Nógrád Megyei Hírlap, 1993. március (4. évfolyam, 50-75. szám)

1993-03-16 / 62. szám

1993. március 16., kedd SPORTTÜKÖR HÍRLAP 7 Kosárlabda NB I., férfiak, a 13-20. helyért Kosarakat vásároltak Hódmezövásárhely-SKK 96-80 (57^44) Labdarúgó NB II., Keleti csoport: keserves idénynyitó A cívisek nem kegyelmeztek Debreceni VSC — SBTC-Salgglas 4—1 (2—1) Hódmezővásárhely, 600 néző. V.: Parádi, Várhalmi. Hódmezővásárhelyi KK: Kocsergin (4), Polánvi (4), Czuprák (17/3), DR. BOR- BÁTH (23/9), Zogovity (8). Cs.: JÁHNI (13/3), PARÁDY (23/9), Veress (4), Véh (0), Gémes (0). Edző: Faragó Ist­ván, Valaczkay Győző. Salgótarjáni KK: HIV- RENKO (16), Farkas (5), RADON JICS (29), Borók (10/6), Földesi (10/6). Cs.: Tóth Á. (5/3), Magyar (4), Ba­logh (1). Edző: Tatár István. Az eredmény alakulása: 2. p.: 2-4, 8. p.: 13-18, 12. p.: 31-21, 19. p.: 55^10, 23. p.: 61—44, 30. p.: 77-57, 34. p.: 90-65. Kipontozódott: Földesi a 24., Farkas a 31., Zogovity a 40. percben. A 13-20. helyért zajló ráját­szás űjabb állomásán Kocsergin kosarára Radonjics, majd Hiv- renko válaszolt. Ezután a házi­gazdák serénykedtek, majd is­mét az SKK következett: Borók két egymást követő triplája után Radonjics a 8. percben 5 pontra (13—18) növesztette a tarjániak előnyét. Jól védekezett az SKK, a vásárhelyi dobógépek alig ju­tottak lehetőséghez. Ám mire mindezt leírjuk, máris gyökeresen megváltozott a játék képe: a házigazdák las­sanként megtalálták a ritmust, a vendégcsapat játékosai eközben - különösen Farkas - a „meg­lepő” játékvezetői ítéletek felett rendeztek idegességi jelenete­ket. A Vásárhely Borbáth dr. és Czuprák vezérletével a 12. percre 10 ponttal (31-21) elhú­zott. Tóth és Földesi hárompon­tosai elegendőek voltak arra, hogy ne ugorjon meg túlságo­san a az ellenfél. Az SKK nagy erőbedobással játszott, de a tér­dén keresztszalag-szakadással megműtött Molnár hiánya igen­csak érződött. A játékrész a há­zigazdák részéről megnyugtató előnnyel zárult. A második felvonás Pa- rády-parádéval indult, majd - mint kiderült - végig azzal is folytatódott. A hazaiak fiatal já­tékosát képtelenek voltak tar­tani a tarjániak - akik mellesleg a kosárdobással is jó ideig hadi­lábon álltak. Földesi újabb trip­lája szépített a helyzeten, de ugyanő a 24. percben kiponto­zódott, és ezzel meglehetősen nagy hátrányba került az SKK. A 30. percben Borbáth dr. jó­voltából már 20 ponttal (77-57) vezetett a vásárhelyi legénység. A következő percben Farkas is összeszedte ötödik hibapontját, ezzel ő is kénytelen volt kiválni a küzdelemből. A 34. percben Parády kosarával már 25 pontra nőtt hazai vezetés aránya. Zo­govity zsákolt egymás után két hatalmasat. Ezután Borók meg­sérült, ő is végleg kiállt. A most már erősen tartalékos vendégcsapatot katasztrofális vereség fenyegette. A pályán maradott tarjániak azonban ösz- szeszedték magukat. Radonjics szorgosan szórta a kosarakat, s tartotta a lelket az övéiben. A védekezésről annyit, hogy a Vásárhely az utolsó 6 percben mindössze 6 pontot szerzett. Az SKK elkerülte a megaláztatást, ezzel a vereséggel azonban el­temette felsőházi reményeit. Folytatás szerdán, itthon, a PVSK ellen. A találkozó előtt 17 órától ünnepségre kerül