Nógrád. 1980. augusztus (36. évfolyam. 179-204. szám)

1980-08-13 / 189. szám

Saiaó '80 salíkverseny í)r. Eperjesi idegfeszífő küzdelemben győzött E. Nacht áll az élen Dr. Eperjesi László, a Volán SC mestere, aki 1,5 ponttal holtversenyben a második he­lyén áll. (Herbst Rudolt felvétele) A második forduló mérkő­zéseinek lebonyolításával folytatódott a Hotel Salgoban a Salgó ’80 nemzetközi sakk vegyes mesterverseny. Eredmények: B. Pietrusiak —Szarvas 1—0. Az STC-ver- senyző szívós ellenállást ta­núsított, de meg kellett ha­jolnia a nagyobb tudás előtt. Tóth P.—E. Nacht 0—1. A román mester szép bástyaál­dozatával szemben nem volt ellenszer. A. ESzik—Kállai 1—0. Po­zíciós küzdelemben a svéd fiatalember kihasználta állás­előnyét. Káposztás—Frink 0,5—0,5. Zárt állás' alakult ki, vállal­kozókedv hiányában döntet­lenül végződött a játszma. Bakos—Főnyi 0,5—0,5. Gyors döntetlen volt. Szabó—Palla 0,5—0,5. Ha­mar döntetlenre adták. Bemei—dr. Eperjesi 0—1. A maratoni küzdelem függő után tegnap fejeződött be. A 7,5 órás játszmában dr. Eper­jesi a végjátékban érvényesí­tette gyalogelőnyét. A versenyben E. Nacht ve­zet 2 ponttal, míg négy részt­vevő — dr. Eperjesi, Ponyi, Eszik, Pietrusiak — 1,5—1,5 ponttal követi. Ma délután 14.30 órától a Hotel Salgóban már a negye­dik forduló mérkőzéseit bo-j nyolítják le. A párosítás: Pi­etrusiak—Tóth ' P., Eszik— Szarvas, Káposztás—Nacht, Bakos—Kállai, Bérnei—Frirtk, Szabó—Ponyi, Palla—dr. Eper­jesi. Országos ifjúsági atlétikai bajnokság Kadlót Zoltán (STC) nyerte az 5000 méteres síkfutást Fülledt, meleg időben kez­dődött a múlt hét csütörtö­kén. az. országos ifjúsági baj­nokság a Népstadionban.^, STC atlétái közül két tehet­séges atléta, Tari László és Andó Károly sérülése miatt nem tudott ott lenni a rajt­nál, így elsősorban Kadlót Zoltántól és Czúder Tamástól várhattunk érmeket. A nyitó- , nap remekül sikerült. Az 5000 méteres síkfutók népes rajtjánál három tarjáni futó is felsorakozott. 1000 méterig együtt futott egy nyolcas cso­port. Ekkor bátor robbantás­sal Kadlót Zoltán elhúzott a többiektől és végig erős ira­mot diktálva kiváló idővel, elsőként, szakította át a cél­szalagot. Géczi Lőrinc tanít­ványa 22 mp-et „vert rá” a másodikként célba érkező Ve­resre (Bp. Építők). A másik két tarjáni futó is jól szere­pelt., Balogh Gyula hetedik, míg Szabó Zoltán a nyolca­dik'helyen végzett. Czúder Tamás tízpróbázó ezúttal egyéni számokban indult, ugyanis a verseny előtt kö­zölték vele, hogy biztos uta­zó a kubai IBV-re. A nagy­szerű hír jó hatással volt Ta­másra, hisz először diszkosz­vetésben dobott nagyszerű, egyéni csúcsot és nyert bronz­érmet, majd távolugrásban sorozatról -sorozatra javítva újabb egyéni csúccsá! került a dobogó 3. fokára. A többiek közül Ispán „hajszállal” ma­radt. le a döntőbejutástól. X Nyári hőségben folytatták péntekep a bajnokságot. A nap legjobb eredménye a férfi- rpagasugrásban született, több mint háromórás küz­delemben. Sajnos, a tarjáni magasugrók, várakozás alatt szelepeitek, egyikük sem ke­rült a döntőbe. X A szombati zárónapon 13 számban avattak bajnokot. A legkorábban a rúdugrók kezd­ték a versenyt,' és ők végez­tek legkésőbb is. Nagy örö­münkre Czúder Tamás maga­biztosan jutott át a 390 cm-es magasságon és ezzel