Nógrád Megyei Hírlap, 1994. július (5. évfolyam, 153-178. szám)

1994-07-18 / 167. szám

1994. július 18., hétfő Sporttükör 11. oldal Csak egyetlen „egy” Czibor van a világon... Emlékeznek még? Volt egyszer egy magyar „Aranycsapat”. Helsinkiben olimpiai bajnok lett, az 1954-es labdarúgó világ- bajnokságon ezüstérmet nyert. Játékosainak nevét szinte az egész világon ismerték. Aztán egyszercsak leáldozott a régi di­csőség fénye. A válogatott tizenegy nagy része külföldön maradt 1956-ban. Ennek az „Aranycsapatnak” volt tagja Czibor Zol­tán is. A vele történt beszélgetéssel idézzük fel a magyar labda­rúgás egykor szebb napjait. Sorszor rövid válaszai jellemzőek, a nemzeti tizenegy hajdan híres balszélsőjére.- Úgy tudom, nemrég tért haza. Honnan is?- Spanyolországból, Barce­lonából.-T Mit csinált ott?- Amit itthon is annak ide­jén. Egymáshoz rugdaltuk a labdát. És rugdostuk a kollégá­kat is. Szórakoztunk.-Hány évig élt Barceloná­ban?- Harmincöt évig, de egy évet előbb Rómában töltöttem.- Miért jött haza végül?- A szíven hazahúzott ezek­hez a drága gyermekekhez, a magyar fiúkhoz, akik itt rug­dossák a labdát.- Akkor halljunk valamit Czibor gyermekkoráról!- Kaposváron születtem, de Komáromban nevelkedtem. Az apám vasutas volt. Komáromi volt a nagyapám is. Apámat éppen áthelyezték abban az időben, amikor én Kaposváron megszülettem. Tizennyolc éves koromban felkerültem Buda­pestre a Ferencvároshoz. Majd a Csepel következett, azután pedig a Honvéd. Hogy őszinte legyek, a Honvédban volt a leg­jobb dolgom, mert ott csak ta­nulni kellett és futballozni. Nem kellett dolgoznom.- Valamikor volt egy világ- bajnokság, ahol „sikerült” az ezüstérmet megszerezni. Miért „csak” az ezüstöt?- Csupán csak azért, mert előtte szinte három döntőt ját­szottunk már. Brazília és Uru­guay szintén meg akarta nyerni a világbajnokságot. Hosszabbí­tás volt. Idegileg kifáradt a csapat. A németek elleni dön­tőben a szerencse sajnos, elpár­tolt tőlünk. Hála istennek nem volt semmi sérülés. Szép meccs volt, vezettünk is, aztán mégis vereséget szenvedtünk tőlük.- Volt abban egy kis tudatos­ság is?- Az nem volt. Tudatosan el lehet adni az embereket, de a lelkeket nem.- Annak idején az a hír járta, hogy a magyar válogatott volt az, amelyik kitalálta a „labda nélküli” játékot. Hogyan volt az?-Mindig azt kellett megját­szani, aki egyedül volt. Nem az emberekhez kellett továbbítani a labdát, hanem légüres te­rekbe. Labda nélkül kellett futni még akkor is, ha fel kellett áldozni emiatt a játékot.-Milyen poszton játszott a leggyakrabban ?- Minden poszton.- Melyik volt az emlékezetes szép gólja, amit lőtt, vagy az emlékezetes szép beadása, ami­ből gól született?-Sok volt ilyen. Igaz, sok szép gólt én magam nem rúg­tam. Az volt a lényeg, hogy bemenjen az ellenfél kapujába a labda, mindegy, hogy „csú­nyán” vagy szép lövéssel.-Mára már teljesen elsza­kadt a futballtól?-Mindig ott voltam a foci mellett, most is ott vagyok egé­szen a halálomig. Ma a magyar labdarúgástól ugyan szenve­dünk, de reméljük a legjobba­kat, adja a jó Isten, hogy a fiata­lok majd megvédjék a magyar labdarúgás becsületét.-Úgy tudom, hogy Komá­romban van egy futballcsapata.- Megalakítottunk Komá­romban a barátommal egy csa­patot, mert három évig szinte csak vergődött az a gárda, ami volt.