Nógrád. 1983. november (39. évfolyam. 258-282. szám)

1983-11-15 / 269. szám

VIVAS Cserényi Zsolt ötödik lett Országos tájékoztató tőrverseny Salgótarjánban A döntő csűrte: balról a végső győztes Érsek, jobbra Kenderes! A hét végén a salgótarjáni városi sportcsarnok országos meghívásos junior női és fér­fi tőr tájékoztató versenynek adott otthont. Szombaton a férfiak, vasárnap a nők mér­hették össze tudásukat. A minden ünnepélyes külsőséget nélkülöző megnyitón Tóth Zol­tán, a Nógrád megyei Vívó Szakszövetség elnöke köszön­tötte a résztvevőket, majd a verseny lebonyolításának is­mertetése után megkezdődtek a küzdelmek. A körvívásos fordulókat követően. 32-es vigaszágas rendszerben vív­tak egymással a fiatalok, majd a legjobb nyolc részt­vevő egyenes kieséssel dön­tötte el a végső sorrendet. Némi zökkenőt okozott, hogy csak a második napra tették föl a függönyöket, így az egyébként kellemes novem­beri napsütés zavarta a férfi versenyzőket és a bírókat szombaton. Kevésnek bizo­nyult a pástok száma, mivel a fiúk küzdelmében 12 egye­sület 61 sportolója (hét I., harminckettő II., és huszon­kettő III. osztályú) a nőknél 16 sportklub 86 versenyzője (öt I., ötvenegy II.. és har­minc III. osztályú) indult. Az STC színeit Cserényi Zsolt, Nyíró János, Sándor Zsolt és Puskás Ákos képviselte. Közü­lük Cserényi bizonyult a leg­eredményesebbnek. Kiharcolta a nyolcas döntőbe jutást de ott a későbbi második Ken- deresitől 10—6-ra kikapott, és az ötödik helyen végzett. Nyí­ró a vigaszágon búcsúzott el a további küzdelmektől: 9—12. lett, míg Sándor a 17—24., Puskás a 48. helyen fejezte be a versenyt. Mind a né­gyen fölkerültek a ranglistá­ra. ", A nők versenyében Tóth Ildikó, Erdősi Gabriella, Ku- kely Krisztina, Pakodi Pet­ronella, Tyukodi Ildikó és Bolla Katalin lépett pástra a hazaiak közül. Utóbbit kivéve valamennyien kiestek az első fordulóban', Bölla pedig 33—. 48. helyével a ranglistára ke­rült. A versenyen részt vett Ko­vács Tamás, a Magyar Vívó- szövetség főtitkára. Kulcsár Győző szövetségi kapitány, va­lamint Szandavári György az utánpótláskeret kapitánya is. A szakemberek nagy érdeklő­dését magyarázza, hogy ez volt a második, abból a 11 ... . ,, versenyből, amelyen eldől kik , A végső sorrend a nőknél: utaznak jövőre a leningrádi Pus2tet !• juniór VB-re. Szandavári 2' Ger!ack E- (MTK-\M), 3. György elmondta a verseny A női verseny „dobogósai”: balról Gerlach, középen a győztes Pusztai, jobbra Szalai Csányi György felvételed LABDARÚGÓ NB lí. Pontvesztés Debrecenben STC—D, Kinizsi 1-1 (0-0) Debrecen, 1000 néző, v.: Varga J. STC: Rédei — Bab- csán. Juhász, Mákos, Kalmár — Balga, Zsidó, Tóth — Ta­más, Kovács II., Gyöngyösi. Edző: Borbély András. D. Kinizsi: Kun — Ludánszki, Garamvölgyi, Takács, Orens- tein — Magyar Á., Tőzsér, Andirkó — Bruder, Gajdán, Sebők. Edző: Nagy György. Cserék: Balga helyett Földi, a 63. Gajdán helyett Vajda a 70., Magyar Á. helyett Leiszt a 70. percben. Erős, hűvös' szélben került sor a találkozóra, melynek el­ső félidejében a hazaiakat segítette a szélfúvás. Ennek