Nógrád. 1980. október (36. évfolyam. 230-256. szám)

1980-10-02 / 231. szám

t Egy gól — két képben HMWcW ' ''i; Felvételeink az STC—Kazinebarcika mérkőzésen készültek. Az első képen az STC í. gólja látható: Kovács oldalról belőtt szabadrúgását Kajdi Helgerttől zavarva fejeli a Vegyész hálójába. A második felvételen a stéeések gól utáni öröme látható. Balról jobbra Fodor', Földi (10-es), Szekula, Marosok, Cséki (2-es), Mohácsi, Kajdi és Novák kapuvédő. ■n (Herbst Rudolf felvételei) Elődök nyomdokain Eredményes honvédelmi munkára törekednek ; ífelJttÁ, i — V . _ . ^ - - —r.-BTTTv.—w»*»-.-.*.- —.•««« ' ’ Á Salgótarjáni Kohászati védelmi neveléssel ka peso la- to ttunk az országos döntőbe, üzemek MHSZ-szervezete a tos tennivalókat, az ismeretek ahol számos nagy vállalat lö- sok sikert megélt acélgyári oktatását, szocialista hazánk vészeit megelőzve, csapatban lövészek nyomdokain haladva védelmének szükségességét a harmadik helyezést harcol- kísérelte meg az elmúlt évek- . tűk ki. A nőknél több mint ben a nagyszerű elődök - A Hongéi«11 Kufa l°vész- ötven, a férfiaknál pedig 87 Szlávik Sv, idősebb é. volt. BrSnes ifjabb Décsei Ferenc, Papp m2?. .,«.1 együttesünkben Szakmár Re­Ervin, „Csapó Lajos”, Katkó Sl rtóvevík Sa A zsőné és Bóné Gabriella mel­Pál — jó hírét továbbvinni. Addig, amíg az 1970-es évek előtt a lövészek feladata a lett, a férfiak közül az aláb­- . , __.. rendezett versenyeken. A ver­sport versenyszerű űzése volt &k létszamát tekintve kö­e mai igények teljesen más ^ rincz, Angyal, Bálint és For­Mondanom sem kell, hogy . , - . , * zel 2000 munkás Indult a je- —----------------------------> c élkitűzéseket jelentenek. Ep- lentősebb ünnepek tiszteletére az üzemilövészversenyekszer­rendezett lövényversenyeken vezése mellett állandó fel- ■ emelte ki. — Az MHSZ-versenyek vá­SKÜ MHSZ-lövészkiub tit kárától kértünk tájékoztatást sokirányú tevékenységükről — Az SKU-nél működő rosi, megyei összecsapásain mindig ott szerepelnek klu­bunk tagjai. Emellett felada­tunk még az összetett honvé­delmi versenyek szervezése is. Klubunk 120 taggal oldja meg ä sokirányú megbízatását. A A végzett munka elismerésében 5,C” típusú lövészklub fel­adata a fiatalok előképzése, és a lövésztömegsportok nép­szerűsítése, a versenyek szer­vezése, technikai eszközök biztosítása — magyarázza sokoldalú sportember. adatunknak tekintjük a be­vonulás előtt állő fiatalok hon­védelmi felkészítését. Ugyan­akkor rendszeresen segítjük az úttörők, a közép- és főiskolás fiatalok részvételével lebonyo­lított versenyek, honvédelmi napok, járőrversenyek sike­rét. Terveink között szerepel, hogy a HKL-, ÖHV-, SAV-ver feladatok megoldásánál nagy a vallalat támogatása. senyeken a^ddiginél is ered­__.-.-i________* ■ Efivben lehetoseset biztosi- ,í a__. s egítséget jelent a vállalat dol­gozóiból szervezett aktívahá­Egyben tanak lehetőséget részünkre biztosi­technikai lózat közreműködése. Bálint eszközök vásárlására is. Kü- Sándor, Komka Gyula, Klei- l“1 kiemelném a szakszerve­zet, valamint KISZ-bízottsag ban Rezső, Angyal Zoltán, Dankó Miklós, Lavrincz At- tila, Túrán Sándor, Werner ködöset. Ödön sokat lendít tevékeny- Büszkék vagyunk arra Bégünkön. Az említett tarta­lékos tisztek, tiszthelyettesek ményesebben szerepeljünk. Az eredmények javításához ren­delkezésre állnak a technikai eszközök, és a csupaszív aktí­vák. Éppen ezért bizakodva Szívügyüknek tekintik a hon- sági emlékversenyben elju­támogatásái, segítő együttmű- a