Nógrád, 1985. november (41. évfolyam, 257-281. szám)

1985-11-07 / 262. szám

„Fél életemet feltettem a focira" (BEMELEGÍTÉS.) Aznap beszélgetihfettem VáTóczi Bé­lával, a Nógrád Megyei Lab­darúgó Szövetség elnökségi tagjával, a játékvezető-bizott­ság elnökével, amikor éppen hatvanadik születésnapját ün_ nepelte. Amit magáról me­sélt, az megszívlelendő: talán nem csak mint követendő példa, de egyben a magya­rázat is a sokáig megőrzött jó kondícióra, az irigylésre méltó fiatalosságra, egészség­re, kiegyensúlyozottságra. (ELSŐ FÉLIDŐ.) „Salgótar­jánban születtem, édesapám dróthúzó hengerész volt a Rimamuránv—Salgótarjáni Vasmű Rt.-nél, vagyis az acélgyárban. Kilencedik gye­rek voltam a családban, ti­zennégy évesen én is mun­kába álltam a kohóüzemben, apám akkor ment nyugdíjba. A szegcsomagolóba kerültem, mint a legtöbb gyerek s egy év után tették át a főműhely­be. Aztán 1940-ben esztergá­lyostanuló lettem és ’44 feb­ruárjában szabadultam. (AKCIÓBAN.) „Korábban, míg gyerekeskedtem, apámék alig láttak otthon. Ellenáll­hatatlanul vonzott a foci. Ott voltam minden SBTC-mecs- csen, hűséges labdaszedőként, sőt az edzéseken én adogattam be a labdákat Rigóéknak. Emlékszem: Márkusz, Dan- csák, Zics meg a többiek szóltak egyszer Viroszták La­josnak, az akkori ifi edzőnek: mért nem vesz bfe az után­pótlásba, amikor olyan ponto­san teszem a lábukra a lasz­tit, hogy csak bele kell rúg­niuk— Le is igazoltak a Stécé- ififoe, jobbszélsőnek, később kerültem hátra, a védelembe. Oláh Gézával meg Bencsokkal, később Biharival és Domáki- ral alkottuk a hátvédhármast. Alig múltam tizenhét éves, amikor bekerültem a felnőtt- csapatba.” (RITMUSVÁLTÁS.) „Az Í5BTC 1945-től SSE néven mű­ködött tovább, és én ott fo­ciztam még tíz éven át; ebből nyolc esztendeig voltam csa­patkapitány. Mellettünk ne­velkedett a későbbi sokszo­ros válogatott Szojka Fe­renc, aki ma az SBTC pálya­edzője, aztán Bencsok, Klei- bán, Lahos, Bodon... Amo­lyan nevelő egyesületté vál­tunk. hiszen válogatottak so­ra került ki közülünk. De végig bentmaradtunk az NB TI-ben, pedig amikor kialakí­tották a hatcsoportos NB III_ Válóczi Béla, a Sport Érdem­érem ezüst fokozat kitünte­tettje. at, abban az évben kilenc ki­eső is volt a második vonal­ból ! Még nézeteltérésem is támadt a klub vezetőivel, hogy engedjék el a tehetsége, két, de úgy, hogy később szí­vesen térjenek vissza hoz­zánk, ahol bizony rosszabbak voltak a feltételek. Hiszen mi három, majd két műszakba jártunk dolgozni, és ha el­engedtek is edzésre, a mun­katársainkkal azonos teljesít­ményt követeltek tőlünk. Csak szombaton engfedtek el már este nyolckor, tíz óra helyett. Sőt, 1950-ig teljesen amatőrök voltunk, ingyen játszottunk, csak attól kezdve kaphattunk hatvan forint kalória- és öt­ven forint pontpénzt... (SZÜNET.) „Hívtak engem még 1949-ben a Fradiba, de akkor már vőlegényjelölt vol­tam, és a mostani feleségem nem örült volna, ha elkerü­lök a