Nógrád. 1983. április (39. évfolyam. 77-101. szám)

1983-04-26 / 97. szám

TERÜLETI BAJNOKSÁG LABDARÚGÓ NB II. Edelény—Balassagyarmat 2—2 (0—0) Edelény, 1500 néző, v.: Ke­resi. Edelény: Baricska — Turcsik, Béres, Fekete, Ba­csó— Kolesszár, Molnár, Ká­dár — Földeák, Hu hi (Dró­tos), Csorba. Edző: Demény Béla. Balassagyarmat: Pintér Zs. — Bendik. Robb, I.ajkó, Homyák — Tóth F Deák (Pintér A.), Földesi — Rotten­bacher, Fábri, Tóth G. Edző: Szabó Ernő; A vendégek szerezték meg ■ vezetést az 56. percben. Tóth F. tört be a 16-oson és az 5-ös sarkáról nehéz szög­ből élesen a hálóba lőtt. 1—0. Az 59. percben egy kapu elé ívelt labdát Hornyák felugor­va, hátrahúzva ollózott visz- sza a mezőnybe. Két edelé- nyi csatár támadta, el is esett, ám a játékvezető meglepetés­re a hazaiak javára ítélt sza­badrúgást, két lépésre a gól­vonaltól. Ebből az akcióból egyenlített a Bányász: a 60. percben Turcsik 5 méterről fejelt a hálóba. A balassa­gyarmatiak egyik gólját les címén nem adta meg a játék­vezető, pedig két edelényi já­tékos feküdi a kapuban. Moz­galmas volt a hajrá, a kapuk felváltva kerültek veszélybe. A 83. percben Kádár beadását Földeák 6 méterről lőtte a kapuba. 2—1. Három perccel később egy jobb oldali be­adást Rottenbacher 6 méter­ről vágta a kapuba. 2—2. Jó­iramú, küzdelmes mérkőzést vívtak a csapatok. A döntet­len megfelel a játék képé­nek . Jók: Béres, Földeák, Csor­ba, ill. Robb. Lajkó. Tóth F. (a mezőny legjobbja). Honvéd Papp J. SE-St. Síküveggyár 4-1 (2-0) Miskolc, 300 néző, v.: Ba- rankovics. H. Papp J. SE: Fe­hér . — Radina, Bősz, Szobo- nyá, Hornyák, Hegyi, Kincses, Lipták (Kiéiben), Sváb, Hen­rik. Bodor (Plotár). Edző: Vá­gó György. Síküveggyár: Rá- di .— Radics, Verbói, Guly- ka, Szomora (Németh). Cze- ne, Marcsok, Dudás, Bérczy, Simon, Nagy (Král). Edző: Kiss László. A hazaiak nagy lendülettel kezdtek, és több helyzetet dolgoztak ki. A 19. percben Bodor beadását Henrik 6 mé­terről gurította a kapu köze­pébe. 1—0. A 32 percben Sváb labdájával Henrik kö­zépen kitört, egyedül vezette kapura a pettyest és 10 mé­terről a jobb sarokba lőtt. 2—0. Ezután a vendégek is teremtettek néhány ígéretes helyzetet, de ezeket rendre elhibázták. A 70. percben Plo­tár indította a jobb szélen Svábot, a csatár faképnél hagyta a salgótarjáni védőket és 10 méterről a kapu köze­pébe bombázott. 3—0. Tíz perccel később Kincses be­adását Sváb közelről a háló­ba perdítette. 4—0. A 38. percben szöglet után Czene öt méterről fejelt a kapuba. 