jövö versenyei, rendezvényei elé — mondotta Is, végezetül Csuka Gábor, az hogy a vasasszakszervezet ál- SKÜ-lövészklub titkára, tál szervezett tanácsköztársa­D. L. Labdarúgó MNK Dunaújvárosi Kohász—Kisterenyei SE 4-1 (1-1) Kisterenye, 500 néző, v: Maczkó, Dunaújváros: Németh — Keller, Paizs, Tóth, Virágii — Bódi (Weitner), Nagy II, Sugár, Fajkusz (Segesvári) — Magyar, Weimper. Kisterenye: Oláh — Márkus, Szabó, Mud- riczki, Baranyi — Szekula, Te­keres (Mátrai), Rátóti — Né­meth, Sipkó. Ozsvár (Tóth A ) A mérkőzés előtt búcsúztat­ták az aktív játéktól vissza­vonult Márton Lászlót. A ha­zaiak kezdtek jobban, szöglet után a kapufáról visszapatta­nó labdát Németh öt méterről fejelte a jobb sarokba. 0—1. Az első félidő utolsó percei­ben Weimper 30 méteres sza­badrúgásból egyenlített. 1—1. A második játékrészben a széltől támogatott vendégek némi fölényre tettek szert, de csak a 75. percben Tóth ka­pásgóljából tudták a vezetést megszerezni. 2—1. A 30. perc­ben Nagy II. volt eredményes. 3— 1. A végeredményt Weim­per szabadrúgásból az utolsó előtti percben állította be. 4— 1. Nagy akarással és főleg az első félidőben sok helyzetet teremtve játszott a megyei csapat. A 75 percen keresztül teljesen egyenrangú ellenfele volt az NB I-es dunaújvárosi­aknak. Amennyiben a kiste­renyei csatárok jobban kihasz­nálták volna a gólszerzési le­hetőségeket, akkor könnyen meglepetés születhetett volna a találkozón. Jók: Paizs, Tóth, Nagy II., illetve Szabó. Sze­kula, Oláh, Németh, Sipkó. Salgótarjáni IC—Kecskeméti SC 3—1 (1—0) Salgótarján, 300 néző, v: Tátrai. STC: Kocsis — Cséki, Mákos (B. Kovács), Varga, Kovács — Balga. Kajdi, Pin­tér — Szoó, Mohácsi (Vágó), Marcsok. Kecskemét: Erdei — Beles, Csordás. Tóth, Gara — Lakatos, Szabó, Sörös (Kvasz- novszki) — Tapasztó, Horváth, Tar (Meszlényi). Az első formás támadás a tarjáni térfélen futott. Az 5. percben Mákos az alapvonal­nál becsúszva szerelt, síp­csontjára rúgást kapott és le­cserélték. A jobb oldalon fut­tatott hazai támadások a 18. percben vezetéshez juttatták az STC-t. Szoó középre adott, Varga fordulásból kapura per- dített, csavart lövése Lakatos fején irányt változtatva a há­lóba hullott. 1—0. A folytatás­ban újabb befejezetlen STC- helyzetek borzolták a kedé­lyeket. A 40. percben a fel­tűnően passzívan játszó Mo­hácsit lecserélték. Szünet után veszélyesebbé vált a hazaiak támadófölénye. A 67. percben Szoó tört kapura, 14 méterről élesen a bal felső sarkot cé­lozta. Erdei bravúrral mentett szögletre. A következő perc­ben Szoó szögletét a védők felperdítették. A felpattanó labdát Marcsok fejjel a háló­ba juttatta. 2—0. A 85. perc­ben Horváth három méterről Lombázott az üres kapu fölé. A 86. percben B. Kovács lab­dájával Kajdi tört kapura, a kapust kicselezve a hosszú sa­rokba lőtt. 3—0. A 87. perc­ben Kovács kezén pattant a labda, a büntetőt Gara- félma- gasan lőtte a jobb sarokba. 3—1. A sok hibával tarkított ta­lálkozón az STC végig fö­lényben játszott. Helyzetek ki­dolgozásában és kapura lövé­sekkel is felülmúlták ellenfe­lüket. A második félidőben felgyorsult a középpályással- játéka, s a helyzetek kihasz­nálásában határozottabbak voltak a támadók. Jók: Varga, Balga, Kajdi, ill: Gara. (mátyus) Harta — Nagybátony 3—0 (1 — 0) Harta, 600 néző, v.: Ágos- Megérdemelten nyert a hazai ton. Nagybátony: Palchuber — csapat a lélektelenül játszó Verbói, Antal, Orosz J„ Bocsi nagybátonyiak ellen. Góllövókj (SzaIbógper-DOKiss,IOÍ>BogáL Garamvölgyi, Sós, Fazekas