megsze­rezte -harmadik bronzérmét. Eredményével beállította Fodor Béla és Kovács Tibor •okéves megyei felnőttcsú- Bsat. Biztató kísérletet tett a Kadlót Zoltán, az újdonsült országos ifibajnok. (Fodor T. felvétele) 4 méter . magasságon is, amely ezúttal még nem sikerült. A rúdugrással egyidőben ren­dezték a hármasugrást. Czú­der itt sem vallott szégyent, és jó eredménnyel a negye­dik helyen végzett. Nagy várakozás előzte meg a férfi 3000 méteres síkfu­tást: vajon Kadlót Zoltánnak sikerül-e a dobogóra kerül­nie? Fél távig együtt futotta mezőny. 1500 méter megtéte­le után a tavalyi IBV-győz- tes K. Szabó Gábor az élre állt, és komoly előnyt szer­zett. Kadlót Zoltán okos tak­tikával fokozatosan húzott el társaitól, és az utolsó kör­ben nagyszerű hajrával má­sodikként futott át a célon. Az STC atlétái öt érmet és 42 bajnoki pontot szereztek az ifjúságiak seregszemléjén. Eredmények: 5000 m. Bajnok: Kadlót Zoltán 14:53.0 (edző­je: Géczi Lőrinc), ...7. Ba­logh Gyula 15:43.4. 8. Szabó Zoltán 15:46.8. 3000 m: ... 2. Kadlót Zoltán 8:34.3, Szabó Zoltán 8:55.8. Balogh Gyula 9:10.6. Diszkoszvetés: ...3. Czúder Tamás 50.44 m. Tá- vőlugrás: ...3. Czúder Tamás 690 cm. Rúdugrás: ...3. Czúder Tamás 390 cm. Hármasugrás: 4. Czúder Tamás 13.89 m. Buzási Attila 13.19 m. 100 rn. férfi: Buzási Attila 11.90. 100 m. női: Kiss Aranka 13.52, 400 m. női: Király Katáiin 60.55, Gerejyhajítás: Ispán Zoltán 56.28 m. Magasugrás: Pálfalvai Zoltán 188 cm. Sza­bó Arnold 188 cm. Kalocsai Attila 184 cm 4x400 m. női: STC 4:11.0. (Kiss A.—Király K.—Ildzsa K.—Futó I.)- lj ­Labdarúgás — megyei bajnokság Öt vendégsiker o nyitányon A vendégcsapatok sikerso­rozatával kezdődött az 1980/81-es megyei labdarúgó­bajnokság. Az idénynyitón ugyanis öt együttes aratott si­kert idegenben, s, három ta­lálkozó' végződött döntetlenre. Romhány csapata meglepően nagy, 5—1-es vereséget mért a korán cserélt, és sérülések miatt kilenc főre csökkent Szőnyi SE-re Jobbágyiban. Gólokban bővelkedő összecsa­páson Szurdokpüspöki is meg­lepő győzelmet aratott Somo­son. A Síküveggyár biztosan nyert a Balassi SE-nél, és az Ötvözetgyár az újonc Nézsai Május 1. Tsz SK csapata el­len, Nógrádsápon. A Vörös Csillag HSE, a másik újonc, az egykori NB Il-es Kistere- nye otthonában nyert 11-es- ből lőtt góllal. Mátranovák Szécsényben szerzett pontot, Pásztó csapata a 2. sz. Volán­tól, Kazár pedig Egyházasger- gétől. A pályaválasztók egyet­len győzelmét a Bányagép SK aratta, a rendkívül gyenge teljesítményt nyújtó Karancs- lapujtő ellen. , Egy-két kivé­tellel igen jónak mondható a mérkőzések légköre, bár két kiállítás és három sárga lapos figyelmeztetés történt. Kiál­lítva : Márton Ottó (2. sz. Vo­lán) és Tolnai Ferenc (Kazár). Figyelmeztetve: Nágel Csaba és Bedő Ferenc (Pásztó), va­lamint Földi Gyula (K.-lapuj- tő), A nyitány 27 góljából 16- ot lőttek a vendégek, s hat támadósor maradt gólképte­len. Romhány—Szőnyi SE 5—1 (2—1) Jobbágyi, 300 néző, v.: Vin- cepap (Heves megyei jv.) Romhány: Rottek (Jeszensz- ki) — Jelen, Balázs, Grózer, Sági L. — Torma, Zagyvái, Hornos — Sági J., Pincze, Kertész. Edző: Murányi Já­nos. Szőnyi SE: Molnár S. — Szrena, Bodor, Molnár L. (Sándor I.) — Szabó T., Gyet- ván (Kozma) — Varga I. Csorba.. J.,.