Nógrád, 1985. május (41. évfolyam, 101-126. szám)

1985-05-08 / 106. szám

Megyei EajnoKsag / A mátranovákiak nyerték a rangadót PRÁGA-VARSÖ-BERLIN A sokak szerint „mindent eldön­tő”, Mátranovák —Balassagyarmat összecsapásra ke­rült sor á megyei labdarúgó-bajnokság tavaszi 10. (XXV.) fordulójában, s ezúttal a pályaválasztó nová- ki vasasoknak kedvezett a szerencse. Ha csak egyetlen góllal is, de nyertek éppen legnagyobb riválisukkal szem­ben, s kétpontos előnnyel is­mét visszaszerezték a vezető helyet. Igaz, még öt forduló következik, a gyarmatiak szem­pontjából is még sok minden lehetséges. Folytatódik a pá­ros verseny, s így érdekes to­vábbra is a véghajrá. Érsekvadkert— Nógrádmegyer 5—0 (0—0) Nógrádmegyer, 200 néző. v.: Kóczián. É.-vadkert: Jamb­rik — Frecska, Adame A., Karács, Szabó I. — Gyurko- v'ics, Adame K., Válent — Oroszlán, Szabó II., Csabák. Cs,: Molnár, Keresztes J. Ed­ző: Adame András. N.-me­gver: Kormány — Kruppa P., Sándor T,. Csábi. Jónás — Rácz L., Görcsi, Velki — Dé­nes S.. Rácz T., Vándornyik J. Cs.: Hegedűs N., Bangó J. Edző: Rácz István. Kiegyen­súlyozott 45 perc utón a ha­zaiak 11-est hibáztak, a len­dületes vendégek pedig ket­tőt is értékesítettek, s gyors akcióikból könnyedén nyer­tek. Sándor T. és Csábi ka­pott • sárga lapot. Góllövők: Szabó II. (2), Adame K. (2, mindkettőt 11-esből). Válent. Jó: Frecska, Adame A., Gyur- kovics, Szabó II., Keresztes, ill.: Rácz T., Sándor T. Balassi SE—St. Somos. 3—0 (1—0) Nagyoroszi, 200 néző, v.: Tálas. BBHSE: Radics — Nyerges, Sivó, Vanó, Bri- nyiczki — Berki (Bogár), Ke­resztes L., Németh Cs., Né­meth Zs. — Rónai, Gál. Edző: Nagy J. László. Somos.: Hor- nvák — Kovács, Szabó I. Orosz (Angyal P.): Brezovszky — Tőre, Nagy L., Bede — Ba- lázsiZ,;. (Molbák-P.)°cPóth, Ke­leti. Edző: Bandur Mihály. A sportszerű . mérkőzésen köny- nyű győzelmet arattak a kü­lönösen szünet után nagyobb mezőnyfölényben adogató ha­zaiak. Góllövő: Gál (2), Né­meth Cs. Jó: Sivó, Vanó, Ber­ki. Németh Cs., ill.: Szabó L., Brezovszky. Nézsa—Kisterenye 1—1 (1—0) Kisterenye, 200 néző. v.: Makovinyi. Nézsa: Szépvölgyi — Hugyecz, Mrella. Bei a. Prontvai J. — Kucsera, Gáli, Kovács I. (Takács) — Gre- nács L., Bogdányi, German S. Edző: Majnik János. Kistere­nye: Oláh J. Ozsgyáni (Vegh). Molnár L.. Szekuia. Dobrocsi — Hegedűs, Radics S. (Tóth L.). Rátóti — Szó­mmá. Szeberényi, Bajnóczi. Edző: Szilágyi Gyula. Az időnként kemény mérkőzésen Kovács I. góljával szerezték meg a vezetést a veszélye­sebb, ellentámadásokat veze­tő vendégek. A hazaiak egyenlítő gólját Szeberényi szerezte. A 83. percben Hu­gyecz J., ill.: Szomora Gy. szándékos szabálytalanságért a kiállítás sorsára jutott. Jó: Mrella. Bera, Gáli. ill.: Mol­nár. Szekuia. Szeberénvi. Cered völgye—Erdőkürt 1—1 (0—0) Cered, 300 néző, v.: Baksa. C.