Nógrád. 1983. október (39. évfolyam. 232-257. szám)

1983-10-16 / 245. szám

I V Esténként - aerobic! Testkultúra? Sport? Divat? A MTI 'W* i Piltalvai Nóra előtáncos a gyakorlatok közben Mostanában egyre több hír érkezik arról, hogy Salgótar­jánban aebobic-tanfolyam in­i' dúl.* Az eddig legjobban mű- ködő és legtöbb embert meg- 1 mozgató ä salgótarjáni sport­csarnokban kezdődött foglal­kozás. Itt beszélgettünk Ju­hász Imiével, a sportcsarnok , igazgatójával és Varga Tibor­ral, a tanfolyam vezetőjével. — Az ötletet Tibor vetette fel és mi kapva kaptunk az alkalmon — .mondja Juhász Imre. — Létesítményünk öl­tözőt, fürdőt biztosít a; tor­nászni vágyóknak. A „tandíj” , kettőszázötven forint, ami egy nyolc alkalom­ra érvényes bérlet tulaj dono- . sávé1 teszi a befizetőt. Ha va­laki heti két alkalommal Iá- . fogatja a tornát, bérlete egy hónapig érvényes. • Közben megérkezett Varga . Tibor, az ökölvívók edzője és e torna vezetője, öt kérdez- , »1,. 'i'A öVess a is«.: 1 *v* tök: .Katiiét ..Al -;*í: rr* t*-*** ■ ' — Kogyun-’'határ ózták''’eV a Ä ' légíiatálábbak is élkezd- genés kondicionáló torna be- • hetik . .ű indítását? i l:. ■ i'Ií.j.. . í.e A voltam, éjszakánként sokszor olyan fájdalmaim voltak, hogy felébredtem. Ez teljesen el­múlt. Az első alkalom után rettenetes izomlázam volt, a következő végén már ezt is elfelejtettem. Nagyon jónak tartom, és azt hiszem, sokkal többre lenne igény és szük­ség. Mostanában gazdagodott a város néhány ilyen klubbal. A Kistarján úton, a Beszteree- lakótelepen, a Kohász Műve­lődési Központban is működ­nek már ilyen tanfolyamok. Nemcsak Salgótarjánban, ha­nem másnógrádi települése­ken, községekben, falvakban is terjed. Ennek érdekében tettek lépéseket a salgótarjáni előtáncosok is. Például a nagybátonyi általános iskolá­ban tanító Kalmár Ibolya ve­zetésével bemutatót .tartottak az intézmény -pedagógusainak. A tanárnők nagyon élvezték a ; gyakorlatokat és nagy lelke­sed éssel csinálták. Jó hazaér ményezés, és talán sok kö­vetője is akad. " Venesz Ágnes — Egy barátomnál láttam először, hogy' tulajdonképpen miből, is áll. az aerobic. Sajá­tossága, hogy pontosan azokat mozgatja meg, akik az aktív sportolásból kimaradtak: a fiatalok egy részét és a har­minc év körüli, illetve fölötti korosztályt. Éz azonban, nem fogyókúra, hanem kondicioná­ló torna! A kettő természete­sen nem zárja ki egymást. Ajánlatos az orvosi vélemény kikérése is, mert szív-, illet­ve bizonyos más betegségek­kel nem tanácsos elkezdeni. Egy órán keresztül egyfolytá­ban gimnasztikái gyakorlato­kat végezni nem könnyű, még egy edzett, egészséges ember­nek sem. — Nagyon nagy az érdeklő­dés. Ez minek tudható be? Elsőként a divat a ma­gyarázata. A másik pedig a hölgyek jó értelemben vett hiúsága. Ez az oka annak is, hogy csak lányok és asszon nyok látogatják a foglalkozá­sokat, bár a fiúknak és fér­fiaknak sem ártána egy kis mozgás. A tornázó lányok és. asszonyok kérése: nem sze­retnék közönség előtt bemu­tatni a gyakorlatokat. Így a sportcsarnok nyolc óra után zárva, senki más nem jöhet be. Este fél nyolc. A kapuban a két előtáncos húzza át a bérletek egy-egy. rovatát. Fia­talok és idősebbek, lányok és asszonyok csoportja érkezik. Sokan most váltanak bérle­tet. Sietve öltöznek és indul­nak a terembe, ahová már diszkózene hangjaira léphet­nek be az érkezők. Rövid vá­rakozás, és mikor mindenki megérkezik, kezdődhet a „konditoma”-. Az előtáncosok vezetésével mindenki folya­matosan gyakorlatozik. Né­hány arcról leolvasható a ,.rhár nem bírom tovább” de úgy látszik, ők