Nógrád, 1985. június (41. évfolyam, 127-151. szám)

1985-06-06 / 131. szám

Megyei serdüIoBajnőiesig M'IK Kupáéit Szoros küzdelemben — Stromfeld-siker Az idén a Nóg- rád Megyei Ta­nács VB művelő­dési osztálya és a helyi kézilabda­szövetség serdü­lő fiú kézilabda-bajnokságot írt ki általános és középisko­lások részére. A bajnokság célja az volt, hogy rendszeres játéklehetőséget nyújtson a részt' vevő csapatok számára, és szervezett felkészülést az úttörő-olimpiai és a közép­iskolai versenyekre. A lebo­nyolítás —r igazodva az isko­lások időbeosztásához — őszi-tavaszi rendszerű, kör- mérkőzéses formájú volt. Ez a mérkőzéssorozat csak rész­ben érte el a célját, hiszen összesen két általános és négv középiskola csapata lépett csupán pályára. A legkiegyensúlyozottabb tel­jesítményt a salgótarjáni Stromfeld Aurél Gépipari Szakközépiskola és a balassa­gyarmati Balassi Gimnázium együttese nyújtotta. A bajno­ki címért versengő két intéz­mény egymás ellen mindkét­szer döntetlent ért el, és a tarjániak végül is azzal az egv ponttal előzték meg ve- télytársukat, amelyet a gim­nazisták a bátonyterenyei 209 sz. 1SZI ellen veszítettek el. A szakmunkástanulók közül a balassagyarmatiak bizonyul­tak jobbnak, akik egyszer mindkét pontot elnyerték bá- tonvi „szaktársaiktól”. Utób­biak viszont egy alkalommal a zawivapátfalvai általános is­kolásoktól is kikaptak, akik jobbnak bizonyultak az egyelőre még csak lelkesedé­sükkel kitűnő Beszterce-tele- pi kisdiákoknál is. Jó kezdeményezés a fiúk serdülőbajnoksága, a jövőben azonban sokkal jobb szerve­zésre, tömeges részvételre van szükség ahhoz, hogy az a mér-- kőzéssorozat erősítse a megye kézilabdasportját, utánpótlást jelentsen a felnőttbajnokság­ban, esetleg NB-s szinten sze­replő nógrádi csapatoknak. A bajnokság végeredménye 1. Stromfeld 10 8 2 - 265-155 18 2 Balassi G. 10 7 3 - 226-145 17 3. 217. SZ. ISZT 10 5 - 5 206-185 10 4. 209. SZ. TSZI 10 4 1 5 205-193 9 5 Pető falvi Ált. Isk. 10 3 - 7 112-196 6 6. Beszt. Alt. I. 10 - - 10 105-245 ­A góllövőlista élmezőnye: 1. Szilágyi Szilárd (Bgy. 217. sz. ISZI) 87, 2. Pál László 74. 3. Stork Zsolt (mindkettő Strom­feld) 52 góllal. TÁJFUTÁS Tenisz OB III. Negyei úttörő-olimpiai döntő Pásztón Vereség otthon is Jellegtelen döntő Bp Honvéd— ia'abányc 5 — 0 3 — 0) Népstadion, 4000 néző, v.: Jaczina (Makó, Szilágyi). Bp. Honvéd: Andrusch — Sallai, Nagy, (Tóth), Garaba. Varga — Sikesdi, Gyimesi, Détári — Bodonyi (Kerepeczki), Dajka. Kovács. Edző: Komora Imre. Tatabánya: Domb.ai — Tep- szics, Lakatos, Emmer, Szal- róa — P. Nagy, Schmidt, Her­mann (Simon) — Kiprich. Zircher (Szabó). Vincze. Edző: dr. Lakat Károly. Az első percekben a nagy hőségben lanyha iram mutat­kozott az akkor még egyenlő ellenfelek között. Érvényesült a Honvéd lestaktikája és meddő mezőnyfölényt dolgo­zott ki. A 11. percben Détári- tól Dajka kapott nagyszerű ütemben labdát, befordult Ma és jövő szerdán vele a 16-osra a védők között es 13 méterről a kimozduló Dombai kapujának jobb olda­lába emelt. 1—0. A 16. perc­ben Dajka bal oldalt elhúzott Tepszics mellett, beadását Ko­vács négy méterről laposan a kapuba spárgázta. 2—0. A 20. percben jobbról a túloldalra ívelt.labdát Détári három mé­terről a kapuba fejelte. 