Nógrád. 1981. augusztus (37. évfolyam. 179-203. szám)

1981-08-25 / 198. szám

Atlétika Megyei bajnokság „Kiütéssel" győztek az újoncok Csapatbronz a serdülő Meglepetésekkel folytatódott a megyei labdarúgó-baj­nokság. A szurkolók által oly rég várt*feljutást nagyszerű kiütéses győzelemmel köszöntötték az újonccsapatok. Az er­dőkürtiek fél tucat gólt lőttek Kisterenyének egy ellenében, a nógrádmegyeriék pedig 5—1-re „lépték le” a Szönyi SE csapatát. Somoson sem volt hiány gólokban, csakhogy a szurdokpüspöki vendégek aknázták ki jobban helyzeteiket. Karancslapujtőn 1—0-ás gergei vezetésről 3—1-re nyertek a hazaiak, míg Kazár csapata kétszeri vezetés után, tíz fővel 2—2-es döntetlent harcolt ki a 2. sz. Volánnál! Az egyetlen négypontossá vált Pásztó keserves játékkal, Bedő vezérleté­vel, nehezen nyert a mezőnyben jobban játszó Nézsai Tsz SE-vel szemben. Mátranovák csapata is jószerint tíz fővel, hajrázva nyert 2—1-re a Balassi SE ellen. Hét mérkőzésen 34 gólt lőtt a mezőny. Két kiállítás és hat sárga lapos fi­gyelmeztetés történt. A Vörös Csillag HSE—St. Bányagép SK mérkőzést szerdán 16 órakor játsszák Rétságon. Vezeti: HaVth. Mátranovák—Balassi SE 2—1 (1-0) Mátranovák, 300 néző, v: Baksa. M.-novák: Miskei — Molnár I., Csikós, Simon I., Simon II., — Mihály, Laka­tos, Nagy L. — Czene, Ko­vács (Mészáros), Klement (Farkas). Edző: Gáspár Mi­hály. Balassi SE: Busái I. — Németh, Nagy L., Sivó J., Szajbert — Gál, Bálint, Ker­tész (Busái Z.j — Kárpáti, Jusztin. Zábrádi. Edző: Nagy J. László. Az I. félidőben nagy mezőnyfölényben játszó haza­iak a 20. percben szerezték meg a vezetést: Lakatos csel­sorozattal lerázta őrzőit, lövé­sét Busái I. kitornászta, s a befutó Kovács a hálóba ko­torta a labdát. Szünet után is negyedórát tartott a hazai fö­lény. A vendégek ugyanis Zábrádi — a hazaiak által les­nek ítélt — góliával kiegyen­lítettek. Olajat öntött a tűzre a 60. percben Lakatos B. ki­állítása. A nováki erőfeszíté­sek hét perc múlva mégis gólt hoztak: szögletrúgás után egy lepattanó labdából Farkas bomba erejű gólt lőtt. Jó: Miskei, Csikós, Simon I., Nagy L., ill.: Busái I., Gál, Záb­rádi. Kazár—2. sz. Volán 2—2 (1—0) Salgótarján, 200 néző, v: Tálas. Kazár: Póczos — Nagy B., Tolnai K., Miklósi, -Pál­mán — Hársi, Tóth M., "Ko­vács L. — Krajer Cs., Bozsik, Lukinich. Edző: Simon Imre. 2. sz. Volán: Tóth — Bor­bély E., Tőre, Rátkai, Három — Póczos, Isdinszkí, Jánosi — Simon, Szabó, Borbély T. Edző: Baranyai Gyula. A 20. percben Krajer Cs. elfutott, a büntetőterületen belül buk­tatták, s a 11-esből Tóth M. megszerezte a kazáriak ve­zető gólját. A 30. percben a gólszerző Tóthot kiállította a játékvezető, később Tolnai K. részesült figyelmeztetésben. A kemény mérkőzés 60. percé­ben Jánosi góljával egyenlí­tettek a sok hibával játszó hazaiak. Negyedóra múlva is­mét Krajer húzott kapura, lö­vését Tóth kapus kiütötte, a befutó Hársi azonban ismét kazári vezető gólt szerzett. A Volán is hasonló góllal egyen­lített a 87. percben: Póczos kiütött labdáját Három J. juttatta a kapuba. Jó: a lel­kesebben küzdő vendégcsa­pat. különösen: Nagy B., Hár­si, Bozsik, Lukinich, ill: Bor­bély E., Jánosi, Három J. K.