Nógrád Megyei Hírlap, 2014. augusztus (25. évfolyam, 177-201. szám)

2014-08-11 / 185. szám

ró: KOVÁCS TAMÁS Ti zenhét érem, köztük hat arany kajak-kenu A magyar váloga­tott 17 érmet - 6 aranyat, 5 ezüs­töt és 6 bronzot - szerzett a moszkvai kajak-kenu világbaj­nokságon. Az olimpiai számok­ban három elsőség, egy második és két harmadik hely volt a mér­leg. Az első döntős napon, szom­baton egy arany-, két ezüst- és négy bronzérmet gyűjtöttek a küldöttség tagjai. Az első helyet- címét megvédve - a Szabó Gab­riella, Kozák Danuta, Kárász An­na, Vad Ninetta összetételű egy­ség szerezte 500 méter négyes­ben, míg Csípés Tamara máso­dik lett 1000 méter egyesben. A kenus Vajda Attila ugyancsak címvédőként - egy kizárás után- harmadikként zárt egy kilomé­teren, s ezen a távon ugyancsak a dobogó harmadik fokára állha­tott fel a Medveczky Erika, Sarudi Aliz kajakos duó, illetve a Kiss Tamás, Vass András, Varga Dávid és Sarudi Pál alkotta kenu­négyes. Vajda később egy máso­dik helyet is begyűjtött 5000 mé­teren, a kajakos Csay Renáta pe­dig harmadik lett a leghosszabb távon. Vasárnap délelőtt aztán éremeső következett. Fél kilomé­teren győzött - címét megvédve - Kozák, valamint a Lakatos Zsa­nett, Takács Kincső kenus és a Szabó, Csipes kajakos duó, míg a kajakos Dombvári Bence és a Dombi Rudolf, Boros Gergely ka­jakpáros ezüstérmes lett. Ezer méteren a Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenu kettes címvé­dőként kikapott a román egység­től, másodikként zárt, az olimpi­ai ezüstérmes Kämmerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel összeállítású ka­jaknégyes pedig harmadikként ért célba. A legrövidebb távon, 200 méteren egy arany jutott a magyaroknak a Kárász, Vad ka­jak kettes révén. A váltókban a férfi kajakosok, illetve a kenusok révén egy-egy arany- és bronzér­met gyűjtöttek a magyarok. A magyar versenyzők az eddi­gi kajak-kenu világbajnokság­okon 191 arany-, 144 ezüst- és 127 bronzérmet szereztek. A vá­logatott a 2006-os szegedi vb-n szerepelt a legeredményeseb­ben, akkor 12 elsőséggel zárt. A K-2 500 méteres versenyszámban ezüstérmet nyert kajakpáros, Boros Gergely (b) és Dombi Rudolf ■«mmmmmmiimww gÉÉMBfc i. .? * * m Elbúcsúztatták az ifjúsági olimpiára utazókat olimpia. Családtagok, barátok és sporttársak búcsúztatták vasárnap délben a Syma Csarnok előtt a szombaton kezdődő nankingi II. nyári ifjú­sági olimpiára utazó magyar sportolókat és edző­iket. A 91 fős delegáció - benne 57 sportoló - túl­nyomó része kelt most útra Kínába. Csak Nagy Zsigmond csapatvezető és Ali Csilla, a csapatiro­da munkatársa - ők már szombaton elindultak, hogy előkészítsék a szálláshelyet -, illetve három teniszező, Biró André, Bondár Anna és Stollár Fanny, valamint edzőjük, Pelva Gábor hiányzott a gyülekezőről. Utóbbiak vasárnap reggel London érintésével indultak Kínába, mert az ifjúsági olim­pia után az amerikai nyílt nemzetközi bajnokság­ra utaznak, és így kaptak kedvezményes jegyet. A magyar csapat tagjait autóbuszokkal Feri­hegyre vitték, onnan Frankfurtba repülnek, majd átszállást követően helyi idő szerint hétfő délelőtt 10 órakor érkeznek meg Nankingba. Tóth lózsef, a Magyar Olimpiai Bizottság után­pótlásosztályának vezetője, a nankingi csapat­iroda munkatársa szerint az összes résztvevő kö­zül Magyarország delegációja érkezik meg elő­ször az ifjúsági olimpia helyszínére, így lesz elég idő az akklimatizációra.- Egyértelmű célkitűzés, hogy a versenyzők tisz­ta eszközökkel, jó szellemben sportoljanak, és egyéni legjobbjuk közelében teljesítsenek. Az a legfontosabb, hogy a magyar sport hagyományai­hoz méltóan szerepeljünk és hogy büszkén jöhes­sünk haza. Nagyon erős a csapatunk, mert aki a nehéz kvalifikáció után idáig eljutott, annak már tudnia kell valamit - mondta általános elvárások­ról, majd a sportági esélyekre is kitért.