Nógrád Megyei Hírlap, 1993. május (4. évfolyam, 101-124. szám)

1993-05-17 / 113. szám

1993. május 17., hétfő SPORTTÜKÖR HÍRLAP 7 Labdarúgó NB III., Mátra-csoport Újra befütöttek az acélgyári kohóba A sötét nadrágos pásztói együttes hevesen támadja a karcagiak ka- pujtát, gól azonban ebből a helyzetből nem született Fotó: K. K. J. SALGÓTARJÁNI KO- HÁSZ-FÜZESABONY 2-1 (0-1). Salgótarján, Kohász-sta­dion, 300 néző, v.: Varga A. St. Kohász: Rigó - Gyetvai Zs., Ke- rényi, Váradi - Zsély, Bozó, Fancsik, Gulyka (Szilágyi), Tóth - Sváb, Oláh S. Edző: Horváth Gyula. 24. perc: Egy ajándéklabdá­val Fehér térült-fordult a haza­iak 16-osán belül, majd 12 mé­terről a jobb alsó sarokba he­lyezte a játékszert. 0-1. 59. perc: Bocsit kakaskodá­sért a játékvezető kiállította. 70. perc: Remek hazai összjá- ték végén Zsély 14 méterről la­posan a kapu közepébe vágta a labdát. 1-1. 77. perc: Tóth egy ártatlan szabálytalanság után sárga lapot kapott, majd - miután volt már egy ilyen színű kártyája - a bíró a pirosat is felmutatta neki. 89. perc: Oláh S. több védő között is tisztára játszotta magát a bal oldalon, majd középre gu­rított, ahol Zsély érkezett, és 14 méterről a bal alsó sarokba lőtte a házigazdák győztes gólját. 2-1. Kiegyenlített, küzdelmes mezőnyjátékkal telt el a talál­kozó jelentős része. A vendégek egy védelmi ügyetlenkedést ki­használva vezetéshez jutottak, szünet után azonban az SKFC magasabb sebességre kapcsolt, a létszámhátrányba került abo- nyiak kapuja felé egymás után gördültek az egyre veszélye­sebb hazai támadások. Egy szép akció végén a rendkívül hasz­nosan futballozó Zsély kiegyen­lített. Amikor a kohászok is megfogyatkoztak, a közönség már megbarátkozott a döntetlen gondolatával. A határtalan lel­kesedéssel játszó salgótarjáni legénység azonban másképp gondolta, és a remek Zsély újabb szép alakítása révén mind a két pont a Dolinkában maradt. Még bennmaradhat az SKFC. Jók: Zsély (a mezőny leg­jobbja), Oláh S.. Gyetvai, Keré- nyi. Balás Róbert DUNAKESZI-BLC-N. VOLÁN 2-0 (0-0). Dunakeszi, 200 néző, v.: Nagy S. Balassa­gyarmat: Oláh T. - Schuch- mann, Szűcs, Gál, Szalai - Or­bán, Mohácsi (Szabó), Ka- liczka, Molnár - Hodur, Jele. Edző: Bérezi József. 47. perc: Steidl A. jobbról be­lőtt labdáját Törteli 8 méterről a jobb alsó sarokba fejelte. 1-0. 68. perc: Szűcs a félpályánál csúnyán megrúgta Törtelit, amiért a gyarmati védő jogosan kapta meg a piros lapot. 70. perc: Damyi törlesztési szándékkal megrúgta Jelét, s ő is mehetett zuhanypzni. 87. perc: Steidl Á. jobb oldali szabadrúgását Luzsák 6 méter­ről a jobb kapufára fejelte, majd ő eszmélt a leggyorsabban, s a védők közé becsúszva a kapuba rúgta a labdát. 2-0. Mohácsi kapufájával indult a találkozó, majd a mezőnyben az Ipoly-partiak végig fölényben játszottak a hazaiakkal szem­ben, de csupán a helyzetekig ju­tottak el, míg a Dunakeszi a pontrúgások után adódó lehető­ségeit - ugyanúgy, mint az ősz­szel - könyörtelenül kihasz­nálta. A mérkőzés képéhez tar­tozik, hogy a gyarmatiak né­hány játékosának meg kell érte­nie, hogy nem elég csupán a szerelést kivinni a pályára. Jók: Oláh T., Gál. Kanyó Ferenc PÁSZTÓ-KARCÁG 1-1 (0-0). Pásztó, 600 néző, v.: Kó­mái. Pásztó: László - Lenkei, Andó, Holtner, Forgó - Gal- bács, Tamási, Laczkovich - Ve­res (Lipták), Streho, Balog. Edző: Kis Károly. 