Nógrád Megyei Hírlap, 2005. március (16. évfolyam, 50-73. szám)

2005-03-07 / 55. szám

12. oldal - Nógrád Megyei Hírlap SPORT TÜKÖR 2005. MÁRCIUS 7., HÉTFŐ A sikereit szorgalommal és a futball iránti alázattal érte el Hatvanéves Szőke István, az SBTC egykori remek kapusa A Kisterenyén élő Szőke István, az egykori kiváló labdarúgó­kapus március 7-én, azaz ma ünnepeli a hatvanadik szüle­tésnapját. „Kennedy”, ahogy annak idején becézték 1965- ben mutatkozott be a Salgótarjáni Bányász Torna Club fel­nőttcsapatában, ahol 1974-ig szerepelt. Pályafutása befeje­zése után vezetőként és edzőként is tevékenykedett. A Nóg­rádi Szénbányáknál 1962-től 1990-ig dolgozott, időközben az STC ügyvezető elnöke volt, 1981-84 között. Jelenleg Nagybátonyban, a Fáy András Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium testnevelés-földrajz szakos tanára. Szóke egy Győr elleni hazai meccsen Varsányi elöl ment Pásztón kezdtem el fut­ballozni 1960- ban, és már 16 évesen a felnőtt­csapatban véd­tem - eleveníti fel a múltat Szőke Szőke István István. - Az első edzőm Géczy Pál, az Stécé egykori kapusa volt. Pásztóról 1962-ben kerültem az SBTC ifjúsági csapatához. Ez em­lékezetes év számomra, hiszen a megyei ifjúsági válogatottal or­szágos első helyezést értünk el. Olyanok ellen játszottunk, mint például Varga Zoltán és Rátkai László. Szőke István a Stécénél szép lassan beépült a felnőttcsapatba. Már 1964-ben, Grosics Gyula edzősége idején Cserháti József mellett tartalékkapus volt. A nagy pillanat 1965. szeptember 12-én a Népstadionban, az MTK ellen ér­kezett el számára, amikor is az NB I-ben először szerepeltette őt Szűcs György edző. A 25 ezer né­ző előtt lejátszott találkozón a Szőke - Sándor Z„ Ferencz, Oláh II - Szojka, Toldi - Szalay, Básti, Kocsis, Taliga, Kökény összeállí­tású Stécé l:l-es eredményt ért el.- Az MTK vezetett, Nagy Ist­ván 11-esből talált a hálómba ­folytatta az egykori remek kapus. - Az utolsó percben a játékvezető a 16-oson belüli szabálytalansá­got lefújta, de kivitte a büntetőte­rületen kívülre. Nagy örömünkre, Szojka Ferenc a sorfal mellett gyö­nyörűen csavarta a hálóba a lab­dát. Az utánpótlás-válogatott 1966- ban Lengyelországba készült utazni. A Vasasban szereplő Var­ga László mellett Szőke volt a má­sodik számú kapus, de az utazás előtt kiderült, hogy nincs útlevele.- A vezetés úgy döntött, hogy nem hív be mást helyettem, így a Fradiban játszó Szőke István útle­velével utaztam Varsóba - folytat­ta. - Ehhez betanultam a szüksé­ges adatokat. A játékomra sajnos nem került sor, de így is izgalmas utazás volt, a hamis útlevél és a repülőgép miatt. No, de térjünk vissza a Stécére. Akkoriban nem volt egyszerű do­log bekerülni a csapatba, hiszen a kapusposzton is jó képességű já­tékosok voltak. Azonban Szőke bizonyított, így az 1969-es baj­nokságban is, amikor a 10. he­lyen zártak. Ekkor az év végi érté­kelésnél Marosvári Béla edző töb­bek között őt is a jók között emel­te ki. A Stécé aztán az 1971-72-es bajnoki évadban Moór Ede irányí­tásával fennállása legjobb ered­ményét érte el az élvonalban kiví­vott bronzéremmel.