Nógrád. 1981. szeptember (37. évfolyam. 204-229. szám)

1981-09-01 / 204. szám

Labdarúgó NB II, Sakk, Saigó '81 Tóth László mesteri normát teljesített Augusztus 29-én — szom- Váradi 1—0, Bernei—Palla Fiatalos lendületét elméleti- baton délután" 14 órakor le- 1—0, Gallai—Bakos, Szarvas leg megalapozott megfontolt­álltak a versenyórák, véget —Eigler 0,5—0,5, Orgován— ság egészítette ki. Egyetlen ért a kéthetes küzdelem, Szirmai 0,5—0,5, Szabó—Tóth vereségét Tóth László mes- amelyben hét helyi mesterje- L. 0—1. terjelölttől szenvedte el. lölt mérte össze játéktudását, A verseny végeredménye: 1. A 3. helyezett Tóth László a meghívott hét mesterrel. A Orgován 10, 2. Szirmai 9,5, 3. kezdeti bizonytalanság után verseny elérte célját. A mes- Tóth L. 9,5, 4. Bernei 9,5, 5. kiegyensúlyozottan verseny- terjelöltek kiváló alkalmat Szurovszky 8,5, 6. Bakos 8,5, zett. Megfontolt, alapos já- kaptak, hogy felkészült mes- 7. Szőllősi 7, 8. Szabó 5,5, 9. tékában érződött elméleti fel­terek ellen mérkőzve gyara- Eigler 5, 10. Palla 4,5, 11. készültsége. Eredményével pítsák sakktudásukat és ver- Tóth P. 4,5, 12. Váradi 3,5, 13. teljesítette a mesteri normát, senyrutinjukat. Gallai 3, 14. Szarvas 2,5 pont. A verseny befejezése után Az utolsó fordulóban is (Az egyenlő pontszámúak kö- került sor az eredményhirde- született meglepetés: az addig zötti sorrendet a Berger— tésre és a díjkiosztásra, ame- indiszponáltan versenyző Tóth Sonneborn számítás döntőt- lyen részt vett és felszólalt Pál győzelmet ért el Szőllősi te el). Szúnyog Tibor, a megyei László mester ellen. A 13. Orgován Sándor, a Bp. Vo- testnevelési és sporthivatal forduló eredményei: Tóth P. Ián SE fiatal mestere megér- elnöke is. —Szőllősi 1—0, Szurovszky— demelten nyerte a versenyt. H. J. Labdarúgás Területi bajnokság, Hátra csoport Nagybátony—Bélapátfalva 4—1 (0—0) Bélapátfalva, 700 néző, v.: Lója 1. Nagybátony: Palchu- ber — Czékmán, Bertók, Ta­más, Bocsi — Orosz, Szabó L„ Dóra, (Tóth F.) — Szabó J., Berindán, Loch, (Balázs). Ed­ző: Dávid Róbert. Bélapátfal­va5 Erdős — Borics, Fodor, Józsa, Antal — Baráth, Pat- ,kós, Varga — Forgó (Cseh), Sasvári (Kapui), Szert. Edző: Boldvai Gyula. Az első játékrészben enyhe mezőnyfölényt harcolt ki a ha- ' zai csapat és több jó helyzetet is teremtett. Szünet után a' Nagybátony három perc alatt szerzett két góljával eldöntöt­te a mérkőzést. A hazaiak szé­pítettek ugyan, de védelmük csődje miatt újabb vendég­gólok következtek. A második félidőben látottak alapján meg­érdemelt Bányász-siker szüle­tett. Góllövők: Berindán, Sza­bó L.