megfelelően mezőnyfölénybe került a Kinizsi és előbb Ta­kács, majd Magyar Á. távoli lövését hárította Rédei. Az első percektől kezdve a leg­gyorsabb debreceni védő, Ta­kács kísérte Kovács Il-t. A 13. percben Gyöngyösi 10 mé­terről lőtt kapura, Kun ki­ütötte a labdát és Kalmár 6 méterről (!) fölé rúgta. Az STC támadásai — érdekes, — veszélyesebbek voltak, mint a hazaiaké. A 27. percben Gyöngyösi kapott kitűnő lab­dát, de 16-oson belül forgo­lódott, cselezgetett; addig, amíg szerelték. A 35. perc­ben Magyar Á. rúgott balról szögletet, a szól már-már a hálóba csavarta a labdát, de Rédei mérés? vetődéssel szög­letre mentett. A 41. percben Sebők 22 méterről vállalko­zott lövésre, de bombája a felső lécről vágódott vissza a mezőnybe. Fordulás után mér a sal­gótarjániakat támogatta a szél. Ennek megfelelően az STC játszott mezőnyfölény­ben. Az 50. percben Balga 14 méterről fölé lőtt, majd öt perc múlva az igen sokat mozgó Tóth 28 méterről zú­dította a labdát kapura, de az arasznyival mellé ment Az 57. percben Kovács II. 30 mé-' térről küldött szabadrúgását Kun bravúrral szögletre ütöt­te. Érett a Salgótarján gólja. A 60. percben Tóth bal olda­li szögletéből Balga az ötös­ről fejelte kapura a labdát, már mindenki gólt látott, de a „pettyes” a jobb kapufá­ról visszavágódott. Két perc múlva Tóth átadásából Tamás 14 méterről megcélozta a jobb alsó sarkot, de Kun ezúttal is védett. Egy perc múlva is­mét Tamás lövését mentette szögletre a debreceni kapuvé­dő. Üjabb egy percre rá Tóth távoli lövése került Kun te­nyeréből szögletre. A 65. perc­ben megszületett az STC gól­ja: Zsidó elcsípett egy deb­receni átadást, jó ütemben küldte támadásba Földit, aki két csel után, 12 méterről a bál alsó sarokba lőtt. 1—0. A gól után Kun reklamált a partjelzőnél, amiért sárga lapos figyelmeztetést kapott. A 67. percben Bruder balról adott a kapu elé, és Tőzsér az ötösről, fejjel a bal kapufa mellé csúsztatta a labdát. Földi válaszolt bombával, de Kun ismét bravúrral védett. A 69. percben Gyöngyösi szögléte után Kalmár három lépésről rúgta kapu mellé a labdát, majd Kovács II. jobb­ról jól adott be, a labda pon­tosan Földi fejére szállt, de a fejes gyenge volt, és a bal alsó sarokra tartó labdát Kun szögletre ütött«. A Kinizsi ez­után többször veszélyeztetett A 85. percben szabadrúgáshoz jutottak a debreceniek, a ka­putól 22 méterre letett labdát Tőzsér balra gurította, Se­bőknek, aki 20 méterről, véd- hetetlenül bombázott a bal felső sarokba. 1—1. A hátralevő időben már nem kerültek veszélybe a kapuk. A szurkolók nem csalódtak, hiszen végig küzdelmes játék folyt a pályán és a csapatok váltakozva támadtak; attól függően többet, hogy melyik csapatot támogatta a csípős szél. Az első játékrészben a Kinizsi használta ki a szél _ támogatását, de csak mezőny­fölény megszerzésére, viszont a Salgótarján ritkább kontra - támadásai, mintha több ve­szélyt jelentettek volna. Szü­net után a Salgótarján néha nyomasztó fölénybe került, és levegőben lógott a vendégcsa­pat gólja. Ez a 65. percben meg is született, de a követ­kezőkben