Nógrád. 1982. december (38. évfolyam. 282-306. szám)

1982-12-14 / 293. szám

Kézi labda-vb Ezüstérmes lett a magyar csapat A Budapest Sportcsarnok­ban a Magyarország—Szovjet­unió mérkőzéssel, 10 ezer né­ző előtt, befejeződött a VIII. női • kézilabda-világbajnok- ság. A magyar lányok 6—6-os félidő után a második játék­részben erősíteni tudtak és végül bravúros játékkal 15—13-ra legyőzték az olim­piai bajnokot. A szovjet csa­pat, ettől a . találkozótól füg­getlenül, már korábban — szerzett pontjai alapján —el­nyerte a világbajnoki címet. A döntő végeredménye: 1. Szovjetunió 2. Magyarország 3. Jugoszlávia 4. NDK 5. Csehszlovákia b. Dél-Iíorea 8 4 - 1 86- 81 8 5311 90- 89 7 5311 102- 95 7 5 2 2 1 99- 89 6 51-4 83- 98 2 5 - - 5 112-129 ­A kűlöndíjak nyertesei. A legjobb kapus: Turid Smeds- gard (Norvégia). A leghaszno­sabb játékos: Larissza Kar­lova (Szovjetunió). A leg- sportszerübb csapat: az NSZK. A leghasznosabb magyar já­tékos: Angyal Éva. A legjobb magyar védőjátékos: Sören- senné Sterbinszky Amália. A legjobb magyar góllövö: Gó- dorné Nagy Mariann. A góllövőlista élmezőnye: 1. Merdan (jugoszláv) 52 góllal, 2. Gódorné (magyar) 44, 3. Ok Hva Kim (dél-koreai) 42, ... 9. Angyal (magyar) 28. Labdarúgó NB II. Kilencven perc csalódás Volán SC-STC 1-1 (1-1) Labdarúgás, NÓGRAD Kupa Sok ügyes gyerek, jó mérkőzések Jelenet a döntőről: a Petőfisek hálójába tart a labda. Ezen a mérkőzésen a zagyvapálfalval iskolások még további nyolc gólt szereztek. A NÓGRÁD szerkesztősége, a városi sportfelügyelőség és az STC első ízben írta ki a „NÖGRÁD Kupa” teremfoci­tornát a salgótarjáni és a vá­roskörnyéki általános iskolák csapatai részére. A versenysorozatra nyolc . Iskola küldte el. Vr—Vi.-osztá­lyos tanulóit. A Petőfi Álta­lános Iskola két csapattal képviseletté magát az idei küzdelmekben. A benevezett 9 együttest a versenybíróság három csoportba sorolta, majd a csoportgyőztesek kör- mérkőzéses rendszerben dön- 1 tötték el a végső helyezéseket. A Budapesti úti Általános Iskola fiataljai főleg ' fizikai képességükkel emelkedtek ki a mezőnyből. Harmadik he­lyezésük ellenére a Petőfi is­kola csapata (kékek) keltette ; a legjobb benyomást -a jeleri- ! lévő szakemberekre. Viszony­lag „gyengébb” helyezésük el­sősorban annak tulajdonítható , hogy egy évvel fiatalabbak a I' többi résztvevőtől. Horváth Gyula, az STC utánpótlás-szakág vezetője rö­viden értékelte a látottakat: „Érdemes volt megrendezni a tornát, hiszen jó néhány ügyes gyerekre felfigyeltünk. Tíz- ; tizenkét olyan srácot láttam, akit megpróbálunk leigazol­ni.” Eredmények. A csoport: Somoskőújfalu—Csizmadia út 6—1 (2—0) G.: Földesi (3), Ternóczky (2), Cseri, ill. Ke­rekes Petőfi (kékek)—So­mos 7—0 (2—0). G.: Lenkey (3), Honti (2). Szabó I, Póczos. Petőfi (kékek)—Csizmadia út 7—4 (5—2). G.: Honti (3), Lenkei (3), Szabó I., Hl. Kő­házi (2), Kerekes, Nagy. 1. Petőfi (kékek) 2. Somoskőúj­falu, 3. Csizmadia. B csoport: Beszterce—Már­tírok 4—3 (1—1). G.: Zsidai (3), Molnár, ill. Ponyi, Boni- várt. Bemkó Mártírok—Pető­fi (pirosak) 7—1 (3—0). G.: Ponyi (3), Ecseri, Váradi, Kő­rös, Molnár, ill. Bállá Pető­fi (pirosak)—Beszterce 3—1 (1—0). G,: Koós, Bállá, Det- re, ill. Zsidai. 