Nógrád. 1981. július (37. évfolyam. 152-178. szám)

1981-07-28 / 175. szám

Nyári To'ó Kupa Veretlenül vezet a Síküveggyár St. S küveggyár—ESMTK 2—0 (2 — 0) Pesterzsébet, 600 néző, v.: Szabó J- Síküveggyár: Rádi — Verbói. Borsos, Radics — Lisz- tóczki, Gulyka, Czene — Sze- kula. (Németh), Dudás (Szép), Fehérvári, Bodor. Edző: Szűcs László. Már az első perctől támadó­lag lépett fel a Síküveggyár. Verbói saját 16-osáról az el­lenfél 11-es pontjáig vágtázott cselsorozatokkal. Ott elvesztet­te a labdát. A 8. percben Du­dás szögletét a hazai védelem rövidre mentette, Lisztóczki az elé pattanó labdát kapura lőt­te, az a védőkről kipattant, s Fehérvári az ötös pontról a bal sarokba továbbított. 1—0. A Síküveggyár a gól után is uralta a mezőnyt, középpályás sora jól tartotta a labdát, s tértnyerő indításokkal rajta­ütésszerű támadásokkal ve­szélyeztette az ellenfél kapu­ját. Szekula és Bodor elfutá­sai célttévesztett lövésekkel végződtek. A hazaiak csak rit­kán jutottak el a vendégek 16-osáig, lövésekkel nem is kísérleteztek. A 41. percben Dudás négy játékost kicsele­zett, majd visszagurított Fe­hérvári elé. A középcsatár a jobb felső sarokba pörgette a labdát. 2—0. Szünet után a feljavult ha­zai együttes támadásai "utot- tak a pályán. Közben a 47 percben Dudás három védőt is kicselezett, az ellenfés kapusa csak önfeláldozó előrevetődé- sével tudott gólhelyzetben menteni. Az 55. percben a ha­zai együttes ügyes adogatások­kal . teremtett gólhelyzetet. Gyurovácz a legveszélyesebb hazai csatár azonban adós ma­radt a befejezéssel. A Sík­üveggyár támadásai változatla­nul a széleken futottak. Bodor az 50. percben gólhelyzetben lőtt kapura, lövését a kápus a mezőnybe ütötte. A 60. majd a 70. percben újból ő veszé­lyeztetett. Az ellenfél kapusa bravúrosan mentett mindkét esetben. Dudás, Fehérvári, Lisztóczki-adogatások újabb gólhelyzeténél a támadók le­késtek. A 78. percben Gyuro­vácz éles lövése centiméterek­kel zúgott el a bal oldali ka­pufa mellett. A 84 percben egy kapura szálló lövést Guly­ka fejjel mentett, a gó.veszé­lyesen saját kapura szálló lab­dát Rádi nagy bravúrral tolta ki a bal felső sarokból. A Síküveggyár fegyelmezett játékkal, szoros emberfogással, a széllel támogatva már az első játékrészben bebiztosítot­ta győzelmét. A szünet után nyílttá váló küzdelemben is gól veszélyesebben támadott, mert középpályás sora jobbnál jobb helyzetekkel dobta táma­dásba a gyors szélsőket. Egyé­nileg Borsos, Lisztóczki, Fe­hérvári és a mezőny legjobb­jaként Dudás tűnt ki. Elutazott a kemetovói sportdelegáció Testvérmegyénkből, Keme- rovóból 22 tagú sportdelegáció tartózkodott megyénkben, jú­lius 19. és 26. között. Vendé­geink üzemlátogatásokon, vá­rosnézéseken vettek részt, de labdarúgó-mérkőzést is vívtak a Pásztói SE, a Balassagyar­mati SE és az STC együttesé­vel. A .levgenyij Nyikolajevics Bogajev, a kemerovói terüle­ti vegyipari szakszervezet tit­kára vezetésével megyénkben tartózkodott szibériai sportde­legáció vasárnap elutazott me­gyénkből. A vendégeket a Fe­rihegyi repülőtéren Szúnyog Tibor, a Nógrád megyei Ta­nács VB