Nógrád Megyei Hírlap, 1998. március (9. évfolyam, 51-76. szám)

1998-03-30 / 75. szám

6. oldal SportMozaik 1998. március 30., hétfő II. KNC Kupa nemzetközi gyermek szabadfogású birkózóverseny, Salgótarján Két ezüstérem jutott a hazaiaknak Lassan már több mind egy évtizede, hogy a korábban oly’ gyakori és rangos birkózóversenyek elkerülték szűkebb hazánkat. Am a 8- 12 évesek számára tavaly Salgótarjánban első alkalommal meg­rendezett szabadfogású KNC-Kupa mérföldkőnek bizonyult a legújabb kori Nógrád megyei versenyrendezések történetében. Hétvégén pedig Puszta Béla, Salgótarján polgármestere már a második nemzetközi KNC Kupát nyitotta meg ünnepélyes keretek között a városi sportcsarnokban. Fiatalos lendület - ez kell a birkózósportnak! FOTÓ: gyurián TIBOR Repka Attila olimpiai bajnok 11 tanítványát hozta el a sportág egyik vidéki fellegvárából, Diós­győrből, de az összesen 152 in­duló között az ország minden tá­járól itt voltak a legtehetségesebb diák birkózók. Sőt, a szlovákiai Rimaszombatból és Prievidzáról is érkeztek versenyzők. Barna Péter, a Salgótarjáni BSE elnöke, a verseny szülőatyja megelégedéssel nézhette az egy­szerre három szőnyegen egymást gyűrő gyermeksereget. Nem kis feladat volt a mai, pénzszűkös időkben védnököket keresni és tucatnyi megyei támogatót meg­nyerni a mostanában hazánkban kissé leülni látszó sportágnak. Megyei egyesületeink egyéb­ként mindig az utánpótlás-neve­lés központjainak számítottak, ami azonban - sajnálatos módon - legjobbjaink elvándorlásával járt együtt. Persze azért maradtak itthöh is tehetségek, hiszen a hosszú elő- csatározások után két salgótar­jáni - Kurucz Balázs és Sink At­tila - a döntőbe jutott. Gáspár Tamás, a Magyar Bir­kózó Szövetség főtitkára beszé­dével további lendületet adott mind a további kemény munká­hoz, mind a jövőbeli versenyek rendezéséhez. „-Öröm volt mind szakmai, mind szülői szemmel nézni ami itt történt. Minden szempontból jól szervezett és kiváló körülmé­nyek között megrendezett jelen­tős versenyt láthattunk, mely jól illeszkedett az utánpótlás-ver­senyrendszer egészébe. Jövőre, a harmadik KNC Kupa után remé­lem, ugyanilyen elégedetten nyi­latkozhatok majd” - mondta az egykori világbajnok sportvezető. A korosztályok és súlycsopor­tok győztesei, valamint a 16 nóg­rádi indulóból a legjobb helye­zést elértek eredményei: Diák I. korosztály (1986-87- ben születettek). 26 kg: Laczkó Imre (Tiszakécske). 28 kg: Ju­hász József (Kazincbarcika). 30 kg: Veréb István (HVSE). 32 kg: Beislag Péter (Soltvadkert). 35 kg: Sámson Ádám (FTC). 38 kg: Kurgyis Zoltán (Túrkeve). 41 kg: Viszkók Csaba (Abony), ... 6. Pünkösdi Viktor (Salgótarjáni BSE). 45 kg: Kun Renátó (FTC). 50 kg: Rausch Péter (Csepel), 2. Sink Attila (Salgótarjáni BSE). 55 kg: Bartha Péter (Bp. Spartacus). 60 kg: Bóna Dániel (Csepel). + 60 kg: Mráz Gyula (Dunaha- raszti). Diák, II. korosztály (1988-89). 26 kg: Fazekas Ba­lázs (ÚTÉ), 2. Kurucz Balázs (Salgótarjáni BSE). 28 kg: Vass Zoltán (Bököny). 30 kg: Hauszer Viktor (BVSC). 