Nógrád. 1980. szeptember (36. évfolyam. 205-229. szám)

1980-09-16 / 217. szám

Kézilabda N8 I. B. Nagyszerű mérkőzés Székesfehérvárott HONVÉD SZONDI SE—SALGÓTARJÁNI TC 23—22 (9—11) Székesfehérvár, 150 néző, v.: Komár, Méri. STC: Kiss — Szabó (3), Jancsó (4), Dreven- ka (2), Balló (8), Bodor (1), Padár (1). Cs.: Guiácsi (kapus) — Németh (1), Szőllős, Márta, Lavrincz (2). Edző: Czimer János. Az STC majdnem bravúrt hajtott végre a Szondi ellen, amely a bajnokság első for­dalójában 31—26-ra győzött Salgótarjánban. Hazai büntetővel kezdődött — Kiss ragyogóan védett. Ké­sőbb újra bravúrral hárított (!) A Szondi a 6. percben szerzett vezetést. Balló 7 méteresből egyenlített. A Honvéd büntető­je is bement. Márta gólja kö­vetkezett. Kettős emberhát­rányból is az STC ért el gólt. A Szondi is eredményes volt, de Ballő újra vezetéshez jut­tatta a vendégeket. A hazaiak két gólja után Jancsó egyenlí­tett, majd vezetést szerzett. A fehérváriak találatát Lav- rinczé követte. Kiss újabb he­test hárított. Balló és Jancsó növelték az előnyt: 6—9. A Honvéd büntető-----majd ak­ciógólt lőtt. Drevemka is beta­lált a kapuba. Szabó hasonló­an. Hazai góllal alakult ki a 9—11-es félidőbeli eredmény... A második félidő 20. másod­percében Szabó lőtt gólt. A fe­hérváriak két gólját követően Szabó újra „jött”. A Honvéd ismét belőtte a büntetőt. Az egyenlítés sem késett. Pádár azonnal vezetést szerzett. Az újabb hazai büntető ismét egyenlítést jelentett. STC-bün­tető: 14—15. A hazaiak „cim­balomszögből” lőtt góllal egyenlítettek. Vendéghetes: Balló-gól. Űjra egál! Jancsó a beállós helyéről volt eredmé­nyes. A Szondi büntetőből egyenlített, Lavrincz előnyt szerzett. A Tarján újabb gólt kapott — büntetőből. Németh talált a hazaiak kapujába. A fehérváriak ismét (!) hetesből egyenlítették, majd ismétel­tek. Jancsó hatalmas gólt lőtt! A Honvéd-csapat megszerezte a vezetést. Balló hetes gól­jával 22—21-re alakult a meccs. Ojabb STC-büntető — és egyenlő az állás. A hazaiak az utolsó másodpercekben lőt­ték győztes góljukat. Hétmé­teresből... Jók: Rapatyi, Pásztor, ill. az egész tarjáni csapat. A Szondi legjobb góldobói: Pásztor (8), Barnóczky és Molnár (4—4). Kiállítások: 6., illetve 8. perc. A Salgótarján az 50. percig kitűnően játszott és vezetett. A Honvéd-csapat akkor egyen­lített, s az utolsó négy percben hetesekből lőtt gólokkal tar­totta az egygólos előnyt. Az STC játékáért csillagos ötöst érdemelt. Nem vereséget... Pánczél János, a Szondi HSE edzője: — Kértem a csapatot: ne vegyék „könnyen” a Tar­jám!. Nem vették komolyan az intelmet. Az ellenfél megle­pően jól és eredményesen ját­szott. Czimer János: — A csapat minden tagja dicséretet érde­mel. Az eredmény fordított is lehetett volna.... (tóth) Javuló játékkal STC—Lehal SC 2—1 (1—0) A védőből középpályássá lett Kegye