Nógrád Megyei Hírlap, 1997. október (8. évfolyam, 229-254. szám)

1997-10-29 / 252. szám

1997. október 29., szerda SporTTüköR 9. oldal Nemzetközi hegyi futóverseny a Tatár-árokban Tisztelgés, futással Az 1956-os forradalom 41. évfordulójához kapcsolódó Nógrád megyei rendezvé­nyek egyike volt az a hegyi futóverseny, amelyet szom­baton rendeztek Salgótar­jánban. A versenyt a népes szlovák csapat indulása tette nemzet­közivé. A szlovákok a tátrai Nová Lesnától Besztercebá­nyáig nem kevesebb, mint hét klubot képviseltek. A rende­zők - a Petőfi DSE - a Tatár­árok és a Salgói vár között je­lölték ki a mintegy három ki­lométeres távot. A korosztályok legjobbjai Serdülők, nők: 1. Lenka Sifrova (Nova Lesna) 18:49 perc, 2. Monika Abrahamova (Vyhne) 18:55 perc, 3. Éva Jurakova (Vyhne) 18:56 perc. Férfiak: 1. Pelyhe Dániel (Jouleimpex) 15:47 perc, 2. Matej Kozár (Osrblie) 16:24 perc, 3. Peter Vozar (Vyhne) 17:07 perc. Ifjúságiak, nők: 1. Dobrava Stvaridlova (Osrblie) 18:46 perc, 2. Kimer Erzsébet (Pe­tőfi DSE) 18:59 perc, 3. Papp Ildikó (Mecser FC) 19:15 perc. Férfiak: 1. Miroslav Mati- asko (Pravenec) 15:15 perc, 2. Peter Tabarecki (Dukla) 15:25 perc, 3. Pelyhe Dénes (Jouleimpex) 16:41 perc. 20-35 év közötti nők: 1. Bekecs Zsuzsa (Vasas) 17:12 perc. Férfiak: 1. Kojnok Sándor (SKDASE) 14:53 perc. 35 év feletti nők: 1. Baranyi Dezsőné (Mecser FC) 23:52 perc. Férfiak: 1. Szilágyi Tibor (Mecser FC) 15:43 perc. (e. a.) Eremhalmozó cselgáncsozók Az éremhalmozó csapat: Lőrincz Dezső és Józsa Attila (felső sor), valamint Havasi István, Csábi Krisztián, Damkó Dávid, Makkai László és Péter, Búzás Zoltán, Lőrincz Kurszán (elől) Két nagyszabású utánpótlás­versenyen vettek részt a na­pokban a nagylóci Cserhát-L. Judo Klub fiataljai. Lőrincz Dezső edző irányításával a fővárosban, illetve Szolnokon mérték össze erejüket a lóci cselgáncsozók. A budapesti junior nemzeti bajnokságon - melyet a Hon­véd sportcsarnokában rendez­tek meg - Lőrincz Adrienn az 56 kilogrammosok mezőnyé­ben a hetedik helyen végzett. Másnap Szolnokon tették próbára ügyességüket a cserhá- tos judokák, ahol egy meghívá­sos regionális gyermekversenyt rendeztek. Itt a legfényesebb medált a ’88-as születésű Damkó Dávid (45 kg) és Havasi István (24 kg) nyakába akasztották. Ezüst­éremnek örülhetett a ’84-85- ösök mezőnyében induló Mak­kai László (41 kg), illetve a ’90- 91-esek közt viaskodó Makkai Péter (21 kg), míg a dobogó harmadik fokára a ’90-91-es születésű, s egyaránt a 24 kiló­ban versenyző Lőrincz Kurszán és Csábi Krisztián állhatott fel. Az egyetlen érem nélkül ma­radt versenyző, a ’86-87-es korosztályban „verekedő” Bú­zás Zoltán a 35 kilóban ötödik lett. Lőrincz Dezső edző kiemelte a Balassagyarmaton beindított csoport első érmét szerző Csábi Krisztián teljesítményét, hozzá­téve: remélhetően társuk sikere erőt és kedvet ad a többi kör­nyékbeli cselgáncsozónak is. Harminc meccsből 15 győzelem, 9 döntetlen, 6 vereség, 57-42-es gólkülönbség Idehaza pozitív a magyar mérleg Magyarország és Jugoszlá­via labdarúgó-válogatottja két mérkőzésből álló pótse­lejtezőt