sor, ahol Salgótarján A kosárlabdá­zás városává nyilváníttatik, majd Zsély András polgármester A kosárlabdázás polgármestere címet veheti át. Balás Róbert Debrecen, 1800 néző. V.: Bi- rincsik (***) (Márta, Vida). Debreceni VSC: Mező (5) - Balogh (5), Nagy L. (5), Pető (6) - Dombi (5), Sándor Cs. (5) , Sándor T. (8), Nagy Cs. (6) , Madar Cs. (6) - E. Ra- ducu (7), Georgijev (7). Edző: Garamvölgyi Lajos. SBTC-Salgglas: Szén (4) - Sándor N. (4) - Tresó (4), Sági (4) - Kajli (6), Kőházi (4), Gyetvai (4), Novák (4), Ho- mann (4) - Kisbali (5), Szeles (6). Edző: Szalay Miklós. Csere: Gyetvai h. Hunyás (-) a 61., Novák h. Balázs (-) a 72., Madar Cs. h. Tóth A. (-) a 79., Sándor Cs. h. F. Raducu (-) a 79. percben. Gólszerzők: Georgijev a 6., Kisbali a 11. p., Sándor T. a 30., E. Raducu az 58., Georgijev (1 l-esből) a 73. percben. Sárga lap: Sándor Cs. (löké­sért) a 29., Nagy L. (buktatá­sért) a 36., Kőházi (utánrúgá- sért) a 49., Homann (buktatá­sért) a 88. percben. 6. perc: A bal oldalról Madar Cs. adott kitűnő labdát a közé­pen kiugró Georgijevnek, aki a kifudó kapust megelőzve 14 méterről emelt a jobb alsó sa­rokba. 1-0. 11. perc: Novák ívelt be jobbról szögletet, Mező alásza­ladt a labdának, így a hosszú ol­dalon álló Kisbali könnyedén fejelhetett 2 lépésről az üres ka­puba. 1-1. 30. perc: A bal oldalról ezút­tal Georgijev szöktette kitűnő labdával a felfutó Sándor T.-t, aki a 16-oson belülre érve két védőtől szorongatva is biztosan lőtt Szén hasa alatt a bal alsó sa­rokba. 2-1. 58. perc: A kaputól 22 mé­terre Sándor Cs.-t buktatták a vendégek. A szabadrúgásból E. Kisbali Gábor gólt fejelt Raducu a sorfal fölött a háló jobb oldalába nyeste a labdát. 3-1. 73. perc: A vendégek 16-osán belül Dombi kezelte le a labdát, amikor az egy perccel korábban csereként beállt Ba­lázs elütötte. A büntetőt Georgi­jev a balra mozduló Szén mel­lett a jobb alsó sarokba he­lyezte. 4—1. A Keleti csoport bajnokaspi­ránsa, a DVSC nagy lendülettel kezdte a játékot, aminek ered­ményeként egy formás támadás végén hamar vezetést szerzett. Ezek után váratlanul jött a ven­dégek egyenlítő gólja, ami előtt a végig bizonytalankodó Birin- csik játékvezető felülbírálta les­állást mutató partjelzőjét. A félidő derekán aztán újabb ki­tűnő hazai akció végén a nagy kedvvel és ügyesen játszó Sán­dor T. nyugtatta meg a hazai kedélyeket. A debreceniek „csikócsa­pata” a második félidőben is uralta a pályát, több formás tá­madást vezetve. Feltűnő volt, hogy a vendégek a felázott, mély talajon mennyire sebezhe­tők. Egy jól eltalált szabadrú­gással nőtt a hazaiak előnye, amit egy büntetőből elért találat tett nagy különbségűvé. Idő­közben Pető 35 méterről leadott kapáslövése kishíján felborí­totta a kaput. A DVSC minden csapatrészében felülmúlta el­lenfelét, fürge, technikás fiatal­jai révén többször állította meg­oldhatatlan feladat elé a nehéz­kesen mozgó salgótarjáni játé­kosokat, akik ezen a mérkőzé­sen alárendelt szerepre lettek kárhoztatva. Garamvölgyi Lajos: - A mai mérkőzés is bizonyította, hogy Debrecenben számítani lehet a fiatalokra - nyilván az idősebbek segítségével. A játé­kukon még lehet javítani, de az eredménnyel mindenképpen elégedett