- Szabó J., Loch, ill.: Varga. Jók: Bertók, Berindán, Orosz, Szabó J., ill. Varga, Patkós. • , Hatvani KVSC—Szécsényi SE 3—1 (2—1) Hatvan, 800 néző, v.: Ju­hász S. Hatvan: Takács —Föl­di, Bóna, Nyéki, Hegyi — Go- hér, Aps, Horváth — Juhász, Futó (Karácsony), Tómács, (Kovács). Edző: Gál Béla. Szé- csény: Trésó — Jamrik, Vin- cze, Orgoványi, Vágner, — Kalmár, Vitovszky, Molnár, (Antal), — Králik, Szerémi, Horváth. Edző: Kiss László. Közepes színvonalú, de vé­gig nagy iramú mérkőzésen a többet kezdeményező hatvani­ak megérdemelt győzelmet arattak. Góllövők: Juhász 2, Bóna (11-esből) ill. Szerémi. Jók: Bóna, Ács, Juhász, ill.: Orgoványi, Králik. Ökölvívás Hranek nagy sikert aratott Egerben Egerben, a Kemény Ferenc sportcsarnokban hat nemzet — Ausztria, Finnország, Ju­goszlávia, NDK, Szovjetunió, Magyarország — nyolcvan ökölvívójának részvételével rendezték meg a 24. nemzet­közi Dobó István-emlékver- senyt. A rangos eseményen Nógrád megyét öt STC-s és egy balassagyarmati fiú kép­viselte. Az első napon mind­járt tarjáni résztvevő vívta a nyitómérkőzést. A légsúlyú Gáspár Mihály nem bírt a taktikusabban öklöző Nyirivel, a harmadik menetben kétszer is rászámoltak a tarjáni bok­szolom, aki feladta a kilátás­talan küzdelmet. Hasonlóan járt a balassagyarmati Pu- ruczky László is, ő sem állta kilenc percen át Bogyó üté­seit, feladta a mérkőzést a harmadik menetben. Pénteken meglepetéssel folytatódott az emlékverseny, s ez is a salgótarjániakhoz fű­ződött. Harmatsúlyban Farkas Sándor szenvedett vereséget 3—2 arányú pontozással Kiss Ferenctől (Kun Béla SE). Ma­gának köszönhette, mert so­káig tartalékolta erejét és a végén a jó hajrá is kevésnek bizonyult. A többieket már az elődöntőben szólították a kö­telek közé. Papírsúlyban Szőrös Mi­hály nagyon kemény ellenie^ let kapott a szovjet Tyimírbu- latov személyében. Végig- küzdötte ugyan a mérkőzést, de a szovjet fiú egyhangú pontozásos győzelméhez • nem férhetett kétség. Így Szőrös bronzérmes lett. A mérsékelt kezdést jó folytatás követte. Légsúlyban Botos Tibor leis­kolázta az egriek egyetlen ök- lözőjét, Nagy Miklóst. Aztán a döntőben Nyirivel mérkő­zött. Csak maszatoltak mind a ketten, nem ez volt az em­lékverseny „szépségdíjas” ösz- szecsapása, de pontozással Bo­tost hozták ki győztesnek. A nagy váltósúlyban Hranek Sándor kimagaslóan szerepelt. Az elődöntőben az NDK-s Hungerrel az idei rendezvény legnagyobb csatáját vívta. Furcsán indult a mérkőzés, az első menetben egy megren­dítő ütés után Hranekra szá­moltak, de ettől kezdve ellen­állhatatlan volt. Ö irányított, tisztán ütött. Lendülettel és erővel is jól bírta, s a harma­dik menetben ő rendítette meg ellenfelét. Egyhangú pon­tozásos győzelméhez nem fér­hetett kétség. A döntőben új­ból NDK-beli ellenfelet ka­pott. Holonitz nevét tavaly megjegyezte Hranek, akkor ugyanis az első menetben pad­lóra került a tarjáni fiú. Ez­úttal sem volt hosszabb a mérkőzés, csakhogy máskép­pen ért véget. Hranek az első menetben bevitte a sarokba ellenfelét, és egy hármas ütés­kombinációval olyan jól soroz­ta meg, hogy Holonitz meg­roggyant, és edzője feladta a mérkőzést. Hranek méltán ér­demelte ki a legküzdőképesebb ökölvívónak felajánlott kü- löndíjat. — Virágh — Edelény—Romhány 0—1 (0—0) Edelény, 2000 néző, v.: Puhl. Romhány: Rottek — Balázs, Jelen, Grózer, Koczka — Szűcs (Molnár), Salgai, (Pingiczer), Kecskés — Sági, Zagyvái, Fincze. 