helyzetfelismerése gólt eredményezett. Kosárlabda NB II. Jól rajtoltak a tarjániak Az NB Il-es kosárlabdázók íz BGT. SE—STC 71—91 (38—42) megkezdték az Őszi Idényt. Az STC női kosarasai Törökszent- Balassagyarmat, v.: Dombóvári, mik loson. a férfiak Baiassagyar- STC: Svantner (18), Tótb (14), maton léptek pályára. Mindkét Juhász (41), Palia (8), Hubert tarjáni csapatnak jól sikerült a (12). Csere: Novak (4), Edző: Bo- rajt, hiszen Idegenben szerezték ronyai Tamás. úgy. SE: Géczl meg a győzelmet. (10), Blth L. (4), Varga (8), Sár­iOKOKSZtNT.MIKLÓSI SE-STC kány (28), Kalcsó (18). Csere 63-65 (32—33) Rith Lajos. Törökszentmlklós, v.: Cfuta, , Az 5. percben már 14—7-re ve Molnári STC: .Masttnkó ^Bi)v An- .-rétiek a vendégek, aztán végig S.val (4), Belinyák (ÍJfe JHegyi (3íV'irányítva a játékot nyerték meg Miskolczi (19), Csere: Szlivka (2), a találkozót. A mérkőzés' hajrájá- Kaszás (—), Longauer (—), Köb- ban növelte is előnyét az STC lő (—). Edző: Szarvas József. együttese. A kosarasok megyei Az őszi rajt küzdelmes mérkő- rangadója kemény, de sportszerű zést hozott TörOkszcntmiklóson. játékot hozott. .A találkozó kró- Különöaen az első félidőben volt nikájáhoa tartozik, hogy egyik szoros a találkozó. Szünet után csapatban aem volt olyan játékos, már kidomborodott a vendégek aki elérte volna az öt hlbapon- tudás- és rutlnbell fölénye, bár tot. A mérkőzést vezető Dombo- ezt az eredmény nem tanúsítja. .. vári annak ellenére, hogy társa Elismeréssel kell szólni Martlnkó nem érkezett meg, Jól látta el játékáról, aki egyéves szünet után feladatát. Bjzzel a vereséggel a most lépett először pályára baj- balassagyarmati csapat még ne- noki mérkőzésen. Nagy része van hezebb helyzetbe került, hiszen a győzelemben. Szintén Jól játszott eddig is az utolsó előtti helyet es igen eredményes volt Belinyák, foglalta el. aki húsz pontjával tűnt ki. — demény xyv.jLíTj HANOEhe t€7EK I960 Magyar hangszeres nepzene A Magyar Tudományos Akadémia anyagából J szerkesztette SAROSI BÁLINT Öreg pásztor furulyázik, idős ember danol reszelés hangján. Idős néne a dudaszót utánozza, régi tekeró, rheg levelsip szólal meg - csupa megismételhetetlen felvétel Sárosi Bálint nem kereste,az egzotikumot, felvételeméi arra törekedett, hogy tudományos ala­possággal, s mégis közérthetően és élvezetesen is­mertesse meg hallgatóit a régi és a mai magyar népi zene hangszereivel és hangszeres daiabjaival. A teljesség kedvéért a felvételen cigányzenészek nó- táznak. hiszen ez a muzsika elválaszthatatlan a mai; falusi mulatságoktól. A lemezen elhangzó 70 zeneszámot magyarázatok, kottapéldák és fényképek egészítik ki. Salgótarján, 2000 néző, v.: Fekete. Salgótarján: Kun (Kocsis a 76. percben), — Cséki, Mákos, Varga, Ko­vács, — Kegye (Földi a 62. pereljen), Balga, Tóth — Szekula, Kajdi, Berindán. Edző: Szalai