-Iapujtő—E.-gerge 3—1 (0-1) Nógrádmegyer—Szönyi SE 3— 1 (2—0) Nógrádmegyer, 300 néző, v: Fodor. N.-megyer: Kor­mány (Herczeg) — Géczi L., Kojnok, Rácz L., Rácz R. — Dénes, Kruppa, Görcsi — Pa­tai, Rácz T., Godó (Sándor). Edző: Kiss Imre. Szönyi SE: Halasi — Szrena, Bodor, Kozma, Molnár L. — Gyet- ván, Ács, Csorba J. — Petre, Kaszás (Csorba T.), Sándor L. (Molnár S.). Edző: Csorba Tibor. A mérkőzés előtt han­gosbemondón köszöntötték a szurkolókat, közölték a két együttes összeállítását. A ha­zaiak nagy iramú támadá­saival kezdődött a játék. Pa- tai^helyzete után Dénes fejel­te a kapufára a szögletből beívelt labdát. A 15. percben Godó 25 méterről a bal felső sarokba lőtt. 1—0. A 32. percben formás bal oldali támadásnál Godó az alapvo­nalig jutott cseleivel, s* viSz- szagurításából Görcsi közel­ről lőtt a hálóba. 2—0. A 38. percben Patai kiugrott a vé­dők közül, szorongatott hely­zetből lőtt, s a labda kicsú­szott a jobb kapufa tövénél. Két perc múlva Godó lőtt fö­lé, majd a vendégek ellentá­madása során Kojnok tisztá­zott. Az 55. percben Petre bombája csattant a felső lé­cen. A 60. percben Patai a bal szélen elviharzott, s be­adását Rácz \T. értékesítette. 3—0. A 70. percben Csorba T. szögletrúgásból mások érinté­se nélkül/ jüesterien csavar­ta a labdát a túlsó felső sa­rokba. 3-r-l. A 77. percben előreívelt labdát Patai mel­lel rpaga elé tette, s a kifu­tó kapus mellett a hálóba lőt­te. 4—1. Két perc múlva Dé­nes nagy helyzetben, ka­pásból lőtt fölé. A csereként beállt Sándor futott el a jobb szélen és a bal sarokba lőtt. 5—1. A 84. percben a kapu- ratörő Dénest buktatták, sza­badrúgás következett, s Krup­pa bombája csattant a kapu­fán. A sportszerű mérkőzé­sen remek játékot nyújtott újonccsapat még nagyobb arányban is nyerhetett volna. Jó: Dénes (a mezőny leg­jobbja), Kojnok, Rácz L., Pa­tai, Godó, ill: Halasi, Bodor, Gyetván, Csorba T. Szurdokpüspöki—St. 5—3 (1—1) Somos Salgótarján, Somos, 200 né­ző, v: Makovinyi. Sz.-püspö- ki: Klinkó — Varga, Fodor A., Kosik T., Molnár I. — Pusztai (Karsai), Kosik S., Zohó Sz. — Hepp Gy., Erdé­lyi, Farkas F. (Hegedűs). Ed­ző:, Malik József. Somos: Rá­tóti — Verebélyi, Fülöp, Hu- litka, Kajzinger A. — Orosz (Póti), Komáromi, Bede — Kajzinger I. (Alapi K ), Szpij- sák (Kajbás). Edző: Tóth P. István. A hazaiak az 1. fél­időben nagy mezönyfölény- ben játszva számtalan gól­helyzetet rontottak. A vendé­gek óriási kapushibából egyenlítettek, s szünet után kiegyensúlyozottá tették a já­tékot. A hazai csatárok to­vábbra is elügyetlenkedték helyzeteiket, míg a szurdok- püspökiek, kihasználva a vé­dők, s a kapus hibáit, megle­pő arányú sikert értek el. Hepp Gy. kapott figyelmezte­tést. Góllövök: Erdélyi, Hepp Gy., Karsai, Kosik S„ Kosik T., ill: Komáromi, Kajzinger I., Alapi. Jó: Fodor