32 kg: Tábori Viktor (ÚTÉ). Csapatverseny a KNC Ku­páért: 1. Csepel 36 pont, 2. ÚTÉ 35, 3. Túrkeve 30, 4. Diósgyőr 28, 5. Bököny 26, 6. FTC 21. A Nógrád Megyei Hírlap kü- löndíját, amelyet a legeredmé­nyesebb nógrádi versenyzőnek ajánlotta fel, Sink Attila kapta. A legharciasabb nógrádi versenyző címet és az érte járó különdíjat Kurucz Balázs kapta a Tartalékos Tisztek Nógrád Megyei Egyesü­letétől. Egymásra találtak Mármint a főszponzor Kelet- Nógrád Com Rt. és a birkózóver­seny. A távközlési vállalat a kul­túra, oktatás és egészségügy mel­lett a sportot is támogatja, ezen belül - egyebek között - a birkó­zást. Táj ti Endrét, a KNC vezér- igazgatóját kérdeztük, miért pont ezen sportág az egyik kedvezmé­nyezett?- A sportág a legutóbbi olim­pián mindössze egy hatodik he­lyezés ért el - kezdte a fiatal ve­zető. - Emberemlékezet óta nem volt ilyen mélypont a hazai bir­kózás történetében. Mivel „fel- támasztásához” az utánpótlást kell fejleszteni, Barna Péternek, a Salgótarjáni BSE elnökének ta­valy nem kellett különösebben győzködnie minket, hogy támo­gassuk a megyeszékhely gyer­mekversenyét. Cégünk szponzo­rálási stratégiája egyébként is arra irányul, hogy a maradandó emlékeket, a sporteseményeket támogassuk elsősorban. Dönté­sünket befolyásolta és ösztönözte még az a szimpatikus tény is, hogy méltánytalanul kevés pénz van a sportágban a befektetett munkához képest - fejezte be Tajti Endre. (satis) Sporthírek Itthonról És A Nagyvilágból Európa-csúcs Új Európa-csúcs született a pári­zsi rövidpályás úszó Világkupa­versenyen. A férfi 100 méteres pillangóúszásban a brit James Hickman 51,46 másodperccel csapott célba. A korábbi csúcsot az orosz Gyenyisz Pankratov tar­totta 51,78 mp-cel. Supola ötödik Supola Zoltán 53,562 ponttal az ötödik helyen végzett a párizsi torna Vk-viadal egyéni összetett versenyében. A versenyt a fran­cia Dmitri Karbanenko nyerte. Vasas-vereség Hazai pályán szenvedett kétgólos vereséget a Vasas-Plaket férfi ví­zilabdacsapata a LEN-kupa elő­döntőjének első mérkőzésén: Va­sas Piákét - VK Jadran Split (horvát) 7-9 (4-2, 0-3, 3-1, 0-3). FIFA-nagykövet A „FIFA az S.O.S.-gyermekfal­vakért” mozgalom magyaror­szági nagykövetévé nevezték ki szombaton Puskás Ferenc labda­rúgót, az Aranycsapat egykori csatárát, aki az S.O.S.-Gyermek­falu Magyarországi Egyesületé­nek a felkérésére vállalta el a tisztséget. Körmenden a kupa Vasárnap rendezték Körmenden a férfi kosárlabda Marc-Magyar- kupa döntőjét és bronzmérkőzé­sét. A házigazda BC Marc-Kör- mend hatodszor nyerte el a kupát, miután a fináléban 81-69-re le­győzte a szombathelyi Falco- Lépték KC gárdáját. A harmadik helyért kiírt találkozón a Da- none-Honvéd 74-64 arányban fe­lülkerekedett az székesfehérvári AlbaComp-SZÜV csapatán. Totóeredmények 1. Roma - Parma x 2. Udinese - Lazio 2 3. K’lautern - Leverkusen 2 4. Gázszer - Győr 1 5. Siófok - Zalaegerszeg 1 6. Stadler - Kispest x 7. Vác - Diósgyőr 1 8. Dortmund - Duisburg 1 9. B. München - Karlsruhe x 10. Schalke - Rostock x 11. Hertha - Stuttgart 1 12. Sampdoria - Bologna 2 13. Brescia - Bari x Pluszmérkőzés 14. Debrecen - Ferencváros 1 1998. március 30., hétfő Labdarúgó nb ii - Hoki 3. oldal NB II - A soroksári „oroszlánbarlangban” is folytatta eredményes játékát a dél-nógrádi csapat Pontrablás a bajnokaspiráns otthonában Soroksár - Palotás 1-1 (1-0) Soroksár, 600 néző. VEZETTE: Birincsik (Tóth S., Kalicz). SO­ROKSÁR: Borsos 6 - Vikukel 7, Frick 6, Erdélyi 6, Duró 5 (Soós -) - Bősze 5, Tímár 5, Szente 4, Simon 5 - Jankov 5, Gyurováth 5 (Szeitl -) EDZŐ: Gálvölgyi István. PALOTÁS: Jeszenszky 0 - Simó A. 6 (Tóth -), Turcsányi 7, Ács 6, Szeles 7 - Baranyai 5 (Szabó 5), Mohácsi 7, Lénárt 6, Jele Z. 6 (Jele Cs. -) - Szekula 5, Sabján 5. MEGBÍZOTT EDZŐ: Bodonyi Béla. GL.: Vikukel, ill. Mohácsi. SÁRGA LAP: Duró, Szeitl, illetve Szabó. 