7. perc: A kitörő Lengyelt a 16-oson belül buktatták. A megítélt büntetőt Váradi vé­gezte el, de labdája elkerül­te a kaput. 81. perc: Ide-oda pattogott a labda az edelényi ötös környékén. Pincw ébredt a leggyorsabban, s a tétovázó védők között a hálóba talált; 1—0. A hazai együttes a talál­kozó ’ jelentős részében nagy mezőnyfölényben játszott, de az adódó helyzeteket sorra el- könnyelműsködte. A romhá- ny| gárda fegyelmezetten vé­dekezett, s gyors ellenakció­kat vezetett. Nem egy esetben meleg pillanatok adódtak Ban­ga kapuja előtt, de a szeren­cse is segített az edelényi .•portásnak”. Jók: Jelen, Sági, Pincze. További eredmények: Sajó- bábony—RecSk 3—1 (2—0), Sí­rok—Borsodi Bányász 1—1 (1—1), Borsodi Volán—Petőfi- bánya 1—1 (1—0), Borsodná- dasd—Olefin 2—0 (2—0). A bajnokság állása 1. Hatvan 3 2 1 7-3 5 2. Borsodnádasd 3 2 1­6-2 5 3. Borsodi Volán 3 2 1 . 6-4 5 4. N.-bátony 3 2­1 7-5 4 5. Edelény 3 2­1 3-1 4 6. Szécsény 3 1 1 1 5-4 3 7. Bélapátfalva 3 1 1 1 7-7 3 '8—9. Síküveggyár 3­3­4-4 3 Romhány 3 1 1 1 4-4 3 10. Olefin SC 3 1­2 5-4 2 11. Recsk 3 1­2 4-5 2 12. Sajóbábony 3 1­2 4-6 2 13. ÖMTE 3­2 1 4-7 2 14. Sírok 3­2 1 2-5 2 15. Bors. Bányász 3­1 2 2-5 1 16. Petőfibánya 3­1 2 3-7 1 S o r o A labdarúgó NB. I. har­madik fordulójának eredmé­nyei: Bp. Honvéd—Csepel 0—1, Volán —Vasas 1—1, Ózdi Kohász—DVTK 5—0, Tatabánya—NV 'SC 1—1, ZTE—Videoton 1—3, PMSC— Békéscsaba 2—0, Haladás— Ú. Dózsa 1—1, FTC—Debre­cen 3—2, SZEOL AK—Rába- ETO 1—4. ☆ Az Oslóban rendezett 22. kötöttfogású világbajnoksá­gon Tóth István világbajno­ki címet nyert. A 48 kg-osok- nál 6. Seres Ferenc, 52 kg­bán 3. Rácz Lajos, 68 kg-ban Gaál Károly helyezetten, 82 kg-ban 6. Torna Mihály, 90 kg-ban 4. Fodor János, 100 kg-ban, 2. Gáspár Tamás. Nehézsúly: 4. Rovnyai János. Csak egy félidő... STC Salgótarján, 2800 néző, v.: Har.mann. STC: Kocsis — Csé- ki. Varga, Balga, Kovács — Zsidó, Földi, Lipták — Kerek (B. Kovács a 79. percben), Mohácsi, Madarasi. Edző: Sza­bó Géza. Kazincbarcika: Ka­sza — Farkas, Tóth, Helgert, Fodor — Petrovics, Kálmán, Majoros — Szép, Gere, Asz- szony, (Tamás a 46. percben). Edző: Frenkó László. Élénk iramban kezdtek a csapatok, az első tapsot a negydóra végén Földi 16 mé­teres lövése kapta, amelyet Kasza hárított. Két perc múl­va Kerek, Mohácsi, Földi volt a labda útja, s a közép­pályás a kimozduló kapus mel­lett. 8 méterről a bal alsó sarokba lőtt. 1—0. A gól után Lipták