Nógrád. 1981. május (37. évfolyam. 101-126. szám)

1981-05-12 / 109. szám

Labdarúgó NB II. Két pont idegenből STC—Debreceni USE 1-0 (1-0) Debrecen, 2200 néző. V.: Tóth L. Salgótarján: Kocsis — tt. Kovács, Szabó, Varga, Cséki — Balga, Tóth, • Földi, Listák (Szekula a szünetben) — Berindán (Vágó a 72. perc­ben), Mohácsi. Edző: Szalai Miklós. DUSE: Mező—Szabol­csi. Király. Mohácsi. Pistár — Fidler, Kiss (Magyar a 74. p reben). Lakatos — Varga, Balta, Kincses. Edző: Nagy- kaposi Elemér. Még csak meg sem tudták kóstolgatni egymás hibáit a csapatok, máris vezetéshez ju­tott a Salgótarján. Az ötödik percben járt a pályaóra, ami­kor az elfutó Tóthtot Kincses ellökte. A szabadrúgást Tóth végezte el, aki jobbról a kapu elé ívelte a labdát, amely a legmagasabbra ugró Földi fe­jéről a jobb felső sarokba pottyant. 0—1. A gól után az elfutó Lipták elől Király ha­zaadással tisztázott. A másik oldalon a tarján! Varga men­tett, a debreceni Varga elől. A 15. percben Csákit buktatták, a szabadrúgást ugyan ő ívelte kapura, de a kilépő Mező el­csípte a labdát. A 19. percben Lakatos leterítette Liptákot, aki ápolásra szorult. A sza­badrúgás után Balga 28 mé­terről a kapu fölé küldte a labdát. Percekig eseményte­len játék folyt a pályán, majd a 28. percben Berindán bea­dását Mohácsi az ötösről óriá­si helyzetből Mező ölébe to­vábbította. Az egyre inkább mezőnyfölényben játszó deb­receniek a 35. percben sza­badrúgáshoz jutottak, ame­lyet Lakatos arasznyira kül­dött a bal kapufa mellé. A tarjániak legtöbbször már a pálya középső harmadában zavarták a hazaiak kibontako­zását. A 44. percben Lakatos beadását Bállá magasan kapu fölé fejelte. Fordulás után egyre nagyobb fölénybe került a DUSE. A 49. percben Kincses beadá­sát, Kocsis szépen lehúzta. A Salgótarján feladta a pálya középső harmadát, de védel­mét jól sűrítette. Ilyen for­mán ritkult a debreceniek vé­delme és ez alkalmat adott ahhoz, hogy néhány gólveszé­lyes kontratámadást vezessen az STC. Az 58. percben Be­rindán egyéni játékkal közé­pen elhúzott, de gyatrán mel­lé lőtt. A másik oldalon Var­ga lépett be jó ütemben La­katos lövésébe. A 81. percben Mohácsi középre ívelt labdá­ját góllal kecsegtető helyzet­ben Szekula hosszan vette át, így Pistár haza adhatott elő­le. A 85. percben Mező mesz- szire kifutott kapujából, meg­szerezte a labdát, de Földi el­vette tőle és 30 méterről az üres kapura ívelt, azonban a labda mellé szállt! A 90 perc jó küzdelmet, de csak közepes színvonalú já­tékot hozott. A Stécé a gyors vezetés után igyekezett már csírájában zavarni a hazaiak támadásait, viszont a kontra­támadásaiban volt veszély. Szünet után jobbára egyolda­lúvá vált a játék. Ezzel szem­ben néhány gyors tarjáni tá­madás nem csak zavarba hozta a debereceniek védelmét, ha­nem gólhelyzeteket is eredmé­nyezett. Hiába támadott töb­bet a DUSE, a nagy lelkese­déssel és akarással, néhol ön- feláldozóan játszó Salgótarján rászolgált a győzelemre. Sza­lai Miklós így nyilatkozott a mérkőzés után: — Dicséret illeti a csapatot —, hogy kü­lönösen az első játékrészben —, betartotta a taktikai fe­gyelmet. Igaz, szünet