vagyok. Szalay Miklós: - A hazaiak jobb helyzetfelismerése és gyorsasága döntött. Égerházi Péter * * * További eredmények: Eger-Kazincbarcika 0-0, Hat- van-Bag 3-2, Baja-Budafok 3- 0, Kaba-Tiszavasvári 0-0, Haj- dunánás-Kiskőrös 0-2, Gö- döllő-Szeged 2-0, III. Kér. TVE-Szarvas 2-2. A bajnokság állása 1. Tiszavasvári 8 5 3 28-13 21 2. Debrecen 8 4 4 23-11 20 3. Kiskőrös 8 2 6 27-19 18 4. Hajdúnánás 6 6 4 19-15 18 5. Kaba 6 6 4 16-14 18 6. Hatvan 6 6 4 17-17 18 7. Baja 8 1 7 23-19 17 8. K.-barcika 6 5 5 18-14 17 9. Gödöllő 6 5 5 20-18 17 10. Szarvas 6 S 5 19-25 17 11. III. Kér. 5 4 7 22-22 14 12. Budafok 4 6 6 10-19 14 13. Salgótarján 5 3 8 23-33 13 14. Eger 4 4 8 14-20 12 15. Bag 2 7 7 14-22 II 16. Szeged 4 3 9 17-29 11 Labdarúgó NB III., Mátra-csoport: felizzott a Kohász RAKÓCZIFALVA-SAL- GÓTARJÁNI KFC 2-3 (1-0). Rákóczifalva, 200 néző, v.: Ba­kos. St. Kohász: Rigó - Szeles G. (Smelkó), Gyetvai Zs., Krá- lik, Váradi - Tóth, Fancsik, Ke- rényi, Bódi, Palkovics - Oláh S. Edző: Horváth Gyula. 43. perc: Palkovics szabályta­lankodott a büntetőterületen be­lül a kitörő Mikulával.szemben. A megítélt 11-est Bartusz a bal sarokba lőtte. 1-0. 59. perc: Szakáli bal oldali beadását Molnár 5 méterről a bal alsó sarokba fejelte. 2-0. 65. perc: Oláh tört be a 16-oson belülre, ahol Erdélyi buktatta őt. A büntetőt Bódi a bal alsó sarokba helyezte. 2-1. 78. perc: Bódival szabályta­lankodtak a hazaiak 20 méterre a kapujuktól. A szabadrúgást a sértett a bal felső sarokba bom­bázta. 2-2. 85. perc: Fancsik bal oldali beadását a hazai védők röviden mentették. A labda Králik elé került, aki tizennyolc méterről nagy gólt lőtt a bal felső sa­rokba. 2-3. A 4 pontos mérkőzésen a Kohász nagy fegyvertényt haj­tott végre, hiszen 0-2-ről fordí­totta a maga javára a találkozót. Ezen a délutánon a remek küz­dőszellem és a jó játék egyaránt látható volt a vendégcsapat pro­dukciójában. Jók: Oláh S. (a mezőny leg­jobbja), Bódi, Králik, Fancsik. * * * RÁKOSPALOTA-PÁSZTÓ 3-0 (2-0). Budapest, Rákospa­lota, 400 néző, v.: Farkas. Pásztó: László - Lenkei, Andó, Holtner, Rizán (Strehó) - Gal- hács, Tamási, Laczkovich, Lip- ták (Nagy L.) - Forgó, Balog. Edző: Kis Károly. 2. perc: A bal oldalról belőtt labdára Szabó a vendégek ka­Králik János bombalövése két pontot hozott a Kohásznak pusát megelőzve lecsapott, majd a rövid sarokba helyezte a játékszert. 1-0. 19. perc: A jobb oldalról kapu elé szálló labdát Szűcs he­lyezte a hálóba. 2-0. 57. perc: Kapu, a hazaiak vé­dője visszarántásért a kiállítás sorsára jutott. 82. perc: Egy ellentámadás végén Veres lesgyanús helyzet­ből volt eredményes. 3-0. 85. perc: Holtner az ellenfele fejéhez vágta a labdát, s a bíró máris elküldte őt idő előtt zuha­nyozni. A megilletődötten kezdő, tar­talékos vendégek két védelmi hibáját már a mérkőzés elején kihasználták a hazaiak. A folytatásban a PSE átvette az irányítást, helyenként kapu­jához szegezte ellenfelét. A há­zigazdák azonban egy lesgya­nús ellentámadás végén bebiz­tosították győzelmüket. Jó: Tamási. Ifi: 2-0. Vallus Ferenc * * * BALASSAGYARMATI LÓ­HERÉD 1-0 (0-0). Balassa­gyarmat, 300 néző. V.: Jancsó. BLC-N. Volán: Oláh - Szűcs - Schuchmann, Gál, Szalai - Má­tyás (Orgoványi), Mohácsi, Geczkó, Molnár - Mészáros (Urbán), Jele. Edző: Bérezi Jó­zsef. 80. perc: A vendégek két vé­dője között Gál szerezte meg a labdát, majd Jele elé játszott, s a hazaiak 18 éves újonca egy csel után a kifutó kapus mellett a há­lóba helyezett. 