-Lehet „gyönyörködni” a mostani magyar fociban?-Istenem, bár gyönyörköd­hetnék. Hogy őszinte legyek: csak szenvedek.-Elképzelése szerint mit le­het, vagy mit kellene csinálni, hogy ismét legyen jó magyar futball?- A fiatalokat kell nevelni mind szellemileg, mind fizikai­lag, megtanítani nekik a labdá­val való szerepet technikailag. Fontos, hogy a kollégákkal mindig barátok legyenek a pá­lyán is és az életben is.- Vállalná a szövetségi kapi­tány szerepét?-Van, aki nagyon szereti a kapitányságot, de én nem. Én már öreg vagyok ahhoz.- Nem fáj a szíve a mai ma­gyar futball miatt?- De igen. Én éppen úgy szenvedek miatta, mint nagyon sok magyar.-A komáromi csapata mi­lyen eredménnyel szerepel ma­napság?-A megyei bajnokság kö­zépmezőnyében vagyunk, és reméljük, jövőre felkerülünk az NB in-ba. Ez az én óhajom, ez a labdarúgó barátaimnak és a komáromiaknak is a vágya. Reméljük, hogy lassan-lassan utána szép eredményeket érünk el a labdarúgásban Komárom­ban. Azt kívánom mindenki­nek, hogy így sikerüljön má­soknak is.-Úgy tudom, családjának egy része Barcelonában van ma is.- Mind az öt gyermekem ott él.- Hány gyermeke?- Öt. Egy ötös. Öt null a ja­vamra.- Ezek szerint otthon nem sokat pihent?- Pedig volt idő, amikor alig voltam otthon.-És a „lányok”? Azokkal hogy volt?- Mint most: mindig távol tartottam magam tőlük. Csak a feleségem érdekelt.- Itt fejezzük be a beszélge­tést, amit olvasóink nevében is nagyon köszönünk. G. Molnár Ferenc Franciaország - a készülő házigazda Még négy év van hátra a Fran­ciaországban sorra kerülő XVI. labdarúgó világbajnokságig, de a leendő házigazdák nyilatko­zatait máris nagy érdeklődés kíséri. „Nagyon sokat kell azért tennünk, hogy megközelítsük az amerikaiak teljesítményét” - nyilatkozta az egykori kiváló játékos, Michel Piatini, aki társelnöke a franciaországi vi­lágbajnokság szervező bizott­ságának. „Nagyon nehéz lesz túlszár­nyalni az idei világbajnokság sikerét. Óriási kihívás lesz számunkra. Szimbolikus jelen­tőségű, hogy mi rendezhetjük az évezred utolsó világbajnok­ságát, mivel éppen a francia Ju­les Rimet ötlete alapján indult világhódító útjára ez a sorozat” — mondta Gerard Ernault, az esemény sajtóbizottságának igazgatója. Egyvalamiben biztos, hogy nem vehetik fel majd a ver­senyt, s ez a nézőszám. Bár az az igazság, hogy az amerikai stadionok befogadóképességé­vel egyetlen ország sem tudná felvenni a versenyt. A legutóbbi olaszországi vi­lágbajnoksághoz képest ug­rásszerűen (több mint 1 millió­val) emelkedett a mérkőzéseket a helyszínen megtekintő szur­kolók száma. Ez óriási siker, mivel közismert, hogy .„csiz­maországban” az emberek megőrülnek a fociért. „Az amerikai emberek fon­tosnak tartották, hogy jelenlé­tükkel elősegítsék a vb sikerét. Emlékszem, hogy a Rose Bowl stadionban az 1984-es olimpia futball-döntőjén is teltház volt. Az itteni emberek szeretnek nagy eseményekre járni” - fej­tette ki Piatini. Egy dologban viszont biztos, hogy túl fogják szárnyalni a mostani házigazdákat, mégpe­dig a résztvevő csapatok szá­mában. Az 1998-as világbajnoksá­gon már 32 csapat küzdhet meg a végső sikerért, a FIFA egyik legújabb intézkedése szerint. JEGYZŐKÖNYV Bulgária ­Svédország 0-4 (0—4) Mérkőzés a 