1. Mártírok, 2. Beszterce, 3. Petőfi (pirosak). C csoport: Zagyvapólíal­ya—Kar ancsiapu j tő 4-j-G (0—0), G.: Németh (2), Csőke, Szládek, Karaneslapujtő—Rá­kóczi 2—1 (2—0). G.: Fodor (2), 111. Gyetvai. Zagyvapál- falva---Rákóczi 8—2 (4—1). G.: Raáb (3), Rigó (2), Né­meth (2), Rács, ill. Molnár, Takács. 1. Zagyvapálfalva, Budapesti úti Ált, Isk., 2. Ka- rancslepujtő, 3. Rákóczi. Döntők: Zagyvapálfalva— Petőfi (kékek) 9—2 (1—1). G.: Sándor (3), Németh (2), Raáb Cl), Szládek, Rács, il!. Se­bestyén, Honti. Zagyvapáifai- va—Mártírok 5—1 (2—0). G.: Rigó (2), Csóké, Race, Raab, ill. Ponyi. Mártírok—Petőfi (kékek) 2—: (1—1). C.: Po­nyi, Slezák, ill. Szabó I. Végeredmény 1. Zagyvapálfalva 2 2 - - 14- 3 6 2. Mártírok 2 1-1 3-6 3 3. Petőfi (kékek) 2 - - 2 3-11 ­A tornagyöztes csapat tag­jai: Kiss István, Csőke Zol­tán, Sándor Norbert, Horváth István Deméndi Lajos, Rigó Győző, Karvaj Ottó, Németh Tibor, Szládek János, Races Zsolt, Bene Ferenc, Három Béla. Testnevelő: Simon Gusztáv. Külondljak: A legeredmé­nyesebb esapatvezetődíjat Simon Gusztáv, a Budapesti úti Ált. Isk. testnevelő taná­ra kapta. A torna legeredmé­nyesebb játékosa Raáb Gábor (Budapesti úti Ált. Isk.) lelt, 6 góllal. A torna legjobb ka­pusának Csala László (Mártí­rok) bizonyult, s a torna leg­technikásabb játékosának já­ró díjat a versenybíróság Se­bestyén Szilárdnak (Petőfi ke­kek) ítélte oda. A totó 50 heti eredménye 1. Salgótarján—Vplán SC 1—1 X 2. Sopron—Olajbányász 1—0 1 3. 22. sz. Volán—Bauxitbányász 3—1 1 4. Keszthely—Siófok 4—1 1 5. Ascoli—Fiorentina. 1—0 1 6. Napoll—Genoa 1—1 X 7. Roma—Internazionale 2—1 1 8. Sampdorla—Udinesc 1—3 2 9. Verona—Torino 1—0 1 10. Arezzo—Cremoncse 1—1 X 11. Bari—Bologna 1—0 1 12. Foggia—Como 1 1-1 X 13. Pistoiese—Lecce 0—1 2 +1 V arese—Campobasso 2—1 1 Krómer és Kovács III. összecsapását négy játékos figyeli. Balról: Dunai III., Krómcr, Földi, Szeiber, Kovács III. és Forintós. Pa'otai Károly kinevezése Palotai Károlyt nevezték ki a Győí-Sopron megyei Ta­nács sporthivatala elnökhe­lyettesének. Az ismert lab­darúgó, majd játékvezető ed­dig a hivatal alkalmazásában állt, mint főelőadó. Palotai Károly új beosztását 1983. ja­nuár elsejétől veszi át. A já­tékvezetői tevékenységgel nem szakít, továbbra is vezet ha­zai és nemzetközi mérkőzése­ket. Röplabda A SZÜ/-RÓNA nyerte a hatvani tornát Havanban hat csapat részvéte­lével serdülő röplabdatornát rendeztek. A tornán a SZÜV- RÖNA serdülőgárdája, amely a területi Ifjúsági bajnokság élcso­portjában' áll, bizonyította képes­ségét. Csoportgyőztesként került a döntőbe. A döntő eredménye: SZUv- RONA—Hatvan 2—1 (—13, 6,i 7). A győztes tarjám csapat összeál­lítása: Tollár, Szép, Schujer, Szkiba, Németh, Tóth. Cs.: Szár­nyas!, Janák, Kőrös. A veretlenül nyert tornán Szki­ba Margit elnyerte a legjobb Utőjátékos címét. •Men lútii-RiS' j&W «I aá'fwsosic. Nyert a válogatott Kari b-ten geri party áj án le­játszotta második mérkőzé­sét a magyar labdarúgó-válo­gatott, és Aruba szigetén &—íj­ra győzött a helyi csapat el­len. A túrán a Sutinain el­leni találkozó a politikai helyzet miatt elmarad, le­mondták a - csapat negyedik mérkőzését, úgy, hogy, ha nem sikerül nyélbe üsd a venezuelai találkozót, akkor már napokon belül itthon lesz az együttes. Salgótarján. 4000 néző, v: Kuti. (Palik, Ádám). Volán SC: Kovács — Sza­bó S., Dunai, Forintos, Már­kus — Kékesi, Krómcr. Szei- bert — Fekete, Bene, Magos. Edző: dr. Lakat Károly. STC: László — Babcsán, Bogdán, Varga, Kántor, — Ju­hász, Balga, Lipták — Kovács III., Földi, Szedlák. Edző: Bor­bély András. Csere: Szedlák helyett Ga- ral, Földi helyett Kalmár, mindkettő a 73. percben. A kellemes, napsütéses Idő, no meg a több egykori válo­gatottal felálló Volán SC hí­re sokakat C9alt ki a tóstran­di pálya lélátójára. Láthatóan tartottak egymástól a csapa­tok, óvatosan kezdték a játé­kot. Az 5. percben Krómer ugrott ki a labdával, s éles szögből leadott lövéue elszállt a bal felső sarok mellett. A má­sik kapunál B'öldi fejelhetett jó Helyzetből, ám a labda fölé ment. A 14. percben Szedlák a bal szélen elfutott, nagysze­rűen tálalt a középen érkező Kovács III. elé. de a jobb- szélső az 5-üsről a léc fölé vágta a labdát. A '20. percben az ügyesen játszó Kékesi a jobb szélről adott be Magos az öt és felesen lekezelte A labdát, s "úgy lőtt a tarján i kapuba; hogy Varga lábát is érintette a lövés. 1—0. a gól után kitámadott az STC és három perc elteltével Kovács III. remek cselekkel bújt ki a védők közül, de a 11-es pontról a bal sarok mellé gu­rította a labdát. A 26. perc­ben megszületett az egyenlí­tés: a tétovázó Volán-védők elől Balga kaparintotta meg a labdát és az 5-ösről a ka­pu közepébe bombázott. 1—I. Majd látványos hazai akció következett, amelynek végén Földi 14 méteres ívelése alig kerülte el a bal felső sar­kot. Aztán Kovács III. sza­badrúgása csúszott el a jobb sarok mellett. A másik kapu­nál Magos beadását Fekete ordító gólhelyzetből, három lépésről a léc fölé fejelte. (Jót derült a közönség, mert a he­lyi műsorközlő gólnak látván az esetet, bemondta, hogy 2—1- re vezet a Volán SC!) Az el­lentámadás sarán Kovács III. kapáslövését íiggyel-bajjal hárította az egykori tarjáni kapuvédő, Kovács. A második játékrészben —, ha lehet —, még egy fokkal visszavettek a csapatok az iramból. Jobbára a két tizen­hatos között folyt a játék, számtalan átadási hibával, kö­rülményes támadásvezetés­sel. Az 50. percben Földi jö­hetett kecsegtető pozícióból, ám .' labda a kivetődő