U- (Szabó L.), Loch. esből. i II II Ébredés Erid refal van Endrefalván az idei tanácsi választások során új elnök ke­rült a tanács élére. A község állami vezetője az egyéb -fela­datok mellett gondot fordít a sporttevékenységre is. Hogy a sportmunka helyi irányítása nagyobb súllyal bekerült a tanács feladatai közé; már ér­ződik a község sportéletében. Az ébredés jelei, hogy Kolosi Tibor személyében új elnöke van a sportkörnek is. Megha­tározták a soron következő fela­datokat: taglétszám növelését (a szervezéshez már hozzá is fogtak), a szervezeti élet erő­sítését, a tömegsportmozgalom kiszélesítését. Röplabda, sakk és asztalitenisz sportágakban beindult az élet. A településré­szek között labdarúgótornát szerveznek. Ősszel és télen a szervezeti életet szeretnénk úgy megerősíteni, hogy jövőre a járás által kiírt tömegsport- versenyeken a labdarúgó-baj­nokságban részt vehessenek- Fontos feladatuknak tekintik az elhanyagolt sporttelep rend­behozását. Nagy élmény volt Hétfőn repülőgéppel érkezett haza l.ódzból a Gagarin Általá­nos Iskola hatfős atlétacsapata. Az úttőrőolímpia ezüstérmét ho­norálta ezzel a lengyel úttal a MŰM. testnevelési és sportosztá­lya. A gyerekek Vertlch Tamás testnevelő vezetésével négy na­pig tartózkodtak Lodzban és egy nemzetközi egyéni atlétikai ver­senyen vettek részt. A küzdelmek- ben népes mezőny, kétszáztlzen- •gy iS65. után született atléta In­dult. A salgótarjániak eredményei. Magasugrásban: ... 2. Bodő Já­nos (164 cm). Távolugrásban: ...2. Baár Gábor (564 cm), ... I. Sza­bó András (532 cm). Súly lökés­ben : ... 2. Pál Zsolt (Dm. 84 em). A szívélyes vendéglátás, a Jól előkészített verseny és a kel­lemes repülőút nagy élmény volt S fiatalok számára. összetett honvédelmi verseny A balassagyarmati városi sportfelügyelőség, a járási MHSZ szervezete és a szécsé- nyi nagyközségi szakmaközi bizottság a fegyveres erők napja tiszteletére összetett honvédelmi versenyt rendezett Szécsényben. A versenyzők lö­vészetben, kézigránátdobás­ban, távolugrásban és fegyve­res váltófutásban mérték ösz- sze tudásukat. A győzelmet és vele együtt a vándorserleget a rimóci első csapat szerezte meg, a 2. a szécsémjd szolgál­tatóipari szövetkezet MHSZ- csapata, míg a 3. a járási rendőrkapitányság lett. Labdarúgás Országos serdülő- és területi ifjúsági bajnokság Serdülők: STC—Kazincbarcika. 0—2 (0—0). STC: Nagy — Erki (Du- pák), Fekete, Makón, Zély — Bozó, Morvái, Simon — Sza­Ifjúságiak: STC—Kazincbarcika 1—1 (1—1). STC: Lehoczki — Koz­ma, Juhász, Simon J., Agócs — Veres, Dóra, Lipták — Ga­Napi tíz perc — az egészségért Egy görög bölcselőtől meg- Váci Kötöttárugyár tordasí kérdezték, mi a legrossaabb üzeme, ahol jelentős segítse-, az életben. így válaszolt: egy- get kapott az üzem vezető­helyben ülni... A bölcs nyíl- sége dr. Szabados Pál körze- ván arra célzott, hogy a ti orvostól a gyakorlatok ki- mozgáshiány a testet-lelket dolgozásához, — de sorolhat- sorvasztó tétlenség a legna- nánk tovább, gyóbti ' rösszí—''bétegségfekökcP ügy érzem, nem lenne he-’ zoja, kiváltója! Nem ujkele- jyénvaló, ha az olvasó azt tű törvény: mozogni, sportol ni kell! Futni, sétálni, gim- nasztikázni; szabadban, ott­hon és a munkahelyen. Igen, a munkahelyen, s különösen ott, ahol Íróasztal, munka­pad, szalag mellett, egyhan­gú, monoton tevékenységgel telik el a nap- A gimnaszti­ka a fizikai munkát végzők­nek sem árt, sőt! A más-faj­ta mozgás — aktív pihenés! Ezért van nagy jelentősége a munkahelyi