Testnevelési és Sporthivatalának elnöke bú­csúztatta. Két nógrádi fiúval A Szabadság-hegyen az ökölvívó IBV keret Biztos hazai győzelem Honvéd Köteles J. SE —Pásztói SE 4-0 (2-0) Külső Váci út, 200 néző, v: Boros. Pásztói SE: Reviczki (Berzák), — Blázsovics, Tar- csányi, Fösvény, Antal, Boros, Szabó T., Pusztai (Kovács A.) — Varga, Veres, Szeles. Edző: Tóth József. A kissé tartalékosán és új összetételben pályára lépő Pásztói SE ellen a találkozó nagy részében a képzettebb vendéglátó együttes fölény­ben játszott Már a 7. perc­ben vezetést szereztek. Egy formás támadás végén Ge­lencsér öt méterről lőtt a hálóba. 1—0. Ezek után is a Köteles SE maradt támadás­ban, és a 18. percben a kés­lekedő védelem mellett Ko- valik megszerezte a második gólt. 2—0. A szórványos el­lentámadások nem sok ve­szélyt jelentettek a hazaiak kapujára. Néhány eredmény­telen szöglet jelezte a pásztói­ak próbálkozásait, de a jól fejelő Honvéd-védők hárítot­tak. A második félidő elején a P5E lépett fel támadólag, és az 51. percben Varga száz- százalékos helyzetbe került, de az ötösről a kapusba lőtt. A 65. percben Kovácsot sza­bálytalanul szerelték, a bün­tetőterületen belül, de a já­tékvezető sípja néma maradt. Ezután újabb lehetőség nyílt a szépítésre, de Szeles eme­lését a felső léc mentette. Az elpuskázott gólszerzési alkal­mak után újra a hazaiak per­cei következtek. A 70. perc­ben a pásztói védelem meg­ingását kihasználva Lukács jóvoltából 3—0-ra alakult az eredmény. A harmadik gól már kedvét szegte a kissé fá­radni látszó pásztóiaknak, és a 75. percben Krőzsel közel­ről talált a hálóba. 4—0. A jó játékerőt képviselő Honvéd-együttes megérde­melten nyert a fegyelmezet­ten, akarással, de erőnléti fo­gyatékossággal küzdő pásztói csapat ellen. Jó: Reviczki, Szabó T., Szeles és Kovács. Adorján László VII. nemzetközi Duna-kanyar Labdarúgó Kupa Ma délután Bgy. SE— Sturovo találkozó A Duna mentén fekvő me­gyék egy-egy csapatának tor­nája a VII. nemzetközi Duna­kanyar Labdarúgó Kupa. A nemzetközi találkozó a ba­rátság és az együttműködés jegyében történik, de a csapa­tok őszi bajnokságra való fel­készítését is szolgálja. Az ez évi torna székhelye Tata, ide­je 1981. július 27-től augusz­tus 1-ig. A tornán három magyar csapat, a Pest megyei válo­gatott, a Tatai AC és a Ba­lassagyarmati SE vesz részt. Szlovákiát Sturovo, a Ko- marno Spartak és a Nove- Zámky képviseli. Mindhárom vendégcsapat jó erőt képvisel, s az eddigi tornát minden esetben a szlovák együttesek nyerték. A mostani összecsapásokon a mérkőzéseket a hazai csa­patok otthonában játsszák. Balasssagyarmat az elmúlt há­rom évben mindig a legjobb magyar együttes volt. Szeret­né ezt az eredményt megis­mételni. Mostani mindhárom mérkőzését' 'otthon játssza. Július 28-án, kedden, 16.30 órakor Bgy. SE—Sturovo, jú­lius 30., csütörtök, 16.30 óra­kor .Bgy. SE—Nove-Zámky, augusztus 1-én, szombaton, 16 órakor Bgy. SE—Komarno a sorrend. Minden mérkőzés után öt­öt 11-es rúgásra is sor kerül. Ebéd előtti szünet. Csötönyi Sándor a Népszavát böngészi, Győry József a békésiek edző­jével, Móczik Pállal eleveníti