-völgye: Tajti F. — Buc.sok (Hlavati), Simon. Tajti Gy„ Herman — Kakukk J., Da­rrel, Pádár (Wágner) — Kas­pár. Kiss-Simon, Radics. Ed­ző: Szalay Miklós. Erdőkíirt: Pusztai — Holicza M., Bacsa, Nedeliqzki, Csitári — Holicza J.. Ondrik, Petrás — Szám­por II., Balogh. Buris (Szá- dóczki). Edző: Haviár János. Mindkét félidőben több hely­zetet teremtettek a hazaiak, az (Ondrik sárga lapjától füg­getlenül) egyébként sportsze­rű mérkőzésen. A 60. perc­ben, remek helycserés táma­dás végén, Számpor II. fejes­góljával szerezték meg a ve­zetést a nézsaiak, s a 82. percben a Hlavati buktatásá­ért megítélt büntetőből Kiss- Simon lőtte az egyenlítő gólt. Jó: Prontvai, Nedeliczki, Csi­tári, Balogh, ill.: Kakukk J., fcadics, Simon. Szécsény—St. Volán 0—0 Szécsény, 200 néző, v.: Kris- ton. Szécsény: Hegedűs — Komjáti, Kalmár, Gál, Mes­ter — Oláh, Bérezi, Sági — Majoros, Vankó, Varga. Edző: Bállá János. Volán: Szikora — Földi, Miklós, Blaskó, Pál — Fekete I., Dénes, Szűcs — Schercz (Hoffer), Isdinszki, Berki. Edző: Kis Imre. A 15. percben Bérezi, a 35.-ben Is­dinszki hibázott jó helyzet­ben. Az 55. percben Dénes, majd ismét Bérezi lőtt mel­lé. illetve találta el a kapust A változatos mérkőzésen a hazaiak álltak közelebb a sikerhez. Sárga lap: Varga. Jó: Komjáti. Gál. Sági. Mes­ter, ill.: Szikora. Miklós. Dé­nes. Pásztó—Karancslapujtő 2—1 (1—1) Karancslapujtő. 400 néző, v.: Kaposvári. PSE: Rády — Bodó. Ravasz. Andó. Barzák — Balogh. Alapi. Nagy B., Antal (Nagy I.), — Tarcsá- nyi, Veres. Edző: Szabó Já­cint. K.-lapujtő: Éhn — Föl­di. Romhányi, Lantos, Tóth Zs — Rozgonyi G., Juhász, Rozgonyi T. — Hegedűs. Danyi. Novak. Edző: Tóth László. A 28 percben Romhányi 11-es góljával szereztek vezetést a hazaiak. A sokat hibázó, el­me lózó védők közt, Tarcsá- nyi beadásából. Veres fejel­te az egyenlítő gólt. A 60. perctől a Tarcsányival ütkö­ző Éhn kapus fejsérülése mi­att öt percig állt a játék. A 85. percben Tarcsányi három védőt kicselezve elfutott, s a védőkről lepattant beadá­sából, 10 méterről. Alapi vág­ta • a léc alá a labdát. Köze­pes színvonalú mérkőzésen, a három lehetőségből kettőt ér­tékesítő, szerencsésebb ven­dégcsapat nyert a többet tá­madó, de gólképtelen ' hazain­ak ellen: Jó: Ravasz, Berzák, Veres, Andó, Alapi. Antal, míg a lapujtőiek közül sen­ki sem említhető. Mátranovák—Bgy. SE 1—0 (1—0) Mátranovák. 1000 néző, v.: Gáápár. M.-novak: Miskei — Grózinger (Na,gy G.), Mi­hály. Lakatos B.. Mezei — Danyi, Tóth M., Há.rsi — Ke- rénvi, Serfőző (Kovács J.), Gubán. Edző: Szoó Miklós. Bgy. SE: Pintér — Földvári, Szalai. Tóth F., Vaskor — Szlezák. Roncsán yi (Szűcs), Litavszki (Tóth J.) — Pau- mann Zs., Semetke, Taskó. Edző: Tományi Pál. A me­gyei rangadó 25. percében esett a később sorsdöntőnek bizonyuló gól: Gubán futott e!.