Miklós. Lehel SC: László — Gergely, Fé­nyes (Szívós a 14. percben), Fejes, Pozsgai — Rostás, Ré­pás!, Lukácsi — Sárközi, Párái, Török (Bacher a 64. percben). Edző: Kóczián Antal. Jól kezdett a Stécé, már a 2. percben komoly helyzet adódott a vendégek kapuja előtt: Tóth szabadrúgását Ke­gye 5 méterről fejelte mellé, majd Szekula beadása Balga fejéről alig kerülte el a ka­put. A 6. percben Berindán ugrott ki a balösszekötő he-' lyén, de kissé kisodródott, s a kapusba vágta a labdát. Eseménydús volt a játék, s nem egy szép hazai, támadás aratott nyíltszíni tapsot. A 13. percben megszületett az STC vezető gólja. Kovács nagy partdobását Kajdi csúsz­tatta tovább, s Szekula köz­vetlen közelről a kapu köze­pébe fejelte a labdát. 1—0. Izgalmas volt a talákozó. A hazaiak széleken vezetett tá­madásai és az ezeket követő beadások nem egyszer okoz­tak gólveszélyt László kapu­ja előtt. A vendégek első iga­zi gólt ígérő támadása a 19. percben adódott, ám Párái pördítését Kun merész előre- vetődéssel védte. Később esett a játék irama és szín­vonala. A félidő hátralevő perceiben Kajdi fejessel, Tóth pedig távoli lövéssel kísérlete­zett — sikertelenül. Szünet után ismét nagy len­dülettel, Stécé-rohamokkal indult a Játék. Előbb Kovács szögletét Kajdi alig csúsztat­ta a kapu mellé, majd Szeku­la ívelt középre, de Balga „csukafejese” átpattanta a kaput. Az 52. percben Berin­dán ívelt nehéz szögből ka­pura, labdája a kapufáról visszapattant Kegye elé, aki mintegy 5 méterről a kant fö­lé lőtt. Az 58. percben javí­tott a középpályás. A 16-osnál szépen vette át a labdát, le­fordult vele őrzőjéről s a ki­mozduló kapus lábai között mintegy 7 méterről szerezte a mérkőzés második gólját. 2—0. Aztán ismét ellaposodott a játék, alig akadt említésre méltó esemény. Negyedórá­val a találkozó vége előtt szépítettek a vendégek. A ka­putól 20 méterre megítélt szabadrúgást a rutinos Sárkö­zi mesterien nyeste a jobb felső sarokban. 2—1. Ismét a hazaiak következtek. Előbb Szekula lövése csattant a ka­pufán, majd Balga fejelt jó helyzetben László ölébe. A be­fejezés előtt Berindán szép lö­vése okozott gondot a vendé­gek kapusának. Nagy . lelkesedéssel és akarással kezdte az STC a játékot. A mérkőzés elején úgy tűnt, hogy végre ötle­tes, szellemes játékkal szó­rakoztatják a piros-feketék közönségüket. Később, amint teltek a percek, úgy esett a mérkőzés irama és a játék színvonala. A vendégek csak ritkán jutottak el Kun ka­pujának előterébe, és akkor sem tudtak gólhelyzetet ki­alakítani. Végeredményben az utóbbi heteknél lényege­sen jobb játékkal, biztosan és megérdemelten nyerték a tarjániak a találkozót. Az STC-nél többen nyúj­tottak javuló teljesítményt. Kunt nem igen tették pró­bára a vendég támadók, a gólt nem védhette. A vé­delemben és az egész me­zőnyben Varga volt a leg­jobb