Ko­vács, térdéről a mezőnybe vá­gódott. A 60. percben Szei­bert ijesztett rá a hazaiakra,' 20 méteres bombája alig szállt el a bal felső sarok mellett. Az utolsó említésre méltó ese­mény Kalmár nevéhez fűző­dik, aki a 76. percben meg­célozta a kaput, ám Kovács látványos vetődéssel tette ár­talmatlanná a labdát. Csalódást keltő kilencven percet hozott a valaha szebb napokat látott két együttes találkozója. Lanyha iram, kö­rülményeskedés jellemezte a mérkőzést, és a színvonal nem érte el a II. osztály követel­ményeit. Mintha lassított film pergett volna a nézők szeme előtt... így azíán igazságos döntetlen született, s ezzel megszakadt az STC öt mér­kőzésen át tartó hazai győ­zelmi sorozata. A Volán SC viszont hű maradt önmagá­hoz: egymás után ötödik ide­genbeli mérkőzése végződött döntetlenre! Az STC-ből László kevés dolgát jól látta el. A védel­mi sorból Bogdán emelkedett ki, és Varga játéka is megfe­lelt. A középpályások közül Balga nyújtotta a legtöbbet, amíg a csatársorban nem akadt említésre méltó teljesítmény. A vendégcsapat játékosai közül Dunai, Márkus, Kékesi és Magas szerepelt az átla­gosnál jobban. Kiss László Újabb vereség Szekszárdi Dózsa-Nagybátony 2—1 (1—0) Szekszérd, 2000 néző, v.: dr. Rákóczi (Horváth L., Föld­vári). Szekszárd'- Pólyák — Szabó, Tapaszti, Paizs, Bony- nyai — Kniesz, Varga F., Adorján — Magyar, Laki, Me­gyeri. Edző: Teszler Vendel. Nagybátony: Kiss — Tamás, Antal, Orosz, Berták — Mihalkó, Beríndán, Tóth, B. Ko­vács — Dóra, Loch. Edző: Dávid Róbert. Csere: Kniesz helyett Ko­roknál a 46. pfercben, Ador­ján helyett Vargg L. a 69. percben. Gólszerző: Laki a 18. perc­ben, Laki (11-esből) a 68. percben, Mihalkó a 92. perc­ben. Kiállítva: Orosz a 92. perc­ben. A mérkőzés előtti percek nem éppen a szabályok szál- lemében érdekes epizóddal tel­tek. A játékvezető és a csa­patok a szövetségi ellenőr döntésére vártak, hogy a' két jó állapotban levő füves pá­lya közül melyiken játsszák a .találkozót. Az ellenőr bentről kiüzent, hogy a mérkőzés har­madikon, a salakon kerül le­játszásra! A szekszárdi kö­zönség — tekintettel csapata passzív gólarányára — több gólos hazai győzelmet várt. Így érthető volt, hogy nagy iramot diktálva kezdett a ha­zai csapat. A találkozó még­is majdnem nagybátonyi ve­zetéssel indult, A 2. percben Loch átjátszotta a Dózsa vé­dőit, 14 méterről lőtt, Pó­lyák a sarok felé tartó lab­dát előre vetődve mentette. A hazaiak válaszoltak: a kö­vetkező percben Laki fejesét a kapufa mentette. A 12. peicben Magyar kapott jő át­adást, a lö-oson belül önzet­lenül továbbjátszott, ám Orosz felszabadított. A 18. percben Bonnyai a tétovázó bátonyi védő mellett a 11-os pontra ívelt, s a fedezetlenül ha­gyott Laki a kapunak háttal áiiva a jobb alsó sarokba „ol­lózott”. Kiss elkésve verődött. 