fel egy régebbi csata emlékét. A 17—18 éves ökölvívók —, az utánpótlás színe-java — a játékteremben foglalatosko­dik, ebédre vár. A Szabadság-hegyen vá­lyúnk, a sáncok tövében, az ökölvívók főhadiszállásán. A hét elején költözött ide a magyar IBV-keret 11 egyesü­let 28 fiatal ökölvívója, hogy háromhetes kemény munka után eldöntse, ki lesz az, aki az NDK-ban, Gerában az idei ifjúsági barátságversenyen képviseli a magyar színeket. Csötönyi Sándornak mondom jövetelem célját, s azt is: nagy megtiszteltetés, hogy az ifjúsági válogatott keretnek két balassagyarmati fiú, a harmatsúlyú Lakatos András és a nehézsúlyú Szikora Ist­ván is tagja. Az utánpótlás szakági vezetője bólint, majd ezt mondja: — Nagyon kemény munka előtt állnak a fiúk. A csapat pedig az eddigi legerősebb IBV előtt. Az előrejelzések szerint teljes gárdával vonul fel Kuba, a Szovjetunió, Ro­mánia és Bulgária, nem be­szélve a rendező NDK-ról, amely mint házigazda két komplett csapatot indíthat. Mi is teljes csapattal megyünk majd Gerába. — Mi a menetrend itt, a Szabadság-hegyen? — Kemény első hét után valamivel gyengébb lesz a következő, majd az utolsó hét öt napja már egyéni felké­szüléssel telik el. Ekkorra már a 28-as keret is felére csökken majd. — Hogyan telt el a dél­előtt? — Negyed hétkor volt az ébresztő, fél hétkor már 4 kilométert futottak a fiúk, majd 8-kor reggeli követke­zett. Ezután 10-ig kombinált gyakorlatok, láberősítő moz­gás, futás volt a műsoron. (A libegötől versenyt futottak csokoládéért a srácok.) A te­remben képességfejlesztő, felmérő gyakorlatok követ­keztek. (Padugrás egy perc alatt, fekve 25—30 kilós sú­lyok nyomása, medicinlabdá- zás stb) A klubok edzői is segítik a felkészülést. — A délutáni program? — Kesztyűzés, szermunka, mozgáscsiszolás. Kinek mi az erőssége, azt gyakoroljuk — mondja Csötönyi Sándor. Időközben asztalunkhoz ér­kezett Papp László vezető ed­ző, miután meghallgatta Csö- tönyit, megjegyzi: — A baj az, hogy a klu­boknál nem mindenki edzett úgy, ahogy előírtuk. A felté­telek nem mindenütt adottak, így aztán itt kell „rátenni egy lapáttal”. Hiába, én már csak ilyen vagyok, mindig a hibá­kat látom. — A gyarmatiakra nem le­het panasz! — vág közbe Győry edző és elmondja, hogy az előírtaknak megfelelően már két héttel az edzőtábo­rozás előtt erős futásokkal, kondícióedzésekkel, páros kesztyűzéssel készültek ott­hon, Gyarmaton és jó fizi­kai állapotban érkezett ide a hegyre, az edzőtáborba Laka­tos és Szikora. Csötönyi helyesel. Jogosan, mert a délelőtti padugrást Szikora nyerte, aki 100 kiló­ja ellenére 80-szor (!) ugrot­ta át a padot 1 perc alatt. Szorgalmas a két gyarmati fiú, mindent szó nélkül vég­rehajt. Mindketten 17 éve­sek és nemrégiben tették le a szakmunkásvizsgát. Otthon, munkahelyükön a kábelgyár­ban biztos, hogy szurkolnak majd a barátok, ha sikerül a két fiúnak az utazó keretbe jutni. Lakatos András idén több versenyt nyert, nemzet­közi porondon még nem ka­pott ki, s a harmatsúlynak ő a jelöltje. Szikora István üstökösként robbant be a legjobbak közé ebben az esz­tendőben. A 193 cm magas, nehézsúlyú