városból, A gyárban a DISZ-bizottság szervezőtit­kára voltam egészen 1953-ig. Anikor a nagyobbik lányom megszületett, kértem: tfenné, nek vissza a műhelybe, hi­szen ott több volt a pénzem. A nejem a dohányelosztóban dolgozott, később a vezetője lett, majd a Tüzéphez került és a széntelep vezetőjeként ment nyugdíjba nemrég. Én hivatalosan 1986. január 2- tól leszfek nyugállományban, mint kalkulátor. Amikor 1955- ben szögre akasztottam a stoplis cipőt, már megvolt az edzői papírom, és még ab­ban az évben elvégeztem a játékvezetői tanfolyamot. (MÁSODIK FÉLIDŐ.) „Az ÖMTE csapatánál kezdtem ed- zősködni, a járási bajnokság­ban, közben megyei szinten vezettem mérkőzéseket, 1956 elejétől. A következő évben a játékvezetői bizottság gaz­dasági vfezetője, majd titkára lettem. Aztán megint edzős- ködtem Somoskőújfalun, Ka- rancsalján, egészen 1973-ig, és ha éppen nem hívtak vala­melyik csapathoz, hát fúj­tam a sípot futballbíróként a pályákon. Világéletemben az volt a célom, hogy átadjam ami tudás bennem van, mi­nél több embernek, az eredeti szakmámban és a sportban is. Bárcsak korábban is igényel­ték volna! Azt tartják, rab­lóból lesz a legjobb pandúr. Hát én tizenkét éve, amióta csak vezetek már és nem ed- zősködöm, sosem féltfem já­tékostól, vezetőtől, szurkoló­tól. Nem is szerették az ott­hon játszó csapatok, ha en­gem küldtek a meccsükre. Én tudom, mit jelent egy spor­tolónak, edzőnek, ha a mun­káját tönkreteszi egy téves bírói ítélet. A sportszerű, be­csületes játék híve vagyok, ne legyfen előnye senkinek se. Tanulja meg a szurkoló, hogy ki is kaphat a csapata, akár saját pályáján is. És arra báto­rítom a mai játékvezetőket is 1978 óta már a megyéi JB elnökeként: ne hagyják be­folyásolni magukat.” (HAJRÁ.) „Ma felhőtlen a kapcsolatom az edzőkkel, a labdarúgókkal, még olyanok is megállítanak az utcán, akik régen abbahagyták az aktív sportolást. Tisztelnek, meg. becsülnek mind. Próbálom a volt focistákat, főleg az NB- seket rábeszélni: iratkozza­nak be játékvezetői tanfo­lyamra. szolgálják tovább fezt a gyönyörű játékot, amelyre én a fél életemet feltettem. Nem, nem áldozat volt; hi­szen most is minden hét végén ott vagyok a pályákon, mint ellenőr.” (LEVEZETÉS.) „Nemrég in. dúlt egy bírói tanfolyam, tu­catnyian jelentkeztek rá, még Földi Attila is az SBTC-ből, meg a Síküveggyár csapatá­ból Marosok, aki egyébként a vejem. Talán ő folytatja majd a családi hagyományt, és re. mélfem, sokra viszi. Én majd eldolgozgatok a gyári szak- szervezet nyugdíjasbizottsá­gában meg a JB-ben, és amíg fizikailag bírom, beugrók ez­után is, ha valahol hiányzik egy partjelző vagy játékveze­tő. Amíg csak szükség lesz rám...”, Várkonyi Ferenc Kuposzerdo Mindkét csapatunk kiesett Tegnap dél­után játszották le az európai lab­darúgókupák II. fordulójának visz- szavágó-mérkőzé- seit. A Bajnokcsapatok Eu­rópa Kupájában a Bp. Hon­véd képviselte a magyar szí­neket, és minimális, 1—0-s győzelemmel