vív a jövő évi, fran­ciaországi világbajnokságon való részvételért, s az első meccset ma 20 órakor, az Üllői úton rendezik. A visz- szavágót november 15-én játsszák. Az egyéniségeket alapul véve, jelentősebb tu­dású a „plávik” elitje, ám a futball csapatjáték, s ha a múltat idézi fel a sportsta­tisztikus, nem is olyan rossz a mérlegünk. A mostani meccs előtt ugyanis a magyar földön megvívott ti­zennégy csata közül a rivális csak egyszer diadalmaskodott, mégpedig 1962. október 14- ikén, a Népstadionban. A to­vábbi mérkőzések közül kilenc magyar győzelmet hozott, négyszer eldöntetlenül mérkőz­tek a csapatok. A szerda esti kilencven perc színterén, a Ferencváros Üllői úti stadionjában a múltban háromszor játszott egymás ellen a két együttes. Magyar szempont­ból az eredmények: 3-0, 2-1 és 0-0. Tehát a déli szomszéd a zöld-fehér létesítményben egyetlen „ikszet” csikart ki. Ám minden idők történetében először harcolnak világbajnoksá­gért itt a csapatok. A hazai összecsapások sorában a legnagyobb sikert 1959. április 19-én aratta Magyarország, hiszen Tichy Lajos (2), Sándor Károly és Pál Ti­bor góljaival 4-0-ra nyert. A húsz éve, idehaza megrendezett utolsó magyar - jugoszláv 4-3-as eredménye sem éppen előnytelen. A két csapat csaknem másfél évtizede, 1984. március 31-én, Szabadkán csatázott utoljára egymással, s Jugoszlávia nyert 2-1-re. Az össze­sített mérleg (a hazai és idegenbéli mérkőzéseket is ide sorolva) magyar szemszögből: 30 mérkő­zés, 15 győzelem, 9 dön­tetlen, 6 vereség, 57-42-es gólkülönbség. íme, a magyar - jugo­szláv mérkőzések itthon: 1. 1927. április 10. Ül­lői út. 3-0 (2-0). Magyar gólok: Siklóssy, Orth, P. Szabó. 2. 1928. március 25. Üllői út. 2-1 (2-1). Gólok: Stófián (2). 3. 1937. május 9. Hungária körút. 1-1 (0-1). Gól: Cseh II. 4. 1940. szeptember 29. Üllői út. 0-0. 5. 1956. április 29. Népstadion. 2-2 (1-1). Gólok: Fenyvesi dr., Bo- zsik. 6. 1958. április 20, Népstadion. 2-0 ( 1-0) Gó­lok: Sándor, Vasas. 7. 1959. április 19, Népstadion. 4-0 (1-0). Gólok: Tichy (2), Sándor, Pál T. 8. 1960. október 9, Népstadion. 1-1 (1-0). Gól: Göröcs. 9. 1962. október 14, Népstadion. 0-1 (0-0). 10. 1964. október 25. Népstadion. 2-1 (2—0). Gólok: Albert (2). 11. 1967. április 23. Népstadion. 1-0 (1-0). Gól: Bene. 12. 1971. szeptember 1. Népstadion. 2-1 (0-1) Gólok: Holczer (öngól), Bene. 13. 1974. május 29. Székesfehérvár. 3-2 (0-2). Gólok: Máté (2), Fazekas. 14. 1977. október 5. Népstadion. 4—3 (2-1). Gólok: Törőcsik (2), Kereki, Váradi B. Összeállította: (kolaj) Szőj ka Ferenc, az SBTC egykori ki­váló játékosa 1959. október 11-én, Belgrádban szerepelt a )-2-re győzött magyar válogatottban Ezúttal is nagy siker volt - Harmincán mutatták be a vezetési tudományukat Autós szlalom Ludányhalásziban Másodszor rendezték meg a múlt hét végén Ludány­halásziban, a falunap ke­retében az autós szlalom versenyt. Ez alkalomból lezárták a főutca 500 mé­teres szakaszát, s a nagy eseményre a falu apraja- nagyja kivonult. Kilenc óra és fél 10 között a piló­ták bejárták a pályát, majd 10 órától mindany- nyian „bemelegítettek”, tettek két próbakört. A felnőttek között a még csupán hatéves, de már más­fél esztendeje vezető Vincze Ferike is elindult, gokarttal „tesztelte” le a pályát. A le­gényke tehetségére jellemző, hogy hamarosan gokart isko­lába fog járni Kecskemétre. Aztán 11 órától megkez­dődött az igazi megmérette­tés. Összesen harmincán ül­tek a volán mögé, s három - 1000 köbcenti alatti, 1001 és_ 1500 köbcenti közötti, vala­mint 1501 köbcenti fölött - kategóriában mérték össze a tudományukat. A szlalom 14 óráig tartott, ezt követően hirdettek eredményt, s adták át a díjakat. Az első kategóriában Szi­geti Zoltán győzött. Máso­dikként zárt ifjú Kerék György. Harmadikként vég­zett Suba Ákos. A második kategóriát Vincze Márton nyerte, meg­előzve Bogdán Jánost és Szabó Pétert. A harmadik kategóriában Csernyik Zsolt végzett az élen. Második lett Percze Nándor. A bronzérmet érő helyre a győztes nejét, Cser­nyik Andreát rangsorolták. Az abszolút versenyt Vincze Márton nyerte. A do­bogó második fokára Szigeti Zoltán, a harmadikra Bogdán János állhatott fel. A három kategória első há­rom helyezettje serleget ka­pott, míg az abszolút rangsor három legjobbja a serlegen túlmenően pénzdíjban is ré­szesült. A versenyzők és a motor­sportot kedvelők nagy örö­mére, a többszörös magyar hegyi bajnok Vajvoda Sán­dor bemutatót tartott. Tekintettel a tavalyi és a múlt hét végi verseny sike­rére, természetesen jövőre is megrendezik majd az autós szlalomot, tudatta velünk Szigeti Zoltán főszervező. (K. L.) PORTTURMIX Félmaraton A Magyar Marathon Klub szezonzáró félmaratoni ver­senyt rendez november 9- én, vasárnap Szentendre - Budakalász - Budapest út­vonalon. A 21 kilométeres távnak Szentendréről, a HÉV végállomása mellől vághatnak neki mindazok, akik neveznek a Magyar Marathon Klubnál (1033 Bp„ Szérűskert u. 17.), il­letve a verseny napján 10.30 óráig a helyszínen. A futás 11 órakor kezdődik. Tornászbajnokság A férfi és női tornászok csü­törtökön és vasárnap a mes­terfokú bajnoki címén küz­denek a fővárosban. A ren­dezvényen az előbbi napon az egyéni összetett lesz, majd a szerenkénti döntők kerülnek sorra. A viadalon 12-12 férfi, illetve női ver­senyző áll rajthoz. Felelnie kell Michael Schumachemek a Nemzetközi Automobil Szövetség (FIA) Világtaná­csa előtt kell magyarázatot adnia arra, hogy a Forma-l­es autós gyorsasági világ- bajnokság záró futamán mi­ért ütközött neki a szintén világbajnoki címre törő Jac­ques Villeneuve-nek. A FIA testületének rendkívüli ülé­sén a kétszeres világbajnok német pilótának november 11-én, Párizsban kell megje­lennie. Ördögi vendégek Áz ' észak-amerikai profi jégkorongliga r(NHL) két él­csapata, a Philadelphia Flyers és a New Jersey De­vils találkozott egymással; az előbbi együttes otthoná­ban. A hazaiak egy roppant elszánt Ördög-sereggel ta­lálták magukat szemben, a vendégek már a 9. percben 3-0-ra vezettek. A Phila­delphia később sem tért ma­gához a kezdeti sokkból, a vége 5-0 lett. Feketén-fehéren A Luzemben zajló sakkcsa­pat-világbajnokság harma­dik játéknapján Oroszország ugyancsak 2-2-es döntetlent