után már nehezebb volt a dolgunk, azon­ban védelmünk rendre vissza­verte a debreceniek próbálko­zásait, és végül hazavihettük a két bajnoki pontot. Jó: B. Kovács, Varga, Földi, Mohácsi, illetve: Király, Kin­cses. Fülcp Kornél Loch gólja két pontot ért Nagybátony-H. Asztalos J. SE 1—0 (1—0) Nagybátony, 1500 néző. Ve­tette: Mester. Nagybátony: Palchuber — Berták, Antal, Orosz J., Tamás — Dóra, Czékman (Szabó P. a 62. perc­ben), Bocsi (Orosz L. a 86. percben) — Kiss, Szabó J., Loch. Edző: Dávid Róbert. Asztalos SE: Ambrus — Fo­dor, Széki, Neumann, Petykó. (Orlovszki az 56. percben.) — Orosz, Bezzegh, Bencsik — Fister, Dóka, (Lengyel a 50. percben.). Magyar. Edző: Mol­nár Pál. (A hazaiak — a miskolci bravúr után érthetően —nyu­godtan készültek a mérkőzés­re, Dávid edző azért megje­gyezte: a mai találkozó döntő jelentőséggel bír. Újabb két bajnoki ponttal stabilizálhat­juk helyezésünket.) A mérkőzés egyperces gyászszünettel kezdődött, a napokban elhunyt Manusek Béla, a Nagybátonyi Bányász elnökségi tagjának emlékére, Az első negyedórában a haza­iak támadtak; enyhe fölényü­ket fél tucat szöglet is mu­tatta. Egy távoli Loch-bomba elsuhant a kapu előtt. A 21. percben Czékmán jobb oldali beadását Szabó J. nehéz szög­ből, kapu mellé fejelte. A 25. percben Dóka a 16-oson belül fellökte Kisst. A megítélt li­est Orosz Jenő nagy erővel lőtte a jobb sarok irányába, Ambrus bravúrral ütötte az alapvonalon túlra. Kiss be­ívelt labdáját Loch tíz mé­Gólöröm — nagybátonyi módra. A képen Tamás, Bocsi, Orosz J. és Antal. Fotó: Herbst Rudolf A totó 19. heti eredménye 1. Gyöngyös—Ózd 2-2 X 2. N.-bátony—Asztalos SE 1-0 1 3. Bp. Spart.—B.-gyarmat l-l X 4. 22. Volán—Szegedi D. 0-0 X 5. Bauxitbányász—Sabaria 2-2 X 6. MÁV DAC—Olajbányász 0-0 X 7. Ascoli—Torino 0-0 X 8. Avellino—Inter. 1-3 2 9. Catanzaro—Bologna 2-2 X 10. Como—Napoli 0-1 2 11. Juventus—Roma 0-0 X 12. Pistoise—Fiorentina 0-1 2 13. Genoa—Sampdoria +1 Rimini—Cesena 1-1 X 1-1 X Mit fizet a totó? A Sportfogadási és Lottó Igazgatóság közlése szerint a totó 19. fogadási hetére be­érkezett 3 509 084 darab szel­vény. A nyereményalap: 8 527 075 forint, a jutalom 852 708 Ft. A nyeremények: 13 plusz egy találatos szelvény 80 darab, a nyeremény és a jutalom együtt 26169. Ft. 13 tál. szelvény 116 db, a nye­reményük egyenként 17 642 Ft. 12 tál, szelvény 2263 db, a nyereményük egyenként 603 Ft. 11 tál. szelvény 18 136 db, a nyereményük egyenként 75 Ft- 10 tál. szelvény 85 782 db. a nyereményük egyenként 30 Ft A kifizetés időpontja két- «rer forint alatt május 16- tól, kétezer forint felett má­jus 21-től. térről a bal alsó sarokba fe­jelte. 