a tarsolyában, utazott a román fővárosba. Már az első percben gólt fe­jelt Piturca, a hazaiak szél­sője. majd a másik román csatár, Lacatus növelte az előnyt. Szünet után ugyan­csak az első percben, óriási kapushibával, 30 méterről. Barbulescu lövéséből szüle­tett meg a harmadik gól. Az 53, percben Sikesdi a 16-oson belül elhúzta Lacatus lábát, a büntetőből a csatár a bal sarokba talált A szépítő gólt Détári ugyancsak 11-esbő! érte el. Ezzel a Steaua Bu- curesti 4—2-es összesített gól- különbséggel jutott tovább. A lengyel fővárosban a Vi­deoton lépett pályára, 1—0-s hátránnyal. A 35. percben a vendégek szabadrúgáshoz jutottak, s a kaputól 22 mé­terre leállított labdát Novath védhetetlenül bombázta a léc alá. A 65. percben Majer ha­gyott ki döntő helyzetet, az­tán a másik oldalon egy bal oldali támadás végén, Dzie- kanowsky a beívelt labdát 6 méterről fejelte a hálóba A Legia Warsawa 2—1-es ösz- szesített gólkülönbséggel ju­tott áz UEFA Kupa követke­ző fordulójába. Területi bajnokság, Mátra-csoport Két nógrádi megosztozott... R. Kerámia—Bgy. SE t—t (0—t) Romhány, 300 néző. v: Sel- meezi. Kerámia1 Balogh — Sági, Menczel, Filiczki, Fü­zér — Pincze, Matyóka (Ka- liczka), Hodur, Tréznik — Varga, Szedlák. Edző: Beke Ferenc. Bgy. SE: Pintér — Susán, Robb, Tóth J. (Földvá­ri). Szlezák — Taskó, Varga, Szalánszki, Szűcs — Tóth F., Rendkívüli elnökségi ülés az SBTC labdarúgó­szakosztályánál Az SBTC labdarúgó-szak­osztályának elnöksége kedd este rendkívüli ülést tartott, amelyen elemezte a csapat munkáját, különös tekintet­tel az utóbbi mérkőzésen mu­tatott játékát. A szakosztály elnöksége kri­tikusan értékelte egyes játé­kosok, illetve csapatrészek munkáját is. Megállapította, hogy néhány labdarúgónál nagymérvű formaromlás ment végbe, s ennek következté­ben az összmunka is vissza­esett. Egyes játékosok ma­gatartását, pályán kívüli te­vékenységét úgy ítélte meg, jfiogy nem minden esetben ■felelnek meg az NB II. kö­vetelményeinek. Az elnökség megállapította, hogy a lab­darúgócsapatnál tervszerű a mérkőzésekre a felkészülés. Az edzési tervnek megfele­lőm folynak a gyakorlások, ez előkészületi mérkőzések. A bajnoki szereplés a csa­patkialakítás jegyében indult és folytatódik napjainkban is. Sajnos több sérülés, for­mahanyatlás gátlólag hatott. Több fiatal SBTC-játékost NB I-es csapatok vezetői, képviselői kerestek fel és kü­lönböző, csábító ajánlatokat tettek. Ezek bénítólag hatot­tak játékukra, s ennek kö­vetkezményeit a labdarúgó­szakosztály elnöksége levonta. Az elnökség soraiból Jeck Ferencet elnökhelyettesnek választotta meg, elsősorban a játékosokkal való közvet­len foglalkozás elősegítése ér­dekében. Nem változtatott célkitűzésén: a bajnokságban az 1—6. helyezés elérését tart­ja reálisnak továbbra is. A labdarúgócsapat játékosainak prémiumfeltételeit is úgy korrigálta az elnökség, hogy a hátralévő mérkőzésekre na­gyobb ösztönző ereje legyen, és a több munkát