Nógrád Megyei Hírlap, 2008. augusztus (19. évfolyam, 178-202. szám)

2008-08-04 / 180. szám

12 2008. AUGUSZTUS 4., HÉTFŐ SPORTTÜKÖR A nevető harmadik ölébe hullt a győzelem forma-1 23. Magyar Nagydíj: Mássá kiesése után Heikki Kovalainen élete első győzelmét aratta A finn Heikki Kovalainen nyerte a vasárnapi 23. Ma­gyar Nagydíjat, miután a sokáig harmadik helyen ha­ladó McLaren Mercedes-pilóta elől előbb csapattársa, Lewis Hamilton, majd három körrel a verseny leintése előtt a végig vezető ferraris Felipe Mássá is kiesett. Élete első dobogós helyezését szerezte meg a német Timo Glock, aki második lett a Hungaroringen, míg a harmadik helyre - hatalmas hajrá után - a vb-címvédő Kimi Raikkönen hozta be Ferrariját. képes tartani, de a harmadik Kovalainen már közel négy má­sodpercre volt az éllovas brazil­tól. Tíz kör megtétele után csak a különbség nőtt, a Ferrari bra­zilja közel három másodpercre szakadt el a mclarenes vb-éllo- vastól, Kovalainen pedig nyolc másodpercnyire követte őket. A 19 körben Mássá kezdte Andó Ákos Mogyoród/Hungaroring. Már a délelőtti betétfutamokat is rek- kenő hőségben, s közel telt ház előtt futották a Forma BMW, a Porsche Szuperkupa és a GP2 pilótái, egy órára, a versenyzői parádéra pedig már alig-alig le­hetett foghíjas lelátót találni. A német és finn szurkolók mellett lelkes és hangos szurkolótábor köszöntötte Kubicát, aki a má­sodik sor végéről várta az indu­lást. A rajtrácson Anita énekelte el a Flimnuszt, majd a felvezető kör végén az első sorból az edzéselső Hamilton és Kovalainen, a máso­dikból Mássá és Kubica, a har­madikból Glock és Raikkönen, a negyedikből Alonso és Webber várta a piros lámpák elalvását. A rajtnál Mássá azonnal le­gyorsulta Kovalainent, majd a célegyenes végi kanyarban egy hatalmas fékezés után külső íven megelőzte Hamiltont is. Az első kör végén Mássá, Hamilton, Kovalainen, Glock, Kubica, Forma-1 23. Magyar Nagydíj: 1. Heikki Kovalainen (finn, McLaren Mercedes), 2. Timo Glock (német, Toyota), 3. Kimi Raikkönen (finn, Ferrari), 4. Fernando Alonso (spanyol, Renault), 5. Lewis Flamilton (brit, McLaren Mercedes), ó. Nelson Piquet jr. (brazil, Re­nault), 7. larno Trulli (olasz, Toyota), 8. Robert Kubica (len­gyel, BMW Sauber), 9. Mark Webber (ausztrál, Red Bull Renault), 10. Nick Heidfeld (német, BMW Sauber), 11. David Coulthard (skót, Red Bull Renault), 12. Jenson Button (brit, Honda), 13. Kazuki Nakajima (japán, Williams Toyota), 14. Nico Rosberg (német, Williams To­yota), 15. Ciancarlo Fisichella (olasz, Force India Ferrari), 16. Rubens Barrichello (bra­zil, Honda), 17. Felipe Massa (brazil, Ferrari), 18. Sébastien Bourdais (francia, Toro Rosso Ferrari). Avb állása, pilóták 1. Hamilton 62 2. Raikkönen 57 3. Massa 54 4. Kubica 49 5. Heidfeld 41 6. Kovalainen 38 7. Trulli 22 8. Alonso 18 Konstruktőrök 1. Ferrari 111 2. McLaren Mercedes 100 3. BMW Sauber 90 4. Toyota 35 5. Renault 31 6. Red Bull 24 7. Williams 16 8. Honda 14' Balról: Timo Glock (2.), Heikki Kovalainen (1.), Kimi Raikkönen (3.) Bourdais élt át szó szerint forró pillanatokat, amikor a hőségtől a tankolás közben a kifröccsenő benzin lángra kapott az üzem­anyagtöltő nyílás környékén. Nem sokkal később ugyanígy járt Nakajima, majd Barrichello is, sze­rencsére mindhárom autón pilla­natok alatt eloltották a lángokat Massa másodszorra is kiállt kere­kekért és üzemanyagért, s a har­madik helyezett Glock Toyotája elé állt vissza a pályára. A német 22 körrel a leintés előtt újra kiállt a