80. perc: Lipták bal oldali szögletét a középen helyezkedő Holtner 5 méterről védhetetle- nül fejelte a hálóba. 1-0. 87. perc: Szabadrúgáshoz ju­tottak a vendégek a hazaiak ka­pujától 20 méterre. Bárány állt a labda mögé, aki a rosszul felálló sorfal mellett a bal sarokba csa­varta a játékszert. 1 -1. Izgalmas, jó iramú mérkőzé­sen mind a két kapu többször került veszélybe. A hazaiak leg­jobb tavaszi játékukat nyújtva már-már győztesnek érezhették magukat, amikor egy figyelmet­lenség miatt kiegyenlítettek a vendégek. A játékvezető nem állt feladata magaslatán, mert egy jogos 11-estől fosztotta meg a pásztóiakat. Jók: Holtner, Forgó, Tamási, Veres, Balog. Vallus Tibor További eredmények: S/.olnoki Cukor-Törökszentmiklós 4-2, Rá- kospalota-Jászberenv 2-1, Jásza­páti-Heréd 2-2, Rákóczifalva- Szolnoki MÁV MTE 1-5, Gyön- gyös-Monor 1-1. 1. REAC 16 5 4 51-23 37 2. Gyöngyös 15 6 5 50-27 34 3. Jászberény 14 5 6 47-19 33 4. Szolnoki M. 13 5 7 44-25 31 5. Karcag 13 4 8 48-30 30 6. Dunakeszi 12 6 7 39-21 30 7. Füzesabony II 8 5 29-22 30 8. Monor 10 7 8 36-30 27 9. BLC 11 4 10 32-30 26 10. Heréd 9 5 11 38-40 23 11. Pásztó 7 8 10 28-33 22 12. Sz. Cukor 7 7 11 32-32 21 13. Töröksztm. 7 3 14 32-57 17 14. Jászapáti 5 6 14 16-48 16 15. St. Kohász 5 5 15 28-63 15 16. Rákóczii. 1 4 19 22-69 6 (A félbeszakadt Törökszentmiklós- Füzesabony mérkőzés 2 pontját 3-0-ás gólkülönbséggel a Füzesa­bony kapta meg.) ADÓPARADICSOM SZLOVÁKIÁBAN? Tájékoztató az adómentes és kedvezményes lehetőségekről 1993. május 19-én, délelőtt 10 érától a József Attila Művelődési Központ klubjában. Jelentkezés: Észak-magyarországi Gazdasági Kamara 32/316-476-os telefonszámán délelőtt. Labdarúgó NB II., Keleti csoport Kilenc ember ellen FC Hatvan - SBTC-Salgglas 1-0 (1-0) Hatvan, 1500 néző, v.: dr. Bozóky (Szabó, Hrabovszky). Hatvan: Nagy - Károly - Ke­lemen, Krasnyánszki - Nyi- kos, Baranyi, Oravecz, Tifei, Mogyorós - Mózner, Bíró. Edző: Tóth Dénes. SBTC-Salgglas: Szén - Kajli, Sándor, Sági, Tresó - Gyet­vai, Oláh, Balázs, Novák - Kisbali, Horváth. Edző: B.Kovács Zoltán. Csere: Balázs h. Stark a 65., Mogyorós h. Cseresznyik a 70. Sárga lap: Orovecz a 10., Nyikos a 40., Oláh az 50., Gyetvai az 54. p. Kiállítva: Tuifel a 73., Móz­ner a 75. p. 10. perc: Bíró ment el a bal­oldalon, Móznerhez passzolt, akinek 15 méteres lövése a vé­dőkről szögletre vágódott. 14. perc: Nyikos a jobb olda­lon villámgyorsan elfutott, a labdát átívelte a másik oldalra. Bíró levette, és 14 méterről bal­lal kilőtte a bal alsó sarkot. 1-0. 44. perc: Nyikos jobb oldali be­adását Mogyorós ballal alig lőtte mellé. 60. perc: Az első vendégtá­madás után a jobbról beívelt labdát Sági alig fejelte mellé. 61. perc: Krasnyánszki sza­bálytalanul szerelt, de a meg­ítélt szabadrúgást Oláh csúnyán fölé lőtte. 