Nógrád. 1981. március (37. évfolyam. 51-76. szám)

1981-03-25 / 71. szám

LABDARÚGÁS — megyei bajnokság Három vendégsiker, 32 gól Három együttes aratott si­kert idegenben a megyei lab­darúgó-bajnokság tavaszi 4. fordulójában. Két kiállításra és kilenc sárga lapos figyel­meztetésre került sor. Javult a gollövés: 32-szer talált a há­lóba a mezőny. Csak három támadósor maradt gólképte­len. St. Síküveggyár—Szönyi SE 2— 1 (1—ü) Salgótarján, Sugár út, 400 néző, v.: Klement. Síküveg­gyár: Rádi — Borsos. Zsédely (Czene), Verbói, Kaszanyi — Lisztóczki. Fehérvári. Angyal Cs. — Dudás, Král, Bodor. Edző: Tóth István. Szőrryi SE: Molnár'S. — Szrena, Kéri, Gyetván, Molnár (Sági) — Bo­dor, Csorba J., Tóth J. — Pét­re, Németh, Sándor L. Edző: Csorba Tibor. A hazaiak te­remtettek több jó helyzetet. Fehérvári lövése a kapusról Lisztóczki elé perdült, de ő 4 méterről fölé lőtt. A 25. perc­ben, egy szögletrúgás után Král fejelte a hálóba a labdát. Szünet után is a hazaiak tá­madtak többet, a kapura ke­vesebb veszélyt jelentő ven­dégek mégis egyenlítettek az 55. percben. Németh futott el jobb oldalon, s beadását Sándor L, lőtte a hálóba. Hazai me­zőnyfölény után, egy újabb szögletrügást követően Angyal Cs. fejelte a hálóba a győztes gólt. Molnár László (Szóm*. SE) kapott figyelmeztetést. Jó: Verbói, Lisztóczki, Angyal Cs., Král, ill.: Gyetván, Csorba J., Tóth J. Egyházasgerge—St. Somos 4—1 (4—0) Salgótarján, Somos, 200 né­ző, v.: Szabó KÍ.v . E,.ígérget" Miklós L. — Geese E., Miklós Zs., Berta, Somoskői N. — Fe­kete I. (Gordos T.), Pál, Si­mon I. — Somoskői Z. (Tóth), László Z., Simon L. Edző: László László. Somos: Rátóti — Makovszki (Babják), Szabó, Kese P. — Fülöp, Orosz — Ke­se R., Alapi, Komáromi, Kai- bás (Oláh), Szpisják. Edző: Tóth P. István. A kirívó vé­delmi hibákat vétő hazaiakkal szemben a minden csapatrész­ben jobb vendég együttes ilyen különbséggel is megér­demelten nyert. Simon L. mesterhármast ért el, László Z. lőtte a 4.-ét, a hazaiak kö­zül Komáromi volt eredmé­nyes. Jó: Simon L. (a mezőny legjobbja), Miklós Zs., Miklós L., Pál, ill.: Szpisják. St. Bányagép SK—Kazár 3— 0 (3—0) Salgótarján, Szánasi út, 200 néző. v.: ' Gilyen. Bányagép SK: Varga — Bozó, Schwarcz, Tóth, Oravecz — Takács, Romhányi, Blaskó — Ács (Pusztai), Csonka, Veszelka. Edző: Benke János. Kazár: Póczos — Molnár O., Pin- giczer, Miklósi, Pálmán —Te- legdi S„ Geese T., Kovács — Tőzsér L., Tóth M., Mezei. Ed­Szünet után is többet kezde­ményezett a tartalékos Volán, de a 60. percben Tőre ll-est hibázott. A vendégek a 88. percben, szerencsés ellentáma­dásból, Pincze góljával nyer­ték meg a mérkőzést. (A Vo­lán előbb két kapufát lőtt.) Balga Béla, ill. : Kecskés 'Jó­zsef kapott figyelmeztetést. Jó: Rottek. Szaszovszki, ill.: Do­monkos, .Balga, Pál, Isdinszki Kistercnye—Szurdokpüspöki 2—1 (1—0) Kisterenye. 200 néző, v.: Makovinyi. Kisterenye: Oláh — Mátrai, Szekula, , Nagy, Márkus — Halmi, Baranyi — Bodor, Németh. Rátóti, Ozs- váth. Edző: Szilágyi Gyula. Sz.