bombázó két ver­senyt nyert és legyőzte már a másik jelöltet az Építők öklözőjét, Vlajh Józsefet is. — Mii vár az idei IBV-től? — folytatjuk a beszélgetést Csötönyi Sándorral, aki szá­mos nemzetközi versenyre készítette már fel a magyar fiatalokat. — Valahogy mindig jó for­mába tudtuk hozni az ifjú­ságiakat a versenyek előtt. Az IBV-ken szép sikereink vol­tak. Tavaly Mongóliában Farkas Sanyi riválisa, Turu győzött. Pár évvel korábban a pécsi Alvics Gyuszi lett aranyérmes. Váradi János, Molnár Tibor és Karácsony Károly ezüst-, Kottán Zoltán bronzérmet szerzett. Csak­hogy nem az idén, mert meg­ítélésem szerint az IBV-n na­gyon erős mezőny lesz együtt. Az éremszerzés nagy siker volna. Nem szeretek, nem szoktam tippelni, mégis a pa­pírsúlyú Árvái Rudolftól (Paksi SE), harmatsúlyban Lakatos Andrástól és váltó­súlyban Balogh Sándortól (Ű. Dózsa) várok jó eredményt, de ehhez az kell, hogy tudá­suk legjavát adják. Nyílik a tálaló. Sorakoznak a fiúk, köztük Lakatos And­rás és Szikora István, a két válogatott a Bgy. SE-ből. Íz­lik az étel. Papp László nem állja meg szó nélkül: — Lassan egyetek, van idő. Kell az erő délutánra! Szokács László Atlétika Varga Ildikó (STC) országos bajnok Az STC atlétái három ver­senyen is szerepeltek az el­múlt hét végén. Debrecenben országos serdülő, ifjúsági. fel­nőtt versenyt bonyolítottak le, ahol a 17 éves Telek Gyula (STC) magasugrásban 200 centiméteres teljesítményé­vel második lett, egyben el­érte az aranyjelvényes szin­1. Salg. Síküv. 5 3 2 — 15- 4 8 2. Köteles SE 5 3 1 1 12- 3 7 3. EMG SK 5 3 1 1 9- 9 7 4. Gáspár SE 5 3 — 2 10- 7 6 5. Jászberény 5 2 1 2 5- 5 5 6. KELTEX 5 1 2 2 9-16 4 7. ESMTK 5 1 — 4 6-11 2 8. Pásztó 5 — 1 4 2-13 1 ló minősítés A klasszikus menetrendi szerint a váltófutások megrendezésevei és a maratoni befutóval vasarnap este véget értek a bukaresti Uni­versiade, atlétikai versenyei. Bár a világcsúcsok elkerülték az Augusz­tus 23. stadiont, a legtöbb számban kiegyensúlyozott, magas színvonalú vetélkedések zajlottak. Ami pedig különösen örvendetes: ebben a versengésben a magyar atléták is jól megálltak a helyüket. Dr. Kertész Tiborral, az atléta­különítmény megbízott vezető ed­zőjével arról beszélgetett az MTI munkatársa, hogyan látta az ese­ményt, hogyan, miként kell érté­kéin! a magyar vonatkozású ered­ményeket. — A magyar atléták szereplé­sét, eredményeiket értékelve — mondta a szakvezető — öszességé- ben elmondhatom, hogy az jó minősítést érdemel. Az élre ter­mészetesen a távolugró Szalma László teljesítménye kívánkozik, aki ez idáig a magyar Universiade- csapat egyetlen aranyérmese, aki­nek ráadásul az abszolút ered­ményével is fenntartás nélkül elé­gedettek lehetünk. A kitűnő adott­ságokkal rendelkező távolugró- csúcstartó a- télen sokat erősö­dött, gyorsabb is lett, s mind­ezek az előnyös változások az eredményességében is pozitív for­dulatot hoztak. A fotó 30. heti eredménye 1. Barcs—Siófok 0-2 2 2. Dombóvár—Szekszárdi D. 0-1 2 3. Kaposvári Vas.