testnevelésnek. Megyénkben 1970-től folyik az üzemekben a szervező tevékenység a munkahelyi testnevelés bevezetésére, il­letve annak rendszeresítésé­re. Az SZMT sportbizottsága a SZOT elnökségének a munkahelyi testneveléssel kapcsolatos határozata alap­ján, munkatervet készített, amelynek célja: a határozat eredményes végrehajtása volt. A munkatervben meg­jelölték azokat a feladatokat, amelyeket a munkahelyi gondolná, a munkahelyi test­nevelés most már minden üzemben rendszeressé vált- Sajnos, a tapasztalatok nem ezt mutatják. Több vállalat­nál. ahol korábban rendsze­resen tornásztak a dolgozók,' az utóbbi Időben nincs rend­szeres torna az e célra biz­tosított szünetben, sőt egyes üzemekben megszűnt, mint páldául a Salgótarjáni Ruha­gyárban, vagy a Budapesti Rádiótechnikai Gyár salgó­tarjáni gyáregységében. Pe­dig ezek olyan helyek, ahol a dolgozók túlnyomó része nő, és többségében ülőmun­kát végez. Tehát nagyon is indokolt lenne egészségük megvédése érdekében az or­vosok által javasolt testmoz­gás, amelyet a munkahelyt testnevelésre — és nem do­hányzásra, vagy egyéb tevé­kenységre — törvényesen biztosítottak! A munkahelyi testnevelés mind a társada­lom, mind az egyén számára testnevelésben részt vevők- elsőrendű munkásvédelmi fe­nek el kell végezniük. így például a szervezési munkát a szakszervezetnek, az egyes munkahelyekre szükséges gyakorlatok kidolgozását az üzemi orvosoknak, a szüksé­ges anyagi támogatást pedig a gazdasági vezetőknek- En­nek meg is mutatkozott az eredménye. 1970-től 1975-ig ladat. Mindkettőnek egyaránt érdeke az egészség megóvá­sa. Ezért továbbra is legyen feladata a munkahelyi test­nevelés-szervezés a szakszer­vezeti bizottságoknak és a/, üzemek vezetőinek- Vonják be a szervező munkába a« üzemek KlSZ-bizottságát, igényeljék az üzemorvosok tizenöt üzemben háromezer segítségét a speciális gyakor­bó, Grózinger (Csikós), Oláh rai, Tolnai, Borbély. Góllövő: I. (Széli). Jók: Fekete, Bozó és Szabó. Bgy. SE—Hajdúböszörmény 3—2 (3—0). Bgy. SE: Kovács — Kékkői, Maring, Paumán, Lipták. Jók: Veres, Lipták és Tolnai. Bgy. SE—Hajdúböszörmény 2—1 (0—0). Bgy. SE: Jamb- rik — Bendik, Debrei, Molnár, Czibak Virág, Deák, Csó- Szél — Macskás!, Baranyai, kás — Kardos, Szűcs, Zsldai (Kiss). Góllövők: Czibak, De­ák, Szűcs. Jók: Czibak, Pau- man. Csizmadia — Matyóka, Ko- honicz, Csábi. Góllövők: Mol­nár, Csizmadia. Jók: Szél, Macskása, Molnár. dolgozó vett részt a munka­helyi testnevelésben, 1976-ban ez a szám úgy módosult, hogy több mint ötezren tor­násztak az e célra biztosított tízperces szünetben, 21 üzem dolgozói közül. Ez az ered­mény kis mértékben annak is köszönhető, hogy a megyei egészségnevelési osztály dol­gozói bekapcsolódtak a szer­vező és felvilágosító mun­kába. Különösen dicséretes volt azoknak az üzemeknek a tö­rekvése, ahol elsőként vezet­ték be a munkahelyi testne­velést, mint például a Buda­pesti Kötőipári Szövetkezet salgótarjáni üzeme, vagy a latok kidolgozásához. Az üzemorvosok szorgalmazzák, a munkahelyi testnevelés be­vezetését, ahol még nincs — és ahol már megszervezett —, ott tanácsaikkal segítsék annak rendszerességét. Az üzemi szakszervezeten keresztül a vállalatok gazda­sági vezetősége a munkahelyi testnevelés feltételeit teremt­se meg. A dolgozók egészsé­gének ilyen irányú védelme is lényegesen segíti a terme­lékenység növelését és ezzel együtt a táppénzes állomány­ba kerülők számának jelen­tős csökkentését. S. B. •: NÖGRAD - 1980. október ÓL, csütörtök