a salgótarjáni játé­kosok elkövették azt a hibát, hogy az előny birtokában in­kább tartani igyekeztek az eredményt, mint növelni gól­jaiknak a számát. így tör­ténhetett, hogy az egyébként lelkesen küzdő hazai gárda, nem sokkal a befejezés előtt egyenlíthetett. Summázva: a szél befolyásolta a játék szín­vonalát, de ennek ellenére a két együttes nagy akarással játszott, az STC jobb csapat­teljesítményt nyújtót ugyan, azonban a megfelelő időben nem őrizte jól saját kapuját. Jók: Rédei, Tóth, Mákos, Zsidó, Kovács II., Uh: Kun (a mezőny legjobbja), Garam­völgyi, Takács, Tőzsér, Sebők. — fülöp — Labdarúgó területi bajnokság, Mátra-csoport Edelény—Nagybátony 1—0 (0—0) Edelény, 800 néző, v.: Ma­rosvári. Nagybátony: Kocsis — Simon, Orosz, B. Kovács, Tamás — Cséki, Bedő, Né­meth —■ Lászlpk (Barta), Sza­bó L. (Szarvas), Loch. Edző: Zagyi István. Az első félidőben a vendé­gek uralták a mezőnyt. A ha­zaiak azonban a veszélyes bátonyi támadásokat már 16- bsuk előtt megállították. A játékrész közepe táján Bedől után: sajnálja, hogy az ere­Szalai Gy. (Tapolca), 4. Godó E. (Csepel), 5. Dolnik A. 6. Orbán A. detileg nemzetközinek szánt , r, vetélkedés csupán országosra í2?,C)’n / sikerfllt n ppnH^s noHifl VMj, 8. KOCSIS J. (Mi.K-VM,. sikerült a rendezés pedig nem tudott lépést tartani az A férfiaknál: 1. Érsek Zs. (Ü. indulók nagy számával. Az Dó“?’' 2- NenderéúB (Va­sas). 3. Gátat R. (MTK-VMI, STC-sek közül Cserényi dön­tőbe jutása örvendetes, bizo­nyára hasonló lesz a folyta­tás is .november 17—20-án a katov/icei nemzetközi verse­nyen. Meglepetés volt a hon- védos Tjóczí Anna és Horváth Brigitta lecsúszása a döntő- , ... ről, egyébként az esélyesek a-ianl°U fel a legjobb ver- helvtálltak. A lesir.hr.an az senyzoknek a Magyar \ivoszo­4. Szekeres P. (Ű. Dózsa), 5. Cserényi Zs. (STC) 6. Nagy J. (Ü. Dózsa), 7. Janovszki Z. (MTK-VM), 8. Balogh M. (Eger). Az érmeken és a tárgyju­talmakon kívül külön díjakat helytálltak. A legjobban az MTK-VM versenyzői szerepel­tek, akik a legnagyobb lét­számmal képviseltették magu­kat Salgótarjánban. A vállal­vetség, a KISZ KB, a Nógrád megyei TSH, az STC, az SKÜ és a Salgótarjáni Ruhagyár vezetősége. Ezeket a jelenlévő kozásért és a rendezésért gazdasági, társadalmi és szak­vezetők adtak (• mindenesetre elismerés a helybelieket. illeti Gáspár I. Gábor ökölvívás Két bronzérem Zalaegerszegen rendezték Botos Albin pedig kettőt-ket- a múlt hét második felében a tőt. Ezzel utóbbiak a harma- serdülő ökölvívók országos dik helyen végeztek 38 egye- bajnokságát. Az STC négy sülét 102 versenyzője között, versenyzőt indított a viada- . __,__..