- Nagyon nagy dolog folt, hogy az Újpest és Honvéd mögött a harmadik helyen tudtunk vé­gezni - emelte ki. - Felejthetetlen siker és élmény a mai napig is. A kiváló kapus 1974. szeptem­ber 7-én hazai pályán a Videoton ellen játszotta az utolsó bajnoki mérkőzését az élvonalban, ami­kor az 57. percben Magyar Lajost váltotta a kapuban. Az összecsa­páson 2-1-re nyert a vendégcsa­pat. Ezután már nem ju­tottam szó­hoz, „abbaha­gyatták” ve­lem a futballt, mivel öregnek találtak hangsúlyozta. Igaz, két olyan kapus maradt, mint Magyar Lajos és Balázs Zsolt. Vissza­tekintve azon­ban öröm volt, hogy az NB I- ben bányász­csapatként ját­szottunk. Jó érzés emlé­kezni, hogy olyan játéko­sok ellen véd­hettem, mint Albert, Faze­kas, Bene, de sorolhatnám tovább a neve­ket. A fekete-fe­hér gárdánál töltött pályafutásá­nak legemlékezetesebb mérkő­zéseiből - bemutatkozó mellett - még kettőt emelt ki:- A második mérkőzésem az első osztályban 1965. szeptem­ber 15-én volt hazai pályán a Fe­rencváros ellen. A Kohász-stadi­onban 15 ezer néző előtt l:l-es eredményt értünk el, Kocsis La­jos, illetve Albert Flórián szerez­te a gólokat. Egyébként ebben a bajnokságban (tavaszi-őszi rend­szerben zajlott - szerk.) a zöld-fe­hérek a második, míg mi a kilen­cedik helyen zártunk. A Stécé a nemzeti bajnokságban (1935- ben indult - szerk.) 1972. októ­ber 8-án játszotta az 1000. mér­kőzését. A jubileumi mérkőzé­sen a VM Egyetértés ellen hazai környezetben, magabiztos játék­kal 5:2-re nyertünk. A mérkőzé­sen Jeck (2), Bartha, Kmetty, Szoó, míg a vendégeknél Siklósi és Nell volt eredményes. A Stécé után pár hónap pihe­nő következett, majd hívta őt a Balassagyarmat, ahol az 1975-76-os bajnokságban védett az NB III Északkeleti csoportjá­ban. A pályafutása befejezése után az SBTC, illetve az STC-nél volt szakosztályvezető, ügyveze­tő elnök. Edzősködött az STC-ifi- nél, Nagybátonyban, Kisbá- gyonban és Kisterenyén. Egykori játékostársaival ma is jó a kap­csolata. A Stécé öregfiúkcsapatá- ban rendszeresen szerepelt, sőt még ma is beszáll.- A futballnak sokat köszön­hetek, bejártam a fél Európát, egzisztenciát adott, és mellette tanulhattam - hangzik az össze­gezés a hatvanadik születésna­pon. - Húszéves koromban jól ment a védés, ugyan a válogatott­ságig nem jutottam el, de ebben közrejátszott, hogy volt két ko­moly operációm - csontátültetés a csuklómban - is. Jóleső érzés visszagondolni a régi időszakra, a dicsőség azonban már a múlté. A sikereimet a szorgalommal, a futball iránti alázattal értem el, no és persze sokat segített a csa­lád. A feleségemmel, Máriával 35. éve vagyunk boldog házas­ságban, két gyermekünk van. Tamás fiúnk és felesége, Kriszti­na Svájcban élnek, ott dolgoz­nak. A fiam kedvenc hobbija a sziklamászás. A lányom, Orso­lya, akinek a férje Palatvczky Sza­bolcs, ő többek között játszott a SBTC-ben és Balassagyarmaton is. A fiuk Áron, aki kétéves múlt és már rúgja a labdát, remélem focista lesz. Hogy mit mondanék zárszó­ként - kérdez vissza - Elmond­hatom, hogy mi jó időben vol­tunk labdarúgók, amikor sokan drukkoltak nekünk, és a közön­ség jól szórakozott. Bízom ben­ne, hogy lesz még ilyen a magyar futballban és a Stécénél is. BALOGH TIBOR SZŐKE ISTVÁN Szőke István 1945. március 7-én született Salgó­tarjánban. Posztja: kapus. Labdarúgó-pályafutása: Pásztó (1960-62). Az SBTC-hez 1962-ben került, ahol első osztályú csa­patban 1965. szeptember 12. és 1974. szeptember 7. között 96 bajnoki mérkőzésen szerepelt. Balas­sagyarmat (1975-76). A Stécében kétszer a vidék legjobbja volt (1970-71-ben hetedik, 1971-72-ben harmadik), sze­repet az UEFA-kupában. A Magyar Népköztársasági Kupában má­sodik helyezett csapat tagja (1967: Győri Vasas ETO - SBTC 1-0). Biztató idénykezdet