végzők el­ismerése a differenciált pre­mizálásban fejeződjön ki. Az elnökség megállapította, hogy Haász Sándor edző szak­mai felkészítő tevékenysége megfelel a követelményeknek, és továbbra is minden bizal­mat, segítséget megad mun­kájának színvonalas végzé­séhez. A labdarúgó-szakosztály el­nöksége bízik a sportszerető közönség támogatásában, és abban, hogy a távlati célok érdekében folytatódik a csa­patkialakítás. Az ehhez veze­tő út sikert és kudarcot is tartalmazhat. Az elnökség bí­zik abban, hogy a Bányász­tradíciókhoz híven a csapat jó eredményt ér el a pártoló tagság és a szurkolók örö­mére. Ehhez kéri a közön­ség buzdítását, támogatását. 8 NÓGRÁD - 1985. november 7„ csütörtök Csak röviden Asztalitenisz-eml ékversenyt rendeznek szombaton Szé- csénvben, 9 órai kezdettel. Ugyanott másnap bonyolítják le a hagyományos Tó-futást — rajt 14 órakor a vár kerti tótól. A nagyközségben jól működik a sportmozgalom; a minap huszonkét sportaktíva kapott jutalmat Ceglédi Já­nostól, a városi jogú nagy­községi tanács végrehajó bi­zottságának titkárától. ☆ Ausztriába utazott az SBTC öregfiúk labdarúgócsapata. Az ősszel Salgótarjánban 6—2-re legyőzött Ebergassing ad re- vansot a Mihalik Ferenc technikai vezető által szerve­zett mérkőzésen. Az utóbbi öt találkozón 3 győzelmet és 2 döntetlent elért Bánvász- egvüttes szeretné megőrizni veretlenségét. ☆ Nógrád megyei sportveze­tőket és társadalmi aktívákat jutalmaztak meg tegnap a megyei tanács testnevelési és sportosztályán. A Kiváló munkáért kitüntetést hárman, a Kiváló társadalmi mun­káért elismerést kilencen kapták meg. Hét közben játszotta le ko­rábban elmaradt mérkőzését a Bgy. Iustitia férfi-kosár- labdacsapata. A balassagyar­mati sportcsarnokban. 38—18- as félidő után 102—53-ra ma­radt alul a hazai gárda a jobb cseresorral rendelkező Kőbá­nyai Sörgyár együttesével szemben. Az egyiknek sikerül... Országos serdülő- és ifjúsági bajnokság Serdülők: Metripond—SBTC 2—0 (0—0) Salgótarján, tóstrandi pá­lya, v.: Berta. SBTC: Csong­rádi — Váradi, Mester, Ba­lya, Molnár — Rozinán, Bat- l ta (Rigó), Juhász R. — Tar- i lósi (Sikna), Szalay, Balázs. 1 Edző: Kökény József. Ezúttal jobban kezdtek a tarjániak, mint egy hete, ám csak egy órán át tudta tar­tani magát a hazai csapat. A hajrában fokozatosan elfá­radtak a nógrádiak, végül egy védelmi és egy kapushi­bából kapott gólokkal ma­radtak alu.1. Ifjúságiak: SBTC—Metripond 1—0 (1—0) Salgótarján, tóstrandi pá­lya, v.: Kriston. SBTC: Tar- lósi — Dániel, Hajdú, Koz­ma — Gáspár, Janik, Bakos (Hunyás) — Bartus. Oláh B. (Jambrik), Kun (Kobolák), Radics. Edző: Patkó József. Az első 10 perc egyenlő fe­lek küzdelmét hozta, majd hazai helyzetek után, Tar lósi bravúrjára is szükség volt egy alkalommal. Ettől kezdve a vendégek, szinte át sem ju­tottak a félvonalon. A győz­tes gólt Oláh Béla látványos cselsorozat után, 22 méterről leadott lövéssel szerezte. Még egy ügves Tarlósi-védés