- Erős az atlétikai csapatunk, a dobóktól hagyo­mányosan érmeket várunk, de vannak ugróink és futóink is, akik jól teljesíthetnek. Nagyon erős a két vitorlázó fiatalunk, ők néhány hete második világ- bajnoki címüket szerezték meg. Igaz, most egy spe­ciális hajóosztályban indulnak, de tavaly ott is mind­ketten világbajnokok voltak - mondta Tóth lózsef. - Hagyományosan erősek az úszóink, tőlük érme­ket várhatunk, és a sportlövő Péni István is korosz­tálya legjobbjai között van. A vívóktól mindig jó sze­replésre számítunk, remélem, ők is hoznak néhány dobogós helyezést. Ökölvívásban az esélyeinket nö­veli, hogy szűk lesz a mezőny, és persze kajak-ke­nuban is mindhárom versenyzőnk éremesélyes. Ökölvívásban Komor László, Könnyű Richárd és Tóth Richárd képviseli Magyarországot. Kovács László szövetségi kapitány szerint versenyzői na­gyon nehéz kvalifikációs tornán vannak túl, hiszen Nankingba súlycsoportonként csak a világ hat leg­jobb öklözője kapott meghívást, így van olyan ver­senyzője, akinek ehhez hat mérkőzést kellett meg­nyernie. Nehezíti a dolgukat, hogy az ökölvívóver­senyek csak augusztus 23-án kezdődnek, utána vi­szont sűrű lesz a programjuk, s ezúttal még a har­madik helyért is meg kell mérkőzni.- Ha két érmünk lenne, már nagyon örülnék - mondta Kovács László. Halász Bence kalapács- és diszkoszvetésben is versenyez, ezúttal azonban a szabályok szerint csak az egyikben indulhat, és mivel kalapácsve­tésben vezeti a korosztályos világranglistát, ab­ban áll rajthoz.- A felkészülésem jól sikerült, sérülések nem hátráltattak, ezért bizakodóan tekintek az ifjúsá­gi olimpia elé, de nem szeretnék semmit sem el­kiabálni - mondta Halász Bence, aki valószínűleg a magyar csapat zászlóvivője is lesz a megnyitón. A légpuskában induló sportlövő, Péni István a felnőttvilágranglistán a 17. helyet foglalja el, korosz­tályában pedig csupán egy kínai versenyző előzi meg. Mint mondta, egyéni legjobbjai a világcsúcs felettiek, de ezeket junior világkupákon érte el, nem pedig felnőtt világversenyeken vagy világkupákon, ezért nem számítanak világcsúcsnak. Kajak-kenuban a maximális négy kvótából hár­mat sikerült megszerézni, egyedül női kenuban nem lesz magyar induló. Hüttner Csaba utánpót­lás szövetségi vezetőedző úgy látja, mind a leány kajakban induló Homonnai Lucának, mind a fiúk­nál rajthoz álló kajakos Mozgi Milánnak és kenus Koleszár Zoltánnak elég nagy esélye van arra, hogy az ifjúsági olimpián dobogóra állhasson. Csapatsportágban a kosárlabdázók révén most először ifjúsági olimpiai részvevők a magyarok. Nankingban háromfős együttesek játszanak majd egymás ellen, egy palánkra.- A szövetség jóvoltából olyan szépen felfejlőd­tünk ebben a szakágban, hogy Európa élmező­nyébe tartozunk, így a nemzetközi szövetségtől a fiúknál és a lányoknál is kvótát kaptunk - mondta Mészáros Lajos szövetségi edző. Csapa­taira először a két tízcsapatos csoport egyikében körmérkőzések várnak, majd a legjobb 16 együt­tes kieséses szisztémában folytatja a küzdelme­ket. Az edző elégedett lenne, ha mindkét csapa­ta bejutna az első hat közé. Úszásban Magyarország a maximális nyolc versenyzővel képviseltetheti magát Nankingban. Túri György szövetségi edző úgy látja, versenyzői most pillangó-, vegyes és mellúszásban erősek, név szerint pedig a két pillangózót, az idén na­gyot fejlődő Kenderesi Tamást, valamint az ifjú­sági Európa-bajnok, felnőtt Eb-negyedik Szilágyi Liliánát emelte ki. * < r t » « Az aranyérmet nyert kajakpárps. Szabó Gabriella (elöl) és CsipesJaBaara^a^a K-2 500 méteres versenyszám döntője után Üt