3—0. A három gól után tessék-lás- sék játék jellemezte a kupa­döntőt. A játékosok sétáltak a pályán, s ha ez a Honvéd futballistái esetében érthető is lett volna, a Tatabánya séta­focijára nem lehet magyará­zat. A második félidő unalmas mezőnyjátékkal, szárnyasze- gett támadásokkal kezdődött. A Honvéd dolgozott ki ne­hány helyzetet, de a oefrie- zésre nem fordítottak gondot. A télidő közepén Détári igye­kezete mégis gólt hozott: Sal­lai beadását négy méterről estében rúgta a hálóba. 4—0. Utána megint, mint előtte: unalom, álmos tengődés. Ezt már a tatabányai edző sem tudta nézni, 10 perccel a be­fejezés előtt — mint aki jól végezte dolgát?! — besétált az öltözőbe. Pedig az utolsó percben még gólt láthatott volna: Sikesdi ugrott ki a bal oldalon, középre adott lab­dájával Kovács dekázgatott, majd bevarrta az ötödik gólt. 5—0. A látottak alapján még mindig nem sikerült rangot adni az MNK-döntőnek. vé­gül is a Budapesti Honvéd megérdemelten nyerte el a ku­pát 1985-ben. MNK-mérkőzések Nóarád Utolsó Nógrácf megyei fordu­lójához érkezett a labdarúgó Magyar Népköztársasági Kupa legújabb kiírása. Bár az előző merközéssorozat országos dön­tőjét csak tegnap' bonyolították le, a megyék többségében már túlvannak az újabb viadal he­lyi selejtezőin, NTógrád megyéből az idén 4 együttes jut tovább az országos kupaversenybe. Ehhez természe­tesen nyerniük kell a IV. fordu­lóba jutott csapatoknak. A pa­pírforma szerint az NB II-es SBTC és a területi bajnokság­ban játszó, mindhárom nógrádi csapat esélyes még erre. Utób­biak közül ma játssza le MNK- selejtezőjét a Síküveggyár gár­dája a megyei B osztály egyik listavezetője, az SKSE otthoná­ban. A salgótarjáni rangadó a két nagy múltú egyesület között megyében 17 órakor kezdődik, és várható­an, nagy közönséget vonz. A másik három mérkőzést jú­nius 12-én, ugyancsak 17 órától játsszák le, egységesen, az ala­csonyabb osztályban — a me­gyei bajnokságban — szereplő együttesek otthonában, a kupa­kiírásnak megfelelően. A párosí­tás: Szügy—Nagvbátony, Balassi SE—Romhány, ÖMTE—SBTC. Az elmúlt neten, Pásztó— 'Zsillé térségében bonyolítot­ták le az idei Nógrád megyei tájékozódási futó úttörő- olimpiát. A félszáz rajthoz álló közül a negyedik korcso­port (az 1970—72-es születé­sűek) legjobbja jutott be mindkét nemben a júniusi országos döntőbe. A nógrádi viadal a házi­gazdák sikereit hozta. A III. korcsoportban (1972—74-es születésűek) Bognár Gabriel­la, a pásztói Dózsa iskola di­ákja (felkészítő tanára: Hol­ló Im.réné) 53.08; Huguecz Zoltán, a szintén pásztói Kun Béla Általános Iskola tanuló­ja (f _t„: —Eeireczky Tibpfcn é) •38.55 perccel nyert. A „l.V. korcsoportban Zoli iskolatársa, Nyitrai Zsolt 38.31. a lányok­nál pedig Gabi diáktársa. Ki­rály Mónika (f. t.: Katona Csaba) 44.45 perccel bizonyult a legjobbnak. A győztesek mindannyian a MÁG Pásztó versenyzői. A helyezéseken balassagyarmati, bátonytere- nyei és salgótarjáni iskolások­kal osztoztak meg a helybe­liek. Az első háromnak járó díjak mellett minden részivé-- vő tárgyjutalmat kapott em­lékbe. (Képünkön Nyitrai Zsolt a zsillói célban.) A tenisz OB III. újonca, a balassagyarmati gárda Fehér- gyarmat és Berettyóújfalu csa­patát fogadta az utóbbi for­dulókban. Az eddigi mérleg nem épp hízelgő, hiszen még nem nyertek a kék-fehérek. A hagyomány most sem sza­kadt meg. Bgy. SE—Fehérgyarmat 4—3 Pedig jól indult a mérkő­zés, hiszen