1—0. A gól után a Hon­véd támadott, de csak a ha­zaiak 16-osáig jutott el. A 40. percben Dóra fejjel megcsúsz­tatott labdáját KisS hátrahúz­va lőtte, a kapus védett. Egy perc múlva Kiss kilépett a védők közül, de négy méter­ről, a kapuvédőt találta telibe. A második félidő első esemé­nyét egy korszerű vendégak­ció jelentette. Bezzegh a jobb oldalon elfutott, beadását Ben- csik kapu fölé lőtte. Az 57. percben Loch nagyszerű lab­dával ugratta ki Kisst, a jobb­szélső 30 méteres vágta után-, a kifutó Ambrusba lőtt. A 60. percben Orosz Jánost szabály­talan becsúszásért a játékve­vezető sárga lappal büntette. Valamivel később Loch a bal oldalon elrobogott, de az alap­vonalról rosszul adott be... A hazai kapunál Antal tisztá­zott veszélyes helyzetben. A 71. percben gyors vendégtár madás végén Magyar 18 mé­teres lövése a jobb oldali ka­pufán csattant. A 83. percben Fodor kapott sárga lapot. Alig valamivel később a ragyogó­an kiugró Kiss elől a kapus a mezőnybe rúgta a labdát. Ez volt a nagybátonyi jobbszélső harmadik hatalmas gólhely­zete! „ Az első félidőben — ne­gyedórás lanyha játék után — a többet és veszélyesebben támadó hazaiak mezönyfö­lényben voltak. A gyors és kemény Honvéd-védelem azonban egy esetet kivéve, helytállt. Szünet után mindkét csa­pat nagyobb sebességre kap­csolt. A kapuk többször fo­rogtak veszélyben. Elsősorban a vendégeké. Végeredmény­ben a közepes iramú és szín­vonalú találkozón a Bányász megérdemelten jutott a két bajnoki ponthoz. A hazaiak kapuját Palchu­ber nagyszerűen védte. A köz­vetlen védelem tagjai közül Antal teljesítménye emelke­dett ki. A középpályán Dóra és Orosz J. — noha az utób­bi egy büntetőt kihagyott —, a csatársorban Loch játszott kiválóan. A vendégek közül Bencsik, Ambrus és Neumann tűnt ki. Tóth István A Keleti csoport eredményed: H. Papp J. SE—Hajdúböször­mény: 2—0 (1—0). MVSC— Borsodi Volán 2—1 (1—0), Ózd —Gyöngyös 2—2 (1—1), Eger —Gyula 2—0 (0—0), Hódmező­vásárhely—Lehel SC 2—0 (2—0), H. Szabó L. SE—Ka­zincbarcika 2—0 (1—0), Szarvas—Karcag 4—0 (2—0), Debreceni Kinizsi—Szolnoki MÁV MTE 1—1 (0—0), A bajnokság állása: 1. Ózd 32 19 7 6 52-25 45 2. Gyula 32 15 10 7 44-31 40 3. Gyöngyös 32 15 9 8 39-29 39 4. Papp SE 32 13 12 7 49-38 38 5. STC 32 14 9 9 44-32 37 6. MVSC 32 15 7 10 57-52 37 7. HM SE 32 13 10 9 49-36 36 8. Szabó SE 32 13 9 10 40-29 35 9. D. Univ. 32 13 8 11 41-28 34 10. Asztalos 32 12 9 11 41-37 33 11. Eger 32 12 9 11 37-41 33 12. Debr. K. 32 10 11 11 45-46 31 13. K.-barcika 32 10 11 11 42-45 31 14. Szolnok 32 10 11 11 44-48 31 15. Lehel SC 32 8 11 13 34-40 27 16. N.-bátony 32 10 7 15 47-55 27 17. Szarvas 32 9 8 15 31-35 26 18. Borsodi V. 32 7 10 15 35-58 24 19. Karcag 32 7 6 19 30-64 20 20. H.-bösz. 32 4 8 20 25-57 16 Hegyek, völgyek között Tizenötezer méter az egészségéit Vasárnap, 8 óra. Salgótar­ján, Tarján vendéglő. Tizen- ketten vagyunk, várjuk a fu­tóverseny rajtját. Ketten csu­pán hivatalos minőségben, a többiek futni szeretnének, részt venni az első tarjáni er­dei futóversenyen. Aztán egy­re többen érkeznek a csalo­gató napsütésben, s ki-ki sa­játos módszerrel készül. Né­hány sportoló Nicoflex mele­gítő szerrel, mások gimnasz­tikával, lassú kocogással pa­lástolják izgalmukat. Mert iz­galom van, a 15 kilométeres táv már nem gyerekjáték. Pedig gyerekek is vannak. Egy ideig. Vilkor Csaba a legfia­talabb, amíg a 9 esztendős Princz János meg nem jelenik. — Talán sikerül végigmen­nem — mondja Berta József, aki kisfiával érkezett a rajt­hoz. Egyre többen vagyunk, s felkerül az első név a neve­zési listára: Kozár Tibor, a