és egy Gáspár-kapufa okozott izgalmat, végül az egysége­sebb csapat benyomását kel­tő hazaiak megérdemelten győzték le a jól felkészült vásárhelyieket. — szatmári — Harmadik a Síküveggyár A Mátra-csoport további eredményei: Ózd—Hatvan 4—2, BVSC—Sajóbábony 2—1, Recsk—H. Köteles SE 1—1. Ma játsszák a Borsodi Bá­nyász—Sírok és a Göd—Ede- lény találkozókat. Üjabb tel­jes fordulóra szombaton ke­rül sor. A bajnokság állása Gál (Lászlók). Edző: Bun- dzsák Dezső. A két szomszédvár találko­zója — hideg, esó utáni idő­ben — lendületes „sárdagasz- tással” kezdődött. Az első em­lítésre méltó esemény a 15. percben: jobb oldali balassa­gyarmati akció után a ke­resztbe lőtt labdát Gál átlép­te, és Szalánszki a kapussal szembenállva, csúnyán mellé­lőtt. Ezután alacsony színvo­nalú, helyenként szikrázóan kemény játékot láthatott a közönség. Fél óra telt el, ami­kor Susán könnyelműen emel­te haza a labdát, Szedlák rá­rajtolt, és a kaputól hat mé­terre átemelte a játékszert, a kapus és a keresztléc fölött... A 36. percben megszületett a Bgy. SE vezető gólja. Men­czel a hazai térfél közepén „lyukat rúgott”, Szalánszki pe­dig húsz méter vágta után a jobb alsó sarokba továbbított. 0—1. A félidő vége előtt Sági 18 méteres szabadrúgása nyo­mán a labda elkerülte a ka­put. Szünet után lendületes Ke­rámia-rohamok következtek. A 46. percben a vendégek ka­puja előtti tumultusban há­romszor is a hálóba találhat­tak volna a hazaiak, ám vé­gül Hodur lövésé; Szlezák kéz­zel mentette. 11-es! Szedlák büntetőrúgása nyomán Pin­tér megfogta a labdát... Aztán ismét Hodur percei következ­tek: háromszor is helyzetbe került a középpályás, míg vé­gül a 62. percben, egy remek kiugratás njmmán a bal alsó sarokba talált. 1—1. A hajrában még feltámad­tak a balassagyarmatiak: Tóth Ferenc, majd Szlezák szerez­hetett volna gólt. míg a ha­zaiak közül Sági lövései jelen­tettek veszélyt Pintér kapu­jára. Az eredmény azonban már nem változott. Az „alsóházi rangadónak” megfelelő színvonalú mérkő­zésen az okosabban játszó és szerencsésebb vendégcsapat megérdemelten szerezte - meg az egyik bajnoki pontot az in­kább csak erőlködő Kerámiá­tól. Jók: Hodur. Varga, Füzér, ill. Szalánszki. Taskó. Reznicsek László Megérdemelt vendégsiker Nagybátony—Bélapátfalva 2—1 (0—1) Bélapátfalva. 30« néző, v: Lója II. Nagybátony: Revicz- ki — Bertók, Orosz, B. Ko­vács, Szabó Gy. — Hajdara, Cséki, Mihalkó — Berindán, Barta, Szőke. Edző: Répás Béla. A 8. percben Horváth—Ka­pui volt a labda útja, utóbbi beadását Fenyves a kapu bal sarkába fejelte. 0—1. A 48. percben Berindán ívelte be a labdát bal oldalról, amelyet a berobbanó Szőke a bal sarok­ba fejelt. 1—1. Az 50. percben ezúttal Mihalkó beadását Bar­ta, Erdős mellett, fejjel a ka­pu jobb oldalába helyezte. 