sem hagyják abba. A foglalkozás végén a lámpák egy részét leoltják, a ,teremben félhomály urálko- dik. Hanyatt fekve, behunyt szemmel néhány perces pihe­nő, majd irány az öltöző. Vajon miért járnak ide ezek az asszonyok? Egy 40 év ■körüli anyuka mondja: — Két lányom van, ők vet­tek rá. Ngm bántam meg. Nagyon jól érzem magam. Igaz.. nem tudom úgy végig­csinálni a gyakorlatot, mint a gyerekek, de ami tőlem- telik, azt. elvégzem és nagyon él­vezem. Mester Györgyné, körzéti nővér’: ., —. * Szintén a két lányom­mal jöttem — mutat jobb, majd bal oldal felé. Nagyob­bik lánya már felnőtt, kiseb­bik 15 év körüli. — Azt hi­szem, mindannyiunk érdeke, hogy edzettebbek legyünk. A munkámhoz tartozik, hogy sokszor három-négy emeletnyi magasságba kell felgyalogol­nom. 'Mindig nagyon fáradt Az aerobic-tanfolyamo­kat vezető testnevelő ta­nárok, szakedzők, torna vagy ritmikus sportgim­nasztika edzők és segéd­edzők, gyógytornászok, va­lamint „A” és „B” ka­tegóriás oklevéllel rendel­kező .táncpedagógusok szá­mára aerobicoktatói tan- folyamot szervez a test- nevelési főiskola tovább­képző intézete Budapes­téig A háromnapos tanfo­lyamokra a megyei TS-ben, illetve a járási sporlfelü- gyelőségeken lehet jelent­kezni. A tandíj 900 forint, az oktatás 1983. XXI. 18-ig péntek, szombat, vasárnapi napahen a TF-en lesz. Az utazási és a szállást a je­lentkezők egyénileg old­ják meg. 1984. január 21. után csak az. itt szerzett bizonyítvánnyal lehet majd aerobicot oktatni! Labdarúgó területi bajnokság izgalmas küzdelemben H. Papp J. SE-St. Síküveggyár 4-3 (1-1) Salgótarján, 500 ' néző, v.: Darók. SÍ Síküveggyár: Kon- csik Verbói, Pintér II?, G.yetvai, S/.omora (Szőke) — Králilí, Czene, Marcsok — Németb, Szeküla,. Bodor. ^Ed­ző: Kiss László. Hazai mezőnyfölény után a 30. percben szerzett vezetést a vendégcsapat. Kányák éles, lövésszerű beadása Pintér It. fejéről a hosszúsarokba vá­gódott. 1—0 (öngól!!) A 35. percben Bodor 20 méteres bombáját f ehér a léc alól szögletre mentette. A 41. perc­ben Bodor szögletét Gyet- . vai a kapu közepébe a léc alá fejelte.' 1—1. A szünet után a 47. perc­ben Hurkák váratlan, 25 mé­teres lövését Konesik nem védhette. 2—1. A 49. percben újabb támadás után a kifutó Konesik a kapura törő Ko­vács lábát elhúzta, a 11-est Húszak lőtte a hálóba. 3—1. Az 52. percben Marcsok kí­gyózott át az ellenfél védel­mén, majd jobb lábbal a jobb sarokba gurított. 3—2. A 71í percben Sváb a szélen futott le, ma id kapura húzott s véd— hetetlenül lőtt a hálóba. 4—2. A 73. percben a miskoicials kapuja előtt pattogott a lab­da, Czene 4 méterről a háló« ba talált. 4—3. A helyzetei« alapján a döntetlen reálisabb lett volna. Jó: Szobonya, Ra- gyina, Huszák, Lipták, ill-* Pintér II., Gyetvai, Králii^ Marcsok. — mátyus — j Nagybátony—Petőfibánya 1—1 (1—0) Petőfibánya, 300 néző, v.: Lója II. Nagybátony: Kocsis — Cséki, Orosz, Simon, Tamás — Lásziók, Szabó L., Németh — Szarvas, Bartha, .Loch. Edző: Za­gyi István. Az első fél órában kiegyenlí­tett küzdelem folyt a pályán, mindkét oldalon egy-egy hely­zet adódott. A 39. percben Lász­lók ügyes cselekkel betört a 16- oson belülre, lövését Kádár ka­pus kiütötte, a labda ismét a középpályás elé került, aki a há­lóba helyezett. 