A., Kosik T., Zohó, Kosik S., ill: Vere­bélyi, Hulitka, Bede, Kajzin­ger A. Pásztó—Nézsa 2—0 (1—0) Pásztó, 400 néző, v: Enrei- ter. Pásztó: Berzák — Boros. Tarcsányi, Pusztai, Szabó T. — Blázsovics. Veres, Kocsis — Nagy B. (Kovács A.), Be­dő, Antal (Varga Gy.). Edző: Tóth József. Nézsai TszSE: Vidomusz J. — Székesi, Koncz P., Bera, Solti — Füle, Kop- lányi, Gáli — Koncz S. (Kur- nász), Takács, Fleischer. Edző: Vidomusz János. A me­zőnyjátékban jobb teljesít­ményt nyújtó vendégekkel szemben a hazaiak csak Be- dőnek köszönhetik keserves győzelmüket, aki két -akciót értékesített góllá. A kemény mérkőzésen Kocsis, ill: Kop- lányi kapott figyelmeztetést. Jó: Bedő (a mezőny legjobb­ja), Boros, Blázsovics, Veres, ill: Vidomusz J., Koncz P., Solti, Füle. Erdőkárt—Kistcrenye 6—1 (5—0) Erdőkürt, 600 néző, v: Im- rich. Erdőkürt: Tóth K. — Nedeliczki (Franyó), Proszka, Jakus, Holicza — körmendi, Bacsa, Balogh (Virágh) — Ócskái P„ Czeba J., Ócskái L. Edző: Haviár János. Kiste- renye.; Koncsik — Mátrai ^O.,, Bakos, Tóth A., Rózsa (Var­ga) — Szekula, Baranyi, Hal­mi — Szőke L. (Szőke A.), Németh T., Rátóti. Edző: Szi­lágyi Gyula. A pályaava­tó mérkőzésen szinte ellen­állhatatlanul játszottak az er­dőkürtiek. Különösen Ócskái P. volt elemében, aki négy gólt lőtt. (Remek kezdeti csa­tárteljesítmény!) A vendégek nem találtak ellenszert. Ba­logh és Czeba góljaira Szőke A. válaszolt. Mátrai O. ka­pott figyelmeztetést. Jó: Tóth K., Nedeliczki, Holicza, Ócs­kái P. (a mezőny legjobbja), ill: Szőke A. A bajnokság állása 1. Pásztó 2 2 - - 4-1 4 2. Erdőkürt 2 11-7-23 3. N.-megyer 2 11-6-23 4. Kazár 2 11-7-43 5. Mátranovák 2 1 1 - 2-1 3 6. Balassi SE 2 1-1 3-2 2 7. SZ.-püspöki 2 1-16-52 R. Szönyi SE 2 1-15-52 9. K.-fapujtő 2 1-15-62 10. St. Bányagép SK 1 - t - 9-0 1 11. St. Somos 2-113-51 12. E.-gerge 2-112-41 13. Nézsai TSZ SE 2-111-31 14. 2. sz. Volán 2-112-51 15. Kisterenye 2-111-61 16. Vörös Cs. HSE 1 - - 1 9-4 ­Összeállította: Andó Miklós összetett OB-n Az Építők népligeti stadi­onja ez évben immár másod­szor adott otthont a 13—14 éves atléták országos bajnok­ságának. A lány négypróbá-, zók kora délelőtt megkezdték a küzdelmeket, és bizony már erősen szürkült mire baj­nokot hirdettek. Az STC-s lá­nyok közül elsősorban a sok­oldalú Varga Ildikó dobogós helyezésében reménykedtünk. A négypróba „A” változatban jól kezdett a tarjáni kislány 80 méteres gátfutásban 43,2 mp-t ért el, míg magasugrás­ban 155 cm-t ugrott. A távol­ugrás közepesen (501 cm) sikerült és a gerelyhaj ításban elmaradt a 30 m-en felüli do­bása. A 27,24 m-es dobóered­ménye azt jelentette, hogy mi­nimális pontkülönbséggel le­szorult a dobogóról. Végered­ményben 3002 ponttal a ne­gyedik helyen végzett. Nem várt sikerrel szerepel­tek a 13 éves fiú négypróbá- zók. Gyuris József vezérleté­vel jó csapatteljesítményt nyújtottak, és megérdemelten kerültek a dobogó 3. fokára. Gyuris egyéniben az 5. he­lyen végzett. Matyi Gyula, Bokros Csaba és Kuti Zoltán a jövőt illetően biztatóan mu­tatkozott be első országos baj­nokságán. Eredmények. Lányok. Négy­próba „A” (80 g, magas, tá­vol, gerely): 4. Varga Ildikó (13,2, 155, 501, 27,24) 3002 pont, Baksa Enikő (14,9, 125, 457, 18,80) 2170 pont, Kékesi Anita (14,0, 125, 462, 16,46) 2214 pont; Veres Ágnes (15,8, 120, 419, 17,60) 1893 pont. Fiúk, négypróba „A": 5,' Gyuris (13.1, 140. 