2—1. A csúszós talajú pályán a vendégek voltak mindvégig fölényben, de csak a második félidő elején sikerült ezt gó­lokra váltaniuk. Nagybátonyi vezetés után feljött a hazai csapat, sokat, támadott. de nem sikerült bevenni Revicz- ki hálóját. Az összkép alapján megérdemelt vendéggyőzelem született. Jók: Bertók, Orosz, Berin­dán, Hajdara, Szőke, ill: a Bélapátfalvából senki nem nyújtott átlagon felülit. Hég nagyobb volt a különbség St. Síküveggyár—Borsodnádasd 3—0 (2—0) Salgótarján, 200 néző. v: Barankovics. Síküveggyár: Rédei — Zsély, Verbói, Cze- ne, Jaszik — Balga, Kovács, Králik, Marosok (Juhász) — Garai, Szekula (Rigó). Edző: Kiss László. Az elmúlt héten Borsodná- dasdon a volt négy NB I-es játékossal szerződést bontott a helyi csapat, így ifjúsági labdarúgókkal teletűzdel­ve állt ki a Síküveggyár ellen. A mérkőzés „gól­lal” kezdődött: Szekula talált a hálóba, de a játékvezető les címén érvénytelenítette a ta­lálatot. Az első negyedóra nyo­masztó hazai fölénye után a 16. percben Marosok elhúzott Kulcsár mellett, a középhát­véd elkaszálta a büntetőterü­leten belül — a 11-est Balga a bal alsó sarokba lőtte. 1—0. A következő percben Mar­osok a teljes védelmet kicse­lezte, majd gólhelyzetbe ke­rült, de öt méterről gyengén lőtt kapura, Szentkirályi vé­dett. A 35. percben jobb ol­dali szögletrúgás után Mar­osok kapásból lőtt kapura, a labda a gólvonalon álló Ba­lázsról a hálóba pattant. 2—0. A végeredményt az 57. perc­ben állították be a hazaiak: Králik 20 méteres lövése nyo­mán a jobb felső sarokban kötött ki a labda. 3—0. A szünetig egyértelmű fö­lényben játszó gyári együttes a második félidőben némileg kiengedett, közben helyzeteit nem tudta értékesíteni. Az el­lenfél kitűnően védő ifjúsági kapusa is hozzájárult a ven­dégeknek hízelgő gólkülönb­séghez. Jók: Jaszik. Balga. Maresok, Králik, ill. Szentkirályi, Mo- csarkó. — mátyus — t „Visszavágó" 1. Ö7)Ó 12 11 1­34- 5 23 2. H. Köteles SE 12 10 2­34- 8 22 3. St. Síküveg. 13 7 1 5 24-18 15 4. Recsk 12 5 4 3 22-13 14 5. Sajóbábony 12 6 2 4 13-11 14 6. BVSC 12 6 2 4 18-17 14 7. Edelény 11 5 3 3 17-11 13 8. Nagybátony 13 6 1 6 13-1-5 13 9. Hatvan 12 5 2 5 16-18 12 10. B. Bányász 11 4 3 4 11-13 11 11. Bélapátfalva 14 2 6 6 13-20 10 12. Gyöngyös 12 3 2 7 16-16 8 13. Romhány 12 2 4 6 13-26 8 14. Bgy. SE 12 3 2 7 9-22 8 15. Göd 12 2 3 7 12-13 7 16. Sírok 11 3 1 7 11-25 7 17. Barsodnád. 13 3 1 9 14-23 ? A Nógrád megyei középis­kolások idei labdarúgókupá­jában ugyanaz a két csapat került a döntőbe, amelyik ta­valy: a Madách Imre Gimná­zium és Szakközépiskola, va­lamint a Stromfeld Aurél gépipari szakközépiskola. Az elődöntőben a madáchosok a 211. sz, ISZI ellen, nagy küz­delemben 1—0-ra nyertek, a visszavágón pedig nem szüle­tett gól. A másik ágon a gép­iparisok és a balassagyarmati szakmunkástanulók nem bír­tak egymással: 1—1 és 0—0 volt a két mérkőzés végered­ménye, így a salgótarjániak idegenben szerzett góljuk ré­vén kerültek a döntőbe 9—7- es összesített gólkülönbséggel (a gimnazistáké 10—0!). A ku­pagyőzelemért az első fordulót vasárnap 14 órakor játsszák le a tóstrandi pályán.