1—0. Közvetlenül a szünet előtt Skoda és Osztafi hioázott nagy helyzetben. Az 56. percben egyenlített a haza! együt­tes, Osztafi bal oldali szögleté­ből Deli közelről fejelt a léc alá. 1—-I. Alig valamivel később Bartha 12 méterről a kapu mel­lé lőtt, Németh bombáját pedig Kádár védte nagy bravúrral. Ezt követően Szabó L., majd Bartha — három ízben is — került gól­helyzetbe, de a tíelyzet kihasz­nálatlanul maradt. A túloldalon Skoda helyezett az üres kapu me!4 lé... A kiesési rangadón az első fél­időben csapkodó, elgondolás nél­küli játék folyt. A második 43 percben a Nagybátony határo­zottabban, jobban játszott, de a csatárok valamennyi helyzetüket elügyetlenkedték. Jók: Szabó L., Simon, ill.: Le- hotai, Hepp, Kádár, Csörgő, Dell. — tóth KOSÁRLABDA NB II. Botrányos mérkőzéseken kettős vereség Eger SE—StC 57—47 (26—30) Salgótarján, v.: Nemes, Káplár. STC: Miskolczy (18); Belinyák (10), Longauer (2), Takács (10),’" Tőzsér (2),’ cs : Kovácsáé (4), Karakasev (1); Kiss (—-). Sólyom (—). Az ere.dmény alakulása: 5. p.: 6—6, 10. p.: 12—12, 15. p.: 16—22, 25. p.: 32—30, 30. p.: 38—34, 35. p.: 47—39. Reménykedve néztünk a női együttes 3. találkozója elé. Az, egriek ugyanis , na­gyon régen győztek Salgótar­jánban. Sajnos most nern így történt, á szünetig mindkét együttes elemi hibákkal tar­kítva szőtte támadásait, a do­bások közül még a ziccer­helyzetekben is átlag három­négy közül egy sikerült.. Szü­netig így is szoros volt a küzdelem. A 15. perc után, talán az egyetlen jó perió- idusban; - h&jxtontos 'velpnyt -*iS 'szeriéit t a ffc&it Üs ahogy az eddigi mérkőzése­ken, ugyanúgy folytatódott a találkozó. Az STC két perc alatt vesztőpozícióba került, majd a 22. perctől hat per­cen ut egyetlen kosarat sem dobott. A hajrában teljesen visszaestek a tarjám lányok. Így az egriek könnyedén, el­lenállás nélkül győztek. Ilyen gyenge' teljesítmény­re nem találunk magyaráza­tot. Ka csak azt nem, hogy egyéni teljesítményekben a kezdő ötös szinte valamennyi tagja elmaradt a szokottól. MEAFC—STC 82—6i. (45—41) Salgótarján, v.: Nemes, Káplár. STC: Tóth (7), Ba­logh (4), Szabó (20), Juhá-sz (14), Magyar (18), cs.: Koj- nók (1), Telek (—), Novak (—). Edző: Szarvas József. Az eredmény alakulása: 5. p.: 10—8, 10. p.: 22—23, 17. p.: 41—37, 25. p.: 53—45, 30. p : 67—51, 35. p.: 75—60. A találkozó látványos do- ‘tíő'páPb'ájjal ' indult Gallyas és Somogyi az ellenfél kitűnősé­gei, pontos dobásokkal egyen­lítették ki a Stécé 2—4 pon­tos vezetéseit. A 17. percig még az STC vezetett, csapán a kosár alatti gyengébb vé­dekezésük miatt nem tudtak több pontos előnyt szerezni. A félidő hajrájában a játékve­zetők működése lett az irány­adó. Az elemi tévedések hosz- szú sorát követték el. A han­gulat a nézőtéren és a küzdő­téren egyaránt felpaprikázó-' dott, mivel a.tévedések java? része az STC-t sújtotta. Bár-» menyire is higgadtan igyeke­zett az STC edzője csillapíta­ni játékosait, a jogtalanul megítélt technikai büntetőn végleg íölborzolták a kedtW lyeke-t. A mérkőzés a szünet után (érthető okokból) alacsony színvonalon, az ideges légkör­ben sok szabálytalansággal folyt. Az ellenfél, előnyét kW használva, biztos győzelmei aratott M. L. 1 LABDARUGÓ NB II. It a vízválasztó A 12. fordulóban két 11 pontos együttes találkozik. A Salgótarján a 11., a Kecske­mét pedig a 15. helyen. A sorrendben a különbséget csu­pán a kecskemétiek gyengébb gólaránya okozza. Az utóbbi hetekben Kecskeméten is ki­tört a gyengébb szereplés okozta vihar, az áldozat az edző volt. Az új szakvezető, Poller József jól rajtolt, kél döntetlennel megszakítva a vereségsorozatokat. Náluk 50 százalékig érvényesült a. vál­tozás. Á két döntetlenhez hoz­zájárt „ügyeletes” gólszer­zőjük, Gólyák eredményessé­ge is. A bal oldali középpá­lyás, csapata gólrekordere, veszélyes lesz a salgótarjáni kapura is, Nehogy vele is úgy járjunk, mint Melissel és Sulijával, a szoros emberfo­gást elmulasztva...' TEKE NB 111, Hazai győzelmek . A teke NB III.