4—1. Közepes színvonalú mérkő­zést vívtak a csapatok. A ha­zaiak végig többet kezdemé­nyeztek, győzelmük megérde­melt, de az igazsághoz tarto­zik, hogy a gyáriak 100 szá­zalékos helyzeteket puskáztak el. Jók: Hegyi, Fehér, Henrik, ill. Verbói, Dudás. Recsk—Pásztó 1—0 (0—0) Pásztó 300 néző, v.: Mozgó. Pásztó: Reviczki — Blázso­vics, Tarcsányi, Kaposi, Nagy — Szőke, Szabó, Antal — Szarvas, Kovács, Alapi (Sze­les). Edző: Balga Károly. A mérkőzés első húsz per­cében unalmas mezőnyjáték folyt. Egyik kapu sem forgott veszélyben. Ezután kicsit élén­kebbé vált a játék. Hazai tá­madás végén a 29. percben Szarvas 15 méterről leadott lövése centiméterekkel szállt el a felső sarok mellett. Hat perc múlva megismétlődött az előbbi támadás, most Szarvas lövése az alsó sarok mellé szállt. A következő említésre méltó esemény apásztói ka­punál adódott. Gyors recski támadás végén alig kerülted a hazai kaput a labda. Szünet után előbb Szőke, majd Szarvas került helyzet­be, de mindkettő lövése kapu fölé szállt. Ezután a két 16- os között folyt a játék. A mérkőzés egyetlen gólja a 70. percben esett. Korszerű recski támadás végén a jobbról be­lőtt labdát az elalvó védők között Szabó, a vendégek já­tékosa szerezte meg, és 15 méterről nagy gólt lőtt a bal felső sarokba. A gól után élénkebb lett a játék, a haza­iak az egyenlítő gólért küz­döttek, de igazi gólhelyzetet nem tudtak teremteni. A mér­kőzés utolsó percében Szőkét gólhelyzetben buktatták a 16-oson belül, de a játékveze­tő továbbot intett. Két gyenge napot kifogó csapat közül az egy gólhely­zetét kihasználó vendégcsapat győzött. A játék képe alapján a döntetlen igazságosabb lett volna. Jók: Tarcsányi, Kaposi, ill. Maksó, Danyi. XXX Előrehozott mérkőzést ját­szanak ma délután 16.30 órakor a megyei labdarúgó- bajnokságban. Salgótarjánban a 2. sz. Volán a Bányagép­gyár csapatát fogadja Pálok bíráskodásával. Előtte az if­júsági csapatok 14,30-kor kez­denek. Cselgáncs LABDARÚGÁS A Debreceni Dózsa nyerte * a Karancs Kupát Eredmények, táblázatok Gyenge játék, fölényes győzelem STC—Szekszárd 4—0 (3—0) Salgótarján, 5000 néző, v.: Csáki (Bognár, Inges). STC: László — Babosán, Juhász, Varga (Mákos a 75. percben), Kalmár — Zsidó, Berindán, Földi — Szanyi, Kovács II., Szedlák (Garai a 70. percben). Edző: Borbély András. Szek­szárd: Hujber — Stumpf, Bonnyal, Weltner, Bencze — Varga, Megyeri, Kresz — Ju­hász (Dénes a szünetben), Freppán, Magyar. Megbízott edző: Formaggini Károly. Mindjárt a mérkőzés elején magához ragadta a kezdemé­nyezést a hazai gárda. Már az 1. percben gólveszély ala­kult ki a dózsások kapuja előtt: Szedlák ment el két csellel a bal oldalon, átívelé­sére ketten is mozdultak, vé­gül Kovács II. fejelte el a kis­sé mögé érkező labdát, a lő­ni készülő Szanyi elől, a ka­pu mellé. Két perc múlva is­mét Szedlák adott be balról, a belső csatárok azonban le­maradtak a labdáról. Később Kovács II. ívelt egy labdát szabadrúgásból a kapu . elé, Földi 10 méterről azonban Hujber kezébe fejelte. A 17. percben megint Földi kapott labdát a jobb szélen felfutó Szanyitól, de ezúttal a kapu mellé fejelt. Éppen fél óra telt el a mérkőzésből, amikor a kétségtelen mezőnyfölényt végre sikerült gólra váltani. Szanyi ívelt be egy labdát jobbról, Földi ezúttal fölfelé fejelte, az ötösön fölugró ka­pust Kovács II. megelőzte és szintén fejjel a hálóba bólin­totta a pettyest. 