-püspöki: Halász — Varga, Kosik T., Kiss Sz., Karsai (Kiss I.) — Pusztai, Fodor, Kosik S. — Hepp, Erdélyi, Tajti. Edző: Malik József. A közepes iramú mérkőzés 15. percében Németh T. szögleté­ből Ozsváth fejelte a hálóba a labdát. Szünet után Kosik S. 11-esből lőtt góljával egyenlí­tettek a vendégek. A 72. perc­ben Németh szögletéből ismét Ozsváth fejelte a győztes gólt Mátrai Ottó és Bodor Tibor (Kisterenye) kapott figyelmez­tetést. Jó: Szekula, Ozsváth, Németh, ill.: Kosik S., Tajti. Szécsény—Karancslapujlo 5—0 (0—0) Szécsény, 400 néző, v.: Mi­hal ovics. Szécsény: Tresó (Gonda) — Jambrik, Molnár, Kalmár, Orgoványi — Králik, Bérezi, Szerénái — Varga S. (Bognár), Cserni, Litavszki. Edző: Kiss László. K.-lapujtő: Híves — Földi, Juhász M., Sá­gi — Juhász L., Osgyáni — Fekete, Gáspár, Romhányi, Laczkó, Juhász I. Edző: Lan­tos Ede. Az I. félidőben a széllel támogatott hazaiak nem tudták kihasználni hely­zeteiket. A kemény mérkőzés II. félidejében nagy lendület­tel támadó szécsényiek meg­adásra kényszerítették a ven­dégeket s nagyobb arányban is győzhettek volna. Góllövő: Szerémi (2), Litavszki, Jamb­rik, Cserni. Juhász M. László és Híves László (K.-lapujtő) kapott figyelmeztetést. Jó: Tresó. Kalmár, Králik, Bog­nár. Bérezi, Szerémi, Litavszki, ill.: Gáspár, Romhányi. Pásztó—Nézsai Tsz SE 3—1 (0—1) Nógrádsáp. 400 néző, v.: Csá­ki. Pásztó: Reviczki — Szabó T., Szőke, Pusztai, Molnár — Bedő, Nagy B„ Szeles (Antal T.) — Szabó L., Kovács A , Varga (Szarvas). Edző: Veres Béla. Nézsa: Vidomusz J. — Székesi, Üjszegi, Koncz P., Bera — Füle, Gáli, Koncz S. — Solti, Takács, Fleischer. Ed­ző: Vidomusz János. A ke­mény mérkőzés I. félideiének hajrájában Fleischer 11-es­góljával szereztek vezetést a hazaiak. A 64. percben Koncz Sándor, tíz perc múlva Ta­kács Bertalan kiállításával 9 főre csökkentek a haza ak, a vendégektől Pusztai Béla ka­pott figyelmeztetést. Kovács A. egyenlített, majd a csereként beállt Szarvas két góljával nyertek a pásztóiak. Jó: Szarvas. Kovács A., Szőke, Nagy B., Szabó L., ill.: Vido­musz J., Koncz P., Solti, Fleischer. Balassi Bálint USE—Vörös Csillag HSE 3—2 (3—0) Nagyoroszi, 300 néző, v.: Hart. Balassi SE: Busái I. — Koczka, Nagy L.. Szajbert — Reich, Kertész, Kárpáti — Németh, (Lénárt), Rotten­bacher (Zábrádi), Jusztin, Si­vó J. Edző: Nagy J. László. VCSHSE: Balogh — Mosonyi, Győri J.. Salgai, Varga — Szalmásj (Győri Z.), Nagy G. — Bartha, Szádóczki, Szabó 1. Edző: Győri Ferenc. A végig sportszerű, változatos mérkő­zés góljait Jusztin (2), Kertész, ill.: Nagy G. és Szabó I. lőt­te. Jó: Nagy L., Kárpáti, Né­meth, Jusztin, Kertész, ül.: Salgai. Szalmási, Szádóczi. Nagy G., Szabó I. St. Ütvözet—Mátranovák 1—0 (0—0 Salgótarján, Zagyvaróna, 400 néző, v.: Pénzes. ÜMTE: Bozó — Szabó, Römer, Győ­ré, Gyurácz — Fodor (Imre). Zvara, Bogár — Oláh (Földi Z.), Varga, Kovács. Edző: Kriskó Lajos. M.-novák: Mis­kei — Léport, Simon, Mihály, Kotroczó — Radics A., Nagy L., Czene — Lakatos, Farkas T. (Klement), Farkas Z. Edző: Gáspár Mihály. Mindkét kapu sokszor feft-gótt veszélyben az egyenlő erők küzdelméből állt rangadón. A novákiak kezde­ményeztek többet, de a 85. percben kialakult tömörülésből Imre 8 méterről a hálóba jut­tatva a labdát, eldöntötte a két pont sorsát. Lakatos Ba­lázs (M.-novák) kapott fi­gyelmeztetést. Jó: Győré, Gyu­rácz, Varga, ill.: Mihály, La­katos, Radics A. A bajnokság állása 1. St. Síküveg. 