63. perc: Nyikos jobbról be­adott, s az érkező Bíró 10 mé­terről kapásból mellé durrantott. Stark János (SBTC-Salgglas) 79. perc: A bal oldalon felt futó Cseresznyik 16 méterről alig lőtt mellé. 86. perc: A bal oldalon fel­futó Cseresznyik keresztbe ívelt, Nyikos lövését szögletre szerelték a vendég védők. A be­ívelt szögletet Cseresznyik vé­gezte el, amit Baranyi 8 méter­ről a felső kapufára fejelt. Úgy kezdtek a hazaiak, ahogy a két csapat tabellán el­foglalt helyéhez illő. Időben jött a vezető gól, majd sorra a hely­zetek, ezek azonban kimarad­tak. A második félidőben feltá­madt a vendégcsapat, ezt tetézte Tuifel és Mózner könnyelmű­sége, ami jogos kiállítással pá­rosult. Ekkor a vendégek neki­rontottak a kilenc főre olvadt hazaiaknak, akik hősiesen vé­dekeztek, sőt, Baranyinak még ekkor is volt egy nagy lehető­sége. Jók: Nagy, Krasnyánszki, Bíró, ill Szén, Oláh. Tóth Dénes: - Kilenc ember­rel nyerni nagyon nagy dolog, ezért minden elismerésem a já­tékosaimé. B. Kovács Zoltán: - Az a csapat, amelyik kettős embere­lőnyét képtelen kihasználni, az nem is végezhet másképpen. Szendi László * * * További eredmények: Eger-Tisza- vasvári 2-2, Budafok-Kiskőrös 1-2, Bag-Szarvas 0-1, Kazincbarcika- Szeged 5-1, Baja-Debrecén 0-5, Kaba-Gödöllő 1-0, Hajdúnánás­ii!. Kér. TVE 1-0. A bajnokság állása 1. Debrecen 13 7 5 35-14 33 2. K.-barcika 12 6 7 36-19 30 3. Hatvan 10 9 6 24-23 29 4. Kaba 10 8 7 27-20 28 5. Baja 12 4 9 32-29 28 6. Kiskőrös 12 3 10 37-30 27 7. T.-vasvári 9 8 8 34-27 26 8. Gödöllő 10 6 9 30-26 26 9. Hajdúnánás 9 8 8 23-22 26 10. Szarvas 9 8 8 26-32 26 11. III. Kér. 9 7 8 30-28 25 12. Budafok 7 8 10 18-29 22 13. Szeged 8 5 II 31-38 21 14. Eger 7 5 12 26-33 19 15. Salgótarján 5 6 13 28-45 16 16. Bag 3 9 13 18-40 15 Érdektelenség az országos kerékpártúra-napok nyitó rendezvényén Ballagtak, nem bicikliztek EXPRESS UTAZÁSI RT. J Salgótarján, Mérleg út 5. x Tel.: 10-757, Fax: 10-799 TARSASUDULES A H0RVAT ADRIAN! KRK-SZIGET - HOTEL JADRAN Július 17-24 8 nap autóbusszal, félpanzióval, idegenvezetővel g Részv.díj: 22.000Ft/fő £ Döntetlen a döntő • London. Szombaton a Wembley-stadionban játszották az angol labdarúgókupa döntő­jét. Az Arsenal és a Sheffield Wednesday 80 ezer néző előtt 1-1-es döntetlent ért el (gl.: Wright, 21. p., ill. Hirst, 62. p.), az eredmény a kétszer 15 perces hosszabbításban sem változott, így a két együttes csütörtökön megismétli a 112. kupadöntőt. Stark: SBTC-Salgglas • Salgótarján. Stark János, aki tavaly nyáron a Salgglas labda­rúgócsapatából Egerbe igazolt, ismét a tarjániak játékosa. A két klub hosszabb idő óta tárgyalt a fiatal bal oldali középpályás át­igazolásáról, s az ügylet végére pénteken délután pont került. Eszerint Stark végleg az SBTC- Salgglas játékosa lett. Juhász lesz az edző? ® Salgótarján. Az SKK NB I-es férfi kosárlabda-csapatának vezetői hivatalosan meg nem erősített hírünk szerint Juhász Sándorral, az ismert élvonalbeli edzővel - aki korábban elsősor­ban Baján ért el sikereket - tár­gyalnak, hogy a nyártól vegye át a