1—0. Hasonló jelenet játszódott le a hazai kapu előtt is, az­zal a különbséggel, hogy Lász­ló elől a 16-oson fejelte el a labdát 'Magyar, de aztán a csatár elesett, holott senki sem „bántotta”. A 38. perc­ben Freppán lőtt kapásból, 22 méterről kapura, ám László elcsípte a labdát. Egy percre rá Kovács II. indította az el­lenfél 16-.osánál Zsidót, aki kilépett a védők közül és a kifutó kapus mellett, tíz mé­terről, laposan a kapu köze­pébe lőtt. 2—0. Sokadik szabálytalansága után a Kovács II. őrzésével megbízott, de nemigen boldo­guló Weitner sárga lapot ka­pott. A 43. percben Kalmár „kényszerítőzött” Kovács II- vel, a balhátvéd betört a bün­tetőterületen belülre, ketten A második gólt Zsidó lőtte támadták, amikor a földre ke­rült. 11-es! Varga nagy nyu­galommal, pontosan a kapu jobb alsó sarkába lőtte a labdát a kapus mellett. 3—0. Szünet után lefékeztek a salgótarjániak. Ismét az a meddő mezőnyfölény jelle­mezte a játékot, ami az első fél órában, ám közben bosz- szantó technikai hibák csúsz­tak be a hazai játékosok produkcióiba is. Az ellenfél szemmel láthatóan lélekben már föladta a harcot. Igaz, az 50. percben Magyar el­ment két csellel a jobb olda­lon, beadása azonban nem talált belül egyeüen csatár­társat sem. Csaknem egy óra telt el, mire a vendégek az első szögletrúgásukhoz jutot­tak, de utána rövidesen még hármat végezhettek el — eredmény nélkül. A 65. perc­ben végre ismét dolga akadt Hujbernek: Kovács II. távoli lövését csak némi szerencsé­vel tudta a kapu fölé ütni. A tarján! cserék után, a 75. perc­ben Kalmár végezhetett el szabadrúgást, Kovács II. ol­dalra fejelte a labdát, az óriási „gólhelyzetben levő Föl- dj azonban közelről messze a kapu fölé lőtt! Ismét a hazai center veszélyeztetett a 83. percben: Hujber bravúros ve­tődéssel ütötte szögletre „Ko­ké” kapáslövését, amelyet a 16-os jobb sarka közeléből „eresztett meg”. Aztán a 87. percben megint Kovács II. cselezte át magát a szekszár­di védőfalon, lövése nyomán a labda kipattant a jobb kapu­fáról, éppen a menteni igyek­(Herbst Rudolf felvétele) vő Bonnyai térdére, onnan pe" dig a hálóba. 4—0. Öngól! Ha sok találattal, nagy fö­lénnyel nyer egy csapat, a szurkoló általában elégedett. Ám, aki egy kicsit „szakértő szemmel” figyelte ezen a ve- ’ rőfényes, meleg tavaszi dél­utánon az STC produkcióját, korántsem lehetett felhőtlen az öröme. Alacsony színvo­nalú, rengeteg hibával tár* kított, sokszor a járási baj­nokság szintjére emlékezte­tő mezőnymunkát láthattunk a hazaiaktól, akik csak azért boldogulhattak ilyen gyenge: teljesítménnyel is, mert a há- rom újoncot fölvonultató el­lenfél mindössze fél órán át volt képes kihúzni kapott gól nélkül. A liláknak a totó­botrány miatt eltiltott 12 já­tékos többségével, talán