__. . __ I on, akik közül Gabora Sán- “ 0s5zesen ny°lc olimpiai pon- dor és Oláh Pál egy-egy mér- Ipt szereztek a salgótarjáni kőzést nyert, Berki Róbert és egyesületnek. Fekete József sikere A hollandiai Arnheimben a 86 kg-os kategóriában be­befejeződött a junior csel­gáncs Európa-bajnokság, amelynek zárónapján a ma­gyar Fekete József szép si­kert ért eh A fiatal sportoló jutott a döntőbe, ott ugyan ipponnal vereséget szenve­dett a szovjet Viktor Poddub- nltól, de így is ezüstérmes lett (MTI) RÖPLABDA NB II. STC-győzelem, RSZR-vereség Férfiak: STC—Gyöngyösi SE 3—2 (—3, 10, 13, —3, 6) Gyöngyös, v.: Kaposvári. STC: Kiss, Sárai, Laczkó, Mát­rai, Prajsnár, Szijj, cs.: Gallé, Kőbán, Tajti. Edző: Farkas Róbert. Az első játszmában nehezen talált magára az STC. ót per­cig, hosszú forgássorozat után, 2—2-es állásnál, számtalan rossz nyitás miatt az ellenfél fölényesen győzött. A máso­dik játékrészben Kőbán be­cserélésével javult a mezőny­játék, és a jobban előkészített láma-dósok győzelmet hoztak. A harmadik „felvonásban” már 6—1-re vezetett az STC, a Gyöngyös 8—7-re átvette a vezetést, majd 13—13 után két jól helyezett ütés STC-győzel- met jelentett. A negyedik szettben megismétlődött az első játszma, tarjániak rövid­zárlata. Ehhez hozzájárult az ütők gyenge teljesítménye, és a sorozatos cserék is. A dön­tő játszmában meglepően si­mán győztek a tarjániak. El­sősorban jól helyezett ütéseik­kel és a feljavult nyitásfoga­dással tették fölényessé győ­zelmüket. . Nők: Nyíregyházi VSSC—RSZR 3—2 (—15, —1, 10, 9, 14) Salgótarján, v.: Veres. RSZR: Szkiba, Veres, Boros, Czankné, Schujer, Szép, cs.: Németh, Tóth. Edző: Czankné Nagy Eriit. Az első játszmában rossz nyitások miatt nehezen len­dült támadásba a tarjáni tá­madógépezet. Majd 13—6-ra, 14—8-ra elhúzott az STC. Az ellenfél 15—15-re felzárkózott. A biztosabban ütő tarjániak nyertek. Fordulás után min­den sikerült az RSZR-nek. A harmadik játszma volt a dön­tő. Kezdeti tarján! vezetés után 8—8-ra, majd 10—10-re alakult az eredmény. Itt újabb tarjáni rövidzárlat követke­zett. Schujer öncélú játéka, majd kényszercseréje megza­varta a csapatot, s 14—14 után rossz nyitásfogadással, majd egy hálóba ütött labdá­val vesztettek. Ebben a já­tékrészben bátrabb cserékkel 3—0-ás győzelmet arathatott volna az RSZR. A negyedik játszmában az ellenfél végig vezetve, biztos győzelmet szer. zett. Az ötödik szettben óriá­si volt a küzdelem, 8—7-re az RSZR még vezetett, innen az ellenfél percei következtek, 14—14 után két elemi hibá­ból vesztett a tarjáni együttes. Ifjúságiak, fiúk: Gyöngyösi SE—STC 3—1 (—12, 9, 6, 12) Gyöngyös, v.: Erdélyi. STC: Tihaméri, Tajti, Kerek, Kiss, Danyi, Treiber, ce.: Kövesli­geti, Cseh, Hárskúti. Az ellenfél, két if jiisági ko­rú, kitűnő ütőjével győzött. Lányok: Nyíregyházi VSSC—RSZR 3—0 (10, 10, 8) Salgótarján, v.: Varga. RSZR: Szojka, Tóth. Zsugya, Vere6. Percze, Várad! Az átszervezett tarjáni Ifi­csapatnál még mindig hiány­zik az összeszokottság. — mátyás — az edelényi védők a büntető- területen belül felvágták. A játékvezető nem látott okot a közbeavatkozásra, A második félidőbe» — el­sősorban a hazaiak jóvoltából keményedéit a küzdelem, Be- dőt sorozatban rúgták fel. Ma­rosvári végül is az edelényi jobbhátvédet leküldte a pá­lyáról. A 70. percben esett a mérkőzés egyetlen gólja. A partjelző jelezte, hogy az ede- lényi kózépcsatár lesen áll, a játékvezető sípolt, a hazai csatár közben elesett, Maros­vári pedig a 11-es pontra mutatott! A büntetőt Kole­szár értékesítette. 