Kézilabda NB II, Északi csoport, férfiak, 12. forduló Bgy. Kábel SE - Budakalász 31-21 (15-11) Balassagyarmat, 250 néző, ve­zette: Koncz, Várhegyi. Bgy. Ká­bel: SÍRÓ - Széles 1, JAKUBECZ 5, LÓRIK 8/5, KOVÁCS K. 5, Ker­tész 2, RÁCZ 5. Cs.: Dósa (ka­pus), Demus 1, Hortobágyi 2, Bán D. 1, Kajdy 1, Specziár. Edző: Urbán Ottó. A Budakalász legjobb dobói: Máté 5, Dániel 5. Hétméteresek: 5/5, ill. 5/5. Kiállítások: 10, ill. 16 perc (+1 ki­zárás: Dániel). Az eredmény ala­kulása: 2. perc: 0-1, 14. perc: 7-7, 27. perc: 13-8, 35. perc: 19-12, 46. perc: 27-15, 56. perc: 31-17. Kedves ünnepséggel kezdő­dött a mérkőzés: a pályafutását befejező Bán Tibort köszöntöt­ték a klub vezetői, Fábri Sándor elnök, illetve Lombos István, a város polgármestere. A kiváló balkezes szélső aztán levetette a tizenegyes számú mezt, s átadta örökségként fiának, Dávidnak, a tizenkilenc esztendős kábeles­tehetségnek. Az első találatot a vendégek jegyezhették, de ekkor vezettek utoljára. A hazaiak gépezete kis­sé nehezen indult be, mintegy negyedóra kellett ahhoz, hogy a védekezés „elkapja” a tempót, amiből aztán sorra következtek a leindulások: Rácz, Széles és Jakubecz jóvoltából nőtt ötgó­losra az előny, így a félidőre már nyugodtan vonulhatott pihenő­re a gyarmati gárda. Szünetben Urbán edző pör­gésre biztatta fiait, s ez a jó szó használt is, mert röpke tíz perc alatt 8-3-as szériát teljesített az alakulat. Remekül dolgozott a védőfal, a labdaszerzések után pedig négyszer is Kovács Kornél volt eredményes, bizonyítva, hogy nem csupán az ellenfelek megállításában jeleskedik. A ká­beles lendület ezután sem tört meg, Lőrik magabiztosan érté­kesítette a büntetőket, Jakubecz remek helyzetfelismeréssel hoz­ta helyzetbe a társait, s a cserék, Hortobágyi, Bán Dávid és Kajdy is megszolgálták a bizalmat. A befejezés előtt percekkel már jócskán túllépték a tízes különb­séget az Ipoly-partiak, ekkor már ki is ereszthettek, s a Buda­kalász felzárkózott. Összességében szokásos idény eleji mérkőzést láthatott a szép számú publikum: bár a csa­patjátékba becsúsztak hibák - bosszantóak is - a második fél­időre kétség sem férhetett hozzá, hogy a tabella élcsoportjában ta­nyázó Kábel SE magabiztosan szerzi meg a két pontot. Urbán Ottó: - Sokáig keres­géltük a megfelelő ritmust, de amint megtaláltunk, már rend­kívül összehangoltan muzsikált a társaság. Köszönet Bán Tibi­nek a sok-sok évi kiváló játékért, aki most már bátran mondhatja: előttem az utódom. Ifi: 47-23. Totóeredmények 1. Bayern München - Bremen 2. Bochum-Schalke 1-01 0-22 3. Hamburg - Leverkusen 1-01 4. Hannover-Rostock 0-12 5. Mönchengladbach-Ublfsburg 14)1 6. Vffi Stuttgart-Bieleíekl 2-11 7. Hertha BSC-Kaiserslautern bpz. után 8. Atalanta-Mikn 1-22 9. Roma-Juventus 1-22 10. Intemazionale- Lecce 2-11 11. Messina-Lazio 1-01 12.SamDdoria-Chievo 1-01 13. Udinese - Bologna 0-12 14. Nürnberg-Dortmund lapz.ulan Búcsúzó jobbszélső A május huszonharmadikán har­minckilencedik születésnapját ün­neplő Bán Tibor a Pásztói SE csa­patától érkezett a balassagyarma­tiakhoz. Első bajnoki mérkőzését 1986. április 12-én játszotta kábe­les színekben, Nádudvaron négy gólt lőtt a 25-21-re elveszített mérkőzésen. Ezt követően szinte csak eltiltás miatt hiányzott a tár­sak közül, a sérülések hosszú ide­ig elkerülték. Az NB ll-ben 1986 és 2004 között 263 bajnoki mér­kőzésen játszott, ezeken 722 al­kalommal talált a hálóba. Az NB l/B-ben