\ s az ötösön belülre kül­dött beadását, a megtorpant. Pintért megelőzve, Serfőző fejelte a hálóba. A 40. perc­ben a vendégek javára lest ítélt a játékvezető, amikor Szalai érthetetlenül megrúg­ta ellenfelét, s a játékvezető kiállította. Ettől eltekintve, a tíz főre csökkent gyarmatiak derekasan küzdöttek a sport­szerű mérkőzésein, öt perccel a befejezés előtt, Taskó előtt nyílt remek helyzet, de a felső lécre vágita a labdát. A novákiak már csak az ered­mény tartására törekedtek Jó: Mihály (a mezőny leg­jobbja), Mezei, Lakatos. Da­nyi, Hársi, ill.: Földvári Vaskor, Szlezák. Taskó. Szőnyi SE—St. Ötvövetgyár 2—1 (1—0) Jobbágyi, 300 néző, v.: Fo­dor. Szőnyi SE: Fodor I — ■Jancsó, Lengyel, Török, Ko- sik — Kozma. Csorba J., Csorba G. — Váradi, Petre. Sándor I Cs.: Szrena. Ács. Edző: Csorba Tibor. ÖiJITE: Hulitka K — Imre, Bogár. Miklós. Győré — Kovács P.. Nagy. Jánosi — Kovács V.. Bartha, Borbély. Edző: Kri.s- kó Lajos A vendégek az el­ső negyedórában több biztos gólhelyzetet hibáztak, A fél­idő végére góllá értek a ha­zai ellentámadások- a 40. percben Csorba J beadásá­ból, 8 méterről Petre helyez­te a hálóba a labdát. Az .55 percben. egy .szögletrúgás után Sándor T öt méterről fejelte a labdát a kapuba. A 70. percben, kezezésért meg­ítélt büntetőből Bogár lőtte a vendégek szépítő gólját Jó: Fodor, Jancsó. Csorba J„ Sándor I., ill.: Hulitka, Nagy, Jánosi, Bogár. A. bajnokság állása Kerékpárverseny a győzelem útján 1.' M. -novák 25 18 5 2 63-22 41 2 Bgy. SE 25 17 5 3 69-20 39 3. Balassi SE 25 14 6 ' 5 54-33 34 4, Nézsa 25 12 7 6 51-30 31 5. Pásztó 25 11 7 7 43-31 29 6. .St. Volán 25 9 11 5 42-31 29 7. É.-vadkert 25 11 4 10 53-44 26 8. St. ötvözet 25 10 6 9 45-40 26 9. Erdőkürt 25 9 7 9 37-39 25 10. St. Somos 25 9 6 10 30-36 24 11. Szőnyi SE 25 7 8 10 39-42 22 12. K.-lapujtő 25 7 5 13 32-50 19 13. Szécsény 25 4 10 11 32-53 18 14. Ceredvölgye 25 5 7 13 33-61 17 15. Kisterenye 25 3 5 17 29-75 11 16. N.-megyer 25 4 1 20 19-64 9 Csütörtökön, május 9-én bo­nyolítja le a megyei labdarúgó- szövetség versenybizottsága a Magyar Népköztársaság Kupa megyei selejtezőinek 1985 8t». évi II. fordulóját. A magasabb osz­tályú együttesek utaznak kisebb csapatainkhoz. Ezúttal hat ko­rábbi eTőnyerő is bekapcsolódik a küzdelmekbe: Bércéi, Cserhát- surány, Herencsény, Nógrád- marcal, Szanda és Szügy. (A Jurisils SE—Nagybátonv mérkő­zést május 15-én játszák le Nóg- rád községben.) A mérkőzések egységesen, dél­után 4 órakor kezdődnek, az elöl álló pályaválasztók sportte­lepein: Ludányhalászi—St. ötvö­zet MTE, v.: Ágoston; SKSE— Ceredvölgye, v.: Fodor B.; Mát- raszölös—Pásztó, v.: Szabó M.; Becske—Bg.v. SE, v.: Mihalovics: Felsőtold—Kisterenye, v.: Bak­sa; St. Bányagép SK— Nógrád- megyer, v.: Martínkó; St. öblös SC—St. Volán, v.: Laczkó; Vö­rös Csillag SE (Rétság)—St. Sík­üveggyár, v.: Szeberényi; Cser- hátsurány—Romhány, v.: Kris- ton; Herencsény—Szécsény, v.: Enreiter; Szügy—Érsekvadkert, v.; Makovinyi; Bércéi—Balassi SE, v.: Tálas; Nógrádmarcal— Mátranovák, v.: Raffal; Szanda —N'ézsai