játékos. Több ízben Is jó érzékkel szerelt, s min­dig ott tűnt fel, ahol a leg­nagyobb szükség volt rá. A középpályán a sokat vállaló Balga emelkedett ki, de Ke­gye is megtette a magáét. Aj csatársorban a helyét sokat változtató Kajdi volt a leg­jobb és Berindán is sokat volt Játékban. Talán ha ki­csit bátrabb, gólokat is sze­rezhetett volna. Szekula akarásáért és góljáért em­Izgalmas mérkőzés Szegedi Dózsa-— Balassagyarmat 4 — 2 (1-0) Szeded, 2500 nézd, v.! Nyári, Szegedi Dózsái Merley — Zödi, Pócsik, OJasz, Nagy (Kakuszl a 77. percben) — Ménesi, Pípiez, Antal — Kozma (Xádasdi az 58. percben), Puskás, Gerecz. Edző: Rábay László. Balassagyarmat: Szarka — Hornyák. Robb, Tóth, Lajkó — Varga, Pribeli, Kovács L., Kovács J. (Szed Iák a 46. perc­ben) — Sza’ai. Friedmann (Krá- lik a 76. percben). Edző: Zimmer­mann Gyula. Óvatosan kezdtek a vendé­gek. A hazaiak játékmeste­rét, Pipiczet Pribeli követő emberfogással próbálta őrizni. A négy hátvéd előtt négy kö­zéppályás igyekezett megszűr­ni a Dózsa támadásait, míg Szalai és Frieedmann a lesha­táron helyezkedve szórványos ellentámadásokkal kísérlete-, zett. A szegediek birtokolták többet a labdát, teremtettek több veszélyes helyzetet. A 20. percben Gerecz közeli lö­vését védte bravúrral Szarka. A megújuló szegedi rohamok a 26. percben értek góllá. Nagy a bal oldalról ívelt a kapu elé, Ménesi Kozma elé fejelte a labdát, aki tíz méterről a kapu bal oldalába lőtt. 1—0. Az első játékrész feljegyzésre méltó eseményei: a 33. perc­ben Robb feleselésért, a 44. percben Ződi durva játék miatt sárga lapos figyelmez­tetésben részesült. Szünet után amolyan min­den mindegy alapon a vendé­gek felhúzták sisakjuk rosté­lyát — támadtak. Erőfeszíté­seiket már az 54. percben si­ker koronázta: Friedmann pontosan tálált Szalai elé és a szélső senkitől sem zavartatva 12 méterről a bal sarokba lőtt. 1—1. Sokan úgy gondolták a nézőtéren, hogy az egyenlítő gól szárnyakat ad a vendégek­nek, elkedvetleníti a lila-fehé­reket. Nem így történt. A sze­gediek jól kihasználták Robbék megingásait és ne­gyedóra elteltével megnyug­tató előnyt szereztek. A 60. percben Antal labdájával Pi- picz tört kapura és tizenhárom méterről a jobb alsó sarokba lőtt. 2—1. Kilenc perccel ké­sőbb Ismét Pipicz hagyta fa­képnél a vendégvédőket és 8 méterről a jobb alsó sarokba fejelte a labdát. 4—2. Nagy partjelző téves be Intései nem egyszer borzol ták a nézők kedélyeit. Kiss László Miklós Tisztes helytállás Szolnoki MÁV MTE—Hagybátonyi Bányász 2—0 (0—0) A HUNGARQ.TGN HANGLEMIZ Ht Ifck lUtJt N A tlMl/EKAHA SOFt Szolnok, 2000 néző, v.: Ko­szé. Sz. MÁV MTE: Bartos — Portlands, Sebők, Baran, Cson­tos — Földesi, Tubák (László az 59. percben). Batári — Kán­tor, Szatmári, Nász. Edző: Gé­léi József. Nagybátony: Palchu- bér — Bertók, Antal, Orosz J., Bocsi — Hugyecz, Szabó