vetődéses, látványos fejesét bravúrral védte a bar­cikai kapus. Tetszetős akciók gördültek, bár igazi gólhely­zet egyik oldalon sem alakult ki. A széllel hátban játszó hazaiak nem egy támadása kapott tapsot, de az ered­mény nem változott. A fél­idő végén Balga harmincmé­teres bombája alig csúszott kapu mellé. A második negyvenöt perc­ben egy csapásra megváltozott minden. Alig kezdődött el a félidő, máris barcikai hely­zet adódott: Szép futott el a jobb szélen, visszagurított labdáját Kálmán átlépte, s az érkező Petrovics óriási hely­zetben, 8 méterről a kapu mellé lőtt. Majd ismét Szép következett, és Petrovics ez­úttal 12 méterről rúgta mellé visszagurítását. Érthetetlenül visszaesett a hazai csapat, egyre veszélyesebben támad­tak a vendégek. Feltűnő volt, hogy Kovács nem tudta a sokat mozgó Szépet „tartani”. Kazincbarci ka 1-1 A 60. percben Mohácsi hozta helyzetbe Zsidót, de a kö­zéppályás hibázott. Három perc múlva Kálmán tálalt Szép elé, aki 13 méterről a felső lécet találta el. A 67. percben Varga az alapvona­lon túlra akart kísérni egy labdát. Gere támadta a tar­jáni védőt, gki úgy lépett a labda elé, hogy lábán át­esett a barcikai támadó, ll­es! A büntetőt Fodor a jobb alsó sarokba lőtte. 1—1. Pár perc múlva Tamás szabadrú­gása csattant a felső lécen. A 75. percben a szabálytalan­kodó Csékit a játékvezető ki­állította. öt perc elteltével Fodor lövése porzott el a jobb alsó sarok mellett. Az ellentámadásnál Földi meg­szerezhette volna a vezetést, de hét méterről a kapu mel­lé helyezte a labdát. A mér­kőzés végén még mindkét együttes próbálkozott, de már nem változott az eredmény. Tulajdonképpen érdekes, fordulatos találkozónak le­hetett szemtanúja a viszony­lag szép számú közönség. Az első félidő hazai fölénnyel telt, sokszor lábról lábra szállt a labda, s nem egy akció aratott nyíltszíni tap­sot. Szünet után megváltozott minden, ki támadott^ ,a vendég­csapat, főleg a jobb szélen vezettek veszélyes támadáso­kat a barcikaiak. Ekkor lé­nyegesen több gólhelyzetet teremtettek a vendégtámadók, s megérdemelten távoztak egy ponttal Tarjánból. Kár, hogy Harmann játékvezető egy pi­ros és négy sárga lapjával a mérkőzés egyik főszereplőjé­vé vált. A hazai csapatból Kocsis megfelelően látta el felada­tát. A védelemben ezúttal nem akadt kiemelkedő telje­(1-0) sítmény. Cséki nem játszott ugyan rosszul, de kiállítása előtt fölöslegesen szabályta­lankodott. Varga a gól előtt hibázott, s Balga nehezen bírt az erőszakos Gerével. Ko­vács a második játékrészben képtelen volt szabályosan sze­relni, a sokat mozgó Szépet. A középpályások csak az első félidőben játszottak jól, a má­sodikban elszürkültek. Ez vo­natkozik a gólszerző Földire is. A csatársorban egyedül Mohácsi játéka értékelhető, ezúttal sokat mozgott, hasz­nálható labdákat adott, kár, hogy nem ért oda a befejezé­sekhez. , A kazincbarcikai jó csapat benyomását keltette, tudatos, okos játékot nyújtott. 