kórház dolgozója jelentkezett elsőként a rendezőknél. Már vagy ötvenen átvették a rajt­számukat, amikor az első hölgy, Telek Olga neve is fel­került a nevezési lapra. — Lesz probléma — ma­gyarázza ismerőseinek a ver­seny egyik rangidőse, az 53 éves Szeverényi Béla. — Nyugdíjas vagyok, pár éve kezdtem sportolni, s a közel­múltban műtéten estem át. Mégsem hagyhatok ki ilyen remek alkalmat. A korelnök, Köröskényi Zoltán (63 éves) tanítványai körében melegít. Nem csak ön­magával, hanem diákjaival is törődnie kell. Kugel Tiborné, a városi ta­nács elnökhelyettese tart rö­vid megemlékezést a Győze­lem napjáról, aztán 9 óra 05- kor elindul a mezőny. A „pro­fik” vágnak az élre. Ez ért­hető, ám kicsit veszélyes, mert néhány tapasztalatlan „amatőr” könnyen „kikészíti hét”, ha megpróbál velük lé­pést tartani. Még el sem tűnik az utolsó futó, amikor befut a Princz' család: papa, három gyerek­kel. — Reggeli közben olvas­tunk az újságban a verseny­ről, sajnos, elkéstünk. A ren­dezők gyorsan rajtszámmal látják el a későnjövőket, akik vidáman eredtek a többiek után. Frissítőáliomás a fél távnál. Kristályvizes poharak várják a vállalkozókat. Az első ötös csapat Bene István vezetésé­vel hűsítő nélkül folytatja út­ját. Aztán megérkezik néhány aktív sportoló, majd sokáig senki. Az amatőrök közül páran meg is állnak inni, de van olyan is, aki csak a hát­ralevő kilométerek számát ér­deklődi meg. amúgy kutya­futtában. Mások melegítőt, trikót hoznak kezükben, de hát — különösen az erdő mel­lett — már ereje van a nap­nak. Fogy az ital, fogynak a kilométerek, s lassan az utol­só versenyző is túljut az első Gyorsan felejtsük el Bp. Spartacus—Balassagyarmati SE 1—1 (1—1) Budapest, Kőér utcai sportte­lep, 1001) néző. V.: Szávó. Bgy. SE: Balázs—Oláh, Robb, Pribeli, Lajkó — Varga, Friedmann, Papp (Kármán az 52. percben) — Szá­lai, Kovács I., Szedlák. Edző: Czimmermann Gyula. Bp. Sparta­cus: Radics — Dudás. Molnár, Horváth (Hábersdorfer a 83. perc­ben), Hegyi — Kruppai, Gergely, Újvári — Kanta, Szalai, Gyurgyák (Burg a 79. percben). Edző: Do­rogi József. * A hazaiak kaptak előbb lábra. A 7. percben Újvári a Robbról visszapattanó labdát 15 méterről elhamarkodottan fölé lőtte. Három percre rá, "Gergely lépett ki a vendégcsapat védői közül, de a jó ütemben kifutó Balázsba rúg­ta a labdát. A másik oldalon Ko­vács akciója után a hálóba ke­rült ugyan a labda, de előzetes szabálytalankodása miatt, a játék­vezető érvénytelenítette a gólt. A 14. percben Molnár a balassagyar­mati középcsatár szándékos buk­tatása miatt sárga lapot kapott. Kovács megsérült, kétperces ápo­lásra szorult. A 19. percben ve­zetést szereztek a kékmezes nóg­rádiak. A pálya közepén Szedlák Kovácshoz játszott, a vendégek kilencese nagyszerű labdával in­dította Szálait, aki védőjét le­rázva, jobbról, 14 méterről lapo­san a kapu közepébe lótt. 0—1. Két perccel később Radics Ko­vács labdáját a jobb sarok elől szedte fel. A 25. percben Gergely egy remek labdát fejjel maga elé tett, és tíz méterről mellé lőtt. A hazai próbálkozások csakhamar meghozták az egyenlítést: Kama kitűnő átadást vehetett le a 16- oson belül, s a bal alsó sarokba tartó, lapos lövését Balázs nem védhette. 