„TaÁ, X> .JTpíIoí^iB., Sándor, L. Edző: Csorba -Xijv bor. A romhányiák léptek fel támadólag, s negyedóra alatt kétgólos vezetésre tettek szert. Majd szépítettek a hazaiak s közel álltak az egyenlítéshez is. A 73. percig nyílt volt a mérkőzés. A Szőnyi SE fél­időben kihasználta cserele­hetőségeit, s két sérülés miatt kilenc főre ■ fogyatkozott. A ! jól játszó vendégek 3. gólja I után a - hazaiak feladták a í küzdelmet. Góllövők: Pincze (2), Zagyvái, Kertész, Hornos, ill.: Csorba J. Jó: Pincze, Je­len, Hornos, Torma, ill.: Szre­na, Bodor, Csorba J., Fodor B. St. Síküveggyár—Balassi BHSE 2—0 (1—0) Nagyoroszi, 200 néző, v.: Harth. Síküveggyár: Rády — Kasza, Verbói, Kaszanyi — Lisztóczki, Gulyka, Angyal A. — Dudás, Fehérvári, Král, Bo­dor (Majoros). Edző: Tóth István Balassi B. HSE: Tóth K. — Koczka, Győri T., Var­ga S., Szajbert — Sivó J., Zábrádi, Rottebacher —Reich (Lénárt), Jusztin, Nagy (Bu­sái). Edző: Nagy J. László. A 20. percben egy formás akció végén Král könnyedén lőtte a vendégek első gólját. Továb­bi síküveggyári helyzetekkel és kapufákkal, szünet után pedig nyomasztó fölénnyel folytatódott a játék. A 75. percben Dudás gyors elfutás végén - lőtt a bal sarokba. A vendégegyüttes helyzetei alap­ján nagyobb különbséggel is nyerhetett volna. Jó: Gulyka, Král, Lisztóczki, Fehérvári, ill.: Tóth K., Reich. St. Ötvözetgyár—Nézsa 1—0 (1—0) Nógrádsáp, 300 néző, v.: Makovinyi. St. Ötvözetgyár: Bozó — Szabó J., Römer, Győré, Gyurácz — Hulitka,1 Zvara (Szabó L.), Lukinich (Bodor) — Oláh, Varga, Im­re. Edző: Kriskó Lajos. Né­zsa: Szépvölgyi — Székesi, Űjszegi, Bera, Koncz T. — Füle, koncz I., Gáli — Ta­kács, Krajnák, Hertel Edző: Vidomusz János. Mindkét ka­pu sokszor forgott veszély­ben a sportszerű mérkőzésen, azonban az idény eleji formá­ban játszó csatárok adósak maradtak a gólokkal. A ven­dégek kezdeményeztek többet, a hazaiak jobbára védekez­tek. A sorsdöntő gólt, a 35. percben Lukinich szögletrú­gásából, Gyurácz fejelte. Jó: Römer, Gyurácz, Hulitka, Győré, ill.: Koncz T., Koncz I., Gáli, Szépvölgyi. Vörös Csillag SE—Kisterenye 1—0 (0—0) Kisterenye, 300 néző, v.: Martinkó. Vörös Csillag HSE: Balogh — Parádi, Győri J., Farkas — Menczel, Szádoczki, Nagy G, Bartha Gy., — Ré- decsi (Varga Gy.), Szabó, Sza- szovszki Cs. Edző: Győri Fe­renc. Kisterenye: Boháti — Szekula, Márton, Márkus — Szabó, Rátóti, Baranyi — Mátrai (Németh T.), Tekeres (Mudroczki), Sipkó, Tóth A. Edző: Szomszéd Ádém. Mind­két támadósor hadilábon állt a gólhelyzetek kihasználásá­val. A vendégek a 65. perc­ben buktatásért megítélt 11- esből, megérdemelten szerez­ték meg a győzelmet — Men­czel góljával. Jó: Balogh, Győri J., Menczel, Szabó, ill. Baranyi, Boháti, Szabó, Már­ton. Szécsény—Mátranovák , 2—2, (2-0) Szécsény, 300 néző, víí Komlósi. Szécsény: Tresó — Mester, Vágner, Antal M. (Jamrik) — Antal I., Molnár L., Kalmár — Lőrincz, Li- tavszki, Horváth, Orgoványi. Edző: Kovács József. Mátra­novák: Domonkos — Márkus, Simon, Léport — Mészáros, Farkas T., Balázs (Lakatos E.) — Nagy L., Lakatos B., Far­kas Z., Tóth L. (Kotroczó). Edző: Szoó Miklós. A két el­lentétes félidőből álló mérkő­zés első 45 percében a hazai­ak játszottak fölényben1, s Kalmár és Lőrincz góljával jelentős előnyre tettek szert. Szünet után a novákiak fo­kozták a játék iramát, a