3. helyért. Los Angeles, 65 ezer néző, V.: Bujsaim (egyesült arab emírségbeli) G.: Brolin (8. perc) 0-1, Mild (30. perc) 0-2, H. Larsson (37. perc) 0-3, K. Andersson (39. perc) 0-4. A svédek járatták tudato­sabban a labdát, látszott, hamar dűlőre akarják vinni a dolgot és Brolin fejesével már a nyolcadik percben meg is szerezték a vezetést. A gólnál nemcsak Mihajlov kapus, hanem az egész bol­gár védelem hibázott. A má­sik oldalon viszont Ravelli látványos vetődéssel hárított egy labdát. Gyors szabadrú­gást követően növelték elő­nyüket a svédek, és látszott, hogy Bulgária ezen a talál­kozón nem lesz veszélyes a skandinávokra. A harmadik gólnál már „padlóra” került a balkáni gárda, a negyedik pedig megpecsételte sorsát. Alig negyven perc alatt négy gólt lőtt a svéd váloga­tott, ezzel érdektelenné tette a második félidőt. Szünet után a játékvezető jóindulatán múlt, hogy a bolgár kapus közbelépését nem büntette 11-essel. Az­tán következtek a kihagyott helyzetek. Mindkét oldalon több gól is születhetett volna, de hiányzott a szük­séges összpontosítás, illetve a szerencse nem segítette a támadókat. Volt kapufa és számos százszázalékos helyzet. A 85. percben Szto­icskov óriási lehetőséget ha­gyott ki, Ravellit találta el 8 méterről, így maradt 6 gólos a vb-n. Csak az első félidő elégí­tette ki a nézőkat. A bolgár válogatott csupán köteles­ségből játszott, kitűnőségei árnyékuk voltak korábbi önmaguknak. A svédek minden tekintetben felül­múlták ellenfelüket és meg­érdemelten végeztek a har­madik helyen. Svédország 1950-ben már volt bronzérmes, 1958-ban pedig ezüstöt ér­demelt ki a „háromkoronás” legénység. * Lapzárta után játszották az Olaszország - Brazília mérkőzést a világbajnoki címért. GóUövőlista 6 gólos: Szalenko (orosz), Sztoicskov (bolgár) 5 gólos: Klinsmann (német), R. Baggio (olasz), Romário (brazil), K. Andersson (svéd) 4 gólos: Dahlin (svéd), Ba­tistuta (argentin), Raducioiu (román). A VB - KÉPEKBEN Sztoicskov egyik sokat ígérő szabadrúgása H. Larsson elhúzza Nicolov mellett is a labdát... Bolgár szögletrúgást tesz ártalmatlanná a svéd kapus Nicolov lábbal ment a svéd csatárok elől A világbajnokság végére elfáradtak a bolgárok A bolgár sajtó nem vonja két­ségbe, hogy Svédország válo­gatottja megérdemelten győzte le Bulgáriát 4-0 arányban a vi­lágbajnokság utolsó előtti mér­kőzésén. A televízió kommentátora már a mérkőzés első félidejé­ben számtalanszor felhívta a fi­gyelmet arra, hogy a bolgár já­tékosok fáradtak, a svéd csatá­rok sokkal gyorsabbak náluk. Utólag a szófiai televízió stúdiójában összegyűlt szakér­tők is kiemelték, hogy sokat ki­vett a játékosokból az a mérkő­zéssorozat, amelynek végén szembekerültek az atlétikusabb felépítésű focistákból álló své­dekkel. A szakértők szerint a bolgárokat nagyon megviselte, hogy többször is 35 fok feletti melegben játszottak a vb-n. El­fáradtak, nem tudták megaka­dályozni a svédek taktikájának az eredményességét. Hriszto Sztoicskov egyetér­tett azzal a felvetéssel, hogy ugyan hiányoznak a nagy egyéniségek a bolgár futballvi­lágból, azonban a pályára lépett játékosok jól együttműködtek. Azon kesergett, hogy a svédek elleni meccsen „semmi nem jött össze”, nem sikerült leg­alább egy gólt lőnie, hogy na­gyobb reményekkel