Nógrád Megyei Hírlap, 2015. november (26. évfolyam, 253-277. szám)

2015-11-17 / 266. szám

2015. NOVEMBER 17., KEDD A TI. percben Aleesami került hatalmas helyzetbe, de közeli lö­vésnél a 101. válogatottságával a magyar rekordot beállító Király jól zárta a szöget. Szűk tíz perc­cel a vége előtt növelhette volna előnyét a magyar csapat, de Kleinheisler tökéletes beadását A magyar labdarúgó-válo­gatott 44 év után szerepel­het ismét Európa-bajnok- ságon: a csütörtöki, 1-0-ás idegenbeli sikert követően vasárnap hazai pályán 2- 1-re múlta felül Norvégiát pótselejtezőn, így kettős győzelemmel jutott ki a 2016-os, franciaországi kontinensviadalra. Magyarország-Norvégia 2-1 (1-0) Groupama Aréna, 22 000 né­ző, v.: Carlos Velasco Carballo (spanyol). Magyarország: Király Gábor - Fiola Attila, Guzmics Richárd, Lang Ádám, Kádár Tamás - Elek Ákos (Pintér Ádám, a szünet­ben) - Dzsudzsák Balázs, Klein­heisler László (Németh Kriszti­án, 75.), Nagy Ádám, Lovrecsics Gergő - Priskin Tamás (Böde Dá­niel, 62.) Norvégia: Örjan Nyland - Omar Elabdellaoui, Vegard Forren, Even Hovland, Haitam Aleesami - Alexander Tettey - Per Ciljan Skjelbred (Jo Inge Berget, 80.), Stefan Johansen, Martin Öde- gaard (Pal André Heliand, a szü­netben), Mohamed Elyounoussi (Marcus Pedersen, a szünetben) -Markus Henriksen. Gólszerzők: Priskin (14.), Henriksen (83., öngól), illetve Henriksen (87.). Sárga lap: Nagy Á. (72.), Böde (81.), illetve Jo­hansen (11.), Forren (65.). A találkozó egvpm es gyász­szünettel kezdődött, a helyszí­nen lévők az oslói mérkőzés napján, csütörtökön elhunyt Fü- löp Mártonra, és Várhidi Pálra, valamint a pénteki, párizsi ter­rortámadások áldozataira emlé­keztek. A magyar válogatott a kezdés után rögtön átadta a kezdemé­nyezést a norvég csapatnak, amely ugyan sokkal többet bir­tokolta a labdát, de a jól helyez­kedő hazai védelem mellett esé­lye sem volt helyzetet kialakíta­ni. Bernd Storck Priskin szemé­lyében egyetlen támadót jelölt a kezdőcsapatba, ez pedig - akárcsak Kleinheisler oslói szerepeltetése - óriási húzás­nak bizonyult, hiszen a csatár egy hosszan előre ívelt labdát egyedül tartott meg, majd egy csel után óriási gólt lőtt. A Slovan Bratislava játékosa tét­mérkőzésen legutóbb több mint egy éve, a selejtezősoro­zat északírek elleni nyitómér­kőzésén volt eredményes. Megérdemelt továbbjutásról, küzdeni tudásról, harcról és akaratról beszél­tek a magyar labdarúgó-válogatott tag­jai, akik a norvégok elleni kettős győ­zelemmel vívták ki a jogot, hogy ott le­gyenek a jövő évi franciaországi Euró- pa-bajnokságon. Dzsudzsák Balázs, a válogatott csapatkapitány elmondta, örömkönnyeket hullajtott a továbbju­tást követően, s nagyon örült annak, hogy hazai közönség előtt tudták kiharcolni ezt a fantasztikus sikert, amelyre az ő születése óta, 1986 óta vár a magyar labdarúgás. Király Gábor számára duplán is hatalmas él­mény volt a továbbjutás, ugyanis 101. alkalommal lépett pályára a nemzeti csapatban, ezzel pedig be­állította a legendás Bozsik József rekordját. A válogatott korelnöke, a fantasztikus védése­ket bemutató kapus elmondta, külön edzésprog­rammal készült a pótselejtezős párharcra. Ki­rály, amennyiben pályára lép a jövő évi Európa- bajnokságon, 40 évével a legidősebb futballista lesz, aki kontinensviadalon játszik.- Ez egy óriási csapatmunka volt, a selejtezőso­rozatban három edzői stáb volt, ezt tizenkét mér­kőzésen sok, de ennek ellenére kiharcoltuk a to­vábbjutást. Hatalmas fegyvertény volt az oslói si­ker, összességében megérdemelten jutottunk to­vább - mondta a Haladás kapusa. A győztes gólt szerző Priskin Tamás az oslói összecsapás napján elhunyt Fülöp Mártonnak, illetve nagyapja emlékének ajánlotta fantasz­tikus találatát.- Nagyon boldogok vagyunk, alig várom már az Európa-bajnokságot. Az egész selejtezősorozat nagyon nehéz volt, a végén éppen csak lemarad­tunk a legjobb csoportharmadik helyről, de az­tán a csapat a pótselejtezőn bizonyította, hogy he­lye van a kontinensviadalon.