1—0. Az eseitet követően a bátonyi já­tékosok kérték a bírót, hogy menjen kt a partjelzőhöz. A. játékvezető nem tette ezt. el­lenben Bedőt kiállította. A 80. percben Németh 20 mé­terről leadott, ballábas bom­báját Győri kapus bravúrral ütötte szögletre. A végig jól, taktikusan ját­szó Nagybátony nem érdemelt vereséget. A döntetlen igaz­ságosabb lett volna. Jók: B. Kovács, Tamás,’ Bedő. Loch, ill.: Győri, Csor­ba, és Fekete. — tóth — LABDARÚGÁS Eredmények, táblázatok NB I.: Csepel­2— 1 (1—0), Volán- ros 0—3 (0—0), Pécsi MSC 1—1 (1 —Haladás 0—1 (0— egyháza—ZTE 1—1 Honvéd—Diósgyőr MTK-VM—SZEOL (0—0), Ú. Dózsa­3— 0 (1—0). Rába ETO —Ferencvá- Videoton— —1), Vasas 1), Nyír- (1-1), Bp. 1—0 (3—0), AK 2—0 -Tatabánya az nb i Állása 1. Videoton 2. Bp. Honvéd S. Ü. Dózsa 4. Tatabánya 5. Rába ETO 6. Csepel 7. MTK-VM 8. Vasas 9. Zalaegersz. TE 10. Haladás VSE U. SZEOL AK 12. Pécsi MSC 13. Ferencváros 14. NYVSSC 15. Diósgyőri VTK 16. Volán SC 13 8 13 7 13 6 13 7 13 3 13 5 11 5 13 4 13 4 13 9 13 4 13 3 13 3 13 3 13 2 13 2 3 2 25- 9 19 4 2 21- 8 18 6 1 26-15 18 3 3 18-16 17 6 2 27-21 16 3 5 18-14 13 2 6 22-22 12 4 5 14-14 12 4 5 12-14 12 2 6 a6-21 12 4 5 14-19 12 5 5 16-19 11 4 6 19-25 10 3 7 14-22 9 5 6 10-20 9 4 7 15-28 8 AZ NB II Állasa 1. Eger SE 17 10 S 2 35-18 26 2. Hódgép Metr. 17 9 fi 2 26-11 24 3. Békéscsaba 17 8 6 3 41-24 22 4. DMVSC 17 7 7 3 27-19 21 5. 22. az. Volán 17 9 3 5 29-27 21 6. Szolnok 17 7 5 5 30-21 1» 7. Nagykanizsa 17 6 7 4 37-37 19 8. Bakony' V. 17 7 4 6 33-34 18 9. Siófok* 17 7 7 3 34-20 17 10. Keszthely 17 5 7 5 25-19 17 11. Salgótarján 17 5 5 7 25-20 15 12. Ózdi Koháaz 17 4 7 6 27-30 15 13. Kecském. SC 17 6 3 8 26-40 13 14. Bajai SK 17 4 6 7 27-33 14 15. Szekszárd 17 4 6 7 15-24 14 16. Kazincbarcika 17 fi 2 9 24-34 14 17. Sopron 17 5 4 8 15-28 14 18. Debr. Kinizsi 17 4 4 9 21-30 12 19. H. Sz, L. SE 17 3 5 9 19-25 11 20. G«nz-M. 17 2 5 10 17-38 9 ♦ — a Siófok csapatától 4 bünte­tőpont levonva. Területi bajnokság, MátraJ csoport: BVSC—Borsodi Vo­lán 2—3 (2—3), Gyöngyös—• Recsk 4—1 (2—0), H. Papp JJ SE—Borsodi Bányász 2—0 (1—0), Borsodnédasd—Petőfi-; bánya 2—1 (2—1), Hatvan— Bélapátfalva 0—0. NB II.: Bajai SK—Békés­csaba 1—1 (1—0), 22. sz. Vo­lán SC—Kecskeméti SC 5—1 (2—1), Nagykanizsa—Szek­szárd 2—1 (0—0), HÖDGÉP Metripcxnd SE—Ganz-MÁVAG 2—0 (2—0), Kazincbarcika— Soproni SE 4—0 (0—0), Eger SE—Debreceni MVSC 1—0 (1—0), Bakony Vegyész—ózd 2—1 (1—0), Honvéd Szabó L. SE—Szolnoki MÁV MTE 0—2 (0—0), Siófoki Bányász— Keszthely 1—2 (1—1). MÁTKA-CSOPORT L Vác 14 11 2 1 35- 2 24 S. Salg. Síküveg. 14 7 5 2 24-15 19 3. Papp J. SE 14 9 1 4 26-20 19 4. Hatvan 14 7 4 3 23-17 18 5. Borsodi V. 14 7 2 5 31-25 16 6. Bélapátfalva 14 5 6 3 19-16 16 7. Borsodnád. 14 5 6 3 16-16 IS 8. BVSC 14 fi 2 fi 22-18 14 9. Edelény 14 5 4 5 17-13 14 10. Borsodi B. 14 3 7 4 13-16 13 11. Sajóbábony 14 4 4 fi 14-18 12 12. Recsk 14 5 1 8 21-26 U 13. Gyöngyös 14 4 3 7 19-25 11 14. B.-gyarmat 14 3 5 6 14-27 11 15. Nagybátony 14 2 3 9 14-27 7 16. Petőflbánya 14 1 1 12 10-37 3 NÚGRAD — 1983. november 15.. kedd