Nógrád Megyei Hírlap, 1993. november (4. évfolyam, 254-279. szám)

1993-11-03 / 256. szám

1993. november 3., szerda SPORTTÜKÖR HÍRLAP 7 • MOSZKVA. A jövő évi Jóa­karat Játékokról Szentpétervá­ron és Moszkvában tárgyaló Ted Tűmért, a TBS tévébiroda­lom tulajdonosát és feleségét, Jane Fonda filmszínésznőt fo­gadta Borisz Jelcin orosz elnök. Turner Szentpéterváron, az 1994. július 23-a és augusztus 7-e közötti sportesemény szín­helyén folytatott megbeszélése­ket Anatolij Szobcsak polgár- mesterrel az előkészületekről. Szombaton játszik a PSE • PÁSZTÓ. A labdarúgó NB III. Mátra-csoportjának soron következő, 13. fordulájában a Kartal-Pásztó mérkőzést erede­tileg vasárnapra sorsolták ki. A két csapat vezetői azonban megegyeztek abban, hogy a ta­lálkozót egy nappal előbb, no­vember 6-án, szombaton 13.00 órakor rendezik Kartalon. Döntetlen a Primeiróval • BALASSAGYARMAT. A Nógrád Volán Kupa ’93 kereté­ben tegnap a BLC-N. Volán együttese tegnap az angolai Primeiro de Agosto csapatával mérkőzött a nagyligeti pályán. Az első félidő gól nélküli dön­tetlennel zárult. Szünet után Ba­lázs szerzett vezetést a hazaiak­nak, majd a vendégek közvetle­nül a találkozó vége előtt egyen­lítettek. Ma a Primeiro 14.30-kor az SVT-Wamsler otthonában lép pályára. T úraked velőknek • SALGÓTARJÁN. A Nóg­rád Megyei Sportorvosi Ren­delő és a Salgótarjáni Termé­szetbarát Egyesület november 7-én, vasárnap nyílt túrát szer­vez. Az útvonal: Gedőc-tető - kemping - Beszermány - Ke­rek-domb - Domyay turistaház - Salgópuszta - Kemping. A túra távja 11 km. Találkozás az Ofotért előtt 8 órakor. Zárkózik a Kispest • BUDAPEST. A labdarúgó NB I-es bajnokság 12. forduló­jában hétfőn este a Kispest a Fáy utcában 2-1 arányban le­győzte a Vasast. A bajnokság állása 1. FTC 12 8 3 1 25- 9 19 2. Vác 12 7 4 1 22-13 18 3. Debrecen 12 8 1 3 19-12 17 4. B.-csaba 12 7 2 3 29-12 16 5. Kispest 12 6 3 3 28-14 15 6. Csepel 12 5 3 4 16-25 13 7. Rába 12 4 4 4 16-13 12 8. Videoton 12 3 5 4 14-16 11 9. Sopron 12 3 4 5 19-20 10 10. Újpest 12 4 2 6 12-14 10 11. Siófok 12 3 4 5 14-21 10 12. Vasas 12 4 1 7 17-20 9 13. Pécs 12 2 5 5 11-21 9 14. BVSC 12 2 5 5 11-23 9 15. Haladás 12 2 3 7 13-21 7 16. MTK 12 1 5 6 13-25 7 Kísérletnek indult a mindennapos testnevelés Salgótarjánban Oláh T. hárít a csíkos mezes Hausner elöl 63. perc: Egy legurított sza­badrúgás után Tóth 18 méterről középtájon a kapu bal oldalába csavarta a labdát. 1-3. 65. perc: Hausner hagyta fa­képnél a tarjáni védőket, a jó ütemben kimozduló Oláh T. azonban hárítani tudott. A verőfényes napsütésben az SBTC ragadta kezébe a karmes­teri pálcát. A bátor hazai táma­dások nyomán a siófokiak vé­dekezésre kényszerültek, egy durva védelmi hibát követően mégis ők jutot­tak vezetéshez. Szünet után ostromolni kezdett a hazai legénység. Meg is volt az esélyük az egyenlítéshez, Horváth azon­ban a kapu torkából se tu­dott a hálóba találni. Aztán ahogy ilyenkor lenni szokott, a siófokiak azonnal ki­szabták a „méltó” bünte­tést az elsza­lasztott