pályázhas­son a vb gólkirályi címére. Kraszimir Balakov tv-nyi- latkozatában még a pályáról köszönetét mondott a szurko­lóknak azért, hogy egy hónapig „együtt voltak a csapattal”. A játékos - akit állítólag fél­tucat külföldi együttes szeretne leszerződtetni a vb-n mutatott teljesítménye alapján - kijelen­tette, hogy a svédek elleni mér­kőzés első félidejében történtek azt is mutatják, van még mit ta­nulniuk futballból a bolgárok­nak. A sajtó cseppet sem kesereg a válogatott szereplésén. A va­sárnap megjelenő két országos napilap közül a Sztandart Mar címoldalán kiemelte: „előttünk három ország, mögöttünk a vi­lág többi része”. A lap szerint: „elszalasztot­tuk a harmadik helyet, és akkor mi van!” A 24 Csasza című új­ság, a legnagyobb példány- számú bolgár napilap „Negye­dikek vagyunk bronzzal” című írásában egyebek között kie­melte, hogy a svédek már az első félidőben négy gólt rúgtak, ami először fordult elő a vb-n. A BT A bolgár hírügynökség méltatásában felhívta a figyel­met arra, hogy a vb-n szerepelt együttes tagjai „aranybetűkkel írták be nevüket a bolgár futball történelemkönyvébe”. A bolgár Parlament a legma­gasabb állami kitüntetést sza­vazta meg a válogatott számára. TOTÓ A TOTÓ 28. játékhetén sze­replő mérkőzések eredmé­nyei: 1. Vác FC-Samsung - Ikast 4-0 1 2. Dresden - Békéscsaba 2-3 2 3. Sparta Praha - Silkeborg 4-1 1 4. Haken - Karlsruhe Ó-1 2 5. E. Craiova -HapoelSheva 3-1 1 6. Stockholm - Innsbruck 2-0 1 7. Leverkusen - Rotterdam 3-1 1 • 8. Odense - FC Sion 7-0 1 9.1. Bratislava - Budejovice (M 2 10. Dun. Streda - Duisburg 0-1 2 11. S. Bratislava - Admira 3-0 1 12. Trelleborg-Grasshoppers 1-0 1 13. Lyngby - Austria Wien 1-1 X Pluszmérkőzés: 14. Willem II Tilburg - Caen 1-0 1 Borisz Mihajlov így is örül. A svéd győzelemmel végződött „kisdöntő” után az északiak ugyan szívesebben nyilatkoz­tak, de a bolgárok sem kesereg­tek. A szövetségi kapitányok így vélekedtek: Tommy Svensson (Svédor­szág): — Fantasztikus érzés, hogy ilyen jó eredménnyel si­került zárnunk a vb-t. A bronz­érem a legjobb eredmény, amit játékosként vagy edzőként va­laha is elértem. Keményen megdolgoztunk azért, hogy ilyen szépen fejezhessük be a smát. Fantasztikus világbaj­nokság volt. A csapatok nagy részénél jobban sikerült a fel­készülésünk, és ez volt a siker nyitja. Harmadik helyünk 6-7 hónapos kemény munka ered­ményeként született meg. Dimitar Penev (Bulgária): - Sztoicskovnak nagy gólhelyze­tei voltak, de a szerencse elpár­tolt tőle. Játékosaim szinte csak őt keresték a labdával, de ez a taktika most nem bizonyult si­keresnek. A mérkőzés elején sokat hibáztunk, ami a fáradt­ság számlájára írható. A sok be­kapott gól sokkolt minket. Játé­kunk is elég szervezetlen volt. Az első svéd gól szerzője, Tomas Brolin: - Nagyszerűen éreztük magunkat a világbaj­nokság ideje alatt, a mai 4-0-ás győzelem pedig egyszerűen fantasztikus. Mostantól az 1996-os Európa-bajnokság se­lejtezőire kell koncentrálnunk (a svédek csoportbeli ellenfele többek között Magyarország - a szerk.). Pályafutásom eddigi legnagyobb sikere a mostani bronzérem. A bolgárok kapusa, Bori- szlav Mihajlov: - Az előzetes várakozásoknál sokkal jobban szerepeltünk. Óriási örömmel tölt el, hogy 4. helyezést értünk el a világbajnokságon.