szerelőihez, s a 6.6 másodperces kerékcsere után átmenetileg az ötödik he­lyen folytathatta a versenyt. A hőségben nagyon gyorsan koptak az abroncsok, az utolsó húsz kör előtt Alonso, Kubica és Idézet a leintés után a teamrádióból: Heikki, Isten hozott a győztesek klubjában! volt a leggyorsabb, közel tíz má­sodperccel „elnyúlt” 2005 és 2006 világbajnokától, s az utolsó ’ körökre megérkezett a harmadik helyen autózó Glockra. Az élen háborítatlanul rótta a köröket Massa: Kovalainen nyolc, Glock tizenhat másodperces hátránnyal követte. Három körrel a leintés előtt bekövetkezett az, amire senki nem számított: a célegyenes ele­jén, kigyorsításkor Massa Ferrarijában elfüstölt a motor, a végig vezető brazil feladni kény­szerült a versenyt. Az első he­lyet Kovalainen örökölte meg, aki élete első Fl-es győzelme felé autózott. Korábban Damon Hill, Fernando Alonso és Jenson Button aratta t 8P2, l. FUTAM: 1. di Grassi (Barwa Campos), 2. Zuber (Piquet Sport), 3. Senna (iSport Int.), 4. Chandhok (iSport Int), 5. Maldonado (Piquet Sports), 6. Conway (Trident Racing), 7. Buemi (Trust Arden), 8. Soucek (Super Nova). 6P2,2, futam: 1. Buemi, 2. Soucek, 3. Senna, 4. Yamamoto (Art GP), 5. Pantano (Racing Engineering), 6. Villa (Racing Engineering), 7. Zuber, 8. Kobayashi (Dams). A pontverseny Élmezőnye: 1. Pantano 63 pont, 2. Senna 54, 3. di Grassi 38, 4. Grosjean 36, 5. Zuber 32, 6. Chandhok 31. meg a kerékcserét, s a második helyre tért vissza, őt Kubica, majd Webber követte a boxban még ugyanebben a körben. Hamilton csak egy körrel tudott többet kint maradni, a tankolás 9.6 másodpercig tartott csapatá­nak, s a brit a hatodik helyre állt vissza. A hétvége edzésein az él­mezőnyben autózó, ekkor még negyedik Glock Toyotájába 48 li­tert tankoltak, azaz a német egy kiállással kívánta teljesíteni a fu­tamot. A hatodik helyért csatázó Alonso és Raikkönen egyszerre tért a boxba, sorrendjük nem vál­tozott a tankolás és kerékcsere után sem, szikrázó csatát vívtak a verseny középső harmadában. Féltávhoz közeledve Sébastien Féltávnál Massa, Hamilton, Raikkönen is cserélt, s a ferraris Kovalainen, Glock, Alonso, világbajnoki címvédő szerelői Raikkönen, Piquet, Trulli volt a gyorsasága révén Alonso elé ke- sorrend, az első helyen autózó rült Gyorsaságával a pályán sem volt gond, hiszen sorozatban ő élete első diadalát. A kockás zászló így a harma­dik finn győztest intette le a Huhungaroringen, mögötte Glock, Raikkönen, Alonso, Hamilton, Piquet, Trulli és Kubica értek be pontszerzőként. Raikkönen (a Jégember) mosolyog! brazilt négy, illetve húsz másod­perc hátránnyal követték a McLarenek. A 41. körben eldőlni látszott a verseny sorsa, hiszen Felipe Massa egyetlen komoly ül­dözője, Hamilton komoly hát­rányba került: egy komoly elfé- kezést követően bal első kereke egy lassú defektet kapott a pálya hátsó részén, így a boxba koco­gott, s a tizedik helyre állt csak vissza. Három körrel később A jelenleg érvényes, 2011-ig szóló szerződést újabb öt évvel hos­szabbította meg Bernie Ecclestone, a Forma-1 versenyrendezői jogaival rendelkező „nagyura”, a 2016-ig szóló kontraktust Gyenesei István önkormányzati és területfejlesztési miniszterrel írták alá vasárnap a magyar pálya paddockjában. Ez azt jelenti, hogy az első magyar (és egyben kelet-európai) nagydíj harmin­cadik évfordulóját futammal ünnepelhetjük a Hungaroringen. Alonso, Raikkönen, Webber volt a sorrend. A harmadik kör végén Massa tempóját egyedül Hamilton volt Timo Glock egyre jobb