lehető­ségért. A házi­gazdák ekkor se adták fel, Stark remekbe szabott gólja után ismét nyílt lett a küzdelem. A rutinosabb vendégek azonban egy pontrúgásból újabb gólt sze­reztek, és a hátra lévő idő­ben már ma­gabiztosan te­relgették a já­tékszert. Az SBTC is megtette a magáét, méltán nyerte el a közönség el­ismerését. Jók: Stark, Rósa, ill. Bimbó, Olajos, Kovács. B. Kovács Zoltán: - Úgy ér­zem egyenrangú ellenfele vol­tunk az NB I-es Siófoknak. Kü­lön öröm, hogy helyenként tet­szetősen játszottunk. Pusztai László: - Ha ellenfe­lünk kicsit bátrabb, nagy gond­jaink lehettek volna. Balás Róbert Labdarúgó Magyar Kupa - A legjobb 16 közé jutásért Harmadik helyen a Richveisz SE szül. Barna Erzsébet életének 80. évében elhunyt. Temetése 1993. november 4-én, 13.30-kor lesz a salgó­tarjáni régi temetőben. A GYÁSZOLÓ CSALÁD | SALGÓTARJÁNI RICH­VEISZ SE-BP. BABITS DSI 3-1 (-11,10, 9,11). Salgótarján, Madách Imre Gimnázium, v.: Péterfi, Szép­halmi. St. Richveisz SE: Novák, Király, Varga Ildikó, Langár, Szkiha, Percze. Csere: Szabó, Földi. Edző: Cserkuti Szabolcs. A hazaiák sok hibával kezd­tek, s emiatt el is úszott az első játszma. A folytatásban némileg javult a tarjániak teljesítménye, és ez a budapesti gimnazista lá­nyok ellen elég volt a győzelem kiharcolásához. A győzelem ré­vén a Richveisz SE jelenleg a dobogó harmadik fokán áll. Állva halt meg a Tarján Salgótarjáni BTC—Siófoki Bányász 1—3 (0—1) Elloptak néhány percet a tanítási órákból Salgótarján, tóstrandi pá­lya, 1500 néző, v.: Bede (Her- bály, Tompos). SBTC: Oláh T. - Váradi, Sági, Gyetvai, Homann - Né­meth, Rósa, Óláh B., Stark - Horváth, Novák. Edző: B. Kovács Zoltán. Siófok: Bíró - Keszeg, Bimbó, Olajos - Molnár, Ko­vács, Varsányi, Barna, Király - Hausner, Pervusin. Edző: Pusztai László. Csere: Varsányi helyett Tóth a 61., Németh helyett Csőke a 64., Király helyett Csák a 71., Oláh B. helyett Palaticzky a 87. percben. Gólszerzők: Pervusin a 30., Hausner az 52., Stark az 56., Tóth L. a 63. percben. Sárga lap: Bimbó (Stark buktatásáért) a 31., Németh (Barnával szembeni szabályta­lanságért) az 57., Sági (labdael- rúgásért) a 62. percben. Szögletarány: 3:5 (1:5). 4. perc: Rósa lépett ki a jobbösszekötő helyen, lövését azonban a kifutó Bíró hárította. 7. perc: Pervusin 18 méteres lapos lövését fogta Oláh T. a jobb sarok előtt. 19. perc: Váradi 14 méterről előrevetődve fejelt, Bíró szép mozdulattal hárított a léc alól. 25. perc: Király jobb oldali szögletére Oláh T. későn moz­dult, Hausner azonban az oldal­hálóba fejelte a labdát. 30. perc: Homann éppen Pervusin elé fejelte a labdát, és a siófoki csatár 10 méterről a léc alá bombázott. 0-1. 44. perc: Király jobb oldali beadása után Hausner 2 méter­ről a léc fölé fejelte a labdát. 50. perc: Novák elvette Bim­bótól a labdát, a jobb oldalon az alapvonalig verekedte magát, középre adott, a berobbanó Horváth azonban közvetlen kö­zelről a jobb kapufa mellé tra- fált. 52. perc: Hausner középen kilépett a védők közül, majd a hálóba emelte a labdát. 