csapat szakmai irányítását. Palkonyai az elnök • Salgótarján. Megtartották a Nógrád Megyei Atlétikai Szö­vetség tisztújító közgyűlését. Takács Tamás leköszönt elnöki tisztségéről. A szövetség elére a négy pályázó közük dr. Palko­nyai Gábor főorvost választot­ták meg. Pancsovai érdeme Versenyzők, száguldás közben Fotó: Mikuska I. Salgótarjánban tartották szombaton az Országos Kerék­pártúra-napok nyitó rendezvé­nyét. A Fő téren reggel a kon­cert-fúvószenekar adta a talpa- lávalót, a Pop-Sikk dzsesszba- lettcsoport fiataljai kellemes mazsorettbemutatóval derítet­ték a nagyérdemű közönséget. Az ünnepélyes megnyitón Kelemen József, a Hungaro- sprint Rt. el nők-vezérigazga­tója köszöntötte a megjelente­ket. Itt volt volt dr. Szabó Gá­bor országgyűlési képviselő, az Országos Kerékpárút-hálózatért Alapítvány kuratóriumának el­nöke és dr. Jakabházy László, az OTSH elnökhelyettese is. A beszéd után versenyezni indultak a túrakerekesek és a hegyibringások. Az előbbiek közül 66-an Nádújfalu, 50-en Ipolytamóc felé vették az irányt, leküzdeni a kiszabott 50 kilométert. A hegyibringások - 36-an - a salgói emelkedővel birkóztak. Egerből, Hatvanból, Bátonyterenyéről és Balassa­gyarmatról is érkeztek kereke­sek. Végeredményt nem hirdet­tek, az erőpróba teljesítői között ajándékokat sorsoltak ki. (A névsort későbbi számunkban tudjuk közölni.) A remek tavaszi kánikula el­lenére Salgótarján polgárai hű­vös tartózkodással fogadták a kerékpárosokat. A főtéren az egész napos showműsor elle­nére alig néhányan ténferegtek. Az érdektelenség prózai oka az, hogy a nógrádi megyeszékhe­lyen - miként az egész ország­ban - ezen a napon ballagtak a középiskolások. Csillagos ötös a szervezők­nek. Nos, ők egyfolytában sza­badkoztak. Fogalmuk se volt, hogy most rendezik a ballagá­sokat is. Pedig ezt lehetett volna tudni. Vagy netán nem volt benne a képben? Répássy László, a megyei sporthivatal vezetője magyarázta, hogy ezt a találkozót már' tavaly ősszel el­kezdték szervezni, és akkor a Művelődési és Közoktatási Mi­nisztérium embere azt mondta, hogy a ballagások május 8-án lesznek. Ezért tették a kerékpá­rosbulit 14-ére. Másképp más­korra tették volna. Puff neki! A délelőtti téri programokat délutánra halasztották, mert az érdektelenség miatt egyiket se lett volna értelme megtartani. De délután se lett jobb a hely­zet. A ballagás délelőtt iskolai, délután családi ünnep. Kit érde­kel most a bicikli? Miért éppen Salgótarjánba hozták az országos nyitó ren­dezvényt? - kérdeztük Kelemen urat, a kerékpártúra-napok szü­lőatyját. Kelemen úr elmondta, hogy ő szerinte Nógrád az or­szág egyik legszebb megyéje, mely emellett bővelkedik a ter­mészeti és a kulturális értékek­ben. Ugyanakkor súlyos gond a munkanélküliség. Az alapít­vány célja nem más, mint az or­szágos kerékpárút-hálózat kié­pítése. A beruházás itt, Nógrád- ban is sok embernek adhatna kenyeret a kezébe. Tehát több „legyet” ütnének egy csapásra. Egyszerre szolgálják a sportot, az egészséges életmódot, a kul­túrát és a gazdaságot. No, hol is tartanak ezekkel