Tsz SE, v.: Juhász I..; Karancslapujtő—SBTC, v.: Gás­pár. (A mérkőzések eredményeit minél előbb szeretnénk közölni, ezért kérjük a játékvezetőket, hogy Jelentéseiket péntek déllé, soron kívül juttassák cl a me­gyei szövetség versenybizottságá­hoz, vagy közöljék telefonon snortrovatunkkal, a 14-596-os számon.) összeállította: Andó Miklós Május 8-án rajtol a világ legnagyobb amatőr kerékpá­ros viadala, a békeverseay A győzelem 40. évfordulója al­kalmából nemcsak a hagyo­mányos Prága—Varsó—Berlin útvonalat kell teljesíteniük a résztvevőiknek, a teljes me­zőny repülővel „átmegy” Moszkvába a hivatalos prágai rajtot követően. Három napot töltenek — természetesen ver­senyzéssel — a szovjet fővá­rosban, és onnét repülővel térnek vissza Prágába. A megérkezés után a kerékpá­rosok a már hagyományos útvonalon folytatják a ver­senyt. Az első békeversenyt 1948- ban ^rendezték és akkor még csak két országot — Cseh­szlovákiát és Lengyelországot — érintette az útvonal. A rendezők nem tudtak meg­egyezni abban, hogy ho! le­gyen a rajt, ezért úgy hatá­roztak, hogy a mezőny egvik fele Varsóból, a másik Prá­gából indul. Végül találkoztak és együtt érkeztek a varsói célba. A későbbiek során már nem jelentett, gondot a rajt és a cél színhelye. Először 1952- en vezetett az útvonal egyik része az NDK-n keresztül és azóta a béke verseny a három fővárost — Prágát, Varsót és Berlint — érinti. Minden év­ben máshormét rajtolnak és így természetesen másu'tvan a cél. is. Idén a mezőny Prá­gából indul és Berlinben ér­kezik a célba. A 38. békeversenyre 21 or­szág küldt- el nevezését, köz­tük Magyarország is. A ma­gyar kerékpárosok immár 86 alkalommal állnak rajthoz az amatőrök legnagyobb verse­nyén. Az egyes országokat hatfős csapatok képviselik és már az is eldőlt, hogy a ma­gyar versenyzők a 151 — 156-os rajtszámokat kapják. Véglegessé vált a magyar csapat összeállítása is. Egy újonc található közöttük Zámbori György személyében A szekszárdi Halász testverek — Zoltán és László — eddig már háromszor, Sajó Péter kétszer, Szántó Lukács és Weiler Gábor pedig egyszer állt rajthoz ezen a viada'on. A magyarok az elmúlt évben csapatban a kilencedik helyen végeztek, egyéniben a legjob­ban Halász Zoltán szerepelt, aki huszonnyolcadikként ér­kezett célba. Az idén a leg­jobb tíz közé kerülés a cél a csapatversenyben. A magyar csapat szakvezetői egyéniben legalább egy sportolónkat a legjobb húsz közé várják. A jelenlegi forma alapján erre a legnagyobb esélye az egyik szekszárdinak, Halász Zol­tánnak van. A 38. kerékpárof-békeeeri seny (1677 km) műsora május 8.: prológ, Praga (egyéni indításos) 6 km (dél­után repülőgéppel Moszkvá­ba). május 9.: 1. szakasz, MoszkJ va, 130 km, május 10.: 2. szakasz, MoszkJ va (Krilatszkoje), 136 km, május 11.: 3. szakasz. Moszk-3 va ’(az összetett viadalba nenn számító csapatverseny), 50 km (délután repülőgéppel Prágá­ba) május 12.: 4. szakasz, Prága —Jihlava, 164 km. május 13.: 5. szakasz, JihJ lava—Olomouc, 172 km, május 14.: 6. szakasz, OloJ mouc—Ostrava, 169 km, május 15.: 7. szakasz, OstJ rava—Bielsko-Biala, 186 km, május 16.: pihenőnap, május 17.: 8. szakasz. BiJ e lsko-B ial a—Czestochowa. 