1-0. A találkozó jelentős részében a két 16-os között, hol ide, hol oda vándorolt a labda. A tarta­lékos hazaiak nagyon akarták a győzelmet, ennek érdekében a lelkes játék mellett a mérkőzés közben többször hadrendet is váltottak. A gyarmati törekvé­seket végül siker koronázta, s ezzel a tabellán is a herédiek elé kerültek. Jók: Szűcs, Schuchmann, Gál, Szalai, Jele. Kanyó Ferenc * * ❖ A 16. forduló további eredményei: Dunakeszi-Tö- rökszentmiklós 0-3, Szolnoki Cukor-Jászapáti 2-2, Jászbe- rény-Szolnoki MÁV MTE 1-0, Monor-Füzesabony 4—0, Gyöngyös-Karcag 2-1. A bajnokság állása 1. Rákospalota 5 8 3 34-17 21 2. Gyönyös 9 3 4 32-17 21 3. Jászberény 9 3 4 30-15 21 4. Füzesabony 8 5 3 20-15 21 5. Dunakeszi 8 4 4 22-15 20 6. Szolnoki M. 8 3 5 29-19 19 7. Monor 6 4 6 23-22 16 8. Pásztó 6 4 6 22-23 16 9. BLC 6 4 6 18-20 16 10. Karcag 7 1 8 30-23 15 11. Heréd 6 3 7 27-25 15 12. Sz. Cukor 4 6 6 16-17 14 13. Töröksztm. 6 1 9 25-36 13 14. Kohász FC 4 4 8 26-39 12 15. Jászapáti 4 4 8 11-31 12 16. Rákóczif. 1 2 13 18-49 4 Emlékezetes futófesztivál Nemzeti ünnepünk tisztele­tére nagyszabású nemzetközi utcai futóversenyt rendeztek tegnap Salgótarján szívében. A remek verőfényben mintegy há­romezer fiatal, középkorú és idős polgár verődött össze a vá­ros főterén, és többségük a fu­tásban is részt vett. Az IBUSZ Rt. jóvoltából a hivatásos atlé­ták pénzdíjért is összemérték tudásukat a 6 km-es utcai távon. A férfiaknál a jól ismert csepeli Konovalov Iván megelőzte a hét végi mezei ob győztesét, Sági Ferencet. A hölgyeknél a Sep- siszentgyörgyről érkezett, nem­zetközi ídasszisú Dorina Kaler- nik vitte el a pálmát. íme, az eredmények. 1983- 86-os kcs: (szülővel együtt fu­tottak). Fiúk: 1. Szabó Zoltán, Szabó Lajos; 2. Grúz Tamás, Grúz Károly; 3. Csonka Bernát, Harangozó Dániel. Lányok: 1. Katka Budanová, Michaela Szőlősiová; 2. Bencsik Arlett, Balázs Győző; 3. Kocsis Ágnes, Kocsis Sándor. 1981-82: F.: 1. Martin Bubán, 2. Jan Kovacsik, 3. Stefan Hajek. L.: 1. Hegyi Andrea, 2. Germát Erika, 3. Papp Zsuzsa. 1979-80: F.: 1. Szadlis Richárd, 2. Andrej Ko- lozsi, 3. Szabó Krisztián. L.: 1. Rajt előtti pillanatok Garami Katalin, 2. Gulyka Krisztina, 3. Gulyás Szilvia. 1977-78: F.: I. Szomszéd Nor­bert, 2. Plavecz Róbert, 3. Jeney Gyula. L.: 1. Schmidt Júlia, 2. Puszta Anett, 3. Földi Kornélia. 1975-76: F.: 1. Mócsány Zsolt, 2. Hegyi Róbert, 3. Kovács Bulcsú. L.: 1. Szabó Zsófia, 2. Szabó Andrea, 3. Lengyel Á- gota. 1964-74: Férfiak.: 1. Langer Olivér, 2. Király Zoltán, 3. Barna Viktor. Nők: 1. Vadas Mária. 2. Kiss Angéla, 3. Pertik Rita. 1954-63: F.: 1. Telek András, 2. Sípos Ferenc, 3. Papp Zoltán. N.: 1. Szabóné Sí­pos Éva, 2. Szabó Sándomé, 3. Szatmáriné Szlifka Zsuzsa. 1944-53: 1. Vansz István, 2. Hrabecz Gyula, 3. Baranyi De­zső. 1943 előtt: 1. Máté Csaba, 2. Szmolenszky Pál, 3. Üveges Imre. Az IBUSZ, versenye. F.: 1. Konovalov Iván (Csepel), 2. Sági Ferenc (BVSC), 3. Szemán János (Veszprém), 4. Kollár Csaba (UTE), 5. Lakatos Már­ton (Szolnok), 6. Hoffer István (Szolnok). N.: 1. Dorina Kale- nik (román), 2. Dóczi Éva (Ve­szprém), 3. Farkas Ágota (Sz.