Nógrád Megyei Hírlap, 2007. július (18. évfolyam, 152-177. szám)

2007-07-04 / 154. szám

FOTÓK: GÓCS ÉVA 20 07. JÚLIUS 4., SZERDA SPORTTUKOR Vendég motorosok, hazai sikerek motorsport Aprilia Kupa enduro Európa-bajnoki és magyar-osztrák nyílt bajnoki futam Az Eb ifjúsági győztese, a lengyel Michal Schuszter Az olaszoknak „feküdtek” a ceredi pályák, így Giovanni Grittinek is Garai Zsoltot lánckeréktörés fosztotta meg egy még jobb helyezéstől Pontversenyben ötödikek lettek a magyar fiatalok tájfutás Ifjúsági és serdülő tájfutó Európa-bajnokság, Eger Jó kezdés után, komoly visszaesés. Valahogy így lehet jellemezni a múlt héten Egerben lebonyolított ifjúsági és serdülő tájfutó Európa-bajnokságon a magyar csa­pat szereplését. Két bronzérem és három élmezőnyös helyezést követően tájfutóinknak nem sikerült lépést tartani külföldi versenytársaikkal. Az egri Eb nek két versenyző személyében nógrádi érdekeltsége is volt. A sportág hazai szakvezetői a sprint távú küzdelmekben és a 3x1 fős váltócsapatban vártak jó helyezést fiataljainktól. Az első versenynapon ez be is jött, mert Eger belvárosában a sprint távú versenyen eredményhirdetéskor két leányversenyzőnk nyakába is bronzérem került. Fiúknál is becsúszott egy negyedik helye­zés a második napon a 28 nem­zet tájfutói - Európán kívül ven­dégként Izrael fiataljai is részt vettek a kontinensviadalon - Hollóstető' térségébe utaztak, ahol a klasszikus távú verse­nyen már többnyire csak közép- mezőnyös helyezések jutottak a magyar sportolók számára. Az Eb zárószámában a nemzeti vál­tócsapatok küzdelmében min­denki várta, reménykedett az előkelő helyezésekben, de ez nem jött be, bár a lányok két he­tedik helyezése azért így is elis­merésre méltó. Két nógrádi sportolónk, a ba­lassagyarmati Kovács Boldizsár és salgótarjáni Koós Brigitta is rajthoz állhatott a fiatalok konti­nensbajnokságán. Kovács Boldi­zsár a viadal előtti napon beláza­sodott, így a versenyorvos egyik futamon sem engedte rajthoz állni. A Salgótarjáni Dornyay versenyzője, Koós Brigitta két egyéni versenyszámban is a kö­zépmezőny elején végzett, míg váltóban a háromfős magyar csapat tagjaként a hetedik he­lyen végzett. Kovács Gábor, az országos szö­vetség nógrádi elnökségi tagja elmondta, hogy az Eb sztárjai ez­úttal toronymagasan a csehek voltak, ők nyerték a nemzetek összesített pontversenyét is, si­kerükre mi sem jellemzőbb, minthogy számos egyéni érem mellett a négy váltócsapat kate­gória közül háromban is ered­ményhirdetéskor a dobogó leg­magasabb fokára állhatták fel. Magyarország a nemzetek ösz- szesített pontversenyében az ötödik helyen végzett. Eredmények. Sprint verseny. M16 Elit kategória (90 induló): Stefan Zimmermann (Csehor­szág) 12:04 perc. M18. Elit (93): Diego Miguel (Portugália) 13:41. W16. Elit (86): Mirjam Pfufer (Svájc) 12:52 ... 30. Koós Brigitta 15:07. W18. Elit (81): Monika Gajda (Lengyelország) 13:23. Nor­mál táv. M16: Lucas Basset (Fran­ciaország) 40:51. M18: Jakub Zimmermann (Csehország) 53:02. W16: Hanna Ruda Kouskay (Belorusszia) 39:33 ... 25. Koós Brigitta 47:40. W18: Mariak Teini (Finnország) 51:46.3x1 fős váltó­csapat M16: Csehország 106:32... 9. Magyarország (Baumholczer Máté 43:18, Kinde Mátyás 42:19, Jenes Géza 41:57) 127:34. M18: Csehország 113:35... 14. Magyar- ország (Turcsán Gábor 40:14, Györgyi Máté 42:32, Vellner Gá­bor 47:03. W16: (Csehország) 86:37 ... 7. Magyarország (Ko­vács Filoména 33:08, Koós Bri­gitta 38:15, Tóth Réka 31:15) 102:38. W18: Svájc 105:32 ... 7. Magyarország (Tibay Ilona 39:05, Zsigmond Vanda 39:44, Péley Dorottya 37:20,) 116:09. * * * Az idei év második legrango­sabb hazai nemzetközi verse­nyét bonyolította le többedmagá- val Lenti térségében a Zala Me­gyei Tájfutó Szövetség. A már ha­gyományos Thermeland Kupa háromfutamos nemzetközi via­dalon tucatnyi nemzet mintegy hétszáz versenyzője küzdött a helyezésekért. Megyénkből ez­úttal az anyagi gondokkal küsz­ködő HUFEZE-Pásztó kényszerű távolléte során a Bgy. Medosz és az St. Dornyay versenyzői álltak rajthoz a rangos viadalon. Eredmények M14. Elitkategória 1. Péley Domokos (PVSK) 80:56... 3. Kovács Sebestyén (Bgy. Medosz 88:58 ... 9. Kovács Domonkos (Bgy. Medosz) 115:38. M16E: 1. Robert Meri (Asko Henndorf) 111:23... 