—Kiss J. SE 2-2 X 4. Táncsics SE—Dunaújv. Ép. 1-0 1 5. Szondi SE—Győri Dózsa 1-3 2 6. Esztergom—Pápai Textiles 2-3 2 7. Répcelak—Ajkai Bányász 3-2 1 8. Kőszeg—Soproni Postás 3-0 1 9. KELTEX—EMG Sashalom 2-2 X 10 ESMTK—Salgótarjáni Sík. 0-2 2 1' 7zabó L. SE—Szegedi VSE 2-1 1 17 -éntesi Vízmű—Karcag 2-0 1 13. Nagyhalász—Kisvárda 1-1 X + I , Olefin SG—Hajdú Vasas 4-1 1 NB ll-es csapatok a felkészülés félidejében A Bgy. SE a felkészülés közepén tart. A kéthetes for­ma átmenő időszakáról Czim- mermann Gyula vezető edző adott tájékoztatót. — A tiszta felkészülés MLSZ által előírt kéthetes periódu­sán túlvagyunk. Célkitűzé­sünk a magasabb fizikai kész­ség elérése volt. Változatlan lendülettel folytatjuk a for- mábahozás időszakába., is az erőnlét xejlesztését. Jánosa­im a sok verejtéke* igénylő munkát jó kedvel végezték. Egy-két kivétellel kialakult a szerződéses keretünk is. Ra­dics, Pintér, Pribeli, Kövér, Hornyák, Lajkó, Oláh, Fried­mann, Tóth G., Papp, Babinsz- ki, Kármán, Kovács I., Szalai, Szedlák vettek részt az eddigi felkészülésünkben. A Buda­pesti Spartacusból leigazoltuk Dudást, Kovácsot pedig Apc- ról. Hozzánk tart — amennyi­ben az egyesülettel megegye­zünk — az ÉGSZÖV-ből Za­lai is. Természetesen vannak gondjaink. Tóth 17. sorsáról a Sportkórházban döntenek. Robbot gerincsérülése gátolja a munkában. Varga és Ko­vács II. bevonulás előtt áll. Tapasztalatom, hogy játéko­saim eddig fegyelmezetten hajtották végre a fárasztó gyakorlatokat. A Kemerovo elleni találkozón kívül a raj­tig 9 mérkőzést játszunk. A felkészülés előkészületi mér­kőzései ezen a héten a DIB torna keretében indulnak. Há­rom mérkőzés lesz Balassa­gyarmaton. Kedden a - .írovo ellen közdünk. Július 30-án Nové-Zámky lesz az ellenfe­lünk. Augusztus 1-én Komar- noval játszuk harmadik nem­zetközi találkozónkat. A foly­tatásban Eger, Hatvan, Ózd lesz az ellenfél. Rajtuk kívül még további mérkőzések le­kötésén fáradozunk. A formábahozás és a csapat­keresés jegyében folytatott munkánk, s kilencven perce­ink eredményességét a bajno­ki szerepléseink fogják majd igazolni. ☆ Az STC-nél bekövetkezett változásokról már beszámol­tunk. Kiegészítésként, amint arról szurkolóink a Kemero­vo elleni sikeres találkozón tudomást szereztek, az együt teshez igazolta az MLSZ Ke­rek Lászlót, a Trencsényi SE-ből (anyaegyesülete Hat­van volt). Varga István Gö' döllőről került hozzánk. Ke­rek, mint középcsatár, Varga, mint balszélső (ezen a posz­ton Pest megyei ifjúsági vá­logatottnak volt állandó tag­ja) a Kemerovo elleni talál­kozón biztatóan mutatkoztak be. Űjság még, hogy Pál Bá lint (Edelény) achillesin-sérü- lése az egyik edzésen kiújult. A Hernádi testvérpár ügyé­ben további tárgyalások foly­nak. Kialakult az STC bajnoki rajt előtti programja is. Az edzőmérkőzés-sorozat a mai nap Hatvan elleni találkozó­val 16 órakor. Harmincadi- kán a Szécsény ellen ját­szunk. Mindkét mérkőzés a tóstrandi pályánkon lesz. El­sején Ózdra látogat az együt­tes. (mátyus) tel:. Ugyancsak második he­lyezéssel tűnt ki távolugrás­ban Kiss Zsolt, aki 652 cen­timéterrel dicsekedhet. Ugyanebben a számban Hí­ves Attila 645 centiméterrel a hatodik helyre került. A lányok közül Blaskó Erzsébet magasugrásban 160 centimé­tert, Tőzsér Mariann távol­ugrásban 521 centimétert ért el. Budapesten, a Népstadion­ban a nemzetközi ifjúsági at­létikai versenyen szintén ott voltak a tarjániak. Közülük Batovszki Katalin szerepelt a legjobban. 