1—0. A hazaiak irányították a küzdelmet, de a Nagybá­tony egy percre sem adta fel az egyenlítés reményét. A 28. percben Bonnyai beguritott labdájáról Laki a kapu tor­kában lekésett. Majd Bertók bombáit védte nagy üggyel- bajjal Pólyák. Nem sokkal később Beríndán léc alá tar­tó lövését hárította a hazai kapuvédő. A 34. percben Bonnyai beadását Laki a 11-es táján lekezelte, de a lövés­sel kivárt. A 41. percben Be- rindán cselezte ki védőit, majd hat méterről a kapu sarkát célozta, ám az • elmoz­duló Pólyák visszavetődve, nagy bravúrral mentett. A szünet után változatlanul nagy hevességgel, sok hibá­val folytatódott a játék. A küzdelembe sok szabályta­lanság is csúszott. A 60. percben a 16-oson belülről — egy, a félpályánál elkövetett köz beszólásért — szabadrú­gáshoz jutottak a hazaiak. Adorján a léc mellé emelt. Pár perccel később ugyanő már csak a kapussal álit szemben, de tíz méterről te­libe találta Kisst. A 68. percben Tamás egy méterre a 16-os vonalától Me­gyeri elől felszabadított, s a csatár Tamás lábán átvetet­te magát, elesett. Dr. Rákóczi játékvezető büntetőt ítélt! La­ki biztosan értékesítette a li­est. 2—0. A Nagybátonyt nem törte le a vitatható gól, a 80. percben Loch fejese a jobb felső sarok felé tartott, Pó­lyák onnan tornászta ki. A mérkőzés elején — a kapu mögötti nézők eltávolítása miatt — öt percet állt a já­ték. .Ezért a játékvezető hosz- szabbított. A Nagybátony a 92. percben Tóth szabadrú­gását követően Mihalkó fe­jesével szépített. 2—1. A gól után Oroszt megjegyzéséért kiállította a játékvezető. A bányászegyilttes mindvé­gig nagy lelkesedéssel har­colt a létfontosságú találko- zón. Három középpályással és három támadóval igyekezett bevenni az ellenfél hálóját. Kitűnően játszó védelmének érdeme, hogy a helyenként mezőny fölényben levő hazai együttes nem tudott kibonta­kozni. A dunántúli játékveze­tők ténykedése ezúttal is dön­tőnek bizonyult. Jó: Szabó, Tapaszti, BonyJ nyai, Laki, ill.: Antal, Bertók, B. Kovács, Loch, Mihalkó. Az NB 11. eredményei: Eger SE—HMSE 1—0 (0—0),SZEOL AK—Debreceni Kinizsi 1—0 (1—0), Soproni SE-t-N. Olaj­bányász 1—0 (0—0), Keszt­hely—Siófok 4—1 (2—0), Ka­zincbarcika—Dorog 2—0 (1—0), Baja—Ózd 3—I (2—0), Kecs­keméti SC—Ganz-MÁVAG 4—0 (2—0), 22. sz. Volán—T. Bauxitbányász 3—1 (1—0). Őszi végeredmény 1. Volán SC 19 10 7 2 41-17 27 2. Kazincb. 19 10 4 5 33-24 24 3, SZEOli AK 19 10 3 6 40-27 23 4. Siófok 19 7 7 5 29-27 21 5. Szekszárd 19 8 5 6 26-27 21 6. Eger SE 1!) 9 2 8 35-27 20 7. Salgót. TC 19 8 4 7 29-24 20 8. Keszthely 19 9 2 8 32-31 lo 9. Kecském. SC 19 6 7 6 27-22 19 10. Baja 19 7 5 7 25-21 J9 11. Debreceni K. 19 6 7 6 25-24 19 12. Soproni SE 19 7 5 7 25-25 19 13. Hódm. MSE 19 8 2 9 31-30 18 14. Tapolca 19 7 4 8 26-28 18 15. Nagykanizsa 19 8 2 9 30-33 18 16. 22. sz. Volán 19 5 6 8 30-35 16 17. Dorogi AC 19 6 3 10 23-32 15 18. Gzdi Kohász 19 5 5 9 30-40 15 lí). Nagybátony 19 5 4 10 23-39 14 20. Ganz-M. 19 5 4 10 22-47 14 NÓGRÁD — 1982. december 14., kedd 7