21 18 1 2 61-19 37 2. Romhány 21 13 3 5 51-20 29 3. Pásztó-1 11 7 3 42-24 29 4. Szécsény 21 10 8 3 35-22 28 5. St. ÖMTE 21 10 6 5 37-13 26 6. Mátranovák 21 10 5 6 27-20 25 7. Kisterenye 21 11 1 9 25-27 23 8. E.-geige 21 8 5 8 25-32 21 9. Balassi SE 21 8 4 9 36-33 20 10. St. Bányagép 21 8 3 10 24-27 19 1!. 2. sz. Volán 21 8 3 10 30-33 19 12. Nézsai Tsz SE 21 6 6 9 23-29 18 13. Kazár 21 6 5 10 19-35 17 14. Sz.-püspöki 21 3 6 10 23-38 16 15. Vörös Cs. SE 21 5 5 11 25-31 13 16. Szonyi SE 21 6 3 12 29-44 15 17. St. Somos 21 6­15 22-47 12 18. K.-lapujtő 21 3 3 15 24-54 9 A Kazár—Somos mérkőzés 2 pontját 0—0-al Somos javá­ra ítélte a labdarúgó-szövetség I. sz. intéző bizottsága, összeállította: Andó Miklós ző: Simon Imre. A nagy me­zőnyfölényben játszó hazaiak Takács mesterhármasával az 1. félidőben jelentős előnyre tettek szert', szünet után mar csak játszadozás folyt. A ka­náriakat nagyban befolyásolta a szövetség határozata. Jó: Ta­kács ■ (a mezőny legjobbja), Tóth, Romhányi. Veszelka, ill.: Pingiczer. Miklósi, Pálmán. Romhány—2. sz. Volán * 2-1 (1-1) Salgótarján, Somlyói út, 300 néző, v.: Sufránszki (Heves megyei jv.). Romhány: Rottek — Szaszovszki, Zagyvái, Jelen, Hornos — Torma, Kecskés — Szűcs, Sági J., Babinszki, Pincze. Edző: Murányi János, 2. sz. Volán: Hegyi — Földi, Tőre, Balga, Ludányi — Pál, Domonkos, Isdinszki — Kö­kény, Szomora, Borbély. Ed­ző: Baranyai Gyula. Szomora ugrott ki a védők közül, majd Isdinszki fejelt kapu fölé á Volán helyzeteiből. A 20. perc­ben Torma nagy erejű lövés­sel szerzett vezető gólt a rom- hányiaknak, majd Domonkos egy szabadrúgásból egyenlített. Kosárlabda NB II. A bajnokkal játszottak Egri Tanácsépítők—STC 93—61 (44—31) Eger, v.: Pázsitka, dr. Ra­tos. STC: Juhász 31, Tóth 10, Balogh 4, Svantner 10, Palla, cs.: Nagy 2, Novák, Gantner 4. Edző: Boronyai Tamás. Az eredmény alakulása: 5. p.: 12—6, 10. p.: 22—12, 15. p.: 36—16. Szünet után: 5. p.: 54—35, 10. p.: 70—37, 15. p.: 79—45. Az NB I-re profi módon készülő, s már bajnoknak te­kinthető egriek mindvégig ve­zetve nyertek. A Stécé nem tudta elhinni, hogy ezen a találkozón megszoríthatja el­lenfelét, s eleve feladta a küzdelmet, holott helyenként fel tudott zárkózni. Csupán hiányzott egy ember, aki for­dítani tudott volna a csapat­játékon. Boronyai Tamás: — Közép­csapat vagyunk. Reális kü­lönbség a 30 pont. Szolnoki MÁV MTE—STC 64—54 (25—20) Szolnok, v.: Vámos, Darida. STC: Miskolczi 31, Hegyiné 1, Lajgutné 6, Belinyák 4, Kre- nács 2, cs.: Angyal 10, Szliv­ka. Edző: Szarvas József. Az eredmény alakulása: 5. p.: 5—1, 10. p.: 13—7,. 15. p.; 17—15. A szünet után: 5. p.: 35—22, 10. p.: 44—30, 15. p.: 50—44. Az STC a tisztes vereseg yemenyébén utazott ellenfe­léhez. A Szolnoknak a tét a STC-kesergő EZ MÁR AZ ELSŐ ÓRA! dolog már jó ideje az STC­llUiUriOn labdarúgók hazai mérkő­zéseiről tudósítani az olvasót. Mennyivel egy­szerűbb lenne győzelmekről, nagy csatákról beszámolni, de e jelenség jó ideje hiány­cikk a piros-feketék háza táján. Egymást érik a kiábrándító mérkőzések, megalázó ve­reségek, már ki tudja mióta kátyús útra té­vedt a patinás klub labdarúgóinak szekere. Hosszú évek utánpótlás-nevelési hibái, át­igazolási melléfogásai, vezetői következetlen­ségei az idei bajnokságban jelentkeznek a leglátványosabban. Oda jutott az együttes, hogy mezét — azt