534. 38,46) 1760 pont. Négypróba „B” (800, távol, 300 m. 1500 m): Matyi Gyula (13,7. 494, 43,4. 5:21.4) 1591 pont. Bokros Csaba (14,1,' 503, 46,9-. 5:32,8) 1413 pont. Kuti Zoltán (13,6, 453. 46,9, 6:02.7) 1207 pont. Csapatban: 3. STC 5971 pont (Gyuris, Matyi, Bokros, Kuti).- lj ­Sakk A meglepetések fordulója javuló formában a 2. sz Volán SE mesterjelöltjei A szombati szünet után, va­sárnap a 7. fordulóval folyta­tódott a Salgót ’81. sakk ve- gyesmesterverseny. A forduló játszmái egy kitételével dön­tetlenül végződtek. Legna­gyobb meglepetést a Szü- rovszky E.—Szabó E. mérkő­zés szolgáltatta. A Szurovszky mester elleni döntetlen is meglepetésnek számít, de a jelenlevők legnagyobb meg­lepetése az volt, hogy Sza­bó néhány lépéses mattadás előtt ajánlotta fel a döntet­lent, amit a Miskolci Medicor kiváló mestere természetesen azonnal elfogadott- Meglepe­tésnek számít a veterán Vá- radi döntetlen eredménye a listavezető Szirmai E. ellen. Eredmények: Bakos—Szől- lősi 0,5—0,5, Palia—Eigier 0,5—0.5. Váradi—Szirmai 0,5 —0,5, Tóth P.—Tóth L. 0—1, Szurovszky—Szabó 0.3—0,Sj Gallai—Szarvas 0,5—0,5, a Bernai—Orgován játszma el­halasztva. Az élmezőny állása a 7. for* dúló után: 1. Szirmai 5,5 2— 4. Szurovszky, Bernai, Orgo­ván 5—5, Bakos 4,5, 6—T. Szőllősi—Tóth L. 4—4, 8. Pal­la 3 pont. Ma a 9. fordulóra kerül sor,' A párosítás: Palla—Szőllősi, Váradi—Bakos, Tóth P.— Eigier, Szurovszky—Szirmai,' Bernai—Tóth L., Gallai—Sza« bő, Szarvas—Orgován. Legérdekesebbnek a Szu­rovszky—Szirmai és a Bernai —Tóth L. mérkőzés ígérkezik. A forduló 14.30-kor kezdődik a Hotel Salgóban. Képünkön: Szirmai Eduárd mester veze­ti a mezőnyt. , H. J. ) Területi labdarúgó­bajnokság A MATEA CSOPORT Állasa 1. Edelény 2 2 _ 3-0 4 2. Borsodi Volán 2 2­­5-3 4 3. Bélapátfalva 2 1 1­6-3 3 4. Szécsény 2 1 1­4-1 3 5-76. Borsodnádasd 2 1 1­4-2 3 Hatvan 2 1 1­4-2 3 7. Olefin SC 2 1­1 5-2 2 8. Recsk 2 1­1 3-2 2 9. St. Síküveggyár 2­2­3-3 2 10. Nagybátony 2 1­1 3-4 2 11. Romhány 2­1 1 3-4 1 12AÖMTE 2 * 1 1 3-6 1 13. Sírok 2­1 1 1-4 1 14. Petőfibánya 2­1 1 2-6 1 15. Borsodi Bányász 2­­2 1-4­16. Sajóbábony 2­2 1-5­A Mátra csoportban szereplő Nográd megyei ifjúsági csapatok eredményei: ÖMTE—Petőfibánya 2—1 (1—0), Bélapátfalva—St. Sík­üveggyár 2—0 (1—0), Sajóbábony— Szécsény 2—1 (0—0), Romhány— Borsodnádasd 9—0 (4—0), Nagy- bátonyl Bányász—Hatvan 2—2 (l-l). S o r o Grazban a hetedik forduló­val folytatták a junior sakk­csapat-világbajnokságot. A magyar fiatalok ezúttal a szovjet válogatott ellen mér­kőztek, 2,5—1,5 arányú vere­séget szenvedtek. Függetlenül ettől az eredménytől, a 20 pon­tos