0-2. 56. perc: Stark 22 méterről hatalmas erővel bombázta a labdát a jobb felső sarokba. 1-2. A tarjáni Gyetvai menteni igyekszik a siófoki Barna elől Fotó: Rigó Tibor Éppen szünet van, amikor be­lépünk a salgótarjáni Kodály Zoltán Általános Iskola elő­csarnokába. A gyerekek itt is úgy rohangálnak, zajonganak, majszolják trécselve a tízóraiju­kat, mint bármely más suliban. A tanárok rászólnak a magukat túlzottan elengedő diákokra, s a portán megkérdik az idegentől, hogy miben segíthetnek. Valamiben mégis más ez az iskola, mint a többi. Itt ugyanis nyitott fülekre talált a testneve­lők országos kongresszusán 1991-ben elhangzott felvetés: jó lenne az iskolákban bevezetni a mindennapos testnevelést. Bartus Róbert testnevelő kezdeményezésére, a tantestület harmadának tevőleges támoga­tásával, a többiek hallgatólagos beleegyezésével egységesen 40 percre csökkentették a tanórák idejét (pár percet a szünetekből is elloptak), és október 4-étől - egyhónapos próbaidőszakra - útjára indították az iskola 516 diákját (közöttük 200 zeneisko­lást) és 49 pedagógusát, a konyhai személyzetet, és a szomszédos városi sportcsarnok dolgozóit is érintő kísérletet: minden nap tartanak testnevelés Fájdalommal tudatjuk mindazokkal, akik ismerték és szerették, hogy özvGIBNER ANTALNÉ Röplabda NB II., nők - keserves győzelem Bartus Róbert órát az iskola tanulóinak.- A kezdeményezés beleil­leszkedik intézményünk neve­lési rendszerébe - foglalt állást Nádasdi István igazgató. - Hi­szem és vallom: sikeres nevelés nélkül nincs sikeres oktatás. Márpedig az egészséges élet­módra nevelés nem elhanyagol­ható szempont az erkölcsi neve­lés mellett.- A pedagógusok zöme nem vállalta, hogy aktív részese le­gyen a kezdeményezésnek.- A vitát követően a tantestü­let elfogadta: a testnevelők te­gyenek le programot az asz­talra. Az iskolavezetés készség­gel vállalta az órarend kidolgo­zását. A kísérletben közremű­ködő tanároknak plusz bért nem tudtam ajánlani, de mindenkép­pen szeretném elérni, hogy tisz­teletdíj formájában ezért a tevé­Nádasdi István kenységért honorálni tudjuk a nevelőket.- Mindenkinek látnia kell, hogy a kisiskoláskorban elkez­dett mindennapos testnevelés jótékony hatást gyakorolhat a város sportéletére is - mondotta Bartus Róbert-A megnöveke­dett testnevelési óraszámhoz is­kolánk sportlétesítményei mel­lett igénybe vesszük a sport- centrum, a vívóterem és a sportcsarnok adta lehetőségeket is. Játékos formában, szinte minden sportággal meg tudjuk ismertetni tanítványainkat.-Lassan eltelik az egy hó­nap. Tapasztalni eredménye­ket? — Technikailag sikeresen ol­dottuk meg az átállást: az étkez­tetésben és a nevelők váltásában egyaránt. Az eddigiek alapján biztosra veszem, hogy tovább tudunk lépni, mérleget azonban egy hónap után nem igazán tu­dunk vonni. Ehhez legalább fél évre van szükség - vélekedett az igazgató.