a tisztes helytállás igényénél többre is futotta volna, a botladozó hazai védőkkel és . a .salgótarjáni múlthoz mél­tatlanul gyenge" középpályás"’ sorral szemben. Így a nagy gólkülönbségű vereséget sem tudták elkerülni. A mérkő­zés sorsa gyakorlatilag 13 perc alatt eldőlt, elég volt Kovács II-nek néhányszor '„megráz­ni magát” hozzá. Egy első vo- ‘ nalba törekvő csapatnak azon­ban legalább csapat részenként egy klasszis játékosának kelle­ne lennie; nem elég a „meg­határozó ember”. A játékve­zetőre ezúttal igazán nem le­het panaszuk a tarjániaknak. Jók: Juhász, Földi, Kovács II, ill.: Bonnyai, Kresz. (várkonyi) Elmaradt a meglepetés Tapolcai Bauxltbányász-Nagybátony 2-1 (2-1) Szombaton a salgótarjáni vá­rosi sportcsarnokban rendez­ték meg immáron negyedik alkalommal a cselgáncs Ka­rancs Kupa II. osztályú or­szágos rangsorversenyt, ame­lyet Bratinka Gábor, megyei úttörőtitkár, az STC csel­gáncs-szakosztályának elnöke nyitott meg. Ezután megkez­dődtek a küzdelmek. A tata­mikon huszonegy szakosztály közel száz versenyzője mérte össze tudását. A verseny szín­vonalát emelte, hogy a megje­lentek között igen sok egy-két dános versenyző volt és a bí­rák is hibátlanul látták el fel­adataikat. A hazai STC csapata a várakozásnak megfelelően szerepelt. A jelenleg katonai szolgálati idejét töltő Pál György ötödik helyezése ko­moly eredmény, mivel edzés A salgótarjáni Madách Imre Gimnázium és Szakközépiskola leány kosárlabdázói a középis­kolások országos kupaküzdei- meiben bejutottak a legjobb nyolc csapat közé. A továbbju­tásért legutóbb a fővárosban a Teleki Blanka Gimnázium együt­tesével mérték össze tudásukat. A sok NB Il-es és egy váloga­tott játékossal rendelkező hazai­ak ellen várakozáson felül helyt­álltak a Nógrád megyeiek. A mérkőzés nagy részében egyen­rangú ellenfelei voltak a hazai­aknak. A találkozó utolsó har­nélkül indult a versenyen. A mezőnyt mindvégig a Debre­ceni Dózsa versenyzői uralták. A késő délutáni órákig elhúzó­dó verseny nézői látványos küzdelmek szemtanúi lehettek. Győztesek. 60 kg.: Zöld György (Debreceni Dózsa), 65 kg.: Farkas Attila (Győri Dó­zsa), 71. kg.: Szoták Sándor (Békéscsabai Szalvai), 78 kg.: Farkas Zoltán (BHSE), 86 kg.: Török Ferenc (Kecskeméti SC), 95 kg.: Kovács Attila (Debre­ceni Dózsa), +95 kg: dr. Vass Barna (Debreceni Dózsa), ... 5. Pál György (STC). A csapatbajnokság végered­ménye: 1. Debreceni Dózsa 53, 2. Győri Dózsa 15, 3. Békés­csabai Szalvai, Kecskeméti SC 13-13 pont. G. G. (40-33) ■ I madában azonban kiütközött a felkészültségben különbség, a 40—33-as félidei eredményből a végére 86—54 arányú hazai győ­zelem lett. A színvonalas, jó- tramú mérkőzésen nem okoztak csalódást a tarjániak. Takács Tímea 16, Longauer Zsuzsanna ÍZ, Szakmár Zsuzsanna 13, Kloir- ka Katalin II, Sólyom Agnes 2 pontot szerzett. A fővárosiak válogatott játékosa. Nick Mari­ann