ért el Svájc ellen, ám mivel Anglia 2,5-1,5-re kikapott az Egyesült Államoktól, Szvidlerék immáron egye­dül vezetik a tíz válogatottat felvonultató mezőnyt. Nógrád megye 1997. évi asztalitenisz Top 10 rangsorversenyei - Szurdokpüspökiben és Bátonyterenyén játszották a döntőket Felnőtteket A Nógrád megyei Asztalitenisz Szövetség ez évben már második alkalommal rendezett rangos megyei versenyt vidéken. A közel­múltban az asztalitenisz egyik megyei fellegvárában, Szurdok- püspökiben csapott össze a serdülő korcsoport első tíz helyezettje. A fiúknál szurdokpüspöki fölény jegyében zajlottak a küzdelmek, míg a lányoknál a két salgótarjáni is betört a szendehelyiek közé. A rendezés az utóbbi évek or­szágos és nemzetközi gyakorla­tát követte. A résztvevőket két ötfős csoportba osztották. A csoporton belül körmérkőzésen döntötték el a helyezéseket, majd a csoportelsők a finálé­ban, a csoportmásodikok a harmadik helyért játszottak. A fiúknál a döntőben Pusztai sima szettekben 2-0-ra nyert Kiss Imre ellen. A lányoknál óriási taktikai csatában Altsach 2-1-re diadalmaskodott Juhász Andrea ellen, úgy, hogy a döntő szettben Juhász 19-13-ra és 20-16-ra is vezetett. A Nógrád Megyei Asztalite­nisz Szövetség ezúton is meg­köszöni Kovács József polgár- mester úrnak és Bácskái István iskolaigazgatp úrnak lelkes és támogató hozzáállását. Eredmények Fiúk: 1. Pusztai Attila (Szur­dokpüspöki), 2. Kiss Imre (Szurdokpüspöki), 3. Krett András (Bátonyterenye), 4. Li­getvári Máté (Bátonyterenye), 5. Virág Tibor (Szurdokpüs­pöki). Lányok: 1. Altsach Katalin (Szendehely), 2. Juhász Andrea (St. Arany J. AC), 3. Plavecz Andrea (St. Arany J. AC), 4. iskolázott le a bátonyi ifjú titán Schmidt Kinga (Szendehely), 5. Tóth Ildikó (Szendehely). * * * A sok sérülés, betegség és uta­zási gondok miatt hiányos me­zőnyök jöttek össze a felnőtt férfi, ifjúsági és leány megyei Top 10 ez évi bajnokságán, amelyet a megyei szövetség Bátonyterenyén rendezett meg a négynapos ünnep utolsó nap­ján. A felnőttek mezőnyében meglepetésre a még ifjúsági korú bátonyterenyei Bulla Nor­bert győzött jóval rutinosabb el­lenfelei előtt. Az ifjúságiak kö­zött már jóval könnyebb dolga volt, így mindkét korcsoport­ban ő Nógrád megye ez évi „toptízes” bajnoka. Áz ifjúsági lányoknál nem érkeztek meg a versenyre az esélyes szendehelyiek. Megle­petésre a serdülő korú Juhász Andrea legyőzte Túr- mezei Bernadettet, pe­dig a szurdokpüspöki lány jóval esélyesebb volt nála. Eredmények Felnőtt férfiak 1. Bulla Norbert (Bá­tonyterenyei VASK), 2. Lucs ka Ferenc (Ba­lassagyarmati Dózsa DSE), 3. Daróczi Péter (Balassagyarmati Dó­zsa DSE), 4. Guth Jó­zsef (Balassagyarmati Dózsa DSE). Ifjúsági fiúk 1. Bulla Norbert (Bá­tonyterenyei VASK), Kaucsuk-bűvölet, kicsiben 2. Baráth Kornél (Sal­gótarjáni Arany J. AC), 3. Szabó Adrián (Pásztó), 4. Cseh Krisztián (Salgótarjáni Arany J. AC). Ifjúsági lányok 1. Juhász Andrea (Salgótarjáni Arany J. AC), 2. Turmezei Ber­nadett (Szurdokpüspöki), 3. ARCHÍV FELVÉTEL Papp Anita (Szurdokpüspöki), 4. Plavecz Andrea (Salgótarjáni Arany J. AC). Juhász Imre