és legutóbbi világbajnok szovjet csapat mögött a ma­gyarok 17,5 (1) ponttal má­sodik helyen állnak, míg Ang­liának 17 (3), Franciaország­nak, Brazíliának és Görög­országnak egyaránt 16 pontja van. Hétfőn pihenőnapot kaptak a versenyzők, ,ma a függő játszmákra kerül sor. ☆ Befejeződött a „Várnai nyár” nemzetközi női röplab­k b a n da torna, amelyen a magyar válogatott is részt vett. A csa­pat az 5—8. helyért játszott,' s miután mindhárom mérkő­zését megnyerte, az ötödik he­lyen végzett. 1. Szovjetunió, 2. Egyesült Államok, 3. Japán, 4. Bulgá­ria, 5. Magyarország, 6. Cseh­szlovákia, 7. Lengyelország, 8. Kanada. ☆ Nizzában vasárnap este nagy nemzetközi atlétikai versenyt rendeztek, amelyen néhány magyar sportoló is részt vett. Közülük Nagy István kitűnő­en szerepelt: megnyerte a 200 m-t, és 100 m-en harmadik lett. A 400 m-en Üjhelyi ugyancsak harmadik helyhez jutott. Kispályás labdarúgásban Első az ÜM Szerszám Kézilabda NB II. Két vereség és Készülékgyár Karaneslapujtő, 300 néző, v: Boross. K.-lapujtő: Nagy­fejéé — Földi, Telek Gy., Gonda (Tóth P.) — Osgyáni, Juhász L. — Romhányi, Mol­nár L., Gáspár, Horváth F. (Sági), Horváth L. Edző: Lan­tos Ede. Egyházasgerge: Mik­lós L. — Tóth I.. Fekete, Gordos O. , Gordos L., — Tóth I., Feke­te, Simon I. — Somoskői Z., Lászlók Z., Simon L. Edző: László László. A jó iramú szomszédrangadó 20. percé­ben Simon I. bombáját Nagy­fejed csak kiütni tudta, s a csatár másodszorra már nem hibázott. 0—1. A vendégek azt gondolták, ennyi is elég a_győ- zelemhez, szünet után azon­ban a feljavult hazaiak re­mek akciógólokkal a maguk javára fordították a mérkő­zést. A csereként beállt Tóth P. egyenlített Földi beadásá­ból, majd Horváth L. emelte át a kapus felett a labdát, végül Juhász L. bombázott a léc alá. Gordos O. kapott fi­gyelmeztetést. Jó: Földi, Ju­hász L. (a mezőny legjobbja), Romhányi, ill: Tóth I., Si­mon I., Somoskői Z. A két legutóbbi mérkőzésen ismét vereséget szenvedett a Bgy. SE férfi kézilabdacsapa­ta, s ezzel bentmaradási esé­lyei minimálisra csökkentek. Hátralevő mérkőzéseinek mindegyikén pontot kéne sze­reznie ahhoz, hogy el tudják kerülni a kiesést. Kunhegyes—Bgy. SE 35—24 (17—12) Vezette: Hajas — Németh. Bgy. SE: Kenyeres — Bélák 3, Szlávik 12, Kovács L., Kovács J. 1. Tarnóczy 4, Czu- n.yi 2. Cs.: Vizoviczki (kapus), Kovács T., Demeter 2, Bara­nyi. BHGSE—Bgy. SE 34—22 (16—10) Vezette: Hornyik — Vaskó. Bgy. SE: Kenyeres — Tifin­ger 3, Szlávik 14, Kovács L. 2, Kovács J., Demeter, Lav- rincz 2. Cs.: Vizoviczki (ka­pus), Kovács T., Bélák, Ba­ranyi 1. Mindkét mérkőzésen kitű­nően kezdett a Bgy. SE és az első félidő közepéig szoros mérkőzést sejtetett az ered­mény. Amikor az ellenfél 11— 11, illetve 6—6 után elhúzott 3—4. góllal, a Bgy. SE játé­kosai elsősorban akarati té­nyezők miatt feladták a küz­delmet. Igaz, nagyon szép gólokat lőttek, de a védekezés­sel szinte egyáltalán nem tö­rődtek. Ez okozta a nagy gól­különbségű vereségeket. Ä fi­atalok szívvel