a mezt, amelyben váloga­tottak sora kergette a labdát — már nem rang felölteni. Igaz, a nyári átigazolásoknál vérveszteség érte a csapatot, s néhányan már a vissza­vonulás küszöbéig jutottak. Ám ezzel együtt a jelenlegi gárdában is van annyi, hogy ver­senyben lehessen, illetve lehetett volna a feljutásért vívott harcban. Ezzel szemben va­lami kísérteties vergődésnek lehetünk tanúi, akik figyelemmel kísérjük a Stécé vesszőfu­tását. Rutinos, sok-sok első osztályú mérkő­zésen szerepelt játékosok erőtlen árnyékai egykori önmaguknak, kínlódnak szerény ké­pességű csapatok ellenében. Hétről hétre megbolygatott, átszervezett együttes erőlkö­dik. keresi önmagát, görcsös akarással haj­szolná az eredményt! Azaz vasárnap már nem is hajszolta. Le­eresztett, szétesett, kedvét vesztett társaság elképzelés és elszántság nélkül találkozott olyan ellenféllel, amelyik egy pontért jött, s el is vitte. Az eddigiekkel ellentétben ez­úttal még a kimaradt gólhelyzetek sem bor­zolták a kedélyeket, mert a vendégek kapu­jánál még lehetőség is alig akadt a gólszer­zésre. Pedig most már — egy-két bizonyí­tani akaró játékos kivételével — nem volt tétje a találkozónak. Már nincs miért izgul­ni, hiszen feljutás-kiesés nem fenyegeti a gárdát. Üj szakasz kezdődött: ld kell alakítani a jövő csapatát! Elsősorban olyan játékosokból. akik akarnak, tudnak és mernek is játsza­ni ! Mert alig van olyan stécés. akiben ez » három tényező ötvöződne. A többségnél va­lamelyik hiányzik. Minden típusra lehetne példát említeni, de ezt tudatosítani a focis-, tákkal a vezetők dolga. Nekik kell —, vagy kellett volna — lelkesedést és főleg hitet önteni a játékosokba. Helyre tenni az elbiza- kodottakat, segíteni a gátlásokkal küzdőket. Olyan- légkört kialakítani, amelyben lelkiis­meretesen küzd, de nem borotvaélen táncol a játékos. Egységes önbizalma van, s több­nyire tudja mozgósítani képességeit. Most már ilyen szakasz következik. Le kell tenni a voksot egy arra érdemes csapat mel­lett, s az eredménytől függetlenül hagyni őket játszani. Hosszú távon, felszabadultan, de nem felelőtlenül! Bátran, ésszerűen kí­sérletezve —, de nem ezerszer cáfolt elkép­zelésekkel! — kialakítani egy olyan gerin­cet, amely tudatos nevelő munkával, egy-két poszti'a igazolt futballistával alapja lehet egy későbbi NB I-es gárdának. r c ' _ valami. Bár nem tartozik szo- tS m©y rosan ide. mert hasonló, sőt, rosszabb körülmények között is volt már él­vonalbeli csapata a városnak. De meg kell ismét említeni az SKÜ-stadion helyzetét. A sporttelep visszakerült a gyár kezelésébe, de ez egyáltalán nem látszik rajta. Az épület hovatovább átveheti a. főváros leégett, elva­rázsolt kastélyának szerepét. Vasárnap a já­tékvezetők öltözőjében „csak néhány apró­ság” hiányzott a komfortérzéshez: nem volt asztal, szék. fogas, meleg víz, s az, hogy az ablak nem nyílt, már szót sem érdemel. Négy hete még a környéken sem láttak takarító­nőt! Pedig lett volna bőven idő a hiányok pótlására, hiszen utoljára valamikor ^ tavaly decemberben használták a létesítményt a labdarúgók! . . Van tehát, bőven tennivaló a klubnál es környékén. Dolgozni kell: hittel, szeretettel — hozzáértéssel! — Kiss — Iskolai sport Centenáriumi kupa Balassagyarmaton Szmiszlov 