a kerékpárutakkal? Egyelőre nép­szerűsítik az elgondolást, és tervezik a hálózatot. Mind a 19 megye önkormányzata csatla­kozott a nagy munkához. Hisz­nek benne, hogy 1996-ra több mint 2000 km-es kerékpárút-há- lózata lesz az országnak. Kelemen úr azt vallja, hogy hazánkban általánossá kell tenni a kerékpáros közlekedést és a bringásturizmust. Lehetőleg a legrövidebb időn belül. Ahol ezt már megtették, javult az or­szág lakóinak egészségi álla­pota. Ez nekünk, magyaroknak se ártana. Különösen nem a fia­taloknak, akik egyre keveseb­ben alkalmasak katonának. A felnőtt társadalomnak köteles­sége gondoskodni ezekről az if- jakról. A kerékpárutakat nem a közutak padkáin, a szennyezett környezetben képzelik el, ha­nem elkülönítetten, a zöldöve­zetben, a tiszta levegőn. Például a Duna és a Tisza menti védőgá­takon. Csatlakozni akarnak a nemzetközi úthálózathoz is. Még a délelőtt fórumot ren­deztek a József Attila Művelő­dési Központban, ahol dr. Oroszlán György gyermekfőor­vos ismertette a vasparipa meg- lovagolásán alapuló rehabilitá­ciós módszerét. Délután, a Fe­nyő SE látványos karatebemuta­tóját követően, háztömb körüli gyorsasági versenyt rendeztek a belvárosban. Az általános isko­lások között a bátonyterenyei Ruszin Richárd, a középiskolá­soknál az egri Szalai Attila, a felnőtteknél a tarjáni Rácz Sza­bolcs vitte el a pálmát. A közönség még az esti utca­bálra se nagyon akart összeve­rődni... (Balás R.) I • Balassagyarmat. Múlt csü­törtöki számunkban Benkő Ist­ván, az ismert balassagyarmati játékvezető azt nyilatkozta la­punkban, hogy az ő NB III-as búcsúmérkőzése a városi szö­vetség elnöke, Kanyó Ferenc jóvoltából jöhetett létre. Kanyó viszont pontosításképpen el­mondta, hogy a megyei szövet­ség vezetői, Zsidai Zoltán elnök és Pancsovai Nándor főtitkár segítsége nélkül nem lett volna búcsúmérkőzés. Pancsovai a szövetség nevében ajándékot is nyújtott át az elköszönő sípmes- temek. Környezetkímélők • Sydney. Juan Antonio Sama­ranch, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöke helikopterrel járta körbe a 2000-es nyári öt­karikás játékok rendezésére pá­lyázó ausztrál város sportléte­sítményeit. Tapasztalatairól na­gyon kedvezően nyilatkozott, véleménye szerint az ausztrálok bebizonyították: úgy is lehet versenyszínhelyeket kialakítani, hogy nem károsítják a környe­zetet. Samaranch lerakta a Sydney Olimpiai Park alapkö­vét. Második a Vasas ® Bécs. Lejátszották a női kézi­labda BEK-döntő visszavágó­ját, melyen a Hypobank 23-11 arányban legyőzte a Va- sas-Drehert. Á császárváros csapata két győzelemmel hódí­totta el a trófeát, de a mieinknek sem kell szégyenkezniük az ezüstérem miatt. Nagy ezüstérmes • Isztambul. A szabadfogású birkózó Európa-bajnokság va­sárnapi 74 kg-os döntőjében Nagy János 4-0-ás vereséget szenvedett a német Backhaus- tól, és ezüstéremmel fejezte be a versenyt. Tuthill nyerte a ralit ® Sydney. Az angol Francis Tuthill győzött a London- Sydney autós maratoni verse­nyen. A verseny teljes távja 15 667 km volt és összesen tizen­két országot érintett.