100 m. gátfutás­ban negyedikként ért célba. Ideje 15,2 másodperc. Szabó Mónika távolugrásban 555 centiméteres teljesitménnyel tűnt ki, ezzel a hatodik he­lyen végzett. A serdülők idei országos összetett versenyét a Népli­getben, az Építők-pályán bo­nyolították le. Itt hatpróbá­ban nagyszerű tarjáni siker született. Varga Ildikó a te­hetséges fiatal, biztosan ke­rült a dobogó legmagasabb fokára. A verseny első napján a 80 méteres gátfutásban kö­zepes teljesítményt ért el. Olyan futamba került, ahol nem késztették különösebb erőpróbára. A súlylökésben egyéni csúcsot ért el, majd magasugrásban már 144 cen­timéter után egyedül maradt. Ekkor eleredt az eső. de a felázott pályán is 158 centi­méterrel fejezte be szereplé­sét. Az első nap után 2430 ponttal állt az élen. Vasárnap a verseny második napján nagyszerű időben folytatta jó szereplését. Távolugrásban először óvatosan kezdett, az­tán fokozatosan feljött. A 800 méteres síkfutásban bátran szerepelt, s 10 másodpercet javított egyéni csúcsán. Vé­gül is 4350 pontos össztelje­sítménnyel a hatpróbázók kö­zött — ahol 31-en rajtoltak — megszerezte az idei országos bajnoki elmet. Edzője Rákó­czi István. A lelkes szakem­ber a verseny befejeztével így vélekedett: — Varga Ildikó nagyon lel­kesen, fegyelmezetten ver­senyzett. s ennek köszönhető, hogy a nagy mezőnyben min­denkit maga mögé utasított. Mitagadás, nagyon örülök en­nek a szép sikernek. Négy éve, hogy irányításom alatt sportol ez a tehetséges fiatal lány, s úgy érzem, beérett közös munkánk gyümölcse, így még a búcsú is könnyebb lesz tőle, hiszen a jövőben már új edző irányítja majd Varga Ildikó felkészítését. Mi is csak gratulálni tu­dunk ehhez az újabb, nagy­szerű tarjáni atlétasikerhez, ahol Varga Ildikó mögött Ma­gyar (ZTE) 4122, míg Horváth (KSI) 4090 ponttal követke­zett a második és harmadik helyen. Ez is azt tanúsítja, hogy a tarjáni kislány — aki 14 éves — biztosan sze­rezte meg az országos bajno­ki címet. Demény László Siker Egerben Egerben rendezték meg július 24—26. között a XXI. Bornemissza Gergely ifjúsági kiemelt ökölvívó­emlékversenyt. A találkozón az STC színeit két versenyző, Szabó Sándor és Hranek Gábor képvi­selte. Hranek a selejtezőben Hor­váth Attilát, a PVSK öklözőjét kapta ellenfelül, a Stécé játékosa pontozásos vereséget szenvedett. Annál jobban szerepelt a pehely­súlyban induló Szabó Sándor. A selejtezőben kemény mérkőzésen egyhangú pontozással verte Tánczos Sándort, a KSI ökölví­vóját. Az elődöntőben tovább folytatta jó szereplését .a fiatal salgótarjáni ökölvívó. Szabó ellen­fele Orsós György volt, akit egy­hangú pontozással győzött le. A döntőben Hercz Zoltánnal öklözött Szabó, s ezt a mérkőzését is 5—ü- ás pontozással nyerte. A pehelysúlyban első helyet szerzett Szabó Sándor a H^ves megyei ökölvívó Szövetség líszte- letdíját nyerte el. NÓGRÁD - 1981. július 28., kedd