189 km, május 18.: 9. szakasz, CzssJ tochowa—Varsó, 199 km, május 19.: pihenőnap (utaJ zás vonattal Szczecinbe), május 20.: 10. szakasz) Szczecin—Neubrandenburg, 146 km, május 21.: 11. szakasz) Neübrandenburg (egyéni indí­tásos), 35 k,m, május 22.: 12. szakasz) Neubrandenburg—B erűn. 130 km. UEFA Kupa döntő Maayarországon Több, mint másfél évtize­det kellett várni a magyar szurkolóknak ahhoz, hogy a három rangos európai labda­rúgótorna valamelyikében ha­zai pályán láthassanak dön­tőt. Az érdem a Videotoné: ma UEFA Kupa döntőt vív a Real Madrid ellen. Általános a vélemény, hogy az idegenbeli játék után a Reált nem lehet megállítani Madridban, bármekkora is a hátrány az első összecsapás után. A Videoton azonban a jelenlegi kupasorozatban több­ször is bizonyította, hogy vendégként sincs vesztésre ítélve. A székesfehérváriak úija a döntőig a következő: Dukla Prága 1—0, 0—0; Pa­ris SG 4—2, 1—0; Partizán 5—0, 0—2; Manchester Uni­ted 1—0, 0—1, 11-csekkcl ! nyert a Videoton: Zseljezni- j csar 3—1,1—2. I Az ellenfél Jóval szebb múlttal büszkélkedhet. A Re- j.al Madrid 1955-től 1960-ig so- ' rozatban ötször megnyerte a Bajnokcsapatok Európa Ku­páját. majd 1966-ban újra az | élen végzett az európai baj- I nokok küzdelmében. A Real ' Madrid ezúttal igy jutott a fináléba: Innsbruck 5—0. ,0—2; Rijeka 3—0, 1—3: An- derleeht 0—3. 6—1: Totten­ham 1—0, 0—0: Intcrnaziona- le 0—2. 3—0. A ma este 20 órakor i kezdődő első UEFA Kupa | döntőn a francia Vautrot lesz a játékvezető. (MTI) w ígéretek már vannak... „Hol vannak a játékvezetők’’ címmel „ba- logh” tollából cikk jelent meg a NÓGRÁD április 27-i számában: A választ, mint illeté­kes, a szécsényi körzeti labdarúgó-szövetség nevében szeretném megadni. Válaszunk rö­viden: nincsenek játékvezetőink, de remél­jük, hogy lesznek. A jelenlegi helyzetet pe­dig az eredményezte, hogy hat évvel ezelőtt a megszűnt szécsényi járás csapatai és játék­vezetői a salgótarjáni és balassagyarrroati já­ráshoz kerültek. Az elmúlt évben, az új terü­letek kialakulásával, a csapatok visszajöt­tek, a játékvezetők nem. Az ősszel induló bajnoksághoz a legnagyobb erőfeszítéseink ellenére sem sikerült bírói gárdát biztosítani, így arra kényszerültünk, hogy más területek játékvezetői bizottságaihoz forduljunk. Egyedül a balassagyarmati szövetségtől ka­punk néha, néhány mérkőzésre bírót. így több helyen szükség-játékvezető működésére kerül sor. Tudjuk, hogy ez csak szükségmegoldás, de más választásunk nincsen. Amíg saját vizs­gáztatásit játékvezető-gárdával nem rendel­kezünk, addig sajnos, csak ezt az