négy idényben 1990-92, valamint 1993-95 között szere­pelt, 82 összecsapásgn 237 alkalommal zörgette meg az ellenfél hálóját. A Magyar Kupa-találkozókkal és a Kábel-seniorban leját­szott megyei bajnoki mérkőzésekkel együtt összesen jóval több mint ezer gólt ért el. Bán Tibor búcsúzása után sem távolodik el szeretett sportágától, hiszen továbbra is ő irányítja a Kábel SE ifjúsági együttesét, amely­nek immár harmadik idény óta az edzője. Bán Tibor A hozzáállással nem volt baj Kézilabda NB II, Keleti csoport, nők, 15. forduló Salgótarjáni KC - Túrkevei VSE-Kevehűs 14-25 (7-13) Salgótarjáni Városi Sportcsar­nok, 150 néző, vezette: Béres, Láda. Salgótarjáni KC: CSÍKI - TUZA 7/2, Kovács, Erős, Princz 2, Bodor, Berindán 1. Csere: An­gyal 4. Szakmai igazgató: Mol­nár Ferenc. Túrkevei VSE: Flick - LU­KÁCS 9, VARGA 4/1, Danci Z. Alina 1, Ducza 1, HODODI 4/1, Kánya 6. Csere: Hodroga (ka­pus), Futó, Sass, Nyitrai, Vajda. Edző: Török Róbert. Hétméteres: 4/2 ilL 6/2. KiálU- tás: 8 perc, ill 4 perc. Az eredmény alakulása. 5. perc: 0-2, 12. perc: 1-7, 16. perc: 3-8, 22. perc: 4-11, 26. perc: 7-13, 34. perc. 9-14, 38. perc: 12-16, 46. perc: 12-20, 55. perc: 12-25,59. perc: 14-25. A sok sérülés miatt .mind­össze egy cserejátékossal kiál­ló tarjáni lányok csak a máso­dik félidő elejéig tudtak lépést tartani a jóval képzettebb túr­kevei alakulattal. Csíki bravú­ros védései, valamint a jó na­pot kifogó két ifista, Tuza és Angyal találatai vittek színt a hazaiak játékába, akikre jelen felállásban kínkeserves mérkő­zések várnak. Molnár Ferenc: - A 38. percig tudtuk tartani a lépést a túrkeveiekkel, azonban a kettős kiállítás kizökkentette a csapatot addigi ritmusából. Ezt követően közel húsz percig nem tudtunk gólt lőni, miközben zsinórban tí­zet kaptunk. Mindezek ellenére köszönöm a lányok hozzáállását! Ifi: 31-24. KASZÁS OSZKÁR További eredmények: Bőcs - Gyula 23-25, Hajdúnánás - Gyöngyös 31-30, Miskolc - Má­tészalka 23-32, Derecske - Bé­késcsaba 23-20. A bajnokság állása l.Hajdínánás 1513 0 2 491-38326 2Derecske 15130 2456-36926 3. Békéscsaba 1512 0 3 361-27124 4. GvulaiSE 15 91 5383-36619 5. TúlkewVSE 15 9 0 6402-35518 6Mátészalka 15 8 1 6399-37517 ZCsömörKSK 14 8 0 6 345-33616 8.SzegedKKSE 14 7 1 6357-31215 9.Gyöngyösi F. 15 62 7419-39914 10: Miskolci HSE 15 5 2 8 360-38112 HBugyiSE 14 5 0 9 288-36910 12.Salgótarján 15 2112310-4255 13. Gödi SE 14 1 211346-4274 RBőcsKSC 15 00153344830 Privát Kölcsön Privát Kölcsöne mellé még egy DVD-t hazavihet. Törleszteni pedig ráér áprilisban. A legközelebbi fiókjaink címe: Balassagyarmat, Rákóczi u. 14.; Salgótarján, Losonci út 2. Budapest Hitelvonal: (06-1)455-55-60 'Ajánlatunk 500000 Ft feletti összeg igénylése esetén érvényes. Ez a hirdetés nem minősül ajánlattételnek! A bank a kölcsönt a hitelbírálat feltételei alapján nyújt­ja. A pontos törlesztőrészletet a bank a jóváhagyás napján határozza rneg. A hiteligénylés részletes feltételeiról és a pontos teijeshiteldíj-mutató nagyságáról kér­jük, érdeklődjön a Budapest Hitelvonalon. A THM meghatározása az aktuális feltételek, illetve a hatályos jogszabályok figyelembevételével történt és a feltételek vál­tozása esetén a mértéke módosulhat. A THM mutató értéke nem tükrözi a hit© kamatkockázatát. Az akció 2005. március 3f-ig tart. Az akció pontos részleteit az érvényben lévő Hirdetmény tartalmazza. THM: 18,66% - 41,66% #BUDAPEST BANK Csak a gondolat szab határt