1—1. A gól után veze­tést is szerezhettek volna a ha­zaiak, de Gergely ügyetlenkedett. A másik oldalon Kovács távoli lövését védte Radics. Egy meg nem adott hazai lesgól után Kan­ta Hornyák hibájából kiugorha- tott, de lövése Balázs sarkáról szögletre pattant... Szünet után egy beadás centik­kel csúszott el a berobbanó Új­vári előtt. Aztán ismét Kanta ve­szélyeztette a kaput: lövése nyo­mán a labda a bal kapufa éléről az ellenkező oldalra átpattanva hagyta el a játékteret. Nyomasz­tó fölénybe került a Spartacus. A 64. percben Kruppai felvágásá­ért Robb is sárga lapot kapott. A 20 méteres szabadrúgást Ba­lázs bravúrral védte. A túloldalon Oláh veszélyeztette a hazaiak ka­puját. Néhány perc múlva a fő­városiak jobbhátvédje, Dudás ka­pott sárga lapot. Alig valamivel később Szalai szabadrúgása a fel­sőibe sarkáról pattant ki. A 87. percben Karmán fejese kerülte el a bal sarkot. Avatatlan szemlélő aligha ta­lálta volna el a mérkőzés alapján, melyik az éremesélyes, és melyik a kiesés ellen küzdő csapat. A hazaiak ezúttal hadilábon álltak a szerencsével, sőt a játékvezetői té­vedések is őket sújtották. Leg­utóbbi két idegenbeli győzelmük alapján is többre hivatottak. A balassagyarmati lestaktika több­ször is: — csaknem végzetesen — csődöt mondott, a szövetkezetiek követő emberfogása sikeresebbnek bizonyult. A vendegek csapatré­szei között nem volt összeköttetés, a játékosok inkább egyénileg pró­bálkoztak. A labdát legtöbbet bii - tokló középpályások gyakran hi­báztak, a védők sokszor egymást akadályozták, a csatárokat pedig nehéz volt helyzetbe hozni. Azok a balassagyarmati szurkolók, akik látták a találkozót, alighanem egyetértenek abban, hogy a mér­kőzést jobb minél gyorsabban el­felejteni, Az idegenbeli döntetlen sikernek számít, de ezúttal na­gyon hízelgő volt a vendégcsapat­ra nczve. Jó: Balázs, Kovács I„ Hl. Du­dás, Molnár, Szalai. Várkonyi Ferenc A Középcsoport eredményei: SZEOL AK—Pénzügyőr 3—2 (3—2), MÁV Előre—Kossuth KFSE 1—1 (1—1), Ganz-MÁVÁG—Dunaújváro­si Építők 4—2 (4—0), Oroszlány— BVSC 1—1 (1—0), H. Bem. J. SE— Kecskemét 1—1 (1—0), Dorog— Építők SC 1—0 (0—0), Budafok— BKV Előre 2—0 (2—0), 22. sz. Vo­lán-Szegedi Dózsa 0—0. A bajnokság állása 1. SZEOL ÁK 32 19 8 5 54-27 46 2. Gariz-M. y 32 15 12 5 65-41 42 3. B.-gyarm. 32 16 8 8 51-35 40 4. Kecskemét 32 15 10 7 42-29 40 5. Bem SE 32 14 11 7 58-44 39 6. Szfv. MÁV 32 14 11 7 47-39 39 7. Budafok 32 14 8 10 50-37 36 B. Pénzügyőr 32 11 13 8 38-37 35 9. KKFSE 32 10 13 9 47-39 33 10. Vác 32 10 12 10 51-46 32 11. Szegedi D. 32 12 7 13 57-43 31 12. Dorog 32 10 10 12 36-39 30 13. 22. Volán 32 9 11 12 38-50 29 14. Építők 32 10 9 13 35-48 29 15. BVSC 32 9 9 14 33-45 27 16. Bp. Spart. 32 10 6 16 34-47 26 17. DÉLÉP SC 32 9 7 16 38-58 25 18. BKV Előre 32 6 12 14 22-47 24 19. D.