dr. Halász és Tre- só is győzött, majd. az ifjú­sági Schmidt is legyőzte el­lenfelét, amikor a vendégek percei következték. Döntetlen­nél léptek pályára a párosok, s a három mérkőzésből csak egyet nyertek a hazaiak. Bgy. SE—Berettyóújfalu 3—6 A nagy teniszmúlttal ren­delkező ellenfélnek nem tu­dott ellenállni a palóc város csapata. Tresó, Mészá ros és a dr. Halász—Palotás pár nyert egv-egy mérkőzést. Két hét múlva Egerbe és Kazincbar­cikára utaznak a balassagyar­matiak, ho.gy pontot próbál­janak szerezni. VIVAS A hét végén Salgótarján­ban II. osztályú férfi- és női vívóbajnokságra került sor. Meglepően kevés neve­zés érkezett be, és még rz előrejelzetlek közül is több szakosztály versenyzője ma­radt távol. A vidéki csapa­tok sorából nagyon sok nem jött el; a legerősebb buda­pesti szakosztályok közül az MTK-V.M és az Ú. Dózsa sportolói pedig az utolsó pil- lanatbn mondták le szerep­lésüket,. összesen 10 férfi *s 12 női tőröző mérte össze erejét. Á nők küzdelme A hírügynökségek kedden este szenzációként számoltak be arról, hogy a schwerini nemzetközi atlétikai verse­nyen az NDK-t képviselő Petra Felke 75,26 m-re ja­vította a női gerelyhajít'S világcsúcsát, amely 1983. jú­nius 13-tól 74.76-tal a finn Tiina Lillák nevéhez fűződött. A rekordról tudósító táv­irati irodák csak a késő es­ti órákbn adtak újabb hírt Schwerinből, s ekkor derült SKSE-győzelemmel fejező­dött be: az első helyet Er- dősi Gabriella, a másodikat pedig az ugyancsak salgótar­jáni Tóth Ildikó szerezte me.g. A férfiaknál a nógrádi Kurucz Attila csak a hato­dik helyet tudta „elcsípni", itt a DVTK sportolói sze-. reztek meg az első két he­lyezést. (Korábban Balassa­gyarmaton rendezték meg ezeket a versenyeket, de két éve, mióta az ottani szakosz­tály feloszlott, már Salgótar­ján a színhelye a hagyomá­nyos viadalnak.) ki, hogy Felke a világcsúcsot jelentő második kísérlete után negj ediltre még kivá­lóbb rekordot ért el. 75,40- et! Ebben a versenyszámban NDK-s dobónő utoljára 1980. április 29-én javított a vi­lág legjobbján, akkor Ruth Fuchs 69.96 méterig jutott. Ami pedig a 70 méteres „álomhatárt” illeti, elsőként a szovjet Tatjana Birjulina jutott túl azon, 1980. július 12-en, 70,08 méterrel. (MTI) Versenyben a „lendületesek" Túljutottunk -a tavaszi sze­zon első félidején a tenisz OB III. D csoportjában is. Itt szerepel a Salgótarjáni Len­dület SE, amelynek verseny­zői első három mérkőzésüket idegenben játszották le. A mérleg biztató, hiszen újonc­létükre két győzelmet arattak vendégként, és Szolnokon is csak úgy maradtak alul, hogy az Újpesti Dózsa volt első osztályú játékosa. Sziráki ve­zetésével tudott fölülkereked­ni az ellenfél a nyitányon. Az ezt követő két siker biztató, hiszen ezzel versenyben ma­radtak a nógrádiak a föl ju­tásért. Következő három mér­kőzésüket ugyanis itthon játsz- szák. s a Rudabánya és a ME AFC ellen esélyük is van a győzelemre. Az előrelépés szempontjából döntő jelentő­ségű lesz a zárófordulóban a Dunakeszi Vasutas »berni, ha­zai találkozójuk. Eddigi eredményeik; Szol­noki MÁV—Lendület SE S—3, Lendület SE—MOM 7—2, Lendület SE—Közlekedési Mi­nisztérium 5—4. E héten szombaton, majd egy héttel később, végül június 16-án 10 órakor fogadják ellenfe­leiket a tarjániak saját pá- i lyájukoin. Világcsúcsjavítás — kétszer! Tíz emberrel