'Főleg Farkas, Fodor, Szép és Gere emelkedett ki. Kiss László A Keleti csoport eredmé­nyei : Szolnok—Miskolci VSC 2—0 (1—0), Debreceni Kini­zsi—H. Asztalos J. SE 4—2 (2—0), DUSE—H. Szabó L.' SE 1—1 (1—0), Egér-Gyön­gyös 1—1 (0—0), H. Bem J.> SE—H. Papp J. SE 3—1 (1—1),' Hódmezővásárhely—Szarvas 4—1 (2—1), Gyula—Lehel SC 1—0 (0—0). A bajnokság állása 1. Debr. K. 3 3 _ _ 8-2 6 2. Gyula 3 3­­5-1 8 3. Szolnok 3 2 1­5-1 5 4. Hódm. MSE 3 2­1 6-3 4 5. Bem J. SE 3 2­1 4-3 4 6. K.-barcika 3 1 1 1 5-3 3 7. Szabó L. SE 3 1 1 1 7-8 3 8. MVSC 3 1 1 1 4-5 3 9. Gyöngyös 3 1 1 1 2-3 3 10. Eger 3 1 1 1 3-5 3 11. Szarvas 3 1­2 5-6 2 12. STC 3­2 1 2-3 2 13. Papp J. SE 3 1­2 6-9 2 14. Asztalos SE 3­1 2 4-7 1 15. IDUST. 3­1 2 2-6 1 16. Lehel SC 3­­3 1-4 3 Megérdemelt győzelem Bgy. SE—Pénzügyőr 3—0 (0-0) Balassagyarmat, 2500 néző, v.i Mezei. Balassagyarmat: Pintér — Pribeli, Robb, Hor- nyák, Lajlcó — Dudás, Zalai, Tóth, (Friedmann a 60. perc­ben) — Szalai Kovács I., Szedlák (Papp G. a 65. perc­ben). Edző: Czimmermann Gyula. Pénzügyőr: Balázsi Hoffmeismer, Bogdán, Ro- tyis, (Sípos a 63. percben), Bene, Dabasi, Valuch, Les- ti — Kiss, Shaffer, Göcző, (Molnár a 75. percben). Edző: Varga István. Fekete karszalaggal fu­tott ki a pályára a Bgy SE, és kezdés előtt a nézők egy­perces felállással adóztak a pénteken tragikus körülmé­nyek között elhunyt Sebe Jó­zsef emlékének, aki az egye­sület baráti körének tagja és főszurkolója volt. ■ Viharos hazai támadások vezették be a mérkőzést. Szedlák labdája szállt ke­resztbe a kapu előtt, majd Tóth elől mentett Balázsi. A 18. percben Dudás szöktette a jobb oldalon Szálait, alá jól adott középre, de Kovács a döntő pillanatban elvétette a labdát. Egy perc múlva Pri­!< b a n Az éremtáblázaton a Szovjet­unió mögött egy arany-, egy ezüst-, egy bronzéremmel Magyarország Jugoszláviá­val holtversenyben a 2. he­lyet foglalta el. A pontver­senyben a Szovjetunió mö­gött 23 ponttal 2. helyet szer­zett a magyar csapat. ☆ A 6. női evezős-világbaj­nokságon Münchenben, négy- párevezős csapatunk a 4. he­lyen végzett. ☆ Az Ausztriában megren­dezett atlétikai ötösviadalon, a magyar női válogatott fö­lényes győzelmet aratott 218,5 ponttal, a 153 pontos Jugosz­lávia előtt. beli tört előre és egy kapu előli visszagurítást élesen, nagy erővel lőtt a jobb ka­pufa mellé. A 30. percben a kapura törő Kiss elől Robb emelte ki a labdát. A fél­idő előtt két perccel Szalai középen továbbított Kovács­nak, a csatár kapásból, fél­fordulattal, a felső sarok mel­lé lőtte a labdát. Szünet után Dudás futott el, és beadását Balázsi védte Ko­vács elől. Az 55. percben megszerezték a vezetést a ha­zaiak. A kaputól 18 méter­re szabadrúgáshoz jutott a Bgy. SE. Kovács a sorfal mel­lett a bal alsó sarakba csa­varta a labdát. 