-ban legutóbb a VUÍ. fordulót bonyolítot­ták le. Eredmények: Mátranováki Vasas— Pásztói SE 6—2 (2236—2154) Mátranovák: Fodor T. 395, Nádásdi I*. 392, Nádasdi J. 378, id. Kecskés B. 371, ifj. Kecs­kés B. 358, Stoszek L. 342. Pásztó:"ifj. .Hubgr B: 379, Csé­rnél’ Győző 368. Tóth B. L. 364, Huber I. 330, Kpczka L. 852, Kiss U. 33L Somoskőújfalu— Petőfibánya 7—1 (2538—2390) Somos: Molnár J. 434. Kéri I. 427, Fancsik I. 422, Borsós I. 420, Balázs I. 418, Szabó a 417. Núdújfalu—Egri Forgácsoló 8—0 (2378— az ellenfél nem érkezett meg) Nádújfalu: Kotrocző M. 407, Kotroczó T. 401, Fodor S. 398, Kapás I. 394, Aranyos I. 391, Vincze GJn 387. A megyei, bajnokság II. for­dulójának eredményei; Síküveg II.—Pásztó II. 8—0 (2407—1979) Síküveg: Papp K. 438, Dá­vid I. 412, ifj. Dávid I. 402, Csongrádi Béla 399, Konesik J. 379, Nagy L. 377. Pásztó II.: Csemer Gy. 374, Győri A. 367, Huber L. 340, Koczka F. 311, Kecskés S. 302, Szabó S. 285. Mind a négy csoportra jel­lemző a gyengébb egyéni tel­jesítmény, kivétel a somosi férficsapat. A hét • legjobbja idegenben: Jakus L. Síküveg. 415 fa. Mis- kei. L. Somos 410-ja, Németh B. Somos 407 fa. A Békéscsabától elszenve­dett vereség ^utóhatásáról, áz együttes utóbbi szereplésé­ről és a jövő tennivalóiról Ferenez Gyula sportköri el­nök nyilatkozott: —- A Békéscsabától elszen­vedett vereség sokkolta ,■ a csapatot. A tarjáni és a csa­bai vezetők szerint is a ven­dégek régi NB I-es szereplé­sük legjobb napjaira emlékez­tetőén játszottak. A tarjáni feladat e hétre elsősorban a kecskeméti mérkőzésre való pszichés felkészítés volt. Ah­hoz, hogy terveinknek meg­felelően jó középcsapat ma­radhasson az STC, a kecske­méti találkozó vízválasztó lesz. A csapat körüli gondokkal a jövő héten foglalkozunk. Nem fogadhatjuk el a szak­mai vezetés magyarázatát, amikor a vártnál gyengébb szereplést elsősorban a sérü­lések rovására írják. A Kecs­kemét elleni találkozóra i védelmet erősítjük. A szer­dai, Hatvan elleni edzésed megsérült Babcsán vállalta a játékot. Az együttes kezdő összeállítása ez lesz: László — Babcsán, Juhász, Mákos, Kovács I., Kalmár — Zsidó, Földi, Tóth — Tamás, Kovács II. A szakvezetés reméli, hogy ezúttal a taktika érdekében, a fegyelmet szem előtt tartva játszanak majd, és nem lesz baj a sárga lapokkal sem. Az ezt megelőző három mérkő­zésre 3—4 pontot terveztünk. Sajnos csak 1 lett belőle. Ez hozzájárult a veszélyes zóná­ba kerülésünkhöz. A kecske­méti pontszerzés alanf el tétele a védelem „bakik” nélküli já­téka. Reméljük, megszakad a fejesgólokkal kísértő, balsze­rencsés sorozat, és ponttal vagy pontokkal térünk haza. — mátyus — Játékvezetői tanfolyam Tízhetes alapfokú játékve- zető-tanfolyamot indít Rútsá­gon a járási szakszövetség. Akik október 25-ig személye­sen vagy telefonon jelentkez­nek, azok ingyenesen, hetente 1—2 foglalkozáson elsajátít­hatják a sportági bíráskodás alapjait, és a tanfolyam vé­gén erről bizonyítványt kap­nak, majd M járási bajnoksá­gokban működhetnek labda­rúgó-játékvezetőként. Teniszbajnokság Bánkon A múlt hét végén egyéni le-í niszbajnokságot rendezett Bánkon a rétsági járás sport- j felügyelősége. Nagyszerűen előkészített pályákon, kitűnő mérkőzéseket vívtak a bene­vezett és meghívott verseny­zők. Végeredményben a diós- jenői Koplányi Tibor bizo­nyult a legjobbnak a romhá- nyi Hegedűs Sándor és a rét­sági Ferencsik János előtt. A helyezettek értékes tárgyjuta­lomban részesültek. NÖGRÁD — 1983. október 16., vasárnap I