- Még nem láttam a gólt, de talán ez volt a leg­szebb életemben - tette hozzá Priskin, aki csak közvetlenül a mérkőzés előtt tudta meg, hogy ott lesz a kezdőcsapatban. A pótselejtezős párharc egyik legjobbja Guzmics Richárd volt, aki számtalan fejpárbajt nyert meg Oslóban és a Groupama Arénában is.- A csapat mindent megtett a sikerért, csúsz­tunk másztunk a győzelemért. Köszönjük a szur­kolóinknak, akik végig támogattak minket, szeret­tünk volna örömet szerezni nekik - mondta. Hoz­zátette, alaposan felkészültek a norvég támadók­ból, a stáb elemzéseiből azt kapták, amit vártak. A találkozót követően a magyar játékosok még hosszú percekig ünnepeltek együtt a kö­zönséggel, majd a szövetségi kapitány Bernd Storcknak is „kijutott”, a német szakember ugyanis a levegő dobálva éltették. A magyar válogatott negyvennégy év után játsz­hat újra kontinensviadalon, legutóbb az 1972-es belgiumi tornán vehetett részt, nagy nemzetközi tornán az 1986-os mexikói világbajnokság óta nem járt a nemzeti csapat. A franciaországi Európa-baj- nokság csoportjait december 12-én sorsolják. labdarúgás, A magyar válo­gatott védekező felfogásban lé­pett pályára, ennek ellenére a 14. percen Priskin Tamás gyö­nyörű egyéni megmozdulásá­nak köszönhetően megszerezte a vezetést. A második félidőben a magyar csapat hősiesen vé­dekezett és egy-egy ellentáma­dásra is futotta erejéből, egy ilyet követő szöglet végén pe­dig a 83. percben Markus Henriksen öngólja eldöntötte a párharcot. Igaz, néhány perc­cel később éppen Henriksen megszerezte a szépítő találatot. A magyar válogatott legutóbb nagy nemzetközi tornán 29 esztendeje, az 198ó-as világbaj­nokságon vett részt. Továbbjutott: Magyarország kettős győzelemmel, 3-1-es ösz- szesítéssel. Lovrencsics a kapu mellé fejelte. A félidő utolsó percében - akár­csak Oslóban a végjátékban - a kapufa mentette meg a magyar csapatot, Hovland fejese csattant a bal oldali lécen. A fordulást követően úgy tűht, a három napon belüli há­rom félidő rengeteget kivett a magyar csapatból, sorozatban érkeztek a veszélyes norvég be­adások Király kapuja elé. Nem sokra futotta a magyarok erejé­ből, de Dzsudzsák az 58. perc­ben egy hatalmas sprintet kivá­gott, Priskin góljához hasonló­an betört, de az ő lövése - amely megpattant egy védőn - a ke­resztlécen csattant. A magya­rok energiatartalékai látványo­san megcsappantak, de mind a középpályán, mind a védelem­ben hősiesen kisegítették egy­mást. Az ellentámadásokat álta­lában már csak egy-egy ember vezette, egy ilyen végén a 72. percben Dzsudzsák kis híján betalált. Negyed órával a vége előtt egy szerencsés, megpatta­nó lövésből hatalmas helyzetbe került Pedersen, de újra Király akadályozta meg a vendégeket a gólszerzésben. Az utolsó 15 percben a norvé­gok már mintha kissé hiteha- gyottá váltak volna, a mérkőzés és a párharc pedig a 83. percben Henriksen szöglet utáni öngól­jával végleg eldőlt. Nem sokkal később éppen Henriksen még szépített, de ez már nem befo- • lyásolta a továbbjutást.- Gratulálok a csapatomnak, mert az elmúlt hetekben fan­tasztikusan teljesített. Köszö­net illeti Csányi Sándort, az MLSZ elnökét, akivel meghoz­tuk ezt a nehéz döntést, hogy én veszem át a válogatott irá­nyítását. Hatalmas köszönet il­leti Dárdai Pált és a korábbi, va­lamint a jelenlegi stábot. Több helyen is változtattunk a kere­ten, kockázatos döntéseket vál­laltunk, de bíztunk a játékosok­ban, akik magabiztosak voltak - mondta Bernd Storck, a ma­gyar válogatott német szövetsé­gi kapitánya.- Először is gratulálok a ma­gyar csapatnak, hogy kijutott az Eb-re, összességében jobbak voltak ezen a két mérkőzésen. A selejtezősorozatban mutatott játékunkkal elégedett voltam, de a pótselejtezős párharcban már egyáltalán nem. Azzal, hogy otthon nem rúgtunk gólt, csökkentek a továbbjutási esé­lyeink, éppen ezért támadóbb csapatot küldtem ma pályára, de ez nem igazán működött. A második félidőben még na­gyobb nyomást akartunk gya­korolni a magyarokra, de nem jártunk sikerrel - mondta Per- Mathias Högmo, a norvégok szakvezetője. A magyar válogatott ünnepli győzelmét a Magyarország-Norvégia labdarúgó Európa-bajnoki pótselejtező mérkőzés végén a budapesti Groupama Arénában A norvég Stefan Johansen (k) és Pintér Ádám