3. perc: Gyurováth egy lepat­tanó labdát megszerzett, a 16-os vonalától lőtt, de a visszaérő Mo­hácsi az utolsó pillanatban közbe tudott avatkozni, így szögletre perdült róla a labda. 15. perc: jobb oldali szöglet után a vendégvédők üresen hagy­ták az előrehúzódó Vikukelt, aki Simon szögletét 10 méterről a bal felső sarokba fejelte. 1-0. 23. perc: Lénárt jobb oldali szöglete veszélyesen érkezett a hazaiak ötösére, majd a tömörü­lésben egy védő kezén megpat­tant a labda, de a játékvezető nem látott szabálytalanságot. 29. perc: Turcsányi nagy len­dülettel tört előre, amikor a hazaiak a 16-os előtt letalpalták. A játékvezető nem minősítette szabálytalannak az esetet. A ven­dégek söprögetőjét ölben vitték le a pályáról és csak öt perces ápolás után térhetett vissza. 50. perc: szenzációs góllal egyenlítettek a palotásiak. Mohá­csi a bal oldalról egy csel után ke­resztbe vetette a labdát, majd 20 méterről váratlanul lőtt, s a jól el­talált lövés Borsos keze felett védhetetlenül csapódott a bal felső sarokba. 1-1. 54. perc: Mohácsi kitűnő lab­dát tálalt a középen kiugró Sze­kula elé, a vendégek gólzsákja óriási helyzetben 8 méterről lőtt, de a kapujából kimozduló Borsos nagy bravúrral lábbal hárított. 56. perc: Mohácsi ezúttal Sab­ján elé játszott mértani pontos­sággal, aki 16 méterről lőtt, de Borsos remek mozdulattal szög­letre hárított. 64. perc: Bősze jobb oldali szögletét Tímár jó helyzetben az ötös sarkáról fejjel a kapu fölé csúsztatta. Nagy iramban kezdődött a ta­lálkozó, a hazaiak számára csak a győzelem volt elfogadható ezen a mérkőzésen. A sérülések­től megtizedelt palotásiak jól állták a kezdeti rohamokat, azonban az első negyedóra vé­gén egy védelmi hibájuk követ­keztében vezetést szereztek a so­roksáriak. A gól után a dél-nóg­Mohácsi László: „pontos ” gól rádiak bátran kitámadtak, szemre is tetszetős támadásokat vezettek, de a kapura nem jelen­tettek nagy veszélyt. A második játékrész vendégtámadásokkal kezdődött, s Mohácsi ritkán lát­ható óriási góljával megérdemel­ten egalizálták hátrányukat. A nagy akarással játszó, sokat mozgó, jól kombináló palotásiak teljesen átvették a játék irányítá­sát, de a befejezésekbe hiba csú­szott. Az utolsó percekben a so­roksáriak mindent megtettek a győztes gól megszerzése érdeké­ben, de nem bírtak a fegyelmezett csapatjátékot nyújtó vendégek­kel. A végig nagy taktikai csatát hozó, küzdelmes találkozón, a sokkal tudatosabb játékot produ­káló palotásiak megérdemelten szereztek egy pontot a magasabb osztály felé kacsingató Soroksár otthonában. Gálvölgyi István: - Küzdel­mes találkozón nem bírtunk a túlerővel. Bodonyi Béla: -A kitűzött célt elértük, pontot szereztünk a csoport legjobb csapatánál. Ifi: 2-1. Szabó Mihály További eredmények: Borsod Volán - SZEAC 3-2, Kiskőrös - Demecser 1-1, Dunakeszi - Ka­locsa 0-0, Hatvan - Nyírbátor 0-1, Hajdúnánás - Tiszafüred 2-0, REAC - Kiskunfélegyháza 2-1, Eger - Kazincbarcika 2—1. * * * A bajnokság állása 1. Demecser 20 11 7 2 30-13 40 2. Soroksár 20 11 6 3 31-15 39 3. Kiskőrös 20 9 6 5 32-21 33 4. REAC 20 8 7 5 25-29 31 5. Palotás 20 8 6 6 26-20 30 6. K.