ha­zaiak fáradni látszottak, s a vendégek Mészáros és Farkas T. révén kiegyenlítettek. Jó: Tresó, Kalmár, Orgoványi, ill.: Mészáros, Balázs, Laka­tos B. Pásztó—2. sz. Volán 1-1 (1-0) Salgótarján, Csizmadia-te­lep, 200 néző, v.: Benkő. Pásztó: Kodák — Nágel, Nagy S., Darázs — Kelemen, Bedő — Szarvas, Nagy B. (Oláh), Varga Gy. (Székely), Antal, Szőke. Edző: Veres Béla. 2. sz. Volán: Hegyi — Márton, Tőre, Ludányi — Balga B., Póczös — Borbély (Vanó), Szomora, Fodor, Szolnoki, Is- dinszki. Edző: Balga Károly. Volán-támadásokkal kezdő­dött a jó iramú, kemény mér­kőzés. Negyedóra elteltével kiegyenlítetté vált a játék. A hazaiak a 30. percben Már-, ton kiállításával tíz főre csök­kentek, s fölénybe került Pásztó, öt perc múlva Nagy B. jó elfutás végén, a hálóba lőtte a pásztóiak vezető gól­ját. Szünet után Póczos meg­sérült, s mégis a Volán egyen­lített a 75. percben: Szolnoki futott el, két csel után kö­zépre ívelt, s Fodor félmaga- san a hálóba lőtte a labdát. A helyzetek alapján a Volán győzhetett volna, de az ered­mény igazságos. Jó: Tőre, Szolnoki, Isdinszki, ill.: Ko­dák, Nagy B., Nagy S., Da­rázs, Bedő. St. Bányagép SK— Karancslapujtő 4—0 (2—0) Salgótarján, Szánasi út, 200 néző, v.: Debre. St. Bányagép SK: Hegedűs — Bozó, Schwarez, Bessenyei, Blaskó — Takács, Ács — Kelemen, Romhányi, Molnár, Veszelka. Edző: Benke János. K.-lapuj- tő: Cseh — Földi, Telek Gy., Novák — Tóth T.. Juhász L. — Horváth, Romhányi, Si­mon, Zsidai (Laczkó S.) Ju­hász I. Edző: Lantos Ede. Vé­gig a hazaiak irányították a jó iramú mérkőzést, s rég nem látott, tetszetős támadá­sokkal, remek gólokkal nyer­tek a sok hibával küszködő vendégekkel szemben. Góllö­vők: Veszelka (3) és Romhá- nyi P Dicséretet érdemel az egész hazai együttes, a ven­dégektől senki sem említhető. Szurdokpüspöki—St. Somos 4-3 (1—1) Salgótarján, Somos, 200 né­ző, v.: Baksa. Sz.-püspöki: Kerek — Tajti J. (Molnár), Kosik T., Karsai — Fodor, Varga (Kiss), Hepp Gy. — Hajnal, Erdélyi, Kosik S., Ha­lász^ Edző: Szűcs'' Sándor. Somos: Vincze — Kovács, Ke­se P., Czikora (Morva) —Ka­posi, Bérezési, Szabó I. —So­moskői, Kakuk, Orosz, Kese R. (Makovszki). Edző: Tóth P. István. Az I. félidőben több gólhelyzetet hibáztak el a ha­zaiak. Á lelkesebb vendégek kihasználták a védelmi hibá­kat, s végig egy-egy góllal vezetve, megérdemelten nyer­tek. Góllövők: Erdélyi (2), Halász, Bérezési (öngól), ill.: Somoskői (2), Kese R. Joke­rek, Kosik T., Karsai, Erdé­lyi, ill.: Bérezési, Kese P.,So­moskői, Kese R. Egyházasgerge—Kazár 0—0 Egyházasgerge, 200 néző, v.: Enreiter. E.-gerge: Miklós L. — Gecse A., Miklós Zs„ Gor- dos L. — Juhász L., Tóth I. — Pál, Fekete, László Z., Si­mon L„ Gordos L. II. Edző: László László. Kazár: Póczos — Tátrai A., Tolnai K., Pig- niczer, Telegdi S. — Czecze, Tóth M., Kovács L. — Tolnai F., Sándor, Bozsik. Edző: Si­mon Imre. Egyenlő erők küz­delme. A mérkőzésen kemény játék folyt, mindkét oldalon a védelmek jeleskedtek. A tá­madósorok gólhelyzeteket is alig teremtettek. Jó: Miklós L., Miklós Zs., Tóth I., ill.; Póczos, Pigniczer, Tóth M., Tolnai K. Összeállította: Andó Miklós Meghalt Németh Béla Családlátogatásra uta­zott a Balatonra szomba­ton Németh Béla, a lab­darúgó JT ellenőre és a késő esti órákban Siófo­kon autóbaleset következ­tében