-Lemérhető, hogy csökkent a tornafelszerelést otthon felej- tők száma. Kevesebb a hiányzás és a nyűgös diák. Becsöngetés- kor már nem látni gyereket a fo­lyosón, mert mindenki érzi, mekkora súlya lett minden percnek. Az is mellettünk szól, hogy semmiféle negatív vissza­jelzést nem kaptunk a kísérlet­ben nem tevékenykedő tanárok­tól. Úgy érzem, beválik amit el­kezdtünk: ha nem így lenne, akkor már az első napon meg­bukhattunk volna.- Majd nyugtával dicsérjük a napot - veti közbe az igazgató. Abban viszont mindketten egyetértenek: ezzel a kezdemé­nyezéssel nem híressé akarnak válni, hanem a diákoknak kí­vánnak jót tenni. Ehhez viszont partnerre kell találniuk az in­tézmény működését finanszí­rozó önkormányzattal. Bratinka Gábor a művelő­dési osztály vezetője a követke­zőket mondta:-Nem tudom ígérni, hogy anyagilag is támogatni tudjuk ezt a rokonszenves kezdemé­nyezést. Az oktatási bizottság november 8-án dönt az iskola pályázatáról. Csak azt tudom tanácsolni, hogy további pályá­zatok útján teremtsék elő a szükséges összeget. Vallus Tibor Sarokba szorítva Ha én kapus lennék ... Nézem a tévét, az NB I-es bajnokit. A már-már megszo­kottan unalmas meccs szüne­tében a Szaknévsor játékának tapsol a nagyérdemű és izgul az ember a tévé előtt. Vajon mennyit vágnak zsebre a kapu­sok, s mit keresnek a vállal­kozó II-es rugók. A játék ugye ismert. A két mérkőző fél tartalékkapusa néz farkasszemet a büntetőrúgá­sokkor az amatőrökkel. Ha bemegy a lövés akkor az ítélet- végrehajtó, ha nem, akkor a kapus vág zsebre különböző összegeket. Az első kör kétezer forinja után egészen a húszez­res csúcsnyereményig eljuthat: akár a lövő, akár a kapuvédő. Ülök a tévé előtt és gondol­kodom. Ha én kapus lennék, bizony nem ugrálnék a kétez­res lövések után. Utána úgyis próbálkozik még a „szeren­csétlen" nyerni vágyó, s öteze­rért, vagy tízért azért a sárba is szívesen belevetném magam. Irigylem is a tartalékkapu­sokat. Kikaphat csapatuk, ne­kik ez nem számít. Megfognak a szünetben néhány büntetőt, zsebrevágnak ezreket, közben pedig akár megmosolyoghat­ják a pályán küzdő társakat. Miközben potyognak a gó­lok, s védenek a hálóőrök, ma­gamban kitalálom, hogy én még bundáznék is. A húszezres lövésekre specializálnám ma­gamat. A rúgó vállalkozóval előre megbeszélném, hogy fe­lezzünk az összegen. Mást nem kellene tennem, mint be­engedni néhány lövést, s ha még meg is fognám a húszez­reket érőt, s feleznék - mert sportszerűség a bundában is van - akkor sem járnék rosz- szul. S ha ezt a furfangot leg­alább két esetben megtenném, húszezer forinttal gazdagab­ban vehetném le - tartalékka­pusi szerelésemet. (vaskor) Elhunyt Spalek János Spalek János, a Nógrád Megyei Testnevelési és Sporthivatal volt dolgo­zója ötvennyolc éves ko­rában elhunyt. Nélküle az elmúlt két évtizedben nem rendeztek megyénkben szabadidős sportese­ményt, természetbarát-ta­lálkozót. A Bányagépgvár labdarúgójából lett főál­lású sportvezető. Megrom­lott egészsége miatt két éve nyugdíjazták, de a megyei szabadidős-klubok szövetségének titkára, a St. Természetbarát Egye­sületnek elnöke volt egé­szen haláláig. Temetéséről később intézkednek. Jelcin fogadása