-barcika 20 7 8 5 28-18 29 7. Nyírbátor 20 7 7 6 24-23 28 8. Borsod V. 20 6 10 4 30-32 28 9. Dunakeszi 20 6 9 5 27-19 27 10. Eger 20 5 10 5 13-11 25 11. Kiskunfél. 20 5 8 7 17-22 23 12. Kalocsa 20 5 6 9 25-35 21 13. Hatvan 20 5 5 10 19-28 20 14. H.-nánás 20 5 4 11 23-35 19 15. Tiszafüred 20 4 5 11 22-41 17 16. SZEAC 20 3 6 11 16-26 15 C-csoportos jégkorong-világbajnokság, Budapest, Székesfehérvár Újra magasabb osztályban „pakkosaink” Magyarország - Románia 3-2 (0-2, 3-0, 0-0) Budapest Sportcsarnok, 6000 néző, vezette: Kurmann, Drozdik, Günther. Magyarország: Szuper - Ancsin L., Kangyal, Zalavári, Palkovics, Ocskay. Csere: Horváth, Szélig, Tokaji, Dobos, Tőkési, Erdősi, Orsó, Ladányi, Simon, Csibi, Sándor, Ancsin J. Románia: Radu - Nagy, Daia, Borsos, Gliga, Andrei. Csere: Vargyas, Sala­mon, Herlea, Csata, Timaru, Nicolescu, Moldován, Dimache, Ca- zacu, Elekes, Csíki. GL: Erdősi, Ancsin J., Szélig, ill. Nicolescu, Csíki. Kiállítások: 18, ill. 18 perc. A C-csoportos világbajnokság első helye volt a tétje a Magyar- ország - Románia mérkőzésnek. A vb-győztes még nem kerül fel automatikusan a B-csoportba, mivel a nemzetközi szövetség (IIHF) nyári kongresszusán hatá­roznak arról, hogy a jövőben mi­lyen rendszerben bonyolítják majd le a vb-ket. Támadólag lépett fel a magyar csapat. Az első öt percben két­szer is a kapuvason csattant a ko­rong, több nagy hazai helyzet vé­gén pedig a román kapus, Viorel Radu hárított. A 17. percben vá­ratlanul vezetést szerzett a román együttes. Egy ellentámadás vé­gén Viorel Niculescu talált Szu­per Levente kapujának bal alsó sarkába (0-1). Ez megzavarta a magyarokat, akik másfél perc múlva újabb gólt kaptak. Csata Csaba ugratta ki Csíki Csabát, aki a bal felső sarokba emelt (0-2). A második harmad elején gyorsan szépített a magyar csa­pat. Egy kapu előtti kavarodásnál Dobos Tamás Erdősi Péter elé passzolt, aki közelről nem hibá­zott (1-2). A játékrész közepén Cristian Daia kiállítását köve­tően emberelőnybe került a hazai válogatott. Ancsin János révén, hét másodpercnyi létszámfölény után, Radu kapujába került a ko­rong (2-2). A 37. percben pedig már a magyar csapat vezetett. Négy-négy mezőnyjátékos volt a pályán, amikor Szélig Viktor a kék vonalról lőtt a román kapus lába között a kapuba (3-2). A záró húsz percben a játék mellett az indulatok is szerepet kaptak. Több alattomos szabály­talanság mellett nyílt ökölcsata is volt a jégen. A magyar válogatott sikerével megnyerte a C-csopor- tos világbajnokságot. Kereső Árpád: - A tét alapve­tően meghatározta a játékot. A román csapat nagyon jól játszott és az első harmad végén két gyors góllal elhúzott. Az ezt kö­vető szünet után jobb összponto­sítást kértem játékosaimtól. A két- gólos hátrány ellenére nem féltek a mieink. A csapat erejét jellemzi, hogy a második har­madban három kidolgozott ak­cióval a magunk javára fordította a mérkőzést. Bár az eredmény szoros, úgy érzem, megérdemel­ten nyertük meg a vb-t. A végeredmény: 1. Magyar- ország 6 pont, 2. Románia, 3. Litvánia, 4. Kína, 5. Horvátor­szág, 6. Jugoszlávia, 7. Koreai Köztársaság, 8. Spanyolország.