azonban egymaga 40 pontot szerzett és ezzel eldöntötte a leg­jobb 4 közé jutás sorsát a Tele­ki Gimnázium javára. NB II.: 22. sz. Volán— Keszthely 3—2 (1—0), SZE- OL AK—Eger SE 4—1 (2—1), Sopron—Özd í­-0 (í-i 0), HMSE—Siófok 0­-0, Nagy­kanizsa—D. Kinizsi 1­-0 (1—0), Volán SC­-Ganz-MÁ­VÁG 6—3 (3—1), Kazincbar­cika—Baja 0— ■0. Az NB II. Állása 1. Volán SC 27 14 8 5 56-27 36 2. SZEOL AK 28 14 5 9 53-36 33 3. Salgótarján 28 14 5 9 47-31 33 4. Siófok 28 11 11 6 41-31 33 5. Kazlncbarc, 27 13 6 8 41-31 32 6. Hódmezőv. 28 14 4 10 43-35 32 7. Kecskemét 28 11 9 8 38-30 31 8. Sopron 28 10 8 10 30-31 28 9. Eger 28 12 3 13 52-46 27 10. Baja 28 9 9 10 37-36 27 11. Szekszárd 28 10 7 11 33-43 27 12. Debr. K. 28 8 10 10 31-31 26 13. Keszthely 28 11 4 13 41-44 26 14. Bauxitb. 28 10 6 12 36-41 26 15. Ózdi Kohász 28 9 8 11 40-46 26 16. 22. sz. Volán 28 8 9 11 45-51 25 17. Dorog 28 8 9 11 28-36 26 18. Ganz-MAV. 28 10 5 13 37-64 25 19. Nagykan. 28 11 2 15 51-51 24 20. Nagybátony 28 6 4 18 30-59 16 Területi bajnokság, Mátra- csoport: Miskolci VSC—Hat­van 0—1 (0—1), Gyöngyös— Lehel SC 1—2 (0—1), Bor­sodnádasd—Borsodi Bányász 1—1 (1—0), Vác—Borsodi Vo­lán 2—0 (1—0), Olefin SC— Bélapátfalva 1—0 (0—0). MATRA-CSOPORT 1. Papp J. SE 23 15 6 2 53-19 36 2. Lehel SC 23 13 6 4 57-31 32 3. Vác 23 13 6 4 43-18 32 4. Hatvan) KVSC 23 12 6 5 48-23 30 5. Olefin SC 23 11 6 6 47-22 28 6. Reesk 23 12 2 9 42-42 26 7. Borsodnád. 23 8 8 7 31-38 24 8. Gyöngyösi SE 23 10 3 10 42-35 23 9. Borsodi B. 23 9 5 9 35-30 23 10. Edelény 23 8 6 9 32-39.22 11. Balassagyar. 23 7 8 10 29-35 20 ]2. Bélapátfalva 23 8 3 12 23-37 19 13. Borsodi V. 23 5 6 12 24-40 16 14. Salg. SíküV. 23 5 4 14 24-44 14 15. Miskolci VSC 23 4 6 13 15-47 14 16. Pásztó 23 2 5 16 13-61 9 Tapolca, 1500 néző, v.: Van­kő (Lovassi, Radics), Bauxitbá­nyász: Petrovics — Markán, Lovász, Ormai, Mater — Tóth, Major, Tendli — Farkas Cs., Gosztola, Németh. Edző: Né­meth Lajos. Nagybátony: Ko­csis — B. Kovács, Orosz, Gyű- rácz, Mihatkó — Boros, Csé- ki, Bedő — Kiss Gy., Vágó, Szabó. Mb. edző: Baranyai Gyula. Csere: Farkas Cs. helyett Miklós a 60. percben. Lovász helyett Szemerédi a 80. perc­ben. (A találkozó előtt a vendég­csapat edzője döntetlent re­mélt. Hozzátette: „Amennyi­ben a játékosok meg tudnák ismételni a legutóbbi két ha­zai mérkőzésen nyújtott telje­sítményt, úgy meglepetést is okozhatunk a Balaton-parti városban”. Nem sikerült a jós­lat...) A hazaiak szempontjából kitűnően kezdődött a mérkő­zés. A 4. percben Bedő röviden A totó 17. heti eredménye 1. Avellino—Pisa 1-0 1 2. Cagliari—Cesena 0-0 x 3. Fiorentina—Ascoll 1-0 t 4. Internazionale—Roma 0-0 x 5. Torino—Verona 1-1 X 6. Udinese—Sampdoria 0-4 2 7. Bologna—Campobasso 0-0 x 8. Catania—Como 0-0 x 9. Foggia—Reggiana 2-2 X 10. Lecce—Cavese 1-0 T 11. Monza—Arezzo 2-1 1 12. Perugia—Milan 3-2 1 13. Varese—Atalanta 0-0 X +1 Genoa—Napoli 0-0 X adott haza, a szemfüles Gosz­tola a 16-oson belül megsze­rezte és a kifutó Kocsis mel­lett a kapu közepébe gurítot­ta a labdát. 