- fehérv.), 4. Brutóczki Judit (BVSC), 5. Hegyi Judit (S.-tar- ján), 6. Tóth Mónika (Csepel). Fotó: Gyurkó Péter Totóeredmények 1,X, X, 1, X, X, 1 2,1, x, x, x, x, i • A Totó 11. fogadási hetének nyereményei a Szerencsejáték Rt. tájékoztatása szerint: 13 plusz egy találatos szelvény 4 darab, nyereményük egyenként 2 002 139 forint, 13 találatos szelvény 2 darab, nyereményük egyenként 1 063 636 forint, 12 találatos szelvény 108 darab, nyereményük egyenként 39 394 forint, 1 találatos szelvény 1617 darab, nyereményük egyenként 2631 forint, 10 találatos szel­vény 13 447 darab, nyeremé­nyük egyenként 475 forint. Prost győzött • Kvalami. Vasárnap a Dél-af­rikai Nagydíjjal megkezdődött a 16 versenyből álló Forma-l-es világbajnokság. Különösen nagy figyelem kísérte a francia Alain Prost visszatérését, aki mindjárt győzelemmel „mutat­kozott be”. Mögötte második­ként a brazil Ayrton Senna vég­zett, míg a brit Mark Blundell érkezett harmadikként a célba. Eredmények: 1. Prost (francia, Williams-Renault), 2. Senna (brazil, McLaren-Ford), 3. Blundell (brit, Ligier-Renault), 4. Ch. Fittipaldi (brazil, Mi- nardi-Ford), 5. J. J. Lehto (finn, Sauber-Ilmor), 6. Gerhard Ber­ger (osztrák, Éerrari). Szabó az ötödik • Toronto. Befejeződött a fe­dettpályás atlétikai világbaj­nokság. A hétpróbában az ame­rikai Dan O’Brien új világ­csúccsal végzett az élen. A ma­gyarok közül az újpesti Szabó Dezső az ötödik helyen fejezte be a viadalt. Munkácsi Sándor a 12. lett. Nemzetközi csúcsliga • München. A Nemzetközi Kosárlabda Szövetség (FIBA) a hét végén kétnapos ülést tartott, amelyen arról is döntöttek, hogy az 1996-97-es szezonban az európai klubcsapatoknak 24 résztvevőből álló Szuper Ligát írnak ki. A végső döntést a má­jus 22-én, Oslóban megrende­zésre kerülő tanácskozáson mondja majd ki a FIBA, de a nemzetközi szövetség elhatáro­zása már most is véglegesnek mondható. A FIBA az 1995-ös férfi kosárlabda Európa-baj- nokság rendezési jogát Athén­nak adta, míg a női EB házigaz­dája a Cseh Köztársaság. Watson talpra állt • London. Michael Watson 18 hónappal ezelőtt súlyos agysé­rülést szenvedett, amikor a WBO profi ökölvívó-világszer­vezet bajnoki címéért szállt ringbe a brit Chris Eubank el­len. Watson hónapokon keresz­tül magatehetetlenül, tolószék­hez láncolva élte életét, de az utóbbi napokban jelentős javu­lás állt be az ökölvívó állapotá­ban. A kórházi kezelésnek kö­szönhetően újra lábra állt, és kezelőorvosai szerint jó esélye van a teljes felépülésre. Kupagyőztes az UTE • Budapest. A vízilabdázók Magyar Kupáját az UTE gár­dája nyerte, miután a szombati első mérkőzésen 3 gólos előnyt szerzett, és a hétfői visszavágón a következő eredmény született: Vasas-Plaket-UTE 11-9. t Mély fájdalommal tudatjuk, hogy a szeretett férj, édesapa, nagyapa és dédnagyapa MÁRKI LAJOS türelemmel viselt hosszú szenvedés után életének 83. évében elhunyt. Temetése 1993. március 17-én (szerdán) 15 órakor lesz a kisterenyei temetőben A GYÁSZOLÓ CSALÁD Gyarmati és tarjáni győzelem