség. Az első félidő második felében már a brit csapat játéka domi­nált, ezt támasztja alá az 57 szá­zalékos labdabirtoklás és a 10 lö­vés, amelyből 6 eltalálta az el­lenfél kapuját. A szünet után Romelu Lukaku fejese szállt el a kapufa mellett, majd De Bruyne a keresztléc fö­lé, Eden Hazard pedig a hosszú oldali kapufa mellé lőtt. A bel­gák intenzív időszaka után Thomas Robson-Kanu bravúros egyéni megmozdulásával már a walesiek álltak jobban, a gólt kö­vetően azonban ismét Belgium vette át az irányítást, és újabb helyzeteket dolgozott ki. A 74. percben Fellaini fejelt a kapufa mellé, majd Witsel távoli kísér­lete ment fölé. A hajrában a belgák kétszer is büntetőt reklamáltak a játékve­zetőnél, nagy helyzetet azonban nem tudtak kialakítani, a 86. percben aztán Vokes fejese dön­tötte el a meccset, amely az egyik legjobb volt eddig az Euró- pa-bajnokságon. Löwüfefe fiatal játékosaira, Conte szerint emelt fővel távozhatnak Joachim Löw, a német labda­rúgó-válogatott szövetségi kapi­tánya elsősorban azokat a fiatal játékosokat dicsérte csapatából, akik az Olaszországi elleni bün­tetőpárbajban a nagy tét ellené­re is értékesítették 11-eseiket, s ezzel elődöntőbe jutáshoz segí­tették az együttest a franciaor­szági Európa-bajnokságon.- Általában biztos lábú büntető- rúgóink vannak, ám sajnos ezút­tal sokan hibáztak közülük, az vi­szont nagyszerű, hogy a fiatalok, mint Kimmich vagy Hector úrrá tudtak lenni idegességükön ekko­ra tét mellett is - mondta a végjá­tékban a kilencedik pár után el­dőlt negyeddöntőt követően a szakvezető, aki elárulta, hogy a lö­vők kijelölésébe nem folyt bele, a játékosokra bízta, hogy ki akar 11- est rúgni a végén. A kapitány összességében drámainak nevezte az összecsa­pást, amely szerinte hasonlított a 2006-os világbajnokságon az argentinokkal játszott - s szin­tén sikeresen megvívott - ne­gyeddöntőre.- Ezen a meccsen nagyon ma­gas színvonalú taktikai harc folyt a pályán, de úgy érzem, mi vol­tunk a jobbak. Őszintén szólva, el sem tudtam képzelni, hogy az olaszok miként lőhetnének ne­künk akcióból gólt a találkozón - értékelt Löw, aki azt is elárulta, hogy azért álltak fel három belső védővel, mert alkalmazkodniuk kellett az olaszokhoz, akik két csatárral és két szélsővel játszot­tak, s veszélyes lett volna négy hátvédre engedni a négy támadó­jukat - Nem túl bonyolult a táma­dójátékuk, a szélről befelé húz­nak, ugyanakkor mégis nagyon jól csinálják. A mérkőzésen Sami Khedirát és Mario Gomezt is combsérülés miatt kellett lecserélni. Löw sze­rint Gomez sérülése nem komoly, így van esély arra, hogy a csütör­töki elődöntőre felépüljön, Khedirával kapcsolatban viszont már nem volt annyira bizakodó, jelezte, nem biztos benne, hogy a következő meccsig rendbe jön. A németek, ha csak 11-esek- kel is, de először győzték le nagy tornán az olaszokat, egyúttal to­vább folytatták elképesztő soro­zatukat, ugyanis büntetőpárbaj­ban az 197ó-os Eb-döntő óta nem veszítettek Eb-n vagy vb-n, igaz, 1982 óta most először volt ron­tott rúgásuk a 11-eseknél, ezút­tal ráadásul három is. A mostani 11-es párbajnál az Eb-k történetének még nem volt hosszabb: ugyanúgy 18 rúgó állt most a labda mögé mint 1980- ban a Csehország-Olaszország meccs végén, amelyen akkor is az olaszok veszítettek.- Egészen különleges volt, hogy ennyien lőttek, igazi drá­ma - mondta Manuel Neuer, aki a kilenc olasz 11-esből kettőt vé­dett. - Nem tudtuk őket legyőz­ni 90 és 120 perc alatt sem, dön­töttek a büntetők. Ez az idegek csatája volt már. Felkészültem belőlük, de sajnos nem oda rúg­ták, ahová vártam. Antonio Conte, az olasz szak­vezető utolsó meccsén ült a válo­gatott kispadján, s mint mondta, büszkén távozik, s hiszi, hogy ez a csapat a későbbiekben még sokra lehet képes.- Azt hiszem, ez a generáció fejlődőképes, sokan közülük az első ilyen tornájukon vettek részt, még tapasztalatlanok, márpedig ilyen meccsekre van szükség ahhoz, hogy jobbak le­hessenek. Nagyon optimista vagyok az olasz futball jövőjét Illetően - hangsúlyozta a Chelsea vezetőedzői székét át­vevő olasz tréner. - A fiúk ma mindent megtettek, nehezen találom a szavakat. Kikaptunk büntetőkkel a németektől és ez fáj. Sajnálom, ugyanakkor mindenki keményen harcolt, nagyon keményen. Nem hi­szem, hogy ennél többet tud­tunk volna tenni. Eredmények, negyeddöntő Németország-Olaszország 1-1 (0-0,1-1,1-1), tizenegyesekkel: 6-5 Bordeaux, Matmut Atlanüque, 38 764 néző, vezette: Kassai Viktor. Németország: Neuer Höwedes, Boateng, Hummels - Kimmich, Khedira (Schwein­steiger, 16.), Kroos, Hector - Özil - Müller, Gomez (Draxler, 72.). Szövetségi kapitány: Joachim Löw. Olaszország: Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini (Zaza, 121.) - Florenzi (Darmian, 86.), Sturaro, Parolo, Giaccherini, De Sciglio - Éder (Insigne, 108.), Pelle. Szövet­ségi kapitány: Antonio Conte. GL: Özil (65.), ill. Bonucci (78. - 1 lesből). Sárga top; Hummels (90.), Schweinsteiger (112.), ill. Sturaro (56.), De Sciglio (57.), Parolo (59.), Pelle (91.), Giaccherini (103.). Wales-Belgium 3-1 (1-1) Lille, Stade Pierre-Mauroy, 45 936 néző, vezette: Skomina (szlovén). Wales: Hennessey - Chester, A. Williams, Davies - N. Taylor, J. Allen, Ledley (A. King, 78.), Ramsey (Collins, 90.), Gunter - Bale - Robson-Kanu (Vokes, 80.). Szövetségi kapitány: Chris Coleman. Belgium: Courtois - Meunier, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku (Mertens, 75.) ­Nainggolan, Witsel - Carrasco (Fellaini, a szünetben), De Bruyne, E. Hazard - R. Lukaku (Batshuayi, 83.). Szövetségi kapi­tány: Marc Wilmots. Gl.: A. Williams (31.), Robson- Kanu (55.), Vokes (86.), ill. Nainggolan (13.). Sárga lap: Davies (5.), Chester (16.), Gunter (24.), Ramsey (75.), illetve Fellaini (59.), Alderweireld (85.).