1—0. Alig vala­mivel később a gólszerző le­futotta a védőket remekül ívelt középre, Farkas egyből lőtt, a bátonyi kapus viszont bravúrral hárított. A 8. perc­ben Farkas közeli lövése, majd Ormai fejese szállt ka­pu mellé. Továbbra is a Ta­polca irányította a játékot. Enyhe fölényét a 16. perc ese­ménye is igazolja: egy veszé­lyes Gosztola-szöglet után Né­meth centiméterekkel fejelt a léc fölé. A másik oldalon a kitörő Kiss Gyulát Ormai a 16-os vonal előtt felvágta. A megítélt szabadrúgásból Be­dő a keresztlécre lőtte a pety- tyest. A 22.. percben egyenlí­tett a vendégcsapat: Kiss Gy. remekül húzott el a jobb ol­dalon, a 11-es ponttal egy ma­gasságban járt, amikor észre­vette, hogy Petrovics kiindul a kapujából, lőtt, és a labda a kapu bal alsó sarkában kö­tött ki. 1—1. A 35. percben Markán lerán­totta Szabót, tettével kiérde­melte a sárga lapot. A 40. percben Ormai szögletet (veit be, az előrehúzódó Németh Oroszt két kézzel ellökte. A védőjátékos Kocsisnak esett, a labda így akadálytalanul ke­rülhetett Lovászhoz, aki közel­ről a hálóba vágta. 2—1. A második félidő elején nagy erővel támadott a Bá­nyász-gárda. A hazai védők minden eszközzel igyekeztek megakadályozni a vendégek akcióit. Kiss Gyulát például 10 percen belül három eset­ben is szabálytalanul szerel­ték a 16-os előtt. A megítélt szabadrúgásokból azonban csak egy volt veszélyes: Cséki -az 55. percben, 20 méterről alig lőtt a léc fölé. A 60. percben Kiss ügyesen fordult la a védő-. jéről, már csak Petrovics ka- j pussal állt szemben, de elha-! markodottan a jobb oldali léc mellé lőtt A hátralevő időben jobbára a vendégek voltak fö­lényben, a mezőnyben - ügye­sen adogattak, de az egyenlí­tő gólt nem tudták megszerez­ni. öt perccel a befejezés előtt egy rossz becsúszást követően Boros érdemelte ki a sárga kártyát. A Bauxitbányász hatalmas lendülettel kezdett, az eredmé­nye — a vezető gól. Húsz­percnyi játék után feljött a vendégcsapat, és Kiss remek helyzetfelismerése, gólja ré­vén egyenlített. Ezt . követően újabb — szerencsés — hazai találat következett... A máso­dik félidő alapjaiban a vén- ' dégegyüttesé volt. A magyará- . zat: a hazaiak érthetetlenül le- ; fékezték akcióikat, úgy is mondhatnánk, tartották az eredményt, a Nagybátony csa-! patjátéka pedig alaposan fel­javult. Sajnos a csatárok kö­zül csak Kiss jelentett állan­dó veszélyt a hazaiak kaoujá- ra. Végeredményben a kiesé­si rangadón a Bauxitbányász alanosan megszenvedett a két bajnoki pontért. , ... Jók: Markán. Ormai, Bendlf; Gosztola, ill.: Kies Gy. (a me­zőny legjobbja). Orosz, Bedő, Boros, Gyurácz. - ....<-»—. Tóth István NÖGRAD - 1983. április 26., kedd 7 KOSÁRLABDA Vereség a középiskolai kupában Bp. Teleki Gimn.—-St. Madách Gimn. 86-54