életét vesztette. A népszerű „Jamesz” bácsi évtizedekig működött já­tékvezetőként s utóbb el­lenőrként. Tavály ünne­pelték aktív sporttevé­kenységének negyvenedik évfordulóját. A volt. sík­üveggyári dolgozót; az STC sakkozóját, a labda­rúgás, a sport fáradhatat­lan aktivistáját gyászolja megyénk sporttársadalma. Labdarúgó MNK Ma két mérkőzés Vége felé közelednek a lab­darúgó Magyar Népköztársa­sági Kupa megyei küzdelmei. Nógrádból az STC mellett két csapat jut az országos döntő­be. Hogy melyik lesz az a két együttes, az a mai két összecsapáson, illetve az au­gusztus 20-i visszavágó mér­kőzéseken dől el. A mai pá­rosítás: Nagybátony—Kiste­renye. Nagybátony 16.30. va­lamint 2. sz. Volán—Ropnhány, Salgótarján 16.30 óra. Ki a leggyorsabb, ki a legkitartóbb? Nógrádi siker Nyíregyházán Nyíregyháza adott otthont a nagyszabású tehetségkuta- tó-akció atlétikai és labdarú­gó országos döntőjének, ame­lyet a DVTK—NYVSSC lab­darúgó-mérkőzés húszezer nézője és a televíziónézők is ■láthattak -szombaton ,• dói után.1 Nógrád megyéből hét fiát-al kapott meghívást erre a se­regszemlére. Két verseny- számban — 60 méteren és 800 méteren — bizonyíthatták te­hetségüket az ország leg­jobb 10—11 éves atlétajelölt­jei. Érthetően boldog volt Jó­nás György, a Bgy. SE edző­je, amikor tanítványai bizto­san jutottak a 60 méteres síkfutás döntőjébe. A romhá­nyi Bognár Ildikó, a balassa­gyarmati Keresztúri Ildikó a döntőben a negyedik és az ötödik helyen végeztek 8,7, il­letve 8,8 mp-es idővel. Bizto­san jutottak döntőbe a fiúk is. 'Horváth László (Rétság) 8,8 mp-cel a második helyén végzett, míg Czimmer Pétert .(Salgótarján) a hatodik hely­re sorolták a célbírák. . A 800 méteres síkfutásban a balassagyarmati Fábián Márta a B. futamban jól küz­dött és -2:51.0 mp-cel egyéni csúcsot ért el. A fiúk 800 méteres versenyében. yizler István (Balassagyarmat) na­gyon okosan versenyzett, a hajrában ellenállhatatlan volt. Ideje 2:29.2 egyéni csúcs, mellyel a dobogó legfelső fo­kára állhatott Kontra Judit tanítványa. A nagyszerű, izgalmas ver­senyeken elért sikerek bizo­nyítják, vannak tehetséges fia­taljaink, akikkel érdemes tö­rődni. Hertelendi Béla | Sű ru program Az ifjúsági válogatott au­gusztus 16-án Ponteverdaban, 19-én Bilbaóban, 21-én és 22- én pedig Burgosban játszik az idősebb labdarúgókkal erősí­tett helyi ifjúsági együttesek ellen. A spanyol túra után a csa­pat a jugoszláviai Pulába utazik nemzetközi tornára. Jól sikerült ügyességi versenyt rendezett vasárnap « salgótarjáni Volán autós szakosztálya és KlSZ-bizotlság a városi sportcsarnok parkolójában. A házi versenyr meghívták a balassagyarmati autósokat is. A nevezett 1 versenyző között rallye-sokat is felfedezhettünk, mint ; Trabantos Csohány Istvánt és a Skodás Vajvoda Sándőri Esélyesnek számított Suba Mihály is (Trabant), aki má országos ügyességi bajnok címmel is rendelkezik, Ezútta a papírforma nem igazolódott és a versenyt — meglepe tésre — Szojka Ferenc nyerte Határ István előtt, noh; ugyanazzal a Trabanttal indultak. A harmadik helyezet Vajvoda Sándor lett. Rajt a parkolóban. Kategóriánkénti eredmények: 700 kem-ig 1. Szojka F* renc, 1150-ig 1. Vajvoda Sándor (Skoda), 1150 fölött 1 Kálmán Csaba (Zsiguli). NÓGRÁD - 1980. augusztus 13., szerda