1—0. A 71. percben egy ellentámadásnál Lesti közelről fejelt Pintér kezébe. Kis időre feljöttek a vendégek, némi bizonytalan­ság érződött néhány percig a kék-fehérek játékában. Két perc múlva Pribeli indítot­ta Szálait, aki három védőn is átcselezte magát, majd középre adott Kovácsnak, aki a jó helyzetben levő Fried­mann elé továbbított, aki a kapu közepébe talált. 2—0. Papp ezután kétszer is közel­ből gólhelyzetben a kapus­ba lőtt. Nagy erővel táma­dott ezekben a percekben a Bgy. SE. Egy ellentámadásnál Lesti háttal a kapusnak ha­nyatt vetődve lőtt a léc fölé, majd Bene szabadrúgása akadt el a gyarmati sorfal­ban. A 88. percben megpe­csételődött a vendégek sorsa. Szalai a jobb oldalról lőttebe a szögletet, s Pribeli nehéz szögből a hosszúsarokba ta­lált. 3—0. második negyedórája végéiii egy kissé visszaestek a haza­iak, de Szalai remek cselso­rozata utáni második gól további lendületet adott a támadó játéknak, ami még egy látványos befejező gólt is eredményezett. Végre azt nyújtotta a csapat, amit szur­kolói már régen és joggal el­vártak. Lendületes támadá­soknak, szép góloknak örül­hettek a nézők. Jók: Robb, Lajkó, Zalai, Szalaiill.: Da­basi. Reiter László A Középcsoport eredmé-' nyei: MTK-VM—Dorogi AC 1—0 (0—0), Kecskeméti SC— BVSC. 3—2 (1—1), Kossuth KFSE—Váci Híradás MTE 1—1 (0—0), BKV Előre—Bu­dafok 1—1 (1—0), Ganz-MÁ- VAG—Székesfehérvár 4—1 (3—1), 22. sz. Volán—Építők SC 1—0, (1—0), Bábolna— 'Szegedi Dózsa 2—2 (1—0). A bajnokság állása 1. Kecskemét 3 2 1 _ 5-3 2. BKV Előre 3 1 2 _ 5-4 3. Dorog 3 2 1 5-4 4. Budafok 3 1 2 3-2 5. MTK-VM 3 2 1 3-2 6. B.-gyarmat 3 1 1 1 6-4 7. Kossuth KFSE 3 1 1 1 6-4 8. g.-mavag 3 1 1 1 5-3 9. Szegedi D. 3 1 1 1 7-7 10. Bábolna 3 1 1 1 6-8 11. Pénzügyőr SE 3 1 1 1 3-5 12. BVSC 3 1 _ 2 4-4 13. 22. Volán SE 3 1 _ 2 3-4 14. Vác 3 _ 2 1 3-5 15. Szív. MÁV E. 3 1 _ 2 3-6 16. Epitők SC 3­1 2 3-5 A fotó 35. heíi Heves támadásokkal kezd­tek a hazaiak, de a kapu előt­ti befejezésekbe mindig hiba csúszott. Hol a védők léptek közbe jó ütemben hol pe­dig a csatárok vétették el Balázsi kapuja előtt a lab­dát. Így az első 45 percben nem sikerült előnyt szerez­ni. Szünet után továbbra is lendületben maradtak a kék­fehérek, és Kovács remek szabadrúgásával megszerez­ték a vezetést is. A félidő eredményei 1. MÁV DAC—Sabaria 0-0 X 2. Keszthely—Olajbányász 1-2 2 3. Alumínium—Sopron 2-2 X 4. Bauxitbányász—Komló 3-0 1 5. Pécsi VSK—Mohács-V. 2-1 1 6. Ganz-MAVAG-MAV E. 4-1 l 7. 22. Volán—Építők SC 1-0 1 8. Szegedi Dózsa—Bábolna 2-2 X 9. BVSC—Kecskemét 2-3 2 10. Szabó L. SE—Debr. USE 1-1 X 11. Miskolc—Szolnok 0-2 2 12. Gyöngyös—Eger 1-1 X 13. Bem SE—Papp J. SE +1 3-1 1 14. KKPSE—Váci Izzó 1-1 X NŰGRÁD - 1981. szeptember 1., kedd