P. (Szabó J. a 73. percben), Orosz L. — Kiss, Dóra, Loch. Edző: Dávid Róbert. Nagy lendülettel kezdett a ha­zai csapat, előbb szatmári, majd Tubák hibázott gólhelyzetben. A 7. percben szatmári lövését Ber­tók a gólvonalról vágta a me­zőnybe. A nagybátonylak részéről főleg Loch veszélyeztetett, de a kezdeményezések elhaltak a ha­zaiak lestaktlkáján. A i3. percben Kántor lövését Palchuber kiütöt­te, négy perc múlva Kiss a kapu mellé lőtt. Fokozatosan kiegyen­lítődött a Játék, kevés esemény történt a pályán. A 41. perc­ben Loch keverte meg a szolnoki védőket, de lövése gyengén si­került, Bartos biztos zsákmánya lett. Három perccel később Tubák léc alá tartó beadását Palchuber szögletre ütötte. Szünet után Földest beadása el­suhant az üres nagybátonyl kapu előtt, a másik oldalon Hugyecz hálóba tartó Ívelését Bartos szög­letre nyomta. Élénkült a játék, a bányászok lendületesen támad­tak. Loch lövését Bartos kiütötte, két szöglet jelezte a nagybátonyi- ak támadókedvét, meleg piUana- tok adódtak a szolnoki kapu előtt. A 69. percben Baráti jobbról Ívelt be szögletet. A labda átszállt a bal oldalra, ahol az egyedül ha­gyott Földesi úgy lőtt a kapu bal oldalába, hogy a pettyes a védő­ket Is érintette, i—o. Elkesere­detten támadott a Nagybátony, a hazaiak percekre a kapujuk elé szorultak, de igazán gólveszélyes helyzetet nem tudtak teremteni, sót a szolnokiaknak nyílt több le­hetőség ■ gólszerzésre. Már min­denki az órát nézte, amikor a 66. percben szöglethez jutottak a ha­zaiak. Ezúttal Nász Ívelte be Jobbról a labdát, és Szatmári ma­gasan felugorva a jobb sarokba fejelt. 2—0. Klssnek volt még Jó lövése, de Bartos szögletre há­rított. Nagyon Jó benyomást keltett Szolnokon az újonc Nagybátonyl Bányász. Rendkívül sportszerűen, végig tiszta eszközökkel küzdöt­tek, remekül védekeztek, hosszú Időn át egyenrangú ellenfelek vol­tak, amit bizonyít, hogy csaknem 70 percig döntetlenre állt a mér­kőzés. A Bányász Játékosai gyor­sak voltak, zártan, fegyelemezet- ten védekeztek, Jól fogtak em­bert, s értettek a támadások szer­vezéséhez Is. Nagyszerűen áll­ták a szolnokiak kezdeti roha­mait, a kapkodásnak, fejetlenség­nek a nyomát sem lehetett felfe­dezni. végül Is abba a hibába estek, hogy a védekezésre fordí­tottak nagyobb gondot, a kapu­jukat Igyekeztek megőrizni a gó­loktól. Aztán elég volt két védel­mi megingás és vereséggel kel­lett távozniuk. Pedig lett volna esélyük pont, vagy pontok szer­zésére, hiszen amikor támadásba lendültek, könnyen zavarba hoz­ták a szolnoki védelmet. Jó: Bar­tos, Porhanda, Sebők, Csontos, Földest, 111.: Bertők, Antal, Orosz J., Hugyecz. Pataki István A Keleti csoport további ered­ményei: ózdi Kohász—Miskolci VSC .4—2 (1—2), Debreceni Ki- nizsi—Hódmezővásárhely 1—o (0—0), Gyula—H. Szabó L. SE 0—0, Hajdúböszörményi Bocskai —D. Universitas