utat jár­hatjuk. Játékvezető-jelöltek vannak a köz­ségben, számtalan alkalommal kértük a sportköri vezetőket — de vezetőségválasztó közgyűléseken, hozzászólás formájában is elmondtuk —, hogy községenként két-két „ki­öregedett" labdarúgót győzzenek meg és küldjék hozzánk tanfolyamra. Ki is adtuk a tananyagot; Hollókő, Rimóc, Nógrádszakál, Ságújfalu, Szécsény, Nagylóc ígérte is a lét­számot, Eddig azonban az ígéret csak ígéret maradt. A bajnokságot megelőző sportkörelnöki ér­tekezleten a fentiek tudatában adták le ne­vezéseiket az SE-k, így indítottuk a mérkő­zéssorozat. A szükség-játékvezető ugyan­azokkal a jogokkal bír, mint a hivatalosan küldött. Bajnokságunk komolysága nagy­részt a sportkörökön múlik. Amennyioen a mi sajátos helyzetünkben kellő jóindulattal és fegyelemmel intézik a helyi mérkőzések ügyét, nem válik „bohóckodássá” a mérkőzés. Egyetértünk a cikk szerzőjével. Mi. is azt szeretnénk, ha a labdarúgó-mérkőzéseken el­fogulatlan játékvezető dirigálna, méghozzá szakszerűen. Ennek érdekében felhasználom ezt az alkalmat is arra, hogy kérjem azokat, akik abbahagyták az aktív labdarúgást, de továbbra sem akarják a zöld gyepet elhagy­ni és játékvezetőként kívánnak működni: je­lentkezzenek szakszövetségünknél az ehhez szükséges tanfolyamra. , Mészáros János, a szécsényi körzeti LASZ elnöke Húszán a keretben A Hollandia elleni, május 14-i, utolsó VB-selejtezőre ké­szülő magyar labdarúgó-válo­gatott ma, 11 ■ órakor talál­kozik az MLSZ-ben. Mezey György szövetségi kapitány húsz játékost hívott meg a tatai edzőtáborozásra: Disztl P., Andrusch, Szend- rei (kapusok), Sallai, Róth, Garaba, Péter, Varga, Csti-| hay, Kardos, Nagy, Détári, Fi-' tos, Kiprich, Bodonyi, Dajka) Mészáros (mezőnyjátékosok); A külföldön játszó Nyilasi) Szokoiai és Esterházi a hét vé­gi bajnoki forduló után csat­lakozik a kerethez. (MTI)’ A NÓGRÁD totótippjei, 19. hét í. Karlsruhe—Bremen X 2 2. Bochum—Bayern München 1 2 3. Leverkusen—Uerdingen l 4. Braunschweig—Dortmund 1 5. Duisburg—Wattenscheid 1 2 6. Stuttgarter Kickers—St. Pauli 1 2 7. Freiburg—Aachen 1 X 8. Atalanta—Verona X 9. Avellino—Como 1 X 10. Fiorentina—Torino X 2 11. Roma—Internazionale X 2 12. Udinese—Napoli 1 X 13. Cagliari—Campo basso 1 14. Perugia—Triestina I 15. Varese—Cesena X 16. Pisa—Bari X Gólfotópályázat Múlt heti pályázatunkra 285 darab szelvény érkezett.' A két kiemelt mérkőzés végeredménye: Napoli—Juventus 0—0, Bologna—Lecce 1—1 volt. Egy találatot harminc­kilencen értek el, telitalálata négy pályázónknak volt. Kö-’ zülük sorsolás útján 10—10 darab totószelvényt nyert! Jeles László, Salgótarján, Zöldfa u. 131/2:, Pollák Veroniu ka, Salgótarján, Somoskőújfalu, Csontváry út 8., Vanó Já­nos, Bátonyterenye, Népköztársaság u. 211. Góltotó 1 FIORENTINA—TORINO, végeredmény: 2. ROMA—INTERNAZIONALE. végeredmény; Név: Eakcfmi NÓGRÁD — 1985. május 8., szerda í