küzdöttek min­den találkozón, végre el kel­lene hinniük, hogy ők sem rosszabb játékosok, mint az ellenfél. ' lindkét mérkőzésen jó át­lagteljesítményt csak Kenye­res és Szlávik nyújtott. A kö­vetkező találkozókon már minden játékos rendelkezésre áll, így várható, hogy megkez­di a csapat a pontszerzést az őszi idényben is. Türmer István (Kunhegyes): — Nekünk létfontosságú mér­kőzés volt a Bgy. SE elleni, ahol játékosaim önmagukat múlták felül. Nem volt ennyi különbség a két csapat között. A gólhelyzeteket be kell lő­ni. .. Sidó Csaba (BHGSE): — Mi bajnokságot akarunk nyerni, és ebben a Bgy. SE is segít­het. Sok pontot szerezhet még, ha elhiszik fiatal játékosaik is, hogy az ellenfél nem harap... Lombos István (Bgy. SE): — A Tiszaföldvár ellen már kompletten állunk fel. (vaskor) Már több mint tíz éve, hogy minden nyáron megrendezi Pász­tori a sportegyesület tömegsport­bizottsága a kispályás labdarúgó- bajnokságot. Ipari és mezőgazda­sági üzemek, vállalatok, intézmé­nyek dolgozóiból alakúit csapa­tok vesznek részt a legnépszerűbb tömegsport-rendezvénysorozaton. Az utóbbi években némi vissza­esés tapasztalható ugyan, de a küzdelem hevessége mit sem változott. Sajnálatos, hogy évek óta nem Indul a bajnokságban az ÁFÉSZ, a Béke Mg Tsz., az ipari szövetkezet és a KOZAVITT. Ezen a nyáron a Rákóczi Nyom­da, ÜM Szerszám- és Készülék- gyár, ÉLGÉP, KIOSZ, Váci Kö­töttárugyár, kórház, borkombinát (volt szikvíz) és a posta dolgozó: versengtek a győztesnek járó serlegért. Színvonalasak voltak a mérkőzések, de a kiírás gyenge­ségei miatt az erőviszonyok há­rom-négy csapat javára billentik. Miután egy csapat két idegen, más munkahelyen dolgozó játé­kost szerepeltethet, a volt KB Ill-as labdarúgókkal felállók ele­ve fölénybe kerültek. A minden­áron való győznfakarás miatt durvaságok is előfordultak. Olyan együttesek, amelyek tagjai — hosszú idő után — jóformán a pályára lépés pillanatában rúgtak először labdába, elvesztették a kedvüket az esélytelenség miatt eleve kisebbségi érzéssel futbal­loztak. A jövőt illetően el kell gondolkodni egy, az erőviszonyo­kat reálisabbá tevő kiírás létre­hozásán. Az idei egycsoportos, kétfor­dulós bajnokságban az ÜM Szer­szám- és Készülékgyár csapata végzett az első helyen. A siker részesei a következők voltak: Hasznosl János, Borda Béla, Smolek József, Nágel Ferenc! Pozsár István, Bazsó Béla, Vo- lek Tibor, Szabó János, Nagy László, Vas Józseí, Csonka György, Almági László, Sütő La­jos. A csapat vezetője (Sándor József) szerint végig egyenletes, jo teljesítményt nyújtottak a já­tékosok, a hagyományokhoz hí­ven szerepeltek. Mindenki arece és tudása szerint Játszott, de 'a sor elejére a legmegblzhatúbban futballozó Hasznosl János neve kívánkozik.' Egyébként az utóbbi hét évben hatszor első, egy íz­ben második helyen végzett a készülékgyár csapata. A kispályás labdarúgó-bajnok­ság második helyét a kórház sze­rezte meg, míg az ÉLGÉP harma­dik lett. NÓGRÁD - 1931. augusztus 25., kedd _ 1 I