60 éves A szovjet sakksport egyik kiválósága, az exvilágbajnok Vaszilij Szmiszlov kedden ünnepelte 60. születésnapját. Szmiszlov egy ízben elnyerte a sakk világbajnok büszke cí­met. Először 1953-ban harcolta ki a világbajnoki párosmérkő­zés jogát: az 1954-es, Botvin- nik elleni mérkőzésen 12—12- es eredménnyel Botvinnik maradt a trónon. A követ­kező vb-periódusban ismét Szmiszlov lett az első a vi­lágbajnokjelöltek között, ez­úttal már Botvinnik sem tud­ta megállítani. Szmiszlov 12,5—9,5 arányú győzelméért azután egy évvel később Mi­hail Botvinnik revansot vett, s visszaszerezte világbajnoki címét. Szmiszlov azóta is a világ élvonalába tartozó sakknagy­mester, aki ma is szívesen lá­tott résztvevője a nagy sakk- tornáknak. Tagja a Bure- vesztnyik Moszkva együtte­sének, amely —, mint a Szov­jetunió bajnokcsapata — si­kerrel szerepel az 1981—82-es BEK-mérkőzéssorozaton. Leg­közelebb áprilisban a nagy­szabású moszkvai nemzet­közi sakktornán vesz részt. az STC-sek bajnokság volt. Meglepően kapkodva, idegesen játszott a szolnoki együttes. A várt le- rohanásokat az STC ellensú­lyozta, mindvégig egyenran­gú ellenfél volt. A palánk alatt veszítettek a tarjániak a közel kétméteres Szalai ellen nem volt ellenszer. Különö­sen a szünet utáni 5. perc volt döntő. Ékkor Hegedűs so­rozatban öt távoli dobással je­lentős előnyt szerzett. A harcban egyedül Miskol­czi érezte meg a lehetősége­ket. Angyal a szünet után csatlakozott hozzá. Szarvas József: — Ez a ta­lálkozó jó tanulsággal szol­gálhat együttesem • számára. Minden mérkőzésre győze­lemben bízva kell kiállni! — mátyus — A balassagyarmati 217. szá­mú Szondy György Ipari Szak­munkásképző Intézet KISZ- bizottsága és diáksportköre közösen — az iskola fennállá­sának 100. évfordulója tisz­teletére — centenáriumi te­remlabdarúgó-tornát rende­zett. A két hónapon át tartó versenyen —, amelyet a test­nevelő tanárok irányításával a tömegsport-foglalkozások ke­retében bonyolítottak, le — 23 csapat (mintegy 300 diák) vett részt, s egyenes kieséses rend­szerben döntötték el a he­lyezések sorsát. A színvonalas, nagy töme­get megmozgató versenyt a 2 E. osztály — autószerelők — csapata nyerte a 3/A. — gép­lakatosok — és a 3/E. —, szintén autószerelők — csa­patai előtt. — vaskor — 1 A NÓGRÁD totófippjei, 13. hél 1. MÁV-DAC—Haladás X 2. PVSK—Olajbányász X 2 3. Dunaújvárosi Építők—Bem SE 1 2 4.22. Volán—Budafok 1 X 5. Kazincbarcika—Asztalos SE 1 6. Borsodi Volán—Eger 1 7. Ascoli—Avellino 1 X 8. Internazionale—Juventus 1 X 9. Napoli—Bologna X 2 10. Perugia—Pistoiese 1 X 11. Palermo—Milan 2 12. Rimini—Lazio X 2 13. Spal—Cesena X 1 14. Varese—Pescara 1 15. Bábolna—Komló 1 X 16. Alumínium—Keszthely 1 Góltotópályázat A múlt héten 401 szelvény érkezett olvasóinktól. Mind­két mérkőzés végeredményét (STC—Papp J. SE 0—0, Kis­terenye—Szurdokpüspöki 2—1) egyetlen olvasónk sem talál­ta el. A pályázatok között 79 egytalálatos akadt. A követ­kezők nyertek 10—10 darab totószelvényt: Volek László Zoltán, Pásztó, Diófa u. 24., Babcsán János, Balassagyar­mat, Jókai u. 26., id. Ecset József, Mátranovák, Szegfű u. 7. Góltotó I. BGY. SE—SZEGEDI DÓZSA, VÉGEREDMÉNY: 2. MÁTRANOVÁK—SÍKÜVEGGYÁR. VÉGEREDMÉNY: NÉV: LAKCÍM: NÓGRAD - 1981, március 25., szerda 7