-úyv. Ép. 32 7 7 18 38-59 21 20. Oroszlány 32 4 8 10 25-49 16 szakaszon. Eddig mindenki teljesítette a táv felét. A karancsberényi Partizán Múzeumnál, a célban pár hozzátartozó és természetesen a „stáb” várja a befutókat. A múzeum oldalánál néhány gyerek lesi az ösvényt, várja az elsőt, aki nem is várat so­káig magára: 9 óra 4 perckor beér Bene István az STC utánpótlás-válogatott távfu­tója. „Nagyon jólesett a futás, érdekes volt a terep, érdemes volt elindulni”,, — mondja alig-alig lihegve, s várja a klubtársait, Baloghot és Bo- dort, akik hajrázva, egymás­sal versenyezve érnek a cél­ba. Aztán újabb sportoló ér­kezik: Papp Zoltán, a váloga­tott sílövész, ö már ismerte a pályát, hiszen a pénteki kitű­zésnél segédkezett, ám nem csupán önmaga munkáját di­csérve említi, hogy nagysze­rű a terep. Befut még néhány igazolt versenyző, amikor az első fe­hér rajtszámot viselő amatőr feltűnik: Vincze István, a sté- cés sífutók edzője. Alaposan megizzadt, s rövid pihenő után lesi az érkezőket. Nem csoda, hiszen néhány tanít­ványa mellett, felesége és le­ánya is a pályán van még. Bíró János és Kelemen Im­re vágtázva érkezik, Imrich János pedig örömmel kortyol­gatja a cólát, dicséri a rende­zőket, mert a fél távnál jól­esett neki a frissítő. Majd 10 perc szünet — nem jön újabb futó. Közben Sipos Istvánt kérdezzük: hogy íz­lett a futás? — Hát jó lett volna, ha táblákkal jelzik a kilométereket, hogy tudjuk, mennyi van még hátra — hangzik a válasz, amelyet a többség azonnal megvétóz. In­kább az a vélemény alakul ki, hogy jobb volt így, mert néhányan azért nem adták csak fel, mert abban bíztak, a következő, bokor, után már ott a cS. így'aztán bokortol” bokorig szaladva teljesítették a távot. Taps fogadja a célba érke-' ző Gift! Lászlót, a városi TSF vezetőjét, aki a jelek sze­rint nemcsak beszél a sport­ról — 1 óra 42 perc alatt tet­te meg az utat. Talán még ennél is nagyobb az ováció, amikor a szebbik nem első befutója Vincze Katalin ki­bukkan a fák közül. A hete­dik általánosba járó kislány csatlakozik édesapjához, majd fél perc múlva együtt a csa­lád: befut Vincze Istvánná is. Láthatóan fáradt boldogság van az arcán: több férfit meg­előzött, s leginkább annak örül, hogy önmagát sikerült legyőznie. A korelnököt, Köröskényi tanár urat két tanítványa fo­gadja (a többiek még nem ér­keztek be) amikor 11 óra 8 perckor sétálva megérkezik. Még 12 perc és az utolsó vál­lalkozók is jönnek. Szinte ve­lük egyidőben fékez a futó­kat kísérő két terepjáró, csu- ■pán egy sérültet hozva, aki térdszalagzúzódás miatt nem tudott a többiekkel tartani. — Biztattuk a kisebbeket, hogy szánjanak egy időre fel —, mondja Homoga László, az egyik autó vezetője, — de mindenki a saját lábán akar­ta megtenni az utat. A legvégén érkezették is ki­fújják magukat, amikor meg­koszorúzzák a partizánok em­léktábláját. Aztán kerül sor az Edzett vagyok próba iga­zolására és az eredményhirde­tésre is. Gazdára találnak sporttáskák, trikók, sapkák, sportszerek, emléklapok — minden versenyző kap vala­milyen ajándékot, Majd beállnak a buszok, kezdetét veszi a beszélgetés: a hogy volt, a hol volt nehéz, a hol tévedtem el — és min­denki jóleső fáradtsággal nézi a busz ablakán át a pálya vo­nalát. Közben néhányan már a jövő évi futóversenyre gon­dolnak. .. Kiss László NÚGRAD - 1981. május 12., kedd