egygólos vereség METRIPOND SE-SALGÓTARJÁNI BTC 1-0 (0-0) Hódmezővásárhely, 800 néző, v.: Szeles. Metripond SE: Ulbert — Szenti, Riczu, Petró.k, Fehér. — Olasz, Adorján, Kovács IZakar .1. az 5. percben), Lipták T. (Mohácsi a 61. percben) — Csernris, Tassi. SBTC: László — Nagy. Talapa. Zimonyi, Babcsán — Urbá- nyi, Balga, Lipták Z. (Gyöngyösi az 53. percben) — Földi, Jó­nás, Oláh M. (Oláh B. az 55. percben). Közel tíz perc szinte ese­ménytelenül telt el. Az első izgalmat a 11. percben a ha­zaiak támadása okozta, Tassi 12 méteres lövése Babcsánról szögletre pattant. Ettől kezdve a vásárhelyiek ragad­ták magukhoz a kezdeménye­zést. a szélről belőtt labdák­kal azonban nem tudtak mit .kezdeni támadóiké- •Es»' tfyal oldali Metripond-kezdernenve- zés után László védése taps­ra ragadtatta a szokásosnál kevesebb nézőt. Kovács be­íveléséből Olasz 14 méterről fordulásból kapura lőtt, de a salgótarjáni kapus a bal sa­rokba tartó labdát magabiz­tosan tette ártalmatlanná. Feltűnt, hogy az első fél órá­ban a hazai kapuvédőnek szin­te semmi dolga sem akadt. A Bányász-támadók tudománya már a vásárhelyi 16-as előtt elfogyott. Az első szögletet is csak a 42. percben rúghat­ták. ekkor azonban csak a szerencse mentette meg a gól­tól a Metripond kapuját. Bal­ga beívelésére Ulbert .később futott, ki, ígv‘ Oláh M. szaba­don fejelhetett. azonban a labdát túl erősen pattintotta a földhöz. így az a felső lé­cet érintve ha’gyta el a játék­teret. Fordulás után az első tá­madás a vendégek nevéhez fűződik, azonban Jónást 11- es gyanús körülmények között szerelték. Az 52. percben Adorjánt kecsegtető helyzet­be buktatták a 16-os közelé­ben a tarjáni védők. A sér­tett állt a labda mögé, észre­vette, hogy a kapus a jobb sarokba várja a lövést, így a sorfal fölött a bal alsó sarok­ba' küldte a;labdát„ 1—0. A gól után élőbb Oláh bal sarokba tartó lövését védte Ulbert, majd az 54. percben olyan tűzijáték alakult ki a vásárhelyi kapu előtt, hogy Ulbert csak a negyedik pró­bálkozásra kaparintotta meg a labdát. Haász edző két cse­réje közül Gyöngyösi mind­össze két percig volt a pá­lyán. olyan szerencsétlenül ütközött egy metripondos vé­dővel, hogy nem tudta foly­tatni a játékot. A tíz főre csökkent vendégek, meglepe­tésre nem játszottak aláren­delt szerepet, sőt a 70. perc­ben ismét .csak a szerencse mentette meg a kapujukat. Urbánvi a balösszekötő helyé­ről a bal alsó sarkot célozta meg, de a labda a kapufán csattant. A Bányász tovább­ra is szorongatott, s a 78. percben Jónás és Urbányi már', ’az- '5-ös közelében járt, de egymást akadályozták, így Szenti menteni tudott. A tétnélkttliség rányomta bé­lyegét a két együttes találkozó­jára. Az első félidő nagy részé­ben a hazaiak mezönyfölényt harcoltak ki, de támadóik a legjobb helyzeteket sem tudták kihasználni. A Bányász egyetlen lehetőségénél pedig Fortuna szólt közbe. Fordulás után a hazaiak váratlan gólja s Gyöngyösi ki­válása után a Salgótarján lee- alabb három százszázalékos gól­helyzetet dolgoztak ki, de vala­mennyit elpuskázták. Jó: Riczu, Adorján, Hl.: Zimo­nyi, Babcsán. —süli— Az NB II. további eredmé­nyei: Diósgyőr—Keszthely 3—0 (2—0). Bauxitbányász— Szolnok 1—1 (1—0), Siófok— Nyíregyháza 2—2 (2—0), Nagy­kanizsa—Szekszárd 1—2 (1—1), Özd—Bp. Volán 0—2 (0—2), Dunaújváros—Bakony Ve­gyész 1—3 (1—2), Vác—Ka­zincbarcika 1—0 (0—0), 22. sz. Volán—Baja 1—3 (1—2), D. Kinizsi—Sopron 1—0 (0—0). A bajnokság állása 1. Bp. Volán 36 22 8 6 77-46 52 2. Siófok M 19 11 6 61-36 49 3. Vác 36 18 12 6 59-30 48 4. S.