3. Kovács Boldizsár (Bgy. Medosz) 123:46. M40: 1. Mesics Péter (SMAFC) 141:06... 7. Kovács Gábor (Bgy. Medosz) 178:40. W14E: 1. Anna Simkovics (OLC Wienerwald) 91:43... 7. Kovalcsik Anna (Bgy. Medosz) 117:31 ... 10. Goldmann Dóra (St. Dornyay) 118:01. W21L- 1. Boros Anna (St. Dornyay) 132:32. W40: l.Tömördi Ágnes (Hegyisport Szentendre) 118:45, 2. Jakubecz Andrea (Bgy. Medosz) 131:51. Az utóbbi években főként a salgótarjáni és balassagyarmati tájfutóutánpótlás-nevelést köve­tően fejlődtek az fel az ország él­vonalába a nógrádi fiatalok. Két év alatt ötre emelkedett azon táj­futóink száma - Koós Diána Koós Brigitta, Kovács Boldizsár, Kovalcsik Anna, Fehérvári Zsolt - akik a szövetségi kapitánytól bi­zonyítási lehetőséget kaptak a nemzeti válogatottakban való szereplésre. Tavaly ezt a bizal­mat Koós Diána még egy Eb vál­tó ezüstérmes eredménnyel ho­norálta meg, de aztán megyei él­versenyzőink szinte eltűntek a nemzetközi, illetve a hazai po­rondról. Mi történt? Néhány ki­vételtől eltekintve komoly beteg­séget, sérülést szedtek össze. Ha meggyógyulnak, ismerve a sportághoz fűződő ragaszkodá­sukat, újra remek nemzetközi és országos eredményeket várha­tunk tőlük. Erre szüksége van Nógrád megye sportjának. ■ Zentai József Nyíri Zoltán vasárnap sokat javított, végül harmadik lett Huszár Norbert a magyar abszolútban is előkelő helyen zárt Parádi Zsolt idén már harmadszor nyerte meg kategóriáját Andó Ákos Cered. Hetedik alkalommal adott otthont a remek adottsá­gokkal rendelkező dimbes-dom- bos medves-alji település enduroversenynek az elmúlt hét végén. Ezúttal a Gé-Sa SE volt a rendező, s az erőpróba, az Aprilia Kupa Európa-bajnoki fu­tam és a magyar-osztrák nyílt bajnokság állomása is volt egy­ben. A kontinensviadalra 16 or­szágból érkeztek motorosok, összesen 217-en vágtak neki a távnak, köztük a Salgótarjáni Motorsport Egyesület színeiben öten is. A pénteki hangulatos megnyi­tó után szombat délelőtt már baj­noki pontokért zajlott a küzde­lem a másodpercek ellen, az Eu­rópa-bajnokság és a magyar­osztrák közös nyílt bajnokság el­ső osztálya számára három, a másodosztály számára két, közel 75 kilométeres kör volt a pen­zum, amelyeken egy-egy alka­lommal kellett teljesíteni egy krosszpályát és egy eriduró- pályát. Az Eb és a hazai bajnok1 ság mezőnye kisebb gondokat le­számítva teljesítette a technikás pályákat, s a mezőny végét dél­után elkapó nyári zápor sem szegte a motorosok kedvét. Vasárnap a reggeli rajt után rekkenő hőség várta a kissé fá­radt mezőnyt és a pályák szélén kitartó nézőket, s a meleg, illet­ve a szűkre szabott etapidők ala­posan megrostálták a mezőnyt. A krosszpálya laza poros, néhol csúszós füves talaja ugyanúgy szedte „áldozatait”, mint az enduróteszt gyors, de helyen­ként felázott, vagy éppen vízmo­sással nehezített szakasza. Aki késés nélkül teljesítette a napot, már boldog lehetett, s joggal pá­lyázott jó eredményre. A vasárnap délutáni díjkiosz­tó ünnepségen kiderült: az Eb felnőtt mezőnyében a cseh Roman Michalik volt a leggyor­sabb, a juniorok között a lengyel Michal Schuster, a veteránok közt az olasz Gianmarco Rossi nyert, s a nemzetek versenyében is az olaszok diadalmaskodtak. A hölgyeknél a francia Ludivine Puy állhatott a dobogó tetejére. A magyar abszolút értékelés­ben Grillmayer Gábor végzett az élen, míg a Salgótarjáni Motoros Egyesület egyetlen első osztály­ban induló versenyzője, Huszár Norbert egy szombati késést kö­vetően vasárnap „vastag gázt húzott”, s az igen előkelő hetedik helyen zárt, míg kategóriájában a nyolcadik helyen ért célba. Ugyancsak szép hazai sikerek­nek szólhatott a taps a folytatás­ban: a másodosztály El kategóri­ájában a salgótarjániak közül Parádi Zsolt mindkét napon gyor­san és hibátlanul motorozott, s immár harmadik versenyén dia­dalmaskodott, ugyanitt Nyíri Zol­tán remek vasárnapi hajrájának köszönhetően harmadik, a vasár­nap technikai hiba miatt kiállni kényszerült Garai Zsolt pedig ha­todik lett. Az E2 kategóriában a salgótarjáni egyesület két egri motorosa közül Patvaros László harmadikként, dr. VojtLászló pe­dig ötödikként zárt, míg a csa­patversenyben a Parádi, Garai, Patvaros trió ugyancsak az első helyen fejezte be a futamot. Czene Árpád, Cered polgár- mestere zárszavában vendége­iktől úgy vett búcsút: nyolcad­szor is visszavárnak mindenkit.