o—0, H. Aszta­los J. SE—Kazincbarcika 4—1 (l—l), Eger—Borsodi Volán 3—0 (0—0), Szarvas—H. Papp J. SE í—o (0—0), Gyöngyös—Kar­cag'2—1 (1—0). líthető. A Lehel SC-ből László, Eseményekben bővelkedett Répási, Lukácsi és Sárközi a találkozó hajrája Is. A 72. játéka dicsérhető. percben a mezőny legveszélye­sebb csatára, Szalai volt ismét eredményes: Lajkó labdájával lefutotta a szegedi védőket és a kifutó kapus fölött a kapu közepébe emelte a labdát. 3—2. A válasz sem sokáig váratott magára. Gerecz jobb oldali szögletét követően Puskás fej­jel Ménesihez továbbított, aki öt lépésről a kapu közepébe fejelte a labdát. 4—2. Szünet után két nyílt sisak­kal játszó együttes élvezetes összecsapását láthatták a né­zők. A vendégek végig dere­kasan küzdöttek, jó benyomást tettek a szegedi szurkolókra. Jó: Pócsik, Ménesi, Pipicz, An­tal, ill.: Lajkó, Szalai. Thékes István ! A Középcsoport eredményei: DÉLÉP—Dorog l—l (0—0). BVSC— Sz. MÁV Előre 2—0 (0—0), Buda- foki MTE—22. HZ. Volán 1—1 (0—0) < Építők SC—Bp. Spartacus 2—l (2—0), Dunaújvárosi Építők—H. Bem J. SE 2—1 (0—0), SZEOL AK —Oroszlányi Bányász 1—0 (0—0), Váci Izzó—Kossuth KFSE 2—0 (2—0), Pénzügyőr—Kecskemét 3—0 (1—0), Ganz-MAVAG-BKV Előre 4—1 (2—0). A bajnokság állása A bajnokság állása 1. Ózd 7 6 1 2. Saig. TC 7 5 1 1 3. Eger 7 4 2 1 4. Gyöngy öa 7 4 2 1 5. Szolnok 7 5 2 6. Szarvas 7 4 1 2 7. Debr. K. 7 4 1 2 8. N.-bétony 7 3 2 2 9. Asztalos SE 7 3 1 3 10. Gyula 7 2 .1 2 11. MVSC 7 2 2 3 12. Papp j. se 7 2 2 3 13. Debr. Univ. 7 2 1 4 14. Szabó SE 7 1 3 3 15. Lehel SC 7 2 1 4 16. Borsodi B. 7 1 3 3 17. K.-barclka 7 1 2 4 18. Karcag 7 2 5 19. H.-böszörm. 7 1 2 4 20. Hódm. MSE 7 1 1 0 17- 7 12 14- 6 11 11- 6 10 9* 0 10 12- 0 10 7- 4 9 8- 6 9 9- 6 8 13- 9 7 7 6 8 5 5 5 5 4 4 4 3 0- 8 14-13 9-11 IMI 6- 8 6- 9 5-10 7- 12 7-15 3-11 3- 8 A totó 37. heti eredményei BVSC—MÁV Előre Pénzügyőr—Kecskemét Oroszlány—SZEOL AK Olajb.—Pécsi VSK Sopron—Sabaria Keszthely—Alumin. Bologna—Ascoli Brescia—Avellino 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. _____ C agliari—Juventus 19. Como—Róma 11. Udlnese—Inter, 12. — ­13. Pisa—Verona Sampdorla—Monza +1 Lecce—Spal 1. Szegedi D. 7 S — 2 17-10 10 2. Budafok 7 4 2 1 17-12 10 ti 3. SZEOL 7 3 3 1 11- 6 9 4, Pénzügyőr 7 3 3 1 13-12 9 5. BVSC 7 4 — 3 10-12 % 6. Kecskemét 7 3 2 2 8-10 n 7. Építők SC 7 3 2 2 5-9 8 2-0 3-0 8. Váci Izzó 7 2 3 2 14-10 7 1 ». Ganz-M. 7 3 1 3 14-12 7 0-1 2 10. Oroszlány 7 3 1 3 10- 9 7 2-1 1 11. B.-gyarm. 7 2 3 2 9-8 7 1 12. Dorog 7 3 1 3 0-10 7 1-0 1 13. DÉLÉP SC 7 1 4 *9-8 6 1-2 2 14. Bem SE 7 1 4 2 10-11 f 1-1 0-1 X 2 15. MÁV Előre 7 2 2 3 7-0 < 0-4 2 16. BKV Előre 7 t 2 3 7-10 6 0-0 X 17. Bp. Spart. 7 2 2 3 7-12 6 1-1 X IS. KKFSE 7 2 1 4 12- 0 5 19. 22. Volán 7 1 3 3 8-13 % 0-1 2 20. D.-újv, Ép. 7 i i 5 843 s | NÖGRAD - 1980. sxepttmber 16., kedd ~J