-tarján ' 36 17 8 11 48-33 42 5. Debr. K. 36 16 10 10 61-31 42 6. Szolnok 36 16 9 11 56-38 41 7. Diósgyőr* 36 17 10 9 70-49 40 8. Sopron M 14 11 11 46-44 39 9. Ny.-egyháza* 36 17 8 11 50-33 38 10. K.-barcika 36 12 12 12 43-41 36 11. D.-újváros 36 11 14 11 43-49 36 12. Metripond 36 12 11 13 40-38 35 13. Baja 36 11 10 15 43-51 32 14. Szekszárd 36 10 11 15 42-56 31 15. Keszthely 36 11 8 17 38-45 30 16. Ózd 36 10 10 16 35-43 30 17. Bakony v. M 11 8 17 44-56 30 18. N.-kanizsa 36 10 9 17 48-62 29 19. Bauxitb. 36 4 9 23 31-90 17 20. 22. sz. volán 36 4 7 25 35-79 15 •: a Diósgyőrtől és a Nyíregyhá­zától 4—4 büntetőpont levoifva. Két Síküveg-győzelem idegenben Területi ifjúsági bajnokság, Mátra-csoport Nagy bú tony—Füzesabony 4—1 (3—1) Füzesabony, 100 néző. v.: Molnár. Nagybátony: Hiesz — Gazdag, Ba!nrs, Larzkó, Bazsó — Varga. Oláh (Csesz­ték), Szajkó. Tóth (Letovai) — Fábián (Juhász). Horváth. Edző: Veres Mátyás. Góllövő: Bazsó (2). egyet 11-esből, Varga, Fábián. Jó: Varga (a mezőny leg­jobbja), Laczkó, Balázs, Ba­zsó és Oláh. A vendég Bányász-gárda kitűnő játékot mutatott be: valósággal végig támadta a 90 percet- A haz,aiak szépítő góljukat is csak büntetőből érték el. líomhányi Kerámia— Sajóbábony 2—2 (0—0) Romhány. 100 néző. Rom­hány: Kaliczka F, Hornyák, Szikora, Kaliczka R., Sfyev- ka. Szilfai. Kiss J.. Fábián (Hugvecz). Szandál, Cztopse, Adámi (Törnek)- Edző: Kocz­Jó: Kaliczka R., Czinege, Kiss J. Kiállítva: Hornyák, a 20. perc. Változatos, időnként ke­mény mérkőzést vívott a két csapat. A rom hányjak 0—2- ről tudtak egyenlíteni, s ha öt perccel tovább tart a mérkőzés, talán a győzelmet is megszerzik­St. Síküveggyár— Bélapátfalva 2—0 (1—0) Bélapátfalva. 100 néző, v.: Kenyeres. Síküveggyár: So- modi — Mátrai, Kanyó. Kiss, Prókai — Rusznyák, Gyeb- nár (Bálint), Simon — Fo­dor, Germusfca (Szentpéteri), Perényi. Edző: Szíics László. Góllövő: Germuska, Kiss. Jók: Somodi, Mátrai, Ka­nyó. Simon. A mindvégig mezőnyfölény­ben játszó tarjániak határo­zottabb támadójátékkal győz­tek. a korábban vihar miatt félbeszakadt találkozó újra­játszásán. St. Síküveggyár—Borsodi Volán 2—1 (2—0) Miskolc, 100 néző. v.: Ko­csis. Síküveggyár: Somodi — Kiss. Kanyó. Perényi. Mát­rai — Rusznyák, Berki, Si­mon — Fodor (Gvebná;), Prókai, Germuska (Bálint). Edző: Szűcs László. Góllövő: Berki (mindkettőt 11-esből)­Jó: Somodi, Rusznyák, Bér. ki. A minden tekintetben jobb tarjániak igen jó játékkal nyertek, négy nap alatt má­sodszor is idegenben. A bajnokság állása 1. Ganz-M. 26 19 1 6 66- 2.3 39 2. Gyöngyös 27 17 4 6 107- 32 38 3. MVSC 26 17 4 5 63- 20 38 4. B. Ep. Vol. 26 14 8 4 40- 23 36 5. Hatvan 26 14 7 5 73- 26 35 6. St. Síküv. 27 15 4 8 70- 41 34 7. DVTK II. 26 14 4 8 66- 31 32 8. Sajóbáb. :’6 8 8 10 39- 38 24 9. Nagybát. 26 10 4 12 37- 50 24 10. Edelény 26 8 7 11 38- 50 23 11. Bélaoátf. 26 6 9 11 32- 49 21 12. Borsodnád. 26 5 5 16 36- 62 15 13. Füzesab. 26 5 5 16 26- 60 15 14. Romhány 26 5 4 17 36- 76 